Opis odrody čiernej mäty, vlastnosti kultivácie a starostlivosti

Čierna mäta je typ anglickej mäty. Jedná sa o špeciálny hybrid, ktorý sa nevyskytuje vo voľnej prírode. Pestuje sa na liečebné účely, pri varení, v kozmetike.

Špecifickosť čiernej mäty

Čierna máta má červeno-fialovú farbu stoniek, farba listov je intenzívne zelená. Trvalka je lídrom v obsahu éterických olejov, ale z hľadiska intenzity arómy je výrazne nižšia ako biela mäta. Listy obsahujú menej mentolu, takže aróma je omnoho slabšia. V našej krajine sa pestujú čierne mäty.

mäta pieporná

Nevyhnutné podmienky pre rast

Tento druh trvaliek je dosť vytrvalý, takže aj začínajúci záhradník môže v prvom roku pestovať a zberať slušnú úrodu. Čierna krása dobre rastie a vyvíja sa na akomkoľvek zložení pôdy. Na výsadbu si vyberajú slnečné lúky s ľahkým čiastočným tieňom v poludnie. Trvalka nevyžaduje ďalšie hnojenie.

Kedy zasadiť mätu

Rastliny pripravené pre mladých rastlín môžete pestovať počas celého obdobia aktívneho vegetačného obdobia. Aby sa mladé sadenice lepšie zakorenili a prispôsobili sa drsným vonkajším podmienkam, vysadia sa na jeseň alebo v zime na chladnej a vlhkej pôde.

podmienky pre rast

Na konci októbra, po konečnej úrode, sa vybraná oblasť vykopie, zbaví buriny a nepríjemného odumretého dreva. Vysokokvalitný kompost sa nanáša na prázdne miesto, zarovnané so sklonením.

Ak sa vyžaduje sadenie vybraných semien pre sadenice, je lepšie to urobiť v tretej dekáde marca. Spevnené sadenice sa vysádzajú v máji, po skončení vratných mrazov.

Ak boli vybrané semená vysiate na jar marca, potom do konca leta, mladé výhonky rastú na silné kríky.

stránka sa vykopáva

Príprava sadivového materiálu

Výsadbový materiál sa získava rôznymi spôsobmi - nakupuje sa v špeciálnom obchode alebo v miestnej škôlke, zbierajú sa nezávisle.

Zber semien z trvaliek je skôr náročná úloha. Je dôležité pochopiť, že umelo chované odrody končia úplne odlišnou odrodou. Preto musí byť všetok materiál zakúpený v dôveryhodnom obchode, aby sa dosiahlo dobré klíčenie.

Niektorí záhradníci tiež nakupujú hotové sadenice životaschopnej mäty v špecializovaných predajných miestach. Ako dobrý materiál pre silné sadenice je vhodné odrezanie materského trvalka odobraté zo známeho pozemku.Výsledný výhonok sa umiestni do pohára vody, keď sa jeho korene vyvinú do 5 cm na dĺžku, potom je to hotový sadenice.

špeciálny obchod

Kde pestovať rastlinu

Aby mohla užitočná rastlina maximalizovať svoje životodarné vlastnosti, je potrebné so zodpovednosťou pristupovať k výberu optimálneho miesta pre jej výsadbu. Zároveň sa dodržiavajú stanovené odporúčania:

 • Voňavý kvet je druh buriny, ktorá môže zaplniť celú plochu, takže na ňu musíte premyslieť obmedzovač. Pre túto úlohu sú vhodné bridlicové pláty po celom obvode trvalého rastu.
 • Vyberajú sa pozemky, na ktorých sa predtým pestovali pohánka, strukoviny, akékoľvek koreňové plodiny.
 • Pri výsadbe mladej mäty sa berú do úvahy jej budúci susedia: neumiestňujú ju do blízkosti kríkov, ktoré sú neustále vystavené agresívnemu chemickému ošetreniu. Zasadia to preč od takýchto rastlín.
 • Trvalka sa cíti dobre v osvetlenej oblasti. Poludňajšie teplo ničí jeho jemné listy, preto si vyberajú polotieňové miesto, ktoré je spoľahlivo chránené pred vetrom.
 • Pôda na pestovanie trvaliek je úrodná sypká kompozícia.
 • Trvalka stráca príjemnú vôňu, ak aktívne rastie a vyvíja sa v oblasti s vysokým obsahom vápna.
 • Neúspešnými susedmi mäty, ktoré môžu zničiť jej vzhľad, sú uhorky, repa, kapusta.

životodarné vlastnosti

Pri výsadbe nezabudnite, že mäta netoleruje kyslú a bažinatú pôdu.

Ako pestovať kultúru

Aby ste vysadili životaschopnú trvalku na otvorenom teréne, urobte malé žliabky hlboké 5 cm, minimálna vzdialenosť medzi vysadenými rastlinami je 30 - 50 cm. Vybrané semená sa posypú úrodnou pôdou. Pôda je zhutnená a hojne napojená.

močaristá pôda

Pravidlá starostlivosti o mincovňu

Každý začínajúci záhradník sa dokáže vyrovnať so starostlivosťou o trvalku, pretože sa nenáročné na vonkajšie podmienky. Ak chcete poskytnúť príjemnej životnej mincovni príjemné prostredie, postupujte podľa niekoľkých cenných tipov:

 • Na začiatku vegetačného obdobia zabezpečte intenzívne zalievanie.
 • Pôdu pravidelne uvoľňujte, aby ste ku koreňom dostali kyslík.
 • Na jar kŕmte kvalitným kompostom a drevným popolom.
 • Ak sú v výsadbovej oblasti silné zimy, je lepšie ich chrániť smrkovými konármi alebo listami.
 • Životaschopná mäta je trvalka, ktorá poteší svojou vôňou viac ako jeden rok. Ale každé 4 roky je potrebné zariadenie obnovovať, pretože jeho vlastnosti klesajú.
 • Kvetinové koreňové prerezávanie kríka dáva ešte väčší rast počas vegetačného obdobia.

vonkajšie podmienky

Polievanie

Voňavý trvalka je schopný odolať suchým časom, takže mu stačí 2-krát mesačne zabezpečiť kvalitné zavlažovanie. Počas sucha sa spotrebuje viac vody ako obvykle. Trvalka netoleruje presušenú pôdu.

uvoľnenie

Pravidelné uvoľňovanie pôdy prospeje trvalke. Kruh kmeňa môžete uvoľniť raz za sezónu alebo častejšie.

kruh kmeňa

pleťou

Počas procedúry nezabudnite odstrániť nepríjemné buriny. Môžu spomaliť rast trvaliek, takže sa ich včas zbavia.

choroby

Mincovňa je náchylná na choroby, ako je múčnatka a deštruktívna hrdza. Pri múčnatke sa na listoch objavujú biele škvrny s hrdzavými oranžovými škvrnami. Postihnuté listy sa odrežú a trvalka sa úplne ošetrí silnými látkami.

trvalý rast

škodcovia

Počas celého vegetačného obdobia je potrebné zabezpečiť, aby trvalka nebola napadnutá škodcami. Nechránená mincovňa je často napadnutá voškami, rôznymi roztočmi, listovým chrobákom a nebezpečnou blchou.

napadnutí škodcami

Zber a skladovanie mäty

Zber sa uskutočňuje v období, keď listy majú najvyšší obsah živín. Mincovňa sa zberá uprostred sviežeho kvetu. Stonky sú starostlivo rezané, zviazané vo zväzkoch, zavesené vo vetraných miestnostiach. Sú tiež položené na tkaninu alebo papier v tenkej vrstve.

živiny

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica