Opis odrody jahodovej mäty, odporúčania pre pestovanie a starostlivosť

Jahodová mäta má príjemnú, jemnú vôňu zrelých bobúľ, zatiaľ čo rastlina nemá ostrú dochuť. Vďaka svojej kompaktnosti a bohatosti vône sa táto odroda stáva čoraz obľúbenejšou medzi ruskými záhradníkmi. Záhradná kultúra je nenáročná na starostlivosť a kultiváciu, takže nebude ťažké ju pestovať ani pre začínajúcich záhradníkov.

Funkcie odrody

Jahodové lístky mäty majú nezvyčajnú vôňu jahody a nemajú ostrú dochuť tradičných odrôd. Vďaka týmto vlastnostiam je rastlina ideálna ako prísada do dezertov, sladkých jedál a nápojov. Bylina sa používa iba v oblasti varenia, pretože nemá baktericídny a analgetický účinok.

jemná aróma

Rastlina je kompaktná, priemerná výška kríkov sa pohybuje od 30 do 40 cm. V teplých klimatických podmienkach môže dorásť až do 60 cm. Vzhľadom na svoju nenáročnosť a schopnosť prežiť pri nízkych teplotách sa dobre zakorenuje aj v regiónoch severného Ruska.

Príprava osiva

Mincovňa je považovaná za rastlinu, ktorá sa neriadi dobre semenami. Výsadbový materiál sa najlepšie nakupuje v špecializovaných predajniach. Zároveň sa odporúča kúpiť niekoľko vriec, pretože vo väčšine prípadov sa záhradníci stretávajú s problémami klíčenia.

nízke teploty

Vlastný zber semien je často nemožný alebo pracný. Po vysadení takéhoto materiálu často rastie úplne iná rastlina, ktorá nie je podobná pôvodnej odrode. Semená sú pochované v zemi nie viac ako 0,5 cm, prvé výhonky sa objavia za 2 alebo 3 týždne. Pre lepší rast je potrebný teplotný režim 20 až 25 ° C.

Výber miesta pristátia

Mincovňa je rastlina milujúca vlhkosť a svetlo, ktorá je na pôde náročná. V súvislosti s týmito vlastnosťami sa na výsadbu vyberá slnečné miesto s prítomnosťou piesočnatej ílovitej pôdy alebo hlinitej pôdy. Najlepšie prekurzory pre pestovanie rastlín sú:

svetlo milujúca rastlina

  • strukoviny;
  • korene;
  • zelenina.

Pôda na výsadbu by mala byť voľná, hladina kyslosti by mala byť v rozmedzí 6 až 7 PH. V mokraďoch nie je mäta schopná zakoreniť.

úroveň kyslosti

pristávacia

Máta má dobrú odolnosť proti chladu, preto je možné pestovať ju od jari do jesene. Výsev semenami sa uskutočňuje začiatkom jari, pretože v zime mrznú. Leto sa považuje za možné, ale neodporúča sa pre výsadbu, pretože v tomto prípade nemá rastlina čas na posilnenie a vytvorenie silného koreňového systému.

Reprodukcia delením kríkov alebo odrezkov sa uskutočňuje koncom jari. Na tento účel sa vyberajú vysoké zdravé výhonky.Práce na transplantácii mincovne sa môžu vykonávať do konca augusta. Neskôr sa neodporúča, pretože kríky nie sú schopné zakoreniť v krátkom čase.

tak pristátie

Kultúrna starostlivosť

Rastlina je nenáročná na starostlivosť a podmienky pestovania. Pre dobrý rast je potrebné zabezpečiť včasné zalievanie a obohatiť pôdu humusom. V prítomnosti dostatočného tepla, svetla a vlhkosti sa výhonky rýchlo vyvíjajú. Ak chcete šetriť energiu na zalievanie pôdy, odporúča sa mulčovanie.

Pre lepšiu tvorbu zelene je potrebné kŕmiť rastlinu organickými, dusíkatými, fosforečnými hnojivami s frekvenciou 1 až 2 krát za mesiac.

Mincovňa je schopná rásť v krátkom čase a zaberať veľkú plochu, takže rastový proces musí byť riadený pravidelným odstraňovaním rastlín z nepotrebných miest. Výsadbu mäty je možné radikálne odstrániť iba hĺbkovým vykopávaním pôdy. Na uľahčenie tohto procesu sa odporúča skúseným záhradníkom vykopať do pôdy list bridlice alebo kovu, čím chráni plochu a zabráni koreňom rastlín rásť mimo oblasti ohraničenej bariérou.

zalievanie a obohacovanie

Potreba zimného úkrytu závisí od klímy konkrétneho regiónu. Pri nízkych teplotách a pri malom množstve snehu môže rastlina zamrznúť, preto v takýchto podmienkach potrebuje rastlinu. Na izoláciu môžete použiť rašelinu alebo piliny.

Zber a skladovanie

Ďalej úložná mincovňa zozbierané na samom začiatku kvitnutia. Počas tohto obdobia sú listy rastliny mladé a obsahujú maximálne množstvo éterických olejov. Existujú dva spôsoby zhromažďovania:

  • strih stonky;
  • šklbanie alebo prerezávanie jednotlivých listov.

špecifický región

Pri prvej metóde môžete rastlinu vysušiť ako celok. V tomto prípade sú zo zväzkov vytvorené malé zväzky a priviazané k základni. Mincovňa v tejto forme je ďalej zavesená na mieste, ktoré nie je vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Takýto produkt vytvára jemnú vôňu v miestnosti, zatiaľ čo prírodná vôňa je pre človeka prirodzená a úplne bezpečná.

Zhromaždená čerstvá tráva na sušenie sa položí na rovný povrch a nechá sa úplne vyschnúť. Niektorí pestovatelia opúšťajú sušenú rastlinu v pôvodnej forme, zatiaľ čo iní dosahujú jednotnú zmes trením trávy. Mincovňu skladujte v tesne uzavretom obale na mieste, ktoré je dobre chránené pred svetlom a vlhkosťou. Tesnosť nádoby umožňuje rastline udržať si vôňu bobúľ. Suchá mäta sa často používa ako prísada do čajov a čajov.

plochý povrch

Máta na pridanie arómy k položkám uloženým v skrini alebo v šatníku. Za týmto účelom sa suchá zmes ukladá do plátenných vriec, ktoré sa ukladajú na požadované miesto. Máta peprná sa môže používať ako samostatná prísada alebo ako prídavná prísada v spojení s inými aromatickými bylinkami.

Na použitie mincovne na kulinárske účely používam metódu mrazenia. Na tento účel sa greeny dôkladne umyjú, vysušia a umiestnia do vrecka v mrazničke. Na použitie v nápojoch, ako sú mojitos, sa uchýlia k výrobe kociek ľadu obsahujúcich jemne nasekanú mätu pomocou špeciálnych foriem.

metóda zmrazenia

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica