Charakteristika a opis mäty mentolu, vlastnosti kultivácie a starostlivosti

Mätový mentol je jednou z mnohých odrôd plodiny. Dnes sa takáto rastlina nachádza na záhrade mnohých ruských záhradníkov, kvôli jej špeciálnym vlastnostiam. Aby sa predišlo problémom počas kultivácie, odporúča sa sa vopred oboznámiť s jednoduchými pravidlami pestovania a starostlivosti o jedinečnú liečivú bylinu.

Charakteristické vlastnosti rastliny

Mentolská mincovňa je vytrvalá rastlina. Od ostatných predstaviteľov odrôd sa vyznačuje jedinečnou chuťou a vôňou sviežosti a chladu, ktorá je spôsobená bohatým obsahom éterických olejov v rastline.

Pre záhradnícku kultúru s mentolovými vlastnosťami sú charakteristické tieto vlastnosti:

 • rozvetvený koreňový systém;
 • rovný kmeň s vnútornou dutinou;
 • vajíčkové listy;
 • tvorba v čase kvitnutia malých kvetov svetloružového odtieňa.

Za priaznivých podmienok pestovania môže výška rastlín dosiahnuť 1 m... Divoké kríky majú oveľa skromnejšiu postavu a ich výška nepresahuje 40 cm.

Priaznivé vlastnosti

Mincovňa sa dnes široko používa v rôznych oblastiach ľudskej činnosti vrátane varenia, medicíny a kozmetiky.

Mnoho záhradníkov používa bylinu na výrobu chutných čajov alebo ako prísadu na liečbu mnohých druhov ochorení.

Takýto komponent sa nachádza v receptoch na prvý a druhý chod a mäta sa považuje za nevyhnutnú na prípravu mnohých koktailov.

Užitočné vlastnosti rastliny:

 • antiseptikum;
 • protizápalové;
 • sedatívum;
 • kŕčom.

mäta mentol

Účinné látky v rastline môžu mať liečivý účinok na angínu pectoris, neurózy, rôzne zápalové ochorenia. V receptoch tradičnej medicíny sa mäta používa na prípravu odvarov a tinktúr, liečivých čajov ako samostatnej zložky alebo ako súčasť zmesi bylín. Bylina sa často používa na prípravu vonných a vonných látok určených na odevy na odstránenie nepríjemných zápachov v miestnosti.

Príprava osiva

Semená mäty sa zasejú do pôdy alebo sa použijú metódy pestovania sadeníc. Na výsadbu vyberte nádoby s malým objemom a úrodnú pôdu. Na dosiahnutie výsledku je dôležité kúpiť kvalitný sadivový materiál. Semená rastlín sú dostatočne malé, takže nie sú vopred ošetrené.

semená mäty

Rastlina sa dobre reprodukuje odrezkami. Výhonky sa odrežú, keď sa na nich vytvorí najmenej 5 listov.Odrezky sa ukladajú do úrodnej pôdy a pri koreni sa presádzajú.

Príprava miesta pristátia

Mentol mäta preferuje voľnú, úrodnú pôdu a vyžaduje dostatočné svetlo. Pre výsadbu vyberte slnečný otvorený priestor. Úroda môže rásť v vápenatých pôdach av tieni, ale môžu sa znížiť aromatické vlastnosti rastliny. Záhradná kultúra netoleruje ťažkú ​​pôdu s hlinkou.

sypká pôda

Pred výsadbou musí byť miesto pripravené. Z tohto dôvodu sa odstránia burina a zvyšky predchádzajúcich výsadieb. Pôda musí byť obohatená o komplex minerálnych hnojív. Ak je miesto vystavené nadmernej vlhkosti, postele sa zdvihnú nad zem.

siatie

Výsev sa vykonáva na jar začiatkom apríla, keď sa pestuje sadenicami. Výsev priamo do pôdy sa vykonáva začiatkom leta po zahriatí pôdy alebo začiatkom augusta. Nesejeme príliš často, pretože to vedie k zhrubnutiu výsadby. Odporúča sa, aby bola pôda pred výsadbou dobre zvlhčená, pretože zalievanie po výsadbe môže viesť k hlbšiemu osivu.

Za zmienku stojí, že mäta sa množí pomerne rýchlo a môže sa správať ako burina.

V súvislosti s touto vlastnosťou je potrebné vziať do úvahy mieru blízkosti k iným rastlinám.

mäta v zemi

Kultúrna starostlivosť

Starostlivosť o záhradné rastliny je štandardná a nevyžaduje špeciálne pestovateľské zručnosti. Dokonca aj začínajúci záhradníci môžu získať úrodu liečivých bylín. Každé 3 roky sa uskutočňuje ďalšia výsadba, pretože burina vedie k riedeniu výsadby mäty. Rastliny kŕmia pre lepšiu úrodu prípravkami obsahujúcimi dusík a fosfor, robia to počas vegetačného obdobia.

lístky mäty

V jesennom období sa odporúča zabaliť pôdu suchou pôdou alebo vytvoriť úkryt so slamou pre lepšie prezimovanie plodiny.

Polievanie

Mincovňa je nenáročná na zalievanie. Pri dostatočnom množstve prírodných zrážok sa výsadba zavlažuje dvakrát za mesiac. V horúcich poveternostných podmienkach je čas nasledujúceho zavlažovania určený stupňom odparovania vlhkosti.

uvoľnenie

Pre lepšie prenikanie vlhkosti a kyslíka do pôdy je potrebné periodické uvoľňovanie. Frekvencia závisí od kvality pôdy a množstva zrážok. Vo väčšine prípadov sa práca na odstraňovaní buriny a uvoľňovaní kombinuje.

starostlivosť o mätu

pleťou

Plevelovanie sa vykonáva podľa potreby. Nie je možné povoliť zarastanie mincovne výsadbou burín, pretože objem zelenej hmoty mäty klesá.

choroby

Mincovňa je náchylná na rôzne typy chorôb. Najbežnejšie sú hrdza, peronosporóza, múčnatka, fusárium.

Neprijatie opatrení je spojené so smrťou výsadby, znížením úrody vzniknutej nahnevanej hmoty a znížením obsahu éterických olejov.

Na boj sa používajú hlavne ľudové recepty, pretože použitie chemikálií znemožňuje použitie mäty.

choroba mäty

škodcovia

Najnebezpečnejšími škodcami mäty sú blšie mäta, chrobák listov mäty, mšice a čeľuste. Optimálne kontrolné opatrenia sú pravidelná transplantácia rastlín, ničenie chorých kríkov, rezanie zelene pred objavením škodcov. Na zvýšenie odolnosti mäty sa odporúča obohatiť pôdu hnojivami na báze draslíka a fosforu.

škodcovia mäty

Zber a skladovanie

Odber sa vykonáva v suchom počasí bez vetra. Úroda sa zberá vo forme jednotlivých listov alebo celých výhonkov. Na uskladnenie zvoľte spôsob sušenia alebo mrazenia. Na použitie ako čerstvá vôňa v miestnosti sú stonky rastliny priviazané a zavesené na nenápadnom mieste s prístupom vzduchu.

Na ďalšie použitie ako prísada do odvarov alebo koktailov sa tráva položí na rovný povrch a čaká sa na úplné vysušenie. Pri mrazení používajte bežné plastové obaly alebo plastové vrecká.

recenzia
 1. Inna
  2.02.2019 23:53

  Až nedávno začala rásť práve taká mäta, jej vôňa je oveľa bohatšia. Používam ho čerstvé aj sušené, mäta nestráca svoje vlastnosti. Rád s ňou pijem čaj.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica