Príčiny, príznaky a liečba antracnózy uhoriek

Na listoch, stonkách a plodoch uhoriek sa často objavujú mramorové škvrny, ktoré ničia rastlinné bunky. Choroba, ktorá spôsobuje túto reakciu, sa nazýva anthracnóza alebo uhorka. Zvážte príčiny, príznaky a liečbu choroby.

Dôvody

Ochorenie je spôsobené patogénnou huby Colletotrichum. Prechádza napadnutými rastlinnými úlomkami na zemi, často prenášanými z jedného kríka na druhý vetrom alebo dažďom. Semená zozbierané z chorého ovocia sa tiež stávajú zdrojom infekcie. Plodiny nachádzajúce sa na otvorenom priestranstve aj v skleníku sú náchylné na infekciu.

Je to nebezpečná infekcia, pretože s ňou nie sú spojené iba uhorky, ale aj iná zelenina v záhrade - hrozno, hrášok, melón, tekvica, cuketa, fazuľa a kríky malín, ríbezlí a egrešov.

Skleníky s vysokým obsahom vlhkosti poskytujú pohodlné podmienky pre rast húb. Nosiče plesňových spór.

anthracnosa v uhorkách

 • vietor;
 • predĺžené mokré počasie;
 • hmyz;
 • nástroj používaný v postihnutej oblasti.

vlhké počasie

Podmienky vzniku choroby

Mokré a teplé počasie je príjemným prostredím pre vývoj plesňových infekcií. Šíri sa rosou a častými silnými dažďami. Rast huby sa aktivuje, keď je vlhkosť vzduchu nad 60 stupňov.

Skleníky s vysokým obsahom vlhkosti poskytujú pohodlné podmienky pre rast húb.

Inkubačná doba pre rast spór dosahuje 6 až 7 dní, pri zvýšenej teplote vzduchu klesá o polovicu.

každý je v skleníku

Vošky a roztoče sú prenášačmi spór od chorých kríkov po zdravé, takže proti tomuto hmyzu by ste mali bojovať.

Hustota výsadby je tiež dôvodom prenosu spór z chorej rastliny na zdravú.

Za vhodných podmienok sa huba množia rýchlo, čo vedie k chorobám všetkých rastlín rastúcich v záhrade. Keď však vlhkosť vzduchu prudko klesne, rast infekcie sa spomalí a zastaví.

na postihnutých oblastiach

príznaky

Plesňové ochorenia vo vlhkom prostredí ovplyvňujú stonky výhonkov, hnedé škvrny napadajú korene koreňov. Huba sa vyvíja rýchlo - kmeň sa zlomí, sadenice zomrú. Na dospelých uhorkách je huba schopná infikovať všetky časti - koreň, stonku, listy a ovocie. S rozvojom choroby na mladých výhonkoch zomierajú.

Dôvodom tohto javu je tiež nesúlad s režimom teploty a vody. V kultúrach dospelých sú príznaky nasledujúce.

plesňové ochorenie

 1. Na spodnej časti kríka sa objaví niekoľko hnedých škvŕn.
 2. Škvrny rastú a zlúčia sa, list vyschne, stonka sčernie.
 3. Po poškodení listov huba prejde na ovocie.
 4. V suchom počasí miesto infekcie vyschne.
 5. Keď je mokrý, začne hniť.

V počiatočnej fáze vývoja sa listy a stonky pokryjú medenými hnedými škvrnami s priemerom od niekoľkých milimetrov do 4 centimetrov. Škvrny sa koncentrujú na okrajoch listov a medzi žilami. Najskôr sa nakazí jeden list nižšie a potom sa infekcia rozšíri na celú rastlinu. Preto je ťažké rozpoznať chorobu v počiatočnej fáze vývoja.

choroba koreňov

V druhej fáze listy zožltnú, priemer škvŕn sa zvýši a zlúčia sa navzájom. Výsledkom je, že listy strácajú svoju fotosyntetickú funkciu a postihnuté stonky sa často zlomia. Keď sa zistia prvé príznaky infekcie, je potrebné ošetrovať rastlinné plodiny.

Škvrny v priebehu času stmavnú a vyschnú. Na stonkách sa ohniská tlačia dovnútra o niekoľko milimetrov. Infekcia, ktorá sa preniesla na ovocie, tiež vytvára depresívne oblasti, mladá zelenina začína hniť.

stmavnúť a vysušiť

Pri vysokej vlhkosti sú škvrny pokryté ružovým kvetom huby. Sú to spóry, ktoré sa množia na kríkoch za mokra.

Nakazené ovocie sa stáva horkou chuťou a nevhodné na konzumáciu.

ružový kvet

Spracovanie uhoriek

V prípade choroby uhoriek sa liečba začne okamžite. Na boj sa používajú tieto lieky: roztoky obsahujúce síru, zmes Bordeaux, liek Quadris. Tieto lieky zabíjajú spóry huby zastavením šírenia infekcie. Tieto prostriedky začnú využívať pri prvých príznakoch choroby, ktoré nie sú príliš účinné a pri rozšírení.

Fungicídy používané na liečbu antracózy.

Bordeauxova zmes

 • Topaz.
 • Fitosporin.
 • Previkur.
 • Vrchol Abiga.
 • Quadris.
 • Poliram.
 • Kupa.
 • Oxychlorid meďný.
 • Tiovit Jet.

Ošetrenie sa vykonáva v ochrannom odeve a maske, po zákroku sa ruky dôkladne umyjú mydlovou vodou.

vykonáva sa spracovanie

Koreňová forma choroby sa lieči nasledovne: 1% zmesi Bordeaux alebo 5% Abigo Peak. Rozliaty hlavne pod koreňom po hojnom zalievaní rastlín teplou vodou. Na stonky uhoriek by sa mala dostať iba malá časť zmesi. Spotreba - do 1 litra na rastlinu. Liečba sa môže opakovať 2 až 3-krát týždenne. Ľudové lieky, táto choroba sa zriedka lieči.

Prevencia hrá dôležitú úlohu pri prevencii infekcie rastlín.

koreňová forma

prevencia

Pred výsadbou sa nakúpené semená namočia do roztoku manganistanu draselného. Pozitívne výsledky sa získali aj namáčaním semien v Pseudomonas mycophaga - kultivačnej tekutine baktérií izolovanej z rhizosféry tekvicových plodín.

Obaľovanie osiva sa vykonáva pomocou nasledujúcich chemikálií.

namočené v manganistane draselnom

 1. Imvunnocytophyte.
 2. Tiram.
 3. Treater TMTD.

Okrem ošetrenia osiva je pôda pred výsadbou dezinfikovaná. Použité hnojivá majú negatívny vplyv na šírenie huby. Po výsadbe sa sadenice denne skúmajú na prítomnosť huby. Ak sa nájde infikovaná rastlina, odstráni sa.

prebieha dezinfekcia

Pri pestovaní rastlín vo filmových skleníkoch monitorujú hromadenie vlhkosti vo filme. Pri veľkom množstve sa otriasa, skleník sa vetrá. Rastliny riedené a vysadené v dostatočnej vzdialenosti od seba budú inhibovať šírenie baktérií. Odstránenie starých rastlín z povrchu záhrady tiež zníži pravdepodobnosť infekcie.

Antraknóza sa objavuje nielen na uhorkách, ale ovplyvňuje aj iné rastlinné plodiny pestované na mieste. Zároveň sa zníži výnos rastlín o 50%. Preto je dôležité predchádzať všetkým chorobám, a ak sa zistí choroba, okamžite ju začnite liečiť. Uhorky potešia svojich majiteľov bohatou a zdravou úrodou v závislosti od pestovateľských podmienok.

pred nástupom na palubu

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica