Opis odrôd a typov mäty s názvami, ktoré existujú

Existujú kultivované druhy mäty a tie, ktoré rastú vo voľnej prírode. Napriek rozmanitosti tejto kultúry je možné urobiť všeobecný opis. Bylinné rastliny vysoké 30 - 1000 cm majú elastickú stonku korunovanú kvetenstvom malých kvetov fialovej a ružovej farby. Rastlina dosiahne svoju maximálnu koncentráciu éterických olejov na konci fázy kvitnutia, ale zber vonných listov sa začína v júni. Záhradníci už dlho oceňovali mätu pre jej liečivé vlastnosti, možnosť jej použitia pri varení a voňavkárstve.

O závode

Mincovňu je ťažké zamieňať s inými rastlinami kvôli svojej jedinečnej vôni. Listy jasne zelenej farby majú podobný tvar ako žihľavy. Táto kultúra je známa všetkým už od detstva. Napriek rozsiahlej distribúcii v Rusku má mäta pôvod v Strednej Ázii a krajinách Stredomoria.

opis odrôd

Medzi stovky druhov patria medzi najobľúbenejšie:

 • korenie;
 • mačkovité;
 • citrón;
 • močiar;
 • záhrada;
 • kôň;
 • dlhá tlustoplechové;
 • záhradka.

sú považované za populárne

Hlavné vlastnosti

Mincovňa všetkého druhu a odrody sa ľahko pestuje v byte a na záhrade. Rastlina sa kvôli svojej nenáročnosti často vyskytuje medzi burinami. Samotná kultúra a extrakt sa široko používajú pri varení a farmaceutických výrobkoch. Slúži ako základ chutí, medzi ktorými je mentol samostatným spojením. Obrovský zoznam liečivých charakteristík umožňuje použitie mäty v tradičnej medicíne. Malo by sa však vziať do úvahy niekoľko kontraindikácií, aby nedošlo k poškodeniu tela.

podmienky bytu

Priaznivé vlastnosti

Liečivé vlastnosti mäty pomáhajú v boji proti mnohým chorobám, ktoré našli uplatnenie pri výrobe liekov. Bylina má baktericídny, antiseptický, antispasmodický a vazodilatačný účinok. Z dôvodu obsahu množstva užitočných látok s mätou sa liečia choroby súvisiace s rôznymi orgánovými systémami:

 • Tráviaci. Bylina pomáha pri nevoľnosti, grganí, pálení záhy, plynatosti, kŕče. Vývary stimulujú tráviace procesy a črevnú peristaltiku. Odporúča sa používať mätu pri metabolických poruchách, pri problémoch so žlčníkom, pri chronickej cholecystitíde.
 • Obehový. Lieky pripravené doma zlepšujú krvný obeh, zmierňujú záchvat angíny a hypertenzie.
 • Nervózny. Čaj mäty piepornej je určený na nespavosť, depresiu, stres, neuralgiu. Pridanie vonných listov do nápojov znižuje intenzitu migrény.
 • Respiračné.Kultúra má pomocný účinok v prípade respiračných chorôb, ako je astmatická bronchitída, angína, nachladnutie, čo uľahčuje stav.
 • Ženský genitál. Zmierňuje príznaky menopauzy, lieči zápaly pohlavných orgánov. Slabý čaj mäty je určený pre tehotné ženy, aby sa zvýšila ich nálada a zmiernili príznaky toxikózy.

veľa chorôb

Oblasti použitia:

 • Parfumérie. Vo vôni sa často nachádza éter mäty.
 • Pharmaceuticals. Bylinkový extrakt a ester sú súčasťou mnohých lektvarov, sirupov proti kašľu, pastiliek a krčných pastiliek.
 • Varenie. Hlavné zameranie: nápoje a dezerty.
 • Kozmetológie. Vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam sa používa pri výrobe masiek na akné a akné.

Pred použitím mäty na lekárske účely sa odporúča konzultovať s odborníkom.

parfumová kompozícia

Kde rastie

Kultúra sa pestuje v mnohých krajinách sveta, nielen na osobné, ale aj na komerčné účely. V južných regiónoch sa dáva prednosť trvalým odrodám, na severe a na miestach s miernym podnebím.

Mincovňa bola dovezená z Ruska do Anglicka koncom 19. storočia. Najväčšia distribučná oblasť je pozorovaná v strednej zóne štátu.

veľa krajín

Rastlina milujúca svetlo reaguje na slnečné lúče. Miluje vlhkú a úrodnú pôdu.

Vysoká produktivita sa dosahuje na Kryme, na území Stavropolu a na Kaukaze. Niektoré druhy rastú na Ďalekom východe a na Sibíri. Vo voľnej prírode sa vyskytuje pri močiaroch, pozdĺž brehov riek a jazier, na mokrých poliach a lúkach.

úrodné pôdy

Odrody mincovne

Odborníci aktívne pracujú na vývoji nových odrôd mäty. Existuje mnoho odrôd, ktoré nestrácajú svoju dôležitosť, napríklad:

 • Prilukskaya-6. Merač obsahuje 50% mentolu. Vďaka nízkej odolnosti proti mrazu je vhodný do oblastí s teplým podnebím.
 • Kuban-6. Ďalšia termofilná odroda s výškou 1 000 cm, s veľkou prítomnosťou mentolu.
 • Krasnodar-2. Mincovňa s nižším obsahom mentolu dosahuje výšku metra.
 • Medicinal-4. Odroda s výraznými liečivými vlastnosťami. Rastie nad jeden meter na výšku. Mentol dosahuje 60%.
 • Riddle. Rôzne výbery z Ukrajiny. Má vysoký obsah mentolu: 64%.
 • Medic. Predbieha iné druhy s obsahom mentolu - 67% a odolnosť proti mrazu.

Na ruskom území sa pestujú aj mincovne európskych chovateľov.

odrody mäty

Mätová mačka

Catnip je tak pomenovaný kvôli prítomnosti nepetalaktónu, ktorý priťahuje mačkovité šelmy. Rastie až do 40 - 1 000 cm. Rovné silné stonky sú pokryté trojuholníkovými vajcovitými listami s zubatými okrajmi. Biele kvety zdobené postriekaním fialovej alebo fialovej, kvitnú začiatkom alebo v polovici leta. Semená tobolky dozrievajú v auguste.

Rastlina má svetlú, jedinečnú citrónovú vôňu. Často sa vyskytuje vo voľnej prírode. Vynikajúca medová rastlina, často pestovaná vedľa včelínov. Teší sa úspechu v parfumérii, cukrovinkách, výrobe mydiel a lekárskych odboroch. Ľudia to berú v prípade anémie, hysterických stavov, migrény, črevných problémov.

priťahovanie mačiek

Citrónová mäta

Známy podľa mien: medovka, med, mätová med. Vzpriamené tetrahedrálne dospievajúce výhonky dorastajú do 30 - 1200 cm, na stopkách sa opačne pripevňujú jasne zelené listy ovocia. Levanduľové alebo namodralé biele kvety tvoria krátke latičky. Kvety v lete, semená dozrievajú bližšie k jeseni. Trvanlivosť zozbieraných semien je až tri roky.

Príjemná citrónová chuť robí z mäty hlavnú zložku osviežujúcich nápojov. Bylina sa vďaka svojej vysokej chuti, obsahu vitamínu C, karoténu a éterických olejov používa v mnohých oblastiach. Už dlho sa pestuje ako medová rastlina.

Odporúča sa pokryť zimu odolnú rastlinu, pretože pri znížení teploty je náchylná k zamrznutiu.

pubertálny štvorsten

Pennyroyal

Blcha je nízka trvalka, 20 - 60 cm, s rozvetvenými stopkami a klinovitými listami stopiek. Svetlé fialové kvety s bielymi kanálikmi tvoria husté krúžky. Kvitnutie pokračuje od polovice do konca leta. Ovocie je pripravené na zber koncom augusta - začiatkom septembra.

Marshmint je cenený za svoj esenciálny olej z pľúc rozptýlený s mentolom. Používa sa v cukrovinkách, konzerváciách, voňavkárskych výrobkoch. Populárne sa používa ako antiseptikum a prostriedok na hojenie rán, lieči hysterické stavy, bronchiálnu astmu a pretrvávajúci kašeľ.

Používanie počas tehotenstva je zakázané kvôli jeho potratovým vlastnostiam.

rozvetvené stonky

Marocká mincovňa

Tento typ mincovne ocenia odborníci na kuchárstvo, je treba pamätať iba na osviežujúci marocký čaj. Jemná vôňa a horký odtieň listov pomáhajú uhasiť smäd. Obľúbené korenie s mätou na omáčky a dezerty. Mätové nápoje zmierňujú bolesť a rôzne zápaly, zvyšujú imunitu, normalizujú krvný tlak a zlepšujú tráviace procesy.

marocký čaj

Čokoládová mäta

Kultúra rastie vo forme nízko rastúcich kríkov s výhonkami posiatymi okrúhlymi zubami. Pri dostatočnom svetle majú listy bohatú fialovú farbu. Začiatkom augusta kvitnú šedobiele latičky. Preferuje vlhké a ľahké pôdy, ktoré rastú v krátkom čase. Je odolný proti chladnému počasiu, chorobám a škodcom.

Čokoládová mäta je pomenovaná podľa chuti a sladkosti. Je žiadaný ako okrasná rastlina, korenie a medicína.

posiate okrúhlymi

Záhradná mäta

Táto voňavá odroda sa pestuje všade. Silná rastlina do výšky 90 cm a chovaná komerčne pre parfumériu, lekársky a kulinársky priemysel. Prítomnosť karvónu zmäkčuje chuť a vôňu záhradnej mäty, čo sa cení pri výrobe alkoholických a nealkoholických nápojov, žuvačiek a zubných pást.

vysoká rastlina

Ombalo: blší mäta

Plazivá rastlina zriedka rastie nad 30 cm, má husté dospievajúce lístie a nepravé kvety kvetov. Pestuje sa na záhradné dekorácie ako repka proti hmyzu. Posledne menovaná kvalita je spôsobená veľkým množstvom puguegónu a limonénu.

husté lístie

Kôň mäta

Rastlina je tiež známa ako močiarna shandra. Rastie v kríkoch zložených z vzpriamených pubertálnych stoniek vysokých 60 cm. K výhonkom sú pripojené oválne listy, mierne dospievajúce. Horsemint kvety s bielo-ružovými alebo tmavo fialovými lamelami po celé leto. Na lúkach, skládkach, pustinách, v roklinách rastie divá kultúra nenáročná na svetlo.

dospievajúce stonky

mäta pieporná

Najbežnejšia a najvyhľadávanejšia odroda pomenovaná podľa štipľavej chuti. Vytrvalá kultúra dosahuje 30 - 1000 cm. Stonky sú rozvetvené, rovné, duté s podlhovastými vajcovými listami s ostrými hranami, končiac ružovými alebo bledo fialovými krúžkami. Máta peprná vstupuje do fázy kvitnutia koncom júna a kvitne až do jesene. Plody sú zriedkavé. Tento druh je hodnotený ako medová rastlina a používa sa v medicíne, farmakológii a vo varení. Vo voľnej prírode sa nenašiel.

oválne listy

Kučeravá mäta

Táto rastlina sa tiež nazýva mäta, špicatá, jarná, nemecká. Vytrvalá bylinná kultúra dorastá do 80 - 90 cm. Holé vzpriamené výhonky s podlhovastými, pokrčenými, kučeravými listami s opačným usporiadaním sú zakončené fialovými kvetenstvami.

Kvitnutie pokračuje v lete. Semená dozrievajú v októbri.

Z hľadiska distribúcie a použitia je tento druh podobný mäty piepornej. Jasná aróma a jedinečná chuť sú výsledkom prítomnosti karvónu a linaloolu. Vďaka malému množstvu mentolu nedochádza k nijakej osviežujúcej dochute.Okrem medicínskych a kulinárskych odborov sa vyvíjajú aj aplikácie v cukrárskom priemysle, tabakovom priemysle a výrobe mydla.

daný pohľad

Long-leaved

Mrazuvzdorná mäta sa dobre darí na vlhkých miestach vystavených slnku. Silné tetrahedrálne stonky so slabou pubescenciou sa zhromažďujú v kríkoch vysokých 75 cm. Listy sú kopijovité, dospievajúce, s šedivým odtieňom a zubatým okrajom. V júli až auguste kvitnú kefovité kvetenstvo svetlo fialovej alebo fialovej farby. Plod začína na konci leta - začiatkom jesene. Ak sa rastlina pestuje ako korenistá aromatická rastlina, zber sa uskutoční pred vstupom do fázy kvitnutia.

Charakter rysov dlhých listov: zaradenie do výroby zeleného syra. Táto mäta je bohatá na kyselinu askorbovú. Esenciálny olej obsahuje mentol, pulegon a karvacrol.

víril kvetenstvo

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica