Čo robiť, ak majú uhorky bledé listy, ako sa majú kŕmiť

V procese starostlivosti o sadenice uhoriek si záhradníci môžu všimnúť, že v niektorých rastlinách vrcholy strácajú svoju bohatú zelenú farbu a liana samotná sa časom stáva letargickou. Prečo listy uhoriek sú bledé a s čím môže súvisieť - kvalita pôdnych hnojív, frekvencia zalievania alebo neúspešne zvolená odroda semien?

Prečo listy uhorky blednú

Hlavným dôvodom bledého lístia uhoriek je tzv. Nedostatok alebo naopak nadmerné množstvo niektorých mikro a makro prvkov. Vo väčšine prípadov nerovnováha v rovnováhe živín spôsobuje zhoršenie rastu a prezentácie uhoriek, ale po prijatí vhodných opatrení sa rodenie poškodených kríkov úplne obnoví.

K odriekaniu listov uhoriek dochádza, keď chýbajú tieto prvky:

 • Dusík. Nedostatok tejto látky sa odráža vo vývoji sadeníc a úprave všetkých prvkov vrcholov - slabá tvorba bočných rias a listov, pokles kvetov bez tvorby zelených vaječníkov, ale najmarkantnejším bodom je šírenie žltnutia na dozretých listoch sadeníc. Ak neurobíte včasné hnojenie dusíkom, horné listy začnú žltnúť a nakoniec tie, ktoré sú nad prvými dvoma výhonkami. Nedostatok dusíka v sadbách uhoriek je možné rozlíšiť zvláštnym spôsobom zakrytia listu bledožltou farbou - žily zostávajú zelené až do poslednej chvíle a pred pádom strácajú farbu.
 • Zníženie aktivity fotosyntézy s nedostatkom železa sa okamžite zistí vo forme straty zelenej farby u mladých rastlín. Ďalšia nečinnosť vedie k výskytu suchého okraja po obvode poškodených listov a „vymývanie“ intenzívnej zelenej farby prechádza na zrelé listy. Výťažok uhoriek netrpí nedostatkom železa.

bledá uhorka

 • Vápnik. Už vytvorené listy takmer nereagujú na nedostatok vápnika, ale uvoľnené mladé listy sú úplne veľmi malé a majú neprirodzene tmavý odtieň zelenej. Po krátkom čase začnú nové listy strácať farbu na okrajoch a od stredu. Palár sa šíri v pruhoch pozdĺž povrchu listu, bez ovplyvnenia žíl, potom tieto oblasti odumrú a poškodené okraje sa ohnú nadol.
 • Svetlozelené a potom takmer bezfarebné vrchy listov, s paralelným vädnutím celej rastliny, naznačujú nedostatok medi.
 • Skutočnosť, že listy na rastline začali najprv žltnúť, a potom získať hnedastý odtieň a scvrknúť, naznačuje nedostatok draslíka. Prítomnosť veľkého množstva rašeliny v pôdnom zložení bude zhoršovať progresiu poškodenia listov s nedostatkom draslíka.

 • Fosforečnanové hladovanie zastavuje rast kríkovej uhorky - vinič sa zastavuje rozťahovanie smerom nahor a listy na ňom sú malé a tvrdé ako kožovité. Čoskoro sa modifikované listy pokryjú bledozelenými škvrnami podobnými škvrnám od vody a spadnú.

Pri nadmernom nadšení pre obväzy obsahujúce bór môže záhradník viesť k tomu, že výsadba nezvratne zmení a uhynie celá plodina. Prvým znakom toho, že by ste mali naliehavo prestať používať bór, bude získanie dozretých listov sýtej žltej farby okolo okrajov. Žltosť sa čoskoro rozšíri do stredu vo forme škvŕn, ktoré začnú vyschnúť a list zvrásniť. Kŕmenie rastliny akýmkoľvek hnojivom sa musí dočasne zastaviť.

uhorky v skleníku

Prečo sadenice uhoriek strácajú zelenú farbu - z iných dôvodov

Čo ak sa v období aktívneho rastu a vývoja kríka zaznamená bledosť listov uhoriek? Najprv zistite príčinu a potom konajte takým spôsobom, aby ste neznížili plodenie rastlín:

 • Výsadba uhoriek príliš skoro na otvorenom priestranstve. Ak prenášate uhorky na trvalé miesto pestovania, keď teplo pôdy nedosiahne požadované teploty, listy na sadenice sa môžu nielen rozjasniť, ale aj odpadnúť. Jediným spôsobom, ako vyriešiť tento problém, je vytvoriť mobilný tunel skleníkových plynov v klenutých stojanoch priamo nad záhradným lôžkom, kým nie je zem dostatočne teplá.
 • Nadmerné množstvo organických látok v hnojive. Mali by ste dočasne opustiť živiny, ako sú kuracie trusky. Ako v tomto prípade nakŕmiť uhorky? Najlepšie je používať neutrálne minerálne hnojivá - popol alebo chlieb.

zavlažovacie uhorky

 • Nedostatok vlhkosti v pôde alebo zalievanie studenou vodou. Dôvodom blanšírovania rastlín môže byť nepravidelné zalievanie alebo zamŕzanie koreňov pod vplyvom studenej vody z vodovodu. Situáciu je možné napraviť stanovením presného harmonogramu zavlažovania a použitím izolovanej a usadenej vody na tieto účely.
 • Nadmerné množstvo vaječníkov na riasy. Formácie zeleného ovocia dokresľujú vitalitu rastliny, ktorá spôsobuje, že sadenice stagnujú a celá rastlina stráca svoju farebnú intenzitu. Počet ovocných jednotiek by sa mal znížiť rovnomerným rozmiestnením pozdĺž rias v zostupnom poradí smerom hore.

Zvieranie vaječníkov je veľmi dôležitým okamihom pri vytváraní ovocnej kríky. V priemere sa predpokladá, že jedna rastlina by nemala mať naraz viac ako 23 vaječníkov, inak sa nezaoberá záťažou a začne miznúť.

schéma štiepania uhoriek

Príčiny blanšírovania listov - sadenice

Choroby semenáčikov, ktoré vedú k strate farby zelenej časti rastliny, sa často vyskytujú v uhorkách v skleníku, pretože plesňové a vírusové infekcie sa šíria rýchlejšie v dusnej a vlhkej atmosfére. Starostlivosť o rastliny v skleníku je ďalej komplikovaná skutočnosťou, že je potrebné monitorovať konštantný tok čerstvého vzduchu.

Existuje päť najbežnejších choroby uhoriek sadenice, vďaka ktorým sú listy rastlín bledé:

 • Mozaika. Pri tejto chorobe, ktorá postihuje uhorky v skleníku aj na otvorenom poli, sú listy sadeníc uhoriek pokryté bodkovaným vzorom žltkastej alebo svetlej farby. Potom sa listy uhoriek zastrčia okolo okrajov a scvrknú. Choroba sa šíri pri výsadbe infikovaných semien alebo pri kontakte chorých rastlín so zdravými. Poškodenú časť nemožno vyliečiť. Pri nedostatočne veľkej oblasti pokrytia choroby sa poškodené oblasti odstránia a celá rastlina sa zavlažuje mliekom s obsahom tuku 1%. Ťažké sadenice uhoriek by sa mali odstrániť a pôda sa musí dezinfikovať.

mozaika uhoriek

 • Prášková pleseň je belavý náter podobný vápnu, ktorý pokrýva zelené listy uhoriek, väčšinou vonku. Táto choroba sa aktivuje za mokra za silného vetra, zalievania alebo dažďa a šíri sa nielen do listov rastliny, ale aj do stonky viniča a dokonca aj do okolitých plodín. Ak sa listy uhoriek v skleníku charakteristicky zbledli, potom je na vine nadmerná vlhkosť alebo zlé ošetrenie pôdy pred výsadbou. Rastliny sa ošetrujú zložením mulleínu a močoviny v pomere 1: 50.

Múčnatka

 • Peronosporosis. Princíp zakrytia listu kvetom v prípade peronosporózy pripomína príznaky múčnatky, iba farba kvetu nie je biela, ale na vrchnej doske listu žltkastá a na spodnej strane sivá. Keď je záhradník neaktívny, škvrny sa charakteristicky stmavnú a list je zdeformovaný a vyschne. Príčiny choroby: po prvé, nadmerné zalievanie a po druhé nestabilné teploty vzduchu alebo zavlažovacej vody. Boj proti hubám zahŕňa: obmedzenie pôdnej vlhkosti až do úplného zastavenia zalievania, odstránenie poškodených listov a postrek celej uhorky roztokom Oxyhom (dve tablety na vedro vody).

Peronosporóza uhoriek

 • Root rot. Huba sa šíri do rastliny z koreňov a najskôr pokryje spodnú vrstvu listov bledožltou farbou a potom sa presunie na ďalšiu. Po porážke listov začína celá riasa odumierať a rastlina zomiera - hniloba koreňa. Príčiny choroby sa nazývajú nadmerné zalievanie, zosilnená výsadba, pri ktorej plesňové spóry prechádzajú z chorej uhorky na zdravú, ako aj vysoká vlhkosť a dusnosť v skleníku. Bledé listy by sa mali okamžite odstrániť a choré rastliny sa musia postriekať roztokom Infinito 61 SC.

koreňová hniloba uhoriek

 • Biela hniloba je ďalším dôvodom, že listy na uhorkách sú bledé. Huby nájdete pod spodnými riasami uhoriek, bližšie ku koreňom - ​​objavujú sa tam vlhké škvrny želé, ktoré sú neskôr pokryté bielymi chumáčikmi. Biela hniloba sa rýchlo šíri po línii a ovplyvňuje stonku a väčšinu listov. Zelené vaječníky môžu byť tiež biele, najmä tie, ktoré visia na spodných riasach. Boj proti hnilobe sa začína odstránením poškodených oblastí rastlín, ktoré zmenili farbu na bielu, a malou oblasťou zasiahnutej oblasti posypeme kríkom uhorky suchou zmesou kriedy a vápna. Rastliny úplne postihnuté touto chorobou sa musia odstrániť.

uhorka biela hniloba

Pri blízkych výsadbách, ktoré sú typické pre pestovanie v skleníkoch, sa skúmajú nielen ošetrené rastliny a ošetrujú sa riešeniami, ale aj všetky rastliny v bezprostrednej blízkosti.

V prípade, že choroba prechádza pôdou, tj všetky druhy plesňových infekcií, venuje sa osobitná pozornosť dezinfekcii pôdy v mieste odstráneného kríka.

recenzia
 1. Anya
  8.08.2018 09:31

  Na kŕmenie uhoriek používam iba produkt “BioGrow". To stojí trochu a pôsobí na sadenice okamžite, uhorky zotaviť veľmi rýchlo. Ešte som nevidel hodnotného analógu.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica