Opis odrody čokoládovej mäty, vlastnosti pestovania a starostlivosti o rastlinu

Každý vie mätu, pretože je obľúbeným korením mnohých ľudí. Preto sa v posledných rokoch chovalo mnoho zaujímavých odrôd. Čokoládová mäta sa cení pre jej zaujímavú vôňu: vôňa čokolády a vanilky sa pridáva k jej mentolovému chladu. Má tiež zelené listy s fialovým odtieňom.

Špecifickosť odrody

Mätová odroda Čokoláda bola vyvinutá v Holandsku. Na rozdiel od všetkých ostatných odrôd má rastlina jemnejšiu chuť a vôňu čerstvosti a čokolády. Rastlina má okrem toho tieto vlastnosti:

čokoládová mäta

  • výška kríkov dosahuje 60 cm, jeho výhonky sú umiestnené zvisle, na povrchu sú občas nájdené chĺpky;
  • listy listov majú okrúhly tvar, sú zeleno-fialovej farby, usporiadanie je oproti sebe;
  • mäta kvitne v malom a zhromažďuje sa v pancierných kvetinách svetlo fialového odtieňa.

Osoba cíti vôňu mäty kvôli prítomnosti éterického oleja v rastline. Je prítomný vo všetkých nadzemných častiach puzdra. Toto korenie sa používa pri výrobe cukroviniek, ako aj v horúcich nápojoch.

prítomnosť v rastline

Príprava osiva

Čokoládová mäta sa propaguje rôznymi spôsobmi: na tento účel sú vhodné koreňové výhonky, zelené odrezky a semená, ktoré sa kupujú alebo zbierajú a sušia samostatne.

Pestovanie kríkov mäty zo semien je pracné a časovo náročné podnikanie, ktoré nie je vždy korunované úspechom. Tiež percento klíčivosti materiálu môže byť nízke. Musíte tiež vziať do úvahy skutočnosť, že pri šírení osiva hybrid odrody mäty mladé rastliny nemusia kopírovať odrodové materské vlastnosti.

Materiál na siatie máty má veľkosť až 0,5 mm v priemere, čierna. Vzhľadom na také malé parametre sa musí pri sejbe venovať zvýšená pozornosť. Preto používajte široký a plytký obal. Mincovňa sa zasieva začiatkom jari do drážok až do hĺbky pol centimetra.

root procesy

Príprava pôdy

Čokoládová mäta, podobne ako iné odrody tejto rastliny, uprednostňuje vopred pripravený úrodný a priedušný substrát. Na jej prípravu sa záhradná pôda zmieša s kompostom alebo humusom a pridá sa hrsť drevného popola.

Prípadne získajú univerzálnu pôdu pre bylinky alebo zeleninu. V tomto prípade je zloženie zakúpeného substrátu dôležité: ak obsahuje veľa vápna, bude to mať nepriaznivý vplyv na závažnosť arómy rastliny.... Túto vlastnosť prítomnosti alkálií môžu používať ľudia s alergickou reakciou na vôňu korenia, ktorí však radi pijú mätu mäty.

pripravené vopred

pristávacia

Po zasiatí vytvárajú priaznivé podmienky pre klíčenie pre budúce rastliny.Aby sa to dosiahlo, teplota v miestnosti sa udržuje v rozmedzí 21 až 24 ° C a samotná pôda sa po navlhčení prekryje filmom alebo sklom. Súčasne sa v plastových nádobách na stenách vytvoria vetracie otvory.

Sadenice mladých rastlín sa objavia po 14-21 dňoch. Je vhodné umiestniť nádoby s mätou blízko okien na severovýchod alebo na západ. Vyžaduje si to dosť svetla a vyžaduje dobré osvetlenie. S nedostatkom môže korenená kultúra odumrieť, ale rastlina nepotrebuje priame slnečné svetlo, čo povedie k popáleniu listov.

priaznivé podmienky

Keď sadenice vyrastú, presádzajú sa do samostatných nádob s drenážou alebo na otvorenom teréne. Jeho zloženie môže byť rovnaké ako pri sejbe plodiny. Miesto pre to je vybrané s rozptýleným tieňovaním. Je zasadený vo vzdialenosti najmenej 40 cm medzi kríkmi a mäta rastie rýchlo.

Kultúrna starostlivosť

Aby bola korenistá kultúra pohodlná, je kŕmená každú jar. Ako hnojivo sú vhodné dusíkaté komplexy alebo kompost, humus, roztok kuracieho alebo kravského trusu.

drenážne nádrže

Teplota v lete na otvorenom poli je pre závod pohodlná a v zime je vhodné ju chrániť pomocou tlmiča pred horúcimi vykurovacími telesami.

V lete potrebuje korenená kultúra na parapete tieň na priamom slnečnom svetle. Naopak, v zime by ste mali robiť ďalšie osvetlenie žiarivkami s mätou tak, aby doba denného svetla bola najmenej 8 hodín denne.

pohodlné pre rastlinu

Polievanie rastlín

Čokoládová mäta je náročná na pôdnu vlhkosť, preto sa systematicky polieva hneď po vyschnutí. Pozitívne reaguje aj na postrek. Tento postup pomáha udržiavať potrebnú vlhkosť a odstraňuje prach z povrchu rastlín. Po zavlažovaní sa pikantná plodina stáva živou a dobre udržiavanou.

Mincovňa dobre rastie v oblastiach s vysokou vlhkosťou, čo znamená, že je možné ju vysádzať v blízkosti vodných útvarov a na nížinách. Skutočnosť, že pôda v týchto oblastiach s vysokou kyslosťou neinterferuje s rastlinou.

vodu to systematicky

Pikantné bylinky v nádobách by mali byť dobre premočené. Nadbytočná vlhkosť sa odstráni cez odtokové otvory. Nabudúce by sa nemalo nechať pôdu úplne vyschnúť.

pleťou

Ak je to potrebné, burina je potrebná. Bez tejto akcie mincovňa postupne uschne a zmizne. Pestovanie plodín na záhrade sa musí obnovovať každé 3 roky, pretože to buriny porušujú.

prebytočná vlhkosť

uvoľnenie

Tiež dôležité pre čokoládovú mätu a uvoľňovanie pôdy. Pomáha koreňom rastliny získať viac kyslíka a zadržiava väčšinu vlhkosti.

Choroby a škodcovia

Čokoláda máta má dobrú odolnosť voči chorobám a škodcom.

uvoľnenie pôdy

Zber a skladovanie

Odrežte výhonky mäty po vysunutí stopiek alebo po rozkvetu. Ak je starostlivosť o rastlinu vysokej kvality, bude možné počas vegetačného obdobia trikrát žatvu. V prípade odštiepenia vrcholov to bude slúžiť ako stimul pre priateľskejšie vetvenie pikantnej kultúry.

Zber sa zastavil v polovici posledného letného mesiaca. Rastlina tak bude mať stále čas na akumuláciu živín pre svoj ďalší odpočinok a rast v novej sezóne.

koniec kvitnutia

Suchá mäta na priamom slnečnom svetle, na dobre vetranom mieste. Hotové korenie sa uchováva v uzavretej sklenenej nádobe. To pomáha rastliny zostať aromatické po dlhú dobu.

Aj keď sa čokoládová mäta pestuje hlavne ako korenie, jej dekoratívne vlastnosti sú pozoruhodné. Počas kvitnutia má veľmi dekoratívny vzhľad a môže byť tiež zasadený ako rastlina prízemnej pokrývky. V každom prípade to prinesie ľuďom veľa radosti a výhod.

slnečné lúče

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica