Ako pestovať, pestovať a ošetrovať mätu zo semien na otvorenom poli v krajine

Mincovňa je spoločná vytrvalá rastlina, ktorá sa vyskytuje vo voľnej prírode a často sa používa na výsadbu v letnej chate. Pestovanie mäty v dache je veľmi jednoduché. Kultúra je nenáročná na seba a nevyžaduje si osobitnú pozornosť. Táto voňavá rastlina je mimoriadne prospešná. Na jej základe sa pripravujú chutné osviežujúce a upokojujúce čaje.

Odrody rastlín

Odrody mincovne veľa na výsadbu v krajine. Najjednoduchší spôsob nákupu výsadbového materiálu je v záhradných obchodoch. Máta peprná je jednou z bežných odrôd rastlín. Chovala sa v 16. storočí v Anglicku. Stonky dosahujú výšku 1,4 m. Rastlina je svieža a má dlhé konáre. Listy svetlého smaragdového tieňa, zúbkované na okrajoch. Mäta pieporná začína kvitnúť v júli a končí v septembri. Listy sa používajú na prípravu čajov a rýb.

starať sa o mätu

Ďalšia odroda - kučeravá mäta... Toto meno dostala kvôli listom, ktoré vyzerajú ako kučery. Výška rastliny od 30 cm do 1 m. Aróma odrody nie je taká ostrá ako aróma korenia.

Odroda čokoládovej mäty má neobvyklú vôňu - zmes mentolu a citrónu s nádychom čokolády. Listy sú tmavo zelené s fialovým odtieňom.

Mexická mäta má pikantnú arómu. Výška rastliny až 1,5 m. Používa sa ako liečivá rastlina.

kučeravá mäta

Prečo je mäta nebezpečná na záhrade

Rastúca mäta na mieste je plná niektorých nebezpečenstiev. V prvom rade je to aktívny rast oddenku. Ak nechcete kontrolovať mätové kríky, potom môže rastlina po chvíli zaplniť celú plochu. Tento problém bude potrebné vyriešiť radikálne, to znamená vykopať niektoré rastliny a vyhodiť ich. Preto každý rok musíte odstrániť niektoré kríky, ak začnú silno rásť.

nebezpečné v záhrade

Aké podmienky si mäta vyžaduje pre úspešný rast?

Výsadba mäty je výhodná na otvorených slnečných plochách s vysokou vlhkosťou. Je nežiaduce zasadiť cenné rastliny vedľa kríkov, pretože výkonný koreňový systém mäty zabráni normálnemu vývoju. Pôda by mala byť úrodná, voľná. Prednosť by sa mala venovať piesočnatej ílovitej alebo hlinitej pôde. Je nežiaduce pestovať rastliny v mokradiach.

sú potrebné podmienky

Výsadbové dáta pre mätu

Optimálny čas na sadenie plodín semenami je skoro na jar. Kríky potom v zime nezomrú. Výsadba v lete povedie k tomu, že rastliny nebudú mať čas zakoreniť na novom mieste a uhynú pri silných mrazoch.

Je nežiaduce zasadiť mätu na jeseň, na čas pred začiatkom zimy nebudú mať odrezky čas zakoreniť.Platí to najmä pre severné regióny. Je žiaduce dokončiť pestovanie kultúry v prvej polovici augusta.

optimálne načasovanie

Ako si vybrať vysoko kvalitný výsadbový materiál

Ďalší výnos závisí od kvality sadivového materiálu. Je potrebné venovať čo najväčšiu pozornosť fáze výberu odrezkov a semien.

Výber semien na výsadbu

Semená na pestovanie mäty sa uprednostňujú v záhradných obchodoch. Zber semien z materskej rastliny je náročná a nevďačná úloha. Pestovať vysoko kvalitné rastliny z takéhoto materiálu nebude fungovať. Väčšina semien zlyhá. A ten, ktorý stúpa podľa svojich charakteristík, bude ďaleko od materskej rastliny.

sadivový materiál

Ako si vybrať sadenice mäty

Najúčinnejším spôsobom pestovania rastlín je sadenice. Sadenice mincovne si môžete kúpiť v obchode alebo vykopať časti materskej rastliny. V oboch prípadoch sa kríky zakorenia. Mäta môžete pestovať aj v prípade, že ste odrezali stonku od materskej rastliny vo výške 1 cm od podzemku. Stonka musí byť umiestnená vo vode. Po niekoľkých dňoch dá biele korene. Potom sa výsek vysadí do pôdy.

Pri výbere sadeníc kultúry musíte venovať pozornosť jej vzhľadu. Nemali by byť žiadne scvrknuté, zvädnuté a choré listy. Stonka je pevná a pružná. Takéto sadenice sú vhodné na ďalšie pestovanie. Výhonky by nemali presahovať výšku 6 až 8 cm, ak sú príliš dlhé, bude pre sadenice ťažké zakoreniť. Nakúpené sadenice sa vysádzajú do pôdy spolu s pôdou, z ktorej sa klíčky predávali.

efektívny spôsob

Výber stránky

Pred výberom miesta pre výsadbu mäty je potrebné zistiť, ktoré plodiny sa považujú za priaznivé predchodkyne rastlín. V prvom rade ide o strukoviny, zemiaky, okrúhlice a mrkvu. Prednosť by sa mala venovať ľahkým výživným pôdam s dobrým prevzdušňovaním a bohatou vlhkosťou. Zároveň by voda v lôžkach nemala stagnovať. Úroveň kyslosti substrátu je v rozmedzí 6-7.

Väčšinu dňa by malo byť miesto na slnku, ale do poludnia - v tieni. Neodporúča sa vyberať tmavé miesta vôbec. Je vhodné zmeniť miesto pristátia každé 4 roky. Ak mäta rastie na jednom mieste dlhý čas, stáva sa slabšou, menej aromatickou a nakoniec úplne degeneruje.

slabne

Vonkajšia výsadba

Najťažšia vec je pestovať úrodu semenom. Na zaistenie klíčivosti semien je potrebné dodržiavať niekoľko odporúčaní. Po prvé, materiál vyklíčil. Za týmto účelom ho zakryte vlhkou gázou a uložte na teplé miesto. Keď sa objavia klíčky, semená sa presádzajú do pôdy do hĺbky maximálne 6 mm. Teplota v miestnosti s nádobami by mala byť medzi 20 a 24 stupňami. Nádoby sa prekryjú lepiacou fóliou a nechajú sa pôsobiť 7 až 14 dní.

Keď sa objavia klíčky, sú transplantované do samostatných šálok a usporiadané do chladnej miestnosti. Keď sú silnejšie, sú presadené do zeme.

Mincovňu môžete pestovať na otvorenom priestranstve rovnakým spôsobom ako akékoľvek iné plodiny. Pred výsadbou odrezkov alebo sadeníc do pôdy sa do nich najskôr zavádzajú organické alebo minerálne hnojivá (hnoj, humus, superfosfát, drevný popol). Potom sa pôda vykopá do hĺbky 20 - 25 cm, potom sa vytvoria malé otvory a rastliny sa vysadia. Po výsadbe sa pôda mierne zhutní a zalie sa teplou vodou.

teplá voda

Všeobecné pravidlá starostlivosti o mätu

Mincovňa je považovaná za jednu z najnáročnejších záhradných rastlín. Okrem pravidelného zalievania a odstraňovania burín, kríky často nevyžadujú ďalšie postupy údržby. Je tiež dôležité zabezpečiť, aby výsadba neprerastala.

Na jar by mala byť mäta rezaná pri koreni. Potom to bude rásť lepšie a konáre budú sviežejšie. Kultúra neprežije silné mrazy, preto je potrebné ju v zime pokryť smrekovými konármi alebo pokryť pôdou.

V prípade potreby sa pestujú výsadby. Ale vo väčšine prípadov mäta rastie dobre bez vrchného obväzu. Každé 3-4 roky sa postele nariedia a presadia na nové miesto.

záhradné rastliny

Choroby a škodcovia

Medzi bežné škodce mäty patria blší chrobák, chrobák listový, vošky a kliešte. S škodcami sa musíte vysporiadať hneď potom, ako sa objavia. Aby sme pochopili, že na kríkoch sa objavili škodcovia, objaví sa vzhľad. Listy získajú žltý odtieň a na listoch sa objavia jamky.

Kríky sa ošetrujú „karbofosom“ pre blšie chrobáky. Spracovanie sa uskutočňuje na jeseň po odrezaní stoniek. Ak sa na rastline objaví listový chrobák, znamená to, že ide o podmáčanú pôdu. Ak ju chcete odstrániť, musíte obmedziť počet zavlažovaní. Z vošiek sa kríky postriekajú mydlom alebo roztokom sódy.

bežný škodca

Okrem toho sú kríky často napadnuté múčnatkou. Ochorenie sa prejavuje vo forme charakteristického bieleho kvetu. Aby sa zabránilo rozvoju múčnatky, sadenice by nemali byť zasadené blízko. A ak sa choroba už objavila, potom sa rastliny postriekajú koloidnou sírou.

Mincovňa je chorá s hrdzou. Prvým znakom vzhľadu je šírenie karmínových škvŕn na listoch. Nie je možné zachrániť kultúru pred hrdzou. Ak sa choroba už objavila, kríky sa porezajú a spália. Pôda sa na jeseň vykopáva a potom sa na ňu pôsobí manganistanom draselným alebo roztokom jódu.

múčnatka

Zber a skladovanie

Zbierajte stonky mäty 2-3 týždne po klíčení. Stonky sa nakrájajú na korene a dôkladne sa umyjú vodou. Potom sa položia do tmavej a dobre vetranej miestnosti, aby usušili kríky. Suroviny sa pravidelne obracajú. Keď sú listy úplne suché, sú zložené do látkových vreciek alebo sklenených pohárov. Skladujte suchú mätu v plastových vreckách je nežiaduce. Takže bude fandiť a rýchlo zmizne.

V jednej sezóne sa mäta niekoľkokrát nakrája. Prvý rez sa uskutoční po tom, ako stonky dosiahnu výšku 20 cm a po rozrezaní začnú kríky aktívnejšie rásť. Správne vysušená mäta má trvanlivosť niekoľko rokov. Používa sa na prípravu čajov, bylinkových čajov a na ochutenie mnohých jedál. Voňavý čaj vám pomôže relaxovať počas chladných jesenných alebo zimných večerov.

vznik sadeníc

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica