Ako a kedy sušiť a zbierať mätu doma na zimu

Je známe, že mäta má značné množstvo užitočných vlastností, vďaka ktorým sa často používa pri ľudovej terapii mnohých chorôb. Rastlina sa tiež používa na vytváranie mnohých kulinárskych pokrmov, vďaka ktorým sú chutnejšie a aromatickejšie. Odporúča sa, aby ste sa zoznámili s tým, ako sušiť mätu, aby ste mohli greeny používať nielen na jar, ale aj v zime.

Funkcie sušenie mäty

Na správne vysušenie zozbieranej zeleniny sa odporúča oboznámiť sa s vlastnosťami tohto procesu.

Pri výbere mäty na čaj alebo na varenie je potrebné dodržiavať šesť dôležitých pravidiel:

  • Neshromažďujte bylinky v blízkosti priemyselných závodov alebo ciest. Takáto rastlina obsahuje veľa stopových prvkov, ktoré môžu človeku ublížiť. Chuť je tiež oveľa horšia ako chuť mäty pestovanej na záhrade.
  • Neodporúča sa vytrhávať mladé kríky na sušenie, pretože ešte nie sú zrelé. Nezrelé zelené majú menej užitočných vlastností a nemajú bohatú arómu.
  • Pri zbere vyberte iba tie zelené, ktoré už vybledli. Veľké lístky mäty sa zbierajú pred kvitnutím, pretože obsahujú viac éterických olejov.
  • Rezacie kríky mäty s celými stonkami sú rezané iba o tretinu, a nie úplne. Z tohto dôvodu sa na miestach rezu objavia po chvíli nové stonky, ktoré sa v budúcnosti tiež rezajú a sušia.
  • Rastliny sa zberajú iba za slnečného a suchého počasia počas dňa alebo po západe slnka. Ráno sa na povrchu listov nachádza rosa, vďaka čomu počas procesu sušenia stmavnutie stmieva a zhoršuje sa.
  • Pri prerezávaní sa všetky listy starostlivo preskúmajú, aby sa okamžite zničil pokazený materiál.

Kedy zbierať mätu na sušenie

Predtým, ako začnete sušiť lístky mäty, je vhodné určiť optimálny čas na ich zber. Ak zbierate mätu v nesprávnom čase, pravdepodobnosť poškodenia zozbieraných rastlín sa niekoľkokrát zvyšuje. Tiež príliš mladé exempláre sa nemôžu použiť na varenie, pretože sú menej voňavé.

mäta v koši

Keď sú všetky kríky naplnené užitočnými stopovými prvkami a éterickými olejmi, je potrebné zbierať ich čo najviac. Tento okamih prichádza, keď sa objavia kvety. Kríky mäty často začínajú kvitnúť v polovici leta a kvitnú v druhej polovici augusta. Z tohto dôvodu sa záhradníkom v týchto mesiacoch odporúča zberať úrodu. Existujú však skoré odrody mäty, ktoré dozrievajú pred niekoľkými mesiacmi.

V takom prípade bude potrebné prácu odložiť do konca jari a do prvej polovice leta.

Časová úroda sa používa na liečebné účely a na varenie. Listy mäty sa používajú ako aromatická prísada na zvýšenie chuti jedla.

Príprava mincovne

Predtým, ako začnete sušiť zozbierané lístky mäty a ich ďalšie uskladnenie, musíte urobiť správnu prípravu zelene.

klíčky mäty

Po zozbieraní rastliny sa umyje. Preto sa všetka rezaná mäta premyje v studenej alebo horúcej vode. Toto sa musí robiť opatrne, aby nedošlo k náhodnému poškodeniu zariadenia, pretože akékoľvek mechanické defekty znižujú trvanlivosť. Po umytí všetkých vetiev sú utreté utierkou alebo špeciálnymi papierovými utierkami. Potom sú všetky utreté plachty položené na malý kúsok látky, kým nie sú úplne suché.

Na urýchlenie sušenia sa rastliny pravidelne utierajú handrou alebo sa zahrievajú sušičom vlasov.

Všetky sušené listy sú usporiadané v rade na rovnom povrchu a starostlivo preskúmané. Ak sú na povrchu listov tmavé škvrny alebo poškodenia, je lepšie sa ich okamžite zbaviť.

Sušenie rastliny

Na sušenie stoniek mäty v domácnosti sa používajú rôzne metódy. Odporúča sa oboznámiť sa s vlastnosťami každej z nich.

sušenie mäty

Na ulici

Najčastejšie sa sušenie uskutočňuje vonku na slnku. Týmto spôsobom sú všetky rastliny distribuované do niekoľkých malých zväzkov. Potom sú opatrne zviazaní šnúrkami, položenými na rovnom povrchu alebo zavesenými na lanách. Skúseným záhradníkom sa odporúča sušiť mätu v tienistých oblastiach, aby sa zabránilo znehodnocovaniu listov.

V rúre

Niektorí ľudia radšej vykonávajú zákrok nie vonku, ale v rúrach. Hlavnou výhodou tohto spôsobu je jeho rýchlosť, pretože konáre sa sušia týmto spôsobom doslova 20 až 30 minút. Najskôr sa rúra zahrieva na 70 stupňov, potom sa do nej vloží podnos s plachtou. Pripravenosť rastlín sa kontroluje každých 5-7 minút. Ak sa mincovňa pravidelne nekontroluje, vyschne a musí sa vyhodiť.

sušenie mäty

Ako uchovávať sušenú mätu

Aby ste mohli vonné sušené lístky mäty pridať do rôznych jedál v zime, mali by ste sa oboznámiť s osobitosťami ich skladovania.

Mincovňa sa uchováva najdlhšie v uzavretých nádobách, ktoré nebudú mať vlhkosť.

Preto sa na tento účel používajú nádoby na potraviny alebo sklenené poháre. Niektorí ľudia používajú vákuové plastové vrecká.

skladovanie mäty

Kontajnery so sušenými bylinkami by sa mali pravidelne kontrolovať, aby sa zabezpečilo, že neobsahujú vlhkosť. Ak je vnútro hárkov mokré, budete ich musieť znovu vysušiť a umiestniť do iných skladovacích nádob.

záver

Ženy v domácnosti často zbierajú sušenú mätu na použitie v zime. Odporúča sa, aby ste sa vopred oboznámili s osobitosťami zberania lístkov mäty a ich sušením.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica