Opis ombalo - bažinatej mäty, výsadby a starostlivosti o rastliny

Ak sa chcete pokúsiť vypestovať na svojom osobnom pozemku neobvyklú rastlinu, odborníci vám odporúčajú venovať pozornosť mätovej mase ombalo. Tento názov rastliny je rozšírený v Gruzínsku, v iných krajinách sa častejšie používa „blšie“. Voňavé greeny sa používajú ako korenie a používajú sa na prípravu rôznych kulinárskych pokrmov.

Špecifickosť odrody

Blšie mäta patrí do rodiny Lamiaceae, čo je vytrvalá bylina. Výška výhonkov dosahuje 25 - 30 cm odrody mäty kultúra má zaoblený tvar listu. Dosky sú široké, pokrčené, kučeravé a mierne dospievajúce. Charakteristickým rysom kultúry je dlhé obdobie kvitnutia, ktoré začína v júni a trvá až do úplného mrazu. Kvetenstvo tvorí husté, takmer sférické krúžky. V čase kvitnutia majú ružovo-fialový odtieň s prítomnosťou bielej trubice. Výhodou blchy je vysoká schopnosť zakorenenia. Rastlina sa vyznačuje plazivým typom rastu. Je považovaná za vynikajúcu medovú rastlinu.

Zelení sa používajú ako korenie, zatiaľ čo aplikácia je pomerne rozsiahla. Obyvatelia Turkménska pridávajú blchy, keď dusíte jahňacie mäso, v Arménsku na nakladané syry, v Gruzínsku na omáčky. Zelení sa tiež používajú ako prírodný odpudzovač hmyzu. Vďaka vysokému obsahu éterických olejov sa mäta používa v oblasti kozmetológie.

V receptúrach tradičnej medicíny jej pripisujú uzdravovacie, antiseptické a potratové vlastnosti.

Podmienky pre rast rastlín

V prírodných podmienkach sa rastlina vyvíja na lužných lúkach a na brehoch rieky. Táto kultúra sa nachádza v Ázii, na Kryme, na Kaukaze a v Turkménsku. Ombalo patrí do kategórie plodín, ktoré milujú teplo, a preto ak sú nedostatočné, ukazovatele výnosov klesajú.

močiarna mäta

Kedy zasadiť plodinu

Rastlina sa pestuje zasiatím semien do zeme pomocou metódy sadenice a rozdelením podzemka. Táto metóda umožňuje rýchle rozmnožovanie kultúry av krátkom čase významne zväčšiť plochu výsadby. Rastliny sa delia od začiatku jari, najpopulárnejšie odrody semien sú Penniroyal a Pulegium.

Niektorí záhradníci cvičia črepníkovú mätu.

Výsadbový čas sa určuje v závislosti od klimatických podmienok v regióne, pre stredné ruské územia je to polovica jari.

zelená mäta

Príprava sadivového materiálu

Semená mäty sú pomerne malé, takže ich pestovanie si vyžaduje určité zručnosti. Odporúča sa zasadiť sadivový materiál do piesočnatej pôdy, aby sa zabezpečilo lepšie klíčenie. Po zasiatí prikryte fóliou a vložte na osvetlené miesto. V priemere sa po 15 dňoch objavia prvé výhonky, v tomto okamihu je film odstránený.

Opis ombalo - bažinatej mäty, výsadby a starostlivosti o rastliny

Pri použití metódy delenia sa na rozmnožovanie vyberú dospelé rastliny s dobre tvarovaným koreňovým systémom. Na výhonkoch by nemali byť žiadne známky hnilobného poškodenia a iné druhy defektov. Po vykopaní je puzdro starostlivo rozdelené tak, aby každá časť mala dostatočný počet koreňov a bola presadená na nové miesto.

Výber stránok

Na výsadbu si vyberte otvorené slnečné miesta s dostatočným množstvom svetla. Pôda musí byť úrodná. Pôda sa predbežne pripravuje vykopávaním s lopatkou s lopatou. Zvyšky predchádzajúcich rastlín sa musia úplne odstrániť, na jeseň sa odporúča hnojiť plánované miesto výsadby hnoja v množstve 3 kg na meter štvorcový.

hnojenie pôdy

Výsadba mäty

Sadenice sa presádzajú na trvalé miesto pestovania potom, ako hrozí nebezpečenstvo mrazu.

Rastlina neprežije stres dobre a netoleruje teploty pod 8 C.

Výsadba sa uskutočňuje v malých dierach, pričom korene sa umiestnia priamo na zem z pestovateľskej nádoby. Odporúčaná vzdialenosť medzi rastlinami je 30 cm.

Pravidlá starostlivosti o mincovňu

Mincovňa sa nepovažuje za náročnú plodinu. Je potrebné odstrániť burinu, a keď vrchná vrstva pôdy stvrdne, uvoľnite ju. Pri dostatočnom prirodzenom zrážaní sa kultúra nemôže zalievať, zvlhčovanie sa vykonáva podľa potreby. Počas sezóny sa vykonáva 2 hnojenie komplexnými hnojivami.

banda mäty

choroby

Mincovňa je ľahko náchylná na plesňové choroby. Výstrely sú často napadnuté hrdzou alebo múčnatkou. Prvý je pozorovaný pri nadmernej vlhkosti pôdy, zvýšenom obsahu dusíka v pôde a chladnom počasí. Preventívnym opatrením je dodržiavanie pravidiel striedania plodín a pravidelnej transplantácie kríkov mäty.

škodcovia

Pestovanie môže byť komplikované zamorením škodcami, pretože aromatické korenie si užije veľa hmyzu.

škodcovia mäty

Hlavné nebezpečenstvo je spojené s inváziou týchto druhov hmyzu:

  • vošky;
  • roztoče;
  • slimáci;
  • húsenice;
  • listový chrobák.

Nie je možné používať chemikálie na ničenie škodcov, preto využívajte rady ľudí. Na prevenciu a ničenie hmyzu sa výsadba posype popolom, ošetrí sa roztokom mydla na pranie a umyje sa tečúcou vodou z hadice. Použitie roztoku na báze cesnaku alebo cesnaku má dobrý účinok.

Zber a skladovanie

Zber sa začína v júni, keď sa greeny formujú v dostatočnom objeme. Úroda sa zberá ručne, pričom sa vyberá zdravé lístie. Bylinu môžete skladovať v suchom korení alebo v mrazenom stave. V poslednom prípade sa častejšie používajú polyetylénové vrecká, do ktorých sa ukladajú mätové greeny umyté a vytriedené z odpadu. Pre čo najlepšie skladovanie sa odporúča po umiestnení trávy do vrecka odstrániť čo najviac vzduchu. Tento trik tiež významne ušetrí miesto v mrazničke.

močiarna mäta

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica