Ako správne množiť mätu semenami a koreňovými vrstvami

Záhradná mincovňa je známa všetkým bez ohľadu na to, či máte vlastnú záhradu. Táto rastlina sa používa na liečebné účely, ako korenie na rôzne jedlá, ako základ pre nealkoholické nápoje a koktaily, ako parfumy a kozmetické zložky. Kultúra je rozdelená na odrody, ktoré sa líšia chutí a vôňou. Pepermintová je najobľúbenejšia a všadeprítomná. Cíti sa skvele vonku, pod filmovým poťahom a na parapete. Musíte len vedieť, ako šíriť mätu a starať sa o ňu.

Funkcie propagácie mäty piepornej

Existuje niekoľko spôsobov, ako je možné mincovňu propagovať s určitými výhodami a nevýhodami:

  • výsev semien;
  • štepenie;
  • rozdelenie materskej kríky.

Najťažšie je pestovať mätu piepornú zo semien, takže záhradníci majú sklon k odrezaniu alebo oddeľovaniu kríka.

vlastná záhrada

Ťažkosti v rozmnožovaní semien sú zlé klíčenie.

Množenie osiva

Na siatie mäty piepornej si vyberte teplé miesto otvorené slnečným lúčom. V období sucha je potrebné zatienenie rastlín. Pri pestovaní doma by sa hrnce alebo škatule mali umiestniť na okná orientované na juhozápad alebo na východ, aby bolo zabezpečené najmenej štyri hodiny svetla.

zlé klíčenie

Rozmnožovanie semien sa odporúča skúseným záhradníkom alebo tým, ktorí sa neboja problémov. Výsadba sa uskutočňuje týmto spôsobom: nádoba je naplnená zeminou, ktorá musí byť mierne navlhčená. Semená idú hlbšie o pol centimetra. Nádoby sú pokryté sklom alebo polyetylénom a umiestnené do miestnosti s teplotou +24 stupňov. Výsadba musí byť vetraná a navlhčená.

Sadenice sa objavia za jeden až dva týždne. Opevnené rastliny sa presádzajú po jednom a posielajú sa na prispôsobenie na chladnejšie miesto, ak sa predpokladá ďalšia kultivácia vonku. Pristátie na otvorenom priestranstve je možné za 7-10 dní. Vďaka aktívnemu rastu koreňového systému sa sadenice nachádzajú vo vzájomnej vzdialenosti. Mincovňa pestovaná zo semien má pomalší vývoj v porovnaní s metódami vegetatívneho rozmnožovania.

Pozitívne je, že listy a stonky sú mäkké a jemné na dlhú dobu.

Koreňové vrstvy

Dlhé korene mäty sú posiate spiacimi púčikmi, z ktorých vychádzajú nové výhonky a kríky. Táto vlastnosť rastliny umožňuje reprodukciu pomocou koreňových vrstiev, ktoré sa ukladajú koncom leta - začiatkom jesene. Stačí niekoľko odrezkov s dĺžkou 10 cm. Natáčky sa umiestnia do vlhkej pôdy do hĺbky 5 cm.

skúsení záhradníci

Zakorenenie odrezkov a listov

Reprodukcia mäty piecť odrezkami nespôsobí problémy začínajúcemu záhradníkovi. Túto metódu je jednoduché implementovať. Okrem toho si ďalšia kultivácia a starostlivosť vyžadujú minimálnu pozornosť. Optimálne dátumy vylodenia: koncom apríla - začiatkom mája. Z kríka sa vyreže desaťcentimetrový kúsok stonky s vaječníkom listov. Pobočka sa umiestni na týždeň do čistej vody. Počas tejto doby bude dávať korene, ktoré by mali byť neustále vo vode. Keď korene dosiahnu 2-3 cm, môžete rastliny transplantovať do hrebeňov alebo kvetináčov doma.

Napriek odporu mincovne proti nepriaznivým poveternostným podmienkam je lepšie počkať do konca jarných mrazov.

Naklíčené konáre sa vysádzajú do zeme s hĺbkou 5 cm a intervalom 15 cm, čo je nevyhnutné pre normálny vývoj kríkov. Je žiaduce pristátie na rannom a popoludňajšom mieste na slnku. Pôdu musíte pripraviť vopred odstránením buriny a odnože pri jej uvoľnení. Vysoké hrebene sú usporiadané na vlhkých miestach, na suchých miestach je potrebné prehĺbenie.

odrezky a listy

Rozdelenie materskej kríky

Najjednoduchší spôsob reprodukcie je rozdeliť vykopané kríky mäty do častí a zasadiť ich do pôdy. Dôležitou podmienkou je prítomnosť pukov alebo výhonkov na každom pozemku. V dcérskej rastline je odrezaná časť antény, ktorá stimuluje proces zakorenenia. Výsadba sa vykonáva v dierkach hlbokých 10 cm vo vzdialenosti 30 cm. Pred výsadbou sa odporúča aplikovať na každú dieru humus. Po niekoľkých týždňoch sú výsadby zakryté mladými listami, čo naznačuje normálny vývoj kríkov, ktoré budú potrebovať kŕmenie močovinou (1 až 2 g na liter vody).

Nezabudnite na agresivitu kultúry, ktorá môže rásť na veľkých plochách a vytlačiť iné rastliny a kríky. Aby tomu zabránili, zariaďujú obmedzovač: vykopávajú železné platne alebo kúsky bridlice do hĺbky umiestnenia podzemkov po obvode výsadby. Efektívnym spôsobom je pestovanie mäty v objemných nádobách: starý vedro, umývadlo, vaňa, ktoré sú pochované v zemi. Táto možnosť chráni susedné plodiny.

matka Bush

Pestovateľské vlastnosti:

  • Je lepšie zasadiť mätu namiesto strukovín a koreňovej zeleniny. Vhodné sú hrebene po zbere melónu a pohánky, ktoré obohacujú pôdu vápnikom, čo je nevyhnutné pre úspešný rozvoj a rast mäty piepornej.
  • Vyhnite sa výsadbe v blízkosti plodín, ktoré vyžadujú ošetrenie pesticídmi, vďaka ktorým je mäta nevhodná na spotrebu.
  • Kultúra uprednostňuje ľahké úrodné pôdy, hlinité a piesčito-hlinité pôdy.
  • Mokrade pre tieto rastliny ničia. Vysušenie z pôdy sa dá zabrániť mulčovaním.
  • Odporúča sa pravidelné kŕmenie organickými, fosforečnými a dusíkatými hnojivami.
  • Uvoľňovanie sa vykonáva dvakrát ročne.

pravidelné kŕmenie

Máta bude reagovať na vašu starostlivosť luxusným vzhľadom a nenapodobiteľnou vôňou. Zber sa uskutočňuje od prvého roku výsadby do začiatku kvitnutia. Sušte listy na tienistom a vetranom mieste. Suché výrobky sa utierajú alebo ukladajú úplne do papierových vreciek alebo sklenených pohárov s vekom. Na to, aby sme mohli zásobovať voňavú a užitočnú kultúru do budúcnosti, nie je potrebné mať príslušné skúsenosti, veľa času a peňazí.

vzhľad

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica