Opis odrody poľnej mäty, liečivé vlastnosti a kontraindikácie

Poľná mincovňa sa považuje za pomerne bežnú trvalú rastlinu, ktorá patrí do čeľade Labiata. Táto rastlina sa aktívne používa v ľudovom liečiteľstve a vo varení pri príprave šalátov a rôznych pokrmov. Než začnete pestovať mätu, musíte sa oboznámiť s jej popisom a nuansami pestovania.

popis

Poľná mincovňa má množstvo funkcií, ktoré ju odlišujú od ostatných odrôd. Mincovne kríky dorastajú do výšky jeden a pol metra. Hlavným charakteristickým znakom sú stonky, ktoré sú pokryté chlpatými načervenalými chĺpkami. Listy na kríkoch dorastajú do päť centimetrov a sú vejčité. Na okrajoch každého listu sú viditeľné malé zuby, ktorých dĺžka dosahuje 3 - 4 mm.

poľné odrody

Na zrelých rastlinách sa tvoria kvety maľované fialovou alebo fialovou. Sú umiestnené na spodnej časti stoniek v blízkosti listov. Po odkvitnutí sa mäta pokryje zaoblenými plodmi, ktoré vyzerajú ako hladké orechy.

Kde rastie

Kríky mincovne sa nenachádzajú vo všetkých krajinách, pretože v niektorých klimatických podmienkach nemôžu rásť. Odrody polí rastú v západnej a strednej Ázii v Nepále. Nachádzajú sa tiež vo väčšine európskych krajín a v Rusku.

vlastnosti a kontraindikácie

Rastlina nemá rada suché počasie a potrebuje stálu vlhkosť. Kríky mäty sa preto najčastejšie pestujú na brehoch riek, nádrží alebo jazier. Menej často sa vyskytujú v bažinatých oblastiach alebo oblastiach s ílovitou pôdou.

Liečivé vlastnosti a kontraindikácie lúčnej mäty

Nie je žiadnym tajomstvom, že odroda poľnej mäty má mnoho užitočných vlastností, vďaka ktorým sa používa pri liečení chorôb. Listy mäty obsahujú veľa mentolu, ktorý sa považuje za vynikajúce anestetikum. Pri ošetrovaní listami otrite pokožku alebo ju aplikujte na podráždenú sliznicu.

konštantná vlhkosť

Zo stoniek sa tiež vyrábajú liečivé odvary a tinktúry, ktoré zlepšujú fungovanie tráviaceho traktu a čistia tráviaci trakt. Takéto prostriedky sa pijú dvakrát denne - ráno a večer.

Pred použitím liekov mäty piepornej na liečbu chorôb by ste sa mali zoznámiť s kontraindikáciami. Nie je možné použiť mätu na terapeutické účely pri liečbe detí mladších ako šesť rokov. Tehotné dievčatá a ľudia s alergiou budú musieť túto rastlinu odmietnuť.

lúka mäta

Kedy zasadiť mätu

Pred začatím výsadby mäty sa odporúča určiť optimálny čas na jej výsadbu.Odborníci odporúčajú výsadbu rastlín na konci jari alebo v druhej polovici leta. Na začiatku jari a v polovici leta, výsadba nestojí za to, pretože materiál bude z dôvodu jarných mrazov a letného horúčavy zle rásť.

Ak sa kríky pestujú v skleníku, dátumy výsadby sa môžu posunúť na iný mesiac. Pri tomto spôsobe pestovania príliš vysoké alebo nízke vonkajšie teploty nijako neovplyvnia sadenice.

finančné prostriedky sú opité

Príprava sadivového materiálu

Osivo sa odporúča pripraviť vopred tak, aby mäta dobre rástla. Za týmto účelom sa uskutoční predbežná dezinfekcia všetkých semien. Toto sa uskutočňuje pomocou slabého roztoku mangánu, v ktorom by sa semená mali namočiť. Namáčanie semien trvá 15 až 20 minút, potom sa všetky semená z roztoku odstránia, premyjú a vysušia.

Dezinfekcia sa vykonáva iba vtedy, ak sa počas výsadby použije samoobslužné osivo. Ak boli semená zakúpené v obchode, dekontaminácia nie je potrebná.

sadivový materiál

Výber miesta pristátia

Výber miesta na pestovanie mäty by sa mal brať vážne, pretože miera rastu závisí od toho. Odporúča sa pestovať rastlinu na dobre osvetlenom mieste s primeranou ochranou pred nárazmi vetra. Oblasti s úrodnou, uvoľnenou pôdou as potrebným množstvom živín sú najvhodnejšie pre kríky mäty. Preto ich veľa zasadí do čiernej pôdy.

Vápna zemina nie je vhodná pre mätu, pretože v nej rastú slabé a nízko aromatické kríky. Ak chcete, aby rastlina rástla silnejšie, musíte túto oblasť vopred ošetriť hnojivami. Za týmto účelom pridajte do pôdy:

jeho miera rastu

  • superfosfát;
  • chlorid draselný;
  • popol;
  • liadok.

Výsadba rastlín

Je nevyhnutné oboznámiť sa s vlastnosťami procesu výsadby, aby sa semená správne zasiali.

nezabudnite si prečítať

Najprv sa na mieste označia riadky, na ktorých sa vytvoria otvory na pristátie. Riadky by mali byť od seba vzdialené asi 50 - 60 cm, aby sa kríky navzájom netienili. V každej rade sú malé otvory asi 5 - 7 cm hlboké, všetky otvory sú naplnené humusom, napojené teplou vodou, po ktorej sú do nich vysadené semená.

Po výsadbe sa vysadená mincovňa zakryje zeminou a znova sa poleje.

Základné pravidlá starostlivosti o mätu

Mincovňa sa považuje za nenáročný závod, a preto sa niektorí o to prakticky nestarajú. Pre normálny rast a vývoj kríkov však budete musieť vykonať štandardné postupy starostlivosti.

urobiť diery

Pri pestovaní nezabudnite kríky zalievať tak, aby mali dostatok vlhkosti. Zvlhčenie pôdy sa vykonáva večer po západe slnka. Keď je všetka mäta napojená, pôda sa uvoľní, aby sa odstránila kôra vytvorená na povrchu a odstránili burinu.

Rastliny sa tiež kŕmia hnojivami, aby nedošlo k nedostatku živín. Raz za sezónu sa do pôdy pridá popol s kompostom a rašelinou.

zavlažovacie kríky

Choroby a škodcovia

Mincovňa, rovnako ako všetky ostatné rastliny, je napadnutá škodcami a trpí rôznymi chorobami. Medzi nebezpečné choroby patria:

  • Hrdza. Ochorenie sa prejavuje žltnutím listov a často vedie k smrti sadeníc.
  • Plesňové choroby. Vyskytujú sa v dôsledku vysokej vlhkosti a nedostatku hnojív.

Najnebezpečnejším škodcom pre sadenice je blšie mäta, ktorá sa živí mladými listami. Na kríkoch sa objavuje koncom jari, keď teplota vzduchu stúpne na 15 - 20 stupňov. Ak sa tohto hmyzu nezbavíte včas, rastlina začne vysychať a zomrie.

prejavuje sa žltnutím

Zber a skladovanie

Mincovňa sa zberá, keď aktívne kvitne. Počas obdobia kvitnutia sú stonky listov nasýtené éterickými olejmi a trieslovinami.Počas zberu by ste mali dôkladne skontrolovať všetky kríky a uistiť sa, že nie sú príliš mladé. Nezrelé sadenice majú slabý zápach a sú menej užitočné.

Po zbere sa celá plodina zavesí na slnko a suší sa niekoľko dní. Sušené rastliny sa skladujú tak, aby sa mohli používať počas zimy.

nezrelé sadenice

záver

Niektorí záhradníci chcú na svojich pozemkoch začať pestovať poľnú mincu, ale nevedia, ako na to. Aby ste tomu porozumeli, mali by ste sa oboznámiť s osobitosťami kultivácie a starostlivosti o kríky mäty.

by si mali prečítať

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica