Opis odrody mäty piepornej mäty Kuban, vlastností kultivácie a starostlivosti

Záhradníci, ktorí majú radi rôzne korenie, pestujú na svojich pozemkoch aspoň malé množstvo mäty piepornej pre Kuban. Táto rastlina sa pridáva k čaju a jedlám, aby im poskytla jedinečnú originálnu chuť. V medicíne sa bežne používa na liečbu nervových porúch, nachladnutia.

Aby ste získali silné a zdravé sadenice, je dôležité osivo zasiať správne. Všetky odrody mäty sa považujú za užitočné a aromatické, ale ker Kubán je jedným z najpríťažlivejších, ktorého ker dosahuje výšku 45 cm.

rôzne korenie

Funkcie odrody

Máta má osviežujúcu vôňu mentolu, ktorá je o niečo slabšia ako iné odrody rastliny. Stonky kríkov sú vzpriamené, zelené listy s vajcovito kopijovitým tvarom, viac puberťové nižšie. Kvetenstvo sa vyskytuje od júla do augusta, zatiaľ čo dostupné malé kvety so svetlo fialovým odtieňom sa zhromažďujú do kvetov typu hrotov.

Mincovňa Kuban sa pestuje výsevom do pôdy a vysadením sadeníc. Rastliny sa zberajú počas pučiaceho obdobia na následné sušenie.

vlastnosti pestovania

Kde rastie

Máta peprná je jemná, aromatická a osviežujúca bylina. Nevyžaduje si osobitný druh klímy a región ako taký. Táto kvalita umožňuje mnohým začínajúcim a skúseným záhradníkom pestovať na svojich pozemkoch pikantné kríky. Ženy v domácnosti, ktoré chcú mať vždy po ruke vonné listy, rastú na okenných parapetoch mäty.

Rastlina sa darí na dobre odvodnenej a úrodnej pôde. Na ílovej pôde nebude môcť zakoreniť. Vzhľad kríkov závisí od vlhkosti, nemôžete ich vysadiť na mieste, kde sa nachádzajú toky podzemnej vody, pretože ich prebytok zničí mincovňu. Ak pôda nie je bohatá, odporúča sa do nej pridať zhnitý hnoj. V prípade použitia čerstvých organických látok dôjde k zvýšeniu rastu listov a k dispozícii bude menej éterických olejov. Tento výsledok sa získa v dôsledku veľkého množstva dusíka.

osviežujúca rastlina

Príprava osiva

Výsevný materiál sa najlepšie nakupuje v záhradníckych predajniach, pretože sa nemusí ďalej spracovávať. Semená si tiež môžete pripraviť sami, ale tu je dôležité vziať do úvahy okamih ich dozrievania, pretože nezrelé semená nebudú schopné klíčiť.

Pred výsadbou je potrebné roztriediť všetky semená a nechať iba celé. Všeobecne platí, že mäta má pomerne nízku mieru klíčivosti, z jedného balenia sa môžu liahnuť iba 2 - 3 klíčky.

dodatočne spracovať

Výber miesta pristátia

Na jeseň je pripravené lôžko, na ktorom bude rásť Kuban. Najprv sa vykope, potom sa na 1 m zavedie 1 vedro humusu2... Na jar sa vykopáva opäť, zabalená zemina sa rozpadne zhrabnutím. Vrchný obväz na 1 m2 používa sa takto:

  • humus - 3 kg;
  • superfosfát - 15 g;
  • ľadnička - 15 g;
  • chlorid sodný - 15 g;
  • popol - 2 polievkové lyžice. l.

Posteľ je dobre vyrovnaná a potom trvá niekoľko dní, kým sa zem zmrští.

pripravené na jeseň

siatie

Najvýhodnejšie je zasiať semená do priehľadných plastových nádob s vekom. Je ľahké pozorovať potrebné ukazovatele vlhkosti a tepla v nich pre úspešné klíčenie. Okrem toho sú jasne viditeľné sadenice a ich stav. Klíčky musia byť pravidelne vetrané.

Aby sa nestrácalo čas otváraním a zatváraním veka, sú na nádobách vytvorené malé otvory.

Semená vo vlhkej pôde je potrebné pestovať do hĺbky najviac 5 mm. Na vrch je posypané veľmi málo zeme. Semená mäty sú malé, ak ich zalievate z kanvy, potom ich prúd vody dokáže utiahnuť dovnútra, takže sa klíčky neobjavia. Preto sa odporúča používať sprejovú fľašu.

nádoby s vekom

Kontajnery sú umiestnené na slnečných parapetoch v teplých izbách. Výhodná teplota je medzi 21-24 stupňov Celzia. V zime sa pri sadeníc nachádza nádrž s vodou. To je nevyhnutné na udržanie priaznivej vlhkosti.

Prvé výhonky sa vyliahli po 7-14 dňoch. V tomto okamihu sa viečka odstránia z nádob. Keď sú silnejšie, presádzajú sa do samostatných hlbokých nádob. Je dôležité pridať do nich drenáž vo forme štrku alebo rozbitých tehál. Najlepšie je použiť pôdu s kyslou zásaditou zložkou 6-7. Na hnojenie rastlín sa používajú špeciálne hnojivá.

teplota

Starostlivosť o rastliny

Peppermint Kuban je nenáročný. Ale pre dobrý rast musíte podniknúť nasledujúce kroky starostlivosti:

  1. Počas burín a uvoľňovania pôdy odstráňte burinu.
  2. Polievanie je v zime a v lete mierne.
  3. Aplikujte minerálne hnojivá s dusíkom a fosforom, ktoré udržia životaschopnosť kríkov.
  4. Transplantácia mäty raz za 2-3 roky pre omladenie, dobrý rast a rozvoj rastliny.

nádoby sú odstránené

Zber a skladovanie

Mincovňa sa zberá, keď to bude potrebné. Botanici však odporúčajú odrezávanie počas obdobia kvitnutia, pretože v tomto čase je obsah éterických olejov maximálny. Stonky sú narezané a zviazané vo zväzkoch, potom zavesené na dobre vetraných miestach alebo položené na látku alebo papier v tenkých vrstvách. Sušenú mätu je možné skladovať 2 roky. Počas tejto doby sa priaznivé vlastnosti nestratia.

Mnoho záhradníkov jednoducho niekedy rezané listy rastliny a pridať ich do čaju. V tomto prípade však nejde o éterické oleje a mentol. Od tejto mäty sa dá očakávať iba príjemná aróma a mierny hypnotický účinok.

Pestovanie mäty Kuban nie je vôbec ťažké doma ani na parcele. Aby ste však získali zdravé sadenice, musíte postupovať podľa odporúčaní pre výsadbu a starostlivosť o rastliny. Akonáhle sa kríky stanú silnejšími a silnejšími, už nebudú vyžadovať veľkú pozornosť.

odporúčam odrezať

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica