Ako správne rásť a starať sa o mätu v skleníku

Máta sa cení nielen pre jej vôňu, ale aj pre prospešné vlastnosti, ktoré do nej príroda vložila. Ak chcete získať čerstvé rastliny po celý rok, záhradníci pestujú mätu v skleníkoch. Hlavnými výhodami tejto metódy sú celoročná úroda a schopnosť nezávisieť od poveternostných podmienok.

Ako správne pestovať mätu v skleníkových podmienkach?

Mincovňa je nenáročný závod. Pri náležitej starostlivosti plodina poskytne dobrú úrodu aj v zime. Je dôležité, aby sa v skleníku dodržiaval teplotný režim a aby sa zabezpečilo vetranie.

Príprava odrezkov

Existujú dva spôsoby pestovania mäty: odrezky a semená.

Pri príprave odrezkov na sadenie sa odrezávajú z kríkov. Výška sadeníc by nemala byť menšia ako 10 cm. Môžu byť okamžite zasadené do zeme, ale kvôli zvýšeniu šancí na štepenie sa odporúča umiestniť sadenice do vody, aby sa uvoľnili korene. Je dôležité kontrolovať klíčenie koreňového systému. Aby sa proces urýchlil, odrezky by mali mať optimálnu teplotu a mali by sa pravidelne zavlažovať vodou.

Rezne sa vysádzajú ihneď po objavení sa prvých koreňov.

Pred výsadbou sa odporúča predupraviť semená mäty pomocou akváriového kompresora. To umožní optimálne klíčenie. Pointa je vkladanie semien do vody a ich saturácia kyslíkom. Semená by sa mali pred výsadbou vysušiť na čerstvom vzduchu.

výsadba mäty

Ak nie je možné zasadiť semená priamo do zeme, použije sa metóda sadenia rastlín. Semená sa spočiatku klíčia doma v krabiciach a po 1,5 až 2 týždňoch sa vysádzajú v skleníku. Je dôležité, aby sa výsadba pravidelne zvlhčovala. Hladina vlhkosti by nemala byť nižšia ako 60%.

Príprava pôdy na trávu

Pikantné bylinky sa vysádzajú v predtým pripravenej pôde. Je vykopaná, zbavená burín, hnojená minerálnymi a organickými zlúčeninami. Je dôležité vyhnúť sa kysliu. Vyžaduje to dobrú drenáž miesta pomocou drvených tehál alebo jemného štrku.

Poznámka! Ak je povolené okyslenie pôdy, existuje vysoká pravdepodobnosť hniloby koreňov a straty úrody.

mäta v pôde

Preto je pri výsadbe mäty nevyhnutná odvodnená pôda. Kvalita pôdy zohráva rovnako dôležitú úlohu. Pikantná tráva miluje mierne kyslú a piesočno-hlinitú neutrálnu pôdu. Kyslé pôdy na pestovanie mäty v skleníku nie sú kategoricky vhodné.

Výsadba mäty

Najlepšie je pestovať mätu v zemi na jar, ale výsadba v lete a na jeseň tiež prinesie dobré výsledky.Po vyvinutí koreňov odrezkov sa vysadia do pôdy. Optimálna hĺbka výsadby je 5 cm. Vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť najmenej 15 cm, čo poskytne rastlinám dostatočný priestor a nič nebráni ich rastu.

Je dôležité vybaviť zariadenie potrebným množstvom svetla a optimálnou teplotou. Preto sú v skleníkoch inštalované žiarovky a elektrické rúry.

Pestovanie mäty prostredníctvom výsadby je ťažšie, najmä pre začínajúcich záhradníkov. Ak sa zvolí táto metóda, semená sa vysievajú do vlhkej pôdy do hĺbky 0,5 cm, aby sa mohli objaviť sadenice, teplota v skleníku by nemala byť nižšia ako 20 stupňov. Zhora sa vysadená plocha prikryje filmom, až kým sa semená klovú.

Na získanie zimnej úrody sa mincovňa pestuje koncom augusta - začiatkom septembra. Je dôležité poskytnúť kultúre čo najviac prirodzeného svetla. Ak to nie je možné, musíte použiť ďalšie osvetlenie.

Základné princípy starostlivosti o plodiny

Aby ste dosiahli dobrý výsledok, je dôležité, aby ste sa o úrodu riadne starali: vodu včas, kŕmte, predchádzajte chorobám a škodcom. Tí, ktorí pestujú mätu na priemyselné účely, môžu na výsadbu použiť kokosový substrát.

zalievanie mäty

zalievanie

Nesmie sa povoliť sušenie z pôdy pri pestovaní mäty. Zalievanie sa vykonáva, len čo pôda začne vyschnúť. To je asi 3 krát za 10 dní. V skleníkoch je optimálne používať zavlažovací systém. Aby koreňový systém lepšie absorboval vlhkosť, pôda by sa mala pravidelne uvoľňovať. Je tiež dôležité včas zabíjať burinu, aby rastliny dostali viac živín.

V lete sa zavlažovanie vykonáva častejšie, v lete sa znižuje. Je tiež dôležité zabrániť stagnácii vlhkosti v pôde. Napriek skutočnosti, že mäta je rastlina milujúca vlhkosť, nadmerné množstvo vody povedie k chorobám a úhynu rastlín.

Vrchný dresing

Pravidelné kŕmenie mäty bude mať dobrý vplyv na jej vývoj. Na tieto účely sa spravidla používajú hnojivá na báze fosforu a dusíka. Vrchný dresing sa vykonáva počas vegetačného obdobia. Niektorí záhradníci uprednostňujú hnojenie mäty kompostom a hnojom.

rastúca mäta

Choroby a škodcovia

Najnebezpečnejšou chorobou pre kultúru je múčnatka. Ochorenie sa spravidla vyskytuje v dôsledku náhlych zmien teploty. Pokiaľ ide o škodcov, mätová je náchylná na útok:

  • vošky;
  • molica;
  • pavúkový roztoč.

Škodcov sa môžete zbaviť postrekom rastlín priemyselnými zlúčeninami. Je však najbezpečnejšie používať ľudové lieky.

Zber a skladovanie

Úroda sa zberá v prvom roku výsadby. Na sušenie sú listy vytrhané pred rozkvetom, počas tohto obdobia sú najviac nasýtené užitočnými stopovými prvkami. Mincovňa sa suší v tieni po naviazaní rastlín na strapce. Rastlina si tak zachová svoje arómy a prospešné vlastnosti po celú zimnú sezónu.

Môžete tiež zmraziť mätu, ale to nebude trvať dlhšie ako dva mesiace. Rezané listy sa umyjú v studenej vode a položia sa na vlhkú tenkú handričku. Mincovňa sa uchováva v chladničke v tesne uzatvorenom obale. Optimálna teplota skladovania je 0 stupňov.

Na spotrebu v čerstvom stave sa listy mäty podľa potreby trhajú.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica