Opis odrody kučeravej mäty, vlastností kultivácie a starostlivosti

Kučeravá mäta sa najčastejšie nachádza v letných chatkách. Rastlina je nenáročná a nevyžaduje osobitnú pozornosť. Na základe listov kultúry sa pripravujú bylinné čaje a prípravky.

Funkcie odrody

Curly mincovňa dostala svoje meno od tvaru listov. Vyzerajú ako kučery. Na rozdiel od mäty piepornej nie je aróma tejto odrody taká silná. Listy vonia pekne, ale vôňa je nenápadná, mentol. Rastlina dosahuje výšku 30 až 1 m. Tieň okvetných lístkov je svetlozelený. S nástupom obdobia kvitnutia odroda vyvoláva kvetenstvo. Čajové stonky sa zbierajú s kvetmi.

kučeravá mäta

Pestovateľské podmienky pre kučeravú mätu

Odroda preferuje pestovanie na otvorených slnečných plochách. Je vhodné zvoliť také miesta, aby boli rastliny v prvej polovici dňa na slnku. Mali by sa uprednostňovať vlhké pôdy, ale nie mokrade.

Odporúča sa, aby bola pôda úrodná, uvoľnená a dobre vetraná. Vhodné sú hlinité a piesočnato-hlinité substráty. Je nežiaduce pestovať kríky v tieni. Budú zle. Každé 4 roky sa postele presádzajú a veľké kríky sa vysádzajú v rôznych oblastiach.

také miesta

Dátum pristátia

Optimálny čas výsadby je v polovici jari. Toto je druhá polovica apríla - prvá polovica mája. V chladných oblastiach je výsadba odložená až do nástupu tepla. Výsadba mäty v lete sa neodporúča. V lete nebude mať čas zakoreniť sa na novom mieste a v zime s najväčšou pravdepodobnosťou zomrie.

Jesenná výsadba je z rovnakého dôvodu nežiaduca. Ako poslednú možnosť je potrebné dokončiť výsadbu mincovne do augusta. A s nástupom námrazy zakryte postele.

optimálne načasovanie

Prípravok na sadenie

Kučeravá mäta sa pestuje niekoľkými spôsobmi.

  • štepenie;
  • semená;
  • sadenice.

Najnáročnejšou a neúčinnou kultivačnou metódou je semeno. Často nerastú dobre a vyžadujú zvýšenú pozornosť.

Musíte uprednostňovať odrezky alebo sadenice.

zvýšená pozornosť

Aby získali sadenice mäty, kupujú sa v záhradných obchodoch alebo sa pestujú samostatne:

  • Na pestovanie sadeníc z mätovej kríky sa stonka odreže v spodnej časti koreňa.
  • Dali to do vody. Po niekoľkých dňoch sa objavia tenké biele korene.
  • Keď dorastú, sadenice sa vysádzajú do pôdy v samostatných šálok.

Potom, čo sadenice zakorenili a stali sa silnejšími, sa spolu s pôdou presadia na trvalé miesto.

koreňová základňa

Príprava miesta

Na jeseň začnú pripravovať miesto na výsadbu kučeravej mäty. S nástupom jesene sa odstránia všetky buriny a pôda sa vykope do hĺbky 10 až 15 cm.Toto zabráni výskytu hmyzu na jar. Okrem toho sa pôda zalieva roztokom manganistanu draselného alebo jódu. Takáto dezinfekcia je prevencia plesní a iných chorôb.

Na jar sa pôda opäť vykopá a aplikujú sa hnojivá. Používajte minerálne a organické krmivo. Hnoj, trus vtákov, mulleín, superfosfát a dusíkaté hnojivá sú vhodné.

buriny sa odstránia

Výsadba rastlín

Na pestovanie mäty semenom sa materiál najskôr klíči. Za týmto účelom sa vloží do vlhkej gázy a nechá sa niekoľko dní. Keď sa výhonky objavia, sú transplantované do pôdy a posypané malou zemou. Škatule so semenami sú zabalené do priľnavých fólií, ponechaných v tejto forme 1-2 týždne. Film sa pravidelne odstraňuje. Týmto sa kontroluje, či sa na pôde objavila pleseň. A zalejte pôdu. Po objavení sa klíčkov sa film odstráni.

Keď sa na kríkoch objaví prvých pár párov plnohodnotných listov, je potrebné transplantovať sadenice na trvalé miesto.

Ďalším spôsobom je štepenie. Časť kríka sa odreže lopatou a spolu s pôdou sa vysadí na nové miesto. Potom sa pridá s pôdou a naleje sa hojne teplou vodou. Táto metóda sa považuje za najjednoduchšiu a kríky sa zakorenia rýchlejšie ako pri iných metódach výsadby.

vlhká gáza

Pred vysadením kríkov s bielymi koreňmi sa do pôdy vykopajú diery a hnojivo sa vyleje na dno. Vložte stonku do otvoru a zakryte pôdou. Pôdu mierne navlhčite a zalejte.

Všeobecné pravidlá starostlivosti o plodiny

Kučeravá mäta, podobne ako iné odrody rastlín, je nenáročná. Kríky môžu rásť na akejkoľvek pôde. Jedinou podmienkou údržby je, že pri pestovaní v chladných oblastiach sú postele izolované na zimu. Mincovňa sa bojí mrazu av chladných zimách často mrzne.

kopať diery

Ako zaliať mätu

Kríky musíte zalievať niekoľkokrát týždenne. Mincovňa uprednostňuje pestovanie na vlhkej pôde. Je však nežiaduce liať Zem, aby rastliny nezačali bolieť. Ak je teplo intenzívne, zvyšuje sa zalievanie. Vzhľadom kríkov bude zrejmé, či potrebujú ďalšiu vlhkosť.

Plevelenie a uvoľňovanie

Rastlina nevyžaduje časté odstraňovanie buriny. Pôdu je potrebné uvoľniť, iba ak sú postele silne zarastené burinami a narušujú rast mäty. Ak sú výsadby veľmi zhrubené, budete musieť buriny zaliať a niektoré kríky je potrebné presadiť na nové miesto.

vzhľad

Choroby a škodcovia mäty

Na kučeravej mäte sa najčastejšie objavujú blchy, vošky, listové chrobáky a kliešte. Hmyz sa živí šťavou z mäty, z ktorej rastlina začne vädnúť a kríky postupne umierajú. Škodlivý hmyz je potrebné zničiť ihneď po jeho objavení. Používané chemikálie sú karbofos alebo iné hmyzie herbicídy.

Spomedzi chorôb je mäta ovplyvnená múčnatkou a hrdzou. Striekanie mydlom alebo roztokom sódy pomáha pri múčnatke. A ak sú kríky zasiahnuté hrdzou, musia byť vykopané a zničené mimo miesta. Na lôžka sa potom pôsobí manganistanom draselným. Aby sa predišlo chorobám, je potrebné zabrániť zamokreniu a zahusťovaniu lôžok.

ošetrené manganistanom draselným

Zber a skladovanie

Zber mincovne sa začína vtedy, keď stonky rastliny dosiahnu výšku 20 - 30 cm. Od prvej polovice júna sú stonky už rezané. Rez sa vykonáva až do samého pádu. Čím častejšie budete rezať stonky, tým silnejšie budú rásť.

Sušená mäta v chladnej tmavej miestnosti za občasného miešania. Po úplnom vyschnutí stoniek a listov sa prenesú do sklenených pohárov alebo látkových vreciek. Skladujte suroviny mimo slnečného žiarenia.

občasné miešanie

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica