Opis odrody špice (záhradnej) mäty, vlastnosti pestovania a starostlivosti

Mnohí záhradníci ocenia mätovú múku pre jej jedinečnú vôňu a príjemnú chuť. Jeho čerstvé lístie navyše obsahuje dostatočné množstvo životaschopných vitamínov potrebných pre ľudské telo.

Funkcie záhradnej mäty

Záhradná mincovňa je trvalka, ktorej výška závisí od aktuálnych podmienok vývoja a pestovania. Jeho veľkosť siaha od 30 cm do 1 m. Stonky sú rovné, ohybné. Listy sú vajcovité so zubatými okrajmi. Na rozdiel od tradičnej mäty má táto odroda mierne sladkú arómu. Jej kvety sú biele alebo ružovkasté.

záhradná mäta

Za akých podmienok rastie

Voňavá mäta sa vyvíja na jednom mieste už viac ako jeden rok. Ak sa však lokalita nevykopáva pravidelne, trvalka sa postupne zvrhne a zmizne. Pestovanie mäty nie je spojené s určitými ťažkosťami, pretože táto trvalka nie je pre vonkajšie podmienky nenáročná.

podmienky rastú

Načasovanie výsadby

Mincovňa je vytrvalá trvalka, preto je vysadená na jeseň, skoro na jar alebo v lete. Vybrané semená sa vysievajú skoro na jar, aby vzorky v zime nezamrzli. Pri sejbe semien v lete hrozí, že mladé sadenice nebudú mať na jeseň čas, aby sa posilnili ešte pred začiatkom prvého chladného počasia..

Vegetatívny spôsob pestovania sa uskutočňuje koncom jari, keď je vybraný materiál zrelý.

Výsadba stoniek a silných odrezkov koreňov sa vykonáva kedykoľvek v priebehu roka - na jar, v lete alebo na jeseň. V severných častiach krajiny sa výsadba trvaliek dokončí v auguste, zatiaľ čo rezervy sú určené na ďalšie zakorenenie.

kultúra pestovania

Príprava osiva

Zhromažďovanie zrelých semien z rastliny je činnosť, ktorá si vyžaduje určité úsilie. Umelo pestované trvalky na konci nedajú materskú rastlinu, získa sa však iba vzorka, ktorú používajú chovatelia na chov kríženca.

Z tohto dôvodu sa odporúča nakupovať hotové semená mäty v špecializovaných predajniach. Vzorky ako sú tieto dávajú silnejšie a lepšie výhonky.

semená rastlín

Ako pripraviť záhradné lôžko

Životaschopná mäta je nenáročná na zloženie pôdy, ideálna pôda pre ňu má tieto vlastnosti:

  • jednoduchá;
  • pórovitá kompozícia s voľným prístupom vzduchu ku koreňom;
  • vlhký, ale nie zamokrený;
  • ílovitá kompozícia, ale nie piesčitá hlinitá hmota.

Zvýšený obsah vápna v pôde nebude spôsobovať problémy s intenzívnym rastom a rozvojom tradičnej mäty, ale len slabá aróma pochádza z lístia. Hustá ílovitá pôda, na ktorej je pozorovaná stojatá voda, by sa nemala používať na výsadbu mäty.Aj kompetentná starostlivosť podľa všetkých pravidiel neumožňuje zachovanie trvalky.

formulácie poskytujúce život

Pred výsadbou mäty je miesto pripravené nasledujúcim spôsobom: odstráňte burinu, vykopajte, naneste hnojivá. Trvalka dobre reaguje na organické a životodarné minerály.

Výška záhradných postelí je určená typom pôdy. Ak zloženie pôdy rýchlo zaschne, je lepšie ich znížiť. Pre vlhkú pôdu a ochranu koreňov pred hnilobou sa vyrábajú vysoké postele.

eliminovať burinu

Ako zasiať

Na začiatok zasejte vybrané semená do pripravených kvetináčov, je potrebné pestovať sadenice a vysádzať ich na otvorenom priestranstve. Vo februári zasejte osivo pre sadenice. Za týmto účelom sú rozptýlené po povrchu škatule s vysoko kvalitnou rašelinou. Potom je škatuľka pevne pokrytá fóliou, umiestnená na osvetlenom mieste, ale nie blízko okna.

Malé výhonky sa objavia o 15 dní. Potom sú škatule úplne otvorené a umiestnené na parapety. Plnohodnotné trvalky rastú vo vnútorných podmienkach za 2 mesiace. Pri sejbe semien dávajú jemné mladé zelené rastliny, čo sa nedá povedať, keď sa množia odrezkami.

pripravené hrnce

Polievanie pravidlá

Mincovňa miluje vlhkosť, takže jej poskytuje mierne zalievanie, ktoré zabraňuje stagnácii vlhkosti. V období silného sucha je potrebné zavlažovanie takmer každý deň. Okrem zavlažovania sa vyžaduje pravidelné striekanie puzdra.

mierne zalievanie

Uvoľnenie a odburinenie

Nezabudnite pravidelne uvoľňovať a buriť mladú mätu. Je potrebné neustále odstraňovať burinu, aby sa zabránilo zhrubnutiu klíčkov. Pravidelné uvoľňovanie aromatickej mäty je nevyhnutné, pretože dodáva koreňom ďalší kyslík.

potrebujú neustále

Choroby a škodcovia

Pri pestovaní mäty musíte byť na pozore, pretože rôzne choroby ju môžu neustále útočiť. Takmer vo všetkých oblastiach trvalej kultivácie sa vyskytuje jej bežná choroba - hrdza. Táto škodlivá huba sa vyvíja v dôsledku vysokej vlhkosti. S preventívnym postrekom môžete bojovať proti nebezpečnej hrdzi.

Trvalka trpí často múčnatkou, keď sa na mladých stonkách objaví biely kvet. Znečistenie mletou sírou pomáha vyrovnať sa s touto chorobou.

Antraknóza sa objavuje ako hnedé škvrny na postihnutých viacročných listoch. Postrek tekutinou Bordeaux pomôže zachrániť vynikajúcu mätu.

rôzne choroby

Leaf spot - hnedasté škvrny na listoch s čiernymi bodkami a tmavými okrajmi okolo okrajov. Roztok Bordeauxovej tekutiny, ktorý musí byť nastriekaný na lístie, pomôže tento problém odstrániť.

Aby sa zabránilo šíreniu chorôb, prijímajú sa včasné preventívne opatrenia: rastlina je transplantovaná, postihnuté časti sú spálené.

Aby sa predišlo vzniku múčnatky, je plodina porciovaná v júli, pred šírením deštruktívnej choroby.

čierne bodky

Okrem chorôb nebezpeční škodcovia napádajú nechránenú mätu. Trvalka v južnej oblasti trpí roztočom mäty, ktorý sa živí miazgou vrchu rastliny. Životaschopná mäta sa šetrí akaricídmi všetkého materiálu na primárnu výsadbu.

Veľa problémov sa do rastliny dodáva pomocou lístkových listov, ktoré nasávajú šťavu z listov. Tento problém sa eliminuje postrekovaním silnými insekticídmi.

nebezpeční škodcovia

Zber a skladovanie

V prvom roku aktívnej vegetácie poskytuje živá mäta dobrú úrodu. Ak sa má konzumovať čerstvá mäta, zo stonky sa trhajú čerstvé listy. Čerstvé, pridáva sa do rôznych polievok, mäsa, varených morských plodov, hrachových polievok. Tepelné spracovanie odstraňuje čerstvosť v mäte, takže sa pridáva na konci varenia.

Aby sa strihaný stonok v horúcom období nezmizol rýchlo, je zabalený do vlhkej gázy umiestnenej v chladničke.

Životaschopná mäta toleruje dobré sušenie. Zber liečivej plodiny na sušenie sa uskutočňuje v júli až auguste, na začiatku sviežiho kvitnutia, v tejto dobe má lístie najlepšie zloženie éterických olejov a živín.Rezané mladé stonky sa sušia v úhľadných strapcoch, listy a kvetenstvo sa odrežú a rozomelú na jemný prášok.

očakáva sa spotreba

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica