Opis chorôb sadeníc uhoriek, kontroly a liečby

Pestovanie uhoriek v sadbách nie je ľahké. V počiatočnej fáze vývoja sa mladé sadenice infikujú patogénnymi hubami, baktériami a vírusmi. Choroby sadeníc uhoriek nevznikajú od nuly. Šíria sa vzduchom, infikovanými semenami a pôdou. Včasné rozpoznanie príznakov patológie, včasnej liečby a prevencie pomôže normálnym vývojom sadeníc uhoriek a produkuje kvalitné ovocie.

Hlavné príčiny patológií

Jadrom akejkoľvek choroby je nedodržiavanie pravidiel pestovania zeleniny:

 1. Huby, ktoré spôsobujú ochorenie sadeníc uhoriek, sa skrývajú v zemi. Ak vezmú pôdu zo záhrady, najčastejšie je nakazená. Zakúpené substráty sú obvykle dezinfikované výrobcami.
 2. Samoobslužné semená môžu niesť mikroorganizmy, ktoré spôsobujú choroby sadeníc uhoriek.
 3. Na vývoj patogénnych húb sú priaznivé podmienky, ako je nadmerný suchý vzduch, vysoká vlhkosť. A ich kombinácia s nízkymi teplotami povedie k vädnutiu sadeníc.
 4. Keď sa sadenice uhoriek pestujú husto, dochádza k nedostatku živín. Preto sú semenáčikové choroby. Hnojenie by sa malo uskutočniť podľa plánu. Nie je možné príliš nasýtiť pôdu hnojivami, najmä dusíkatými.
 5. Keď sa sadenice napojia studenou vodou, trpí tým ochorenie.
 6. Porušenie podmienok pestovania, keď sú sadenice málo svetla a teplota v miestnosti je nízka alebo vysoká, vedie k chorobám.

choroby sadeníc

Ak sa sadenice pestujú v skleníkoch, je potrebné kontrolovať osvetlenie, teplotu a vlhkosť. Sadenice sa môžu nakaziť aj vtedy, keď pôda a steny miestnosti nie sú dezinfikované.

spôsobujúce ochorenie

Príznaky plesňových infekcií

Spóry húb, ktoré žili v zemi alebo v semenách, sa začínajú aktívne množiť a prechádzajú z jednej rastliny na druhú. Prenikajú do všetkých častí sadeníc a ničia mladé kríky uhoriek. Ak sa na sadeníc uhoriek objavili škvrny, potom huby začali svoju deštruktívnu aktivitu.

Na zničenie chorôb sadeníc uhoriek musíte poznať najbežnejšie príznaky.

pestované v skleníkoch

anthracnose

Aj keď sadenice uhoriek sú antraknózou zriedkavo postihnuté, ak sú už choré, je ťažké sa ich zbaviť. Listy sadeníc sú pokryté žltými alebo hnedými škvrnami, akoby boli spálené. Po zlúčení do jedného vredu mŕtve oblasti vypadávajú a tvoria skleróciu.Ak sa ošetrené sadenice nelieči, potom po ich vysadení na otvorenom priestranstve alebo v skleníku pôjde o chorobu na ovocie, čo zbaví úrodu zeleniny.

ovplyvnené antracózou

Boj proti hubovým infekciám sa uskutočňuje takto:

 • odstránenie chorých rastlín;
 • ošetrenie sadeníc pri prvých príznakoch choroby zmesou Bordeaux alebo roztokom oxychloridu medi;
 • striekanie Fundazole.

Huby sa skladujú v zemi, preto sa pred vysiatím uhoriek na sadenice pôda vypaľuje v peci.

plesňové infekcie

Múčnatka

Práškovú pleseň rozoznáva biely kvet na zadnej strane listu. Na sadeníc sa choroba vyskytuje, keď sadenice vyrastú a neboli včas vysadené do zeme. Z listov sa belavé škvrny šíria do stoniek rastliny. Sadenice nemajú dostatok vlhkosti, ich stonky sú tenšie a samy o sebe zomrú.

Boj proti tejto chorobe zahŕňa postrek infúziou feferónkou, roztokom sódy na pečenie alebo prípravkami typu Gamair.

boj proti chorobe

Pleseň plesňová

Medzi príznaky peronosporózy patria:

 • vzhľad svetlých škvŕn v blízkosti listových žíl;
 • distribúcia veľkých hnedastých škvŕn;
 • prítomnosť bieleho kvetu na spodnej strane listov, ktoré sa časom stáva fialovým;
 • curling a padajúce lístie.

príznaky peronosporózy

Priebeh choroby je rýchly, keď vnútorná teplota dosiahne 28 stupňov a vlhkosť je 90 percent.

Na potlačenie rozvoja choroby pomôže liečba fungicídnym prostriedkom Topaz alebo Fitosporin.

priebeh choroby

Fusarium vädnutie

Plesne Fusarium zničia mladé sadenice, ak sa včas neprijmú opatrenia.

Sadenice uhoriek vyzerajú počas dňa zvädnuté a v noci sa zotavujú. Huba prenikne do infikovanej pôdy a vytvorí vnútri rastlín mycélium.

Aby sadenice nezomreli, ošetrujú sa Previkurom. A je lepšie zničiť silne postihnuté sadenice.

plesne

Šedá a biela hniloba

Keď vlhkosť dosiahne 90 percent, objaví sa na stonkoch klzký sivý povlak. Dôvodom vzniku bielych slizovitých usadenín na listoch a stonkách je aj prítomnosť veľkého množstva vlhkosti vo vzduchu aj v pôde. Ak spozorujete výskyt nadýchaných hrudiek na sadenice, zastavením zalievania a postrekovaním sa sadenice vrátia do normálu.

klzký povlak

Root rot

Nie je možné vidieť hnilobu na koreňoch sadeníc. Môžete pochopiť, že rastlina je chorá podľa nasledujúcich príznakov:

 • riedenie koreňového goliera;
 • hnednutie listov;
 • zastavenie rastu sadeníc.

Je potrebné okamžite prijať opatrenia na boj proti tejto chorobe, inak rastlina zomrie. Najlepšie je transplantáciu sadenice do inej nádoby, umytie koreňov a očistenie od hniloby... Pomôže tiež ošetrenie sadeníc uhoriek fungicídmi.

pozri hnilobu

stávkokaz

Činnosť huby sa prejavuje, keď vlhkosť v miestnosti stúpa a sadenice majú málo svetla a výsadba je hustejšia.

Toto ochorenie je možné pozorovať čiernymi formáciami na spodnej časti stonky sadeníc. Mladé sadenice začínajú klesať na zem a umierajú.

vlhkosť stúpa

Ak sa choroba uhoriek práve začala, dá sa jej vývoju zabrániť. Z postihnutého kmeňa odstráňte pôdu a spracujte ju roztokom síranu meďnatého (dve čajové lyžičky na liter vody). Pomôže tiež pranie stoniek prachom z drevného popola. V pokročilých prípadoch choroby chorá rastlina nič nezachráni.

môže byť varovaný

Spôsoby odstránenia chorôb

Choré sadenice uhoriek z chorôb sa dajú vždy zachrániť. Hlavná vec nie je strata času, ale začatie liečby, keď sa objavili prvé príznaky patológie:

chorá rastlina

 1. Chorú rastlinu je možné uložiť transplantáciou. Počas postupu sa zasiahnuté listy odstránia rozstrekovaním rezu drveným aktívnym uhlím. Keď sú korene poškodené, umyjú sa, odrežú sa čierne a pokryté hnilobou a spracujú sa v slabom roztoku manganistanu draselného. Sadenice sa po dezinfekcii pôdy presádzajú do samostatných nádob.
 2. Z účinných metód liečby je populárna liečba Fitosporinom alebo Topazom.
 3. Ľudovým liekom nemožno bojovať plesňové choroby uhoriek... Srvátku môžete použiť rozpustením jedného litra v vedre teplej vody.
 4. Sadenice môžete spracovať infúziou cibuľovej kôry a rozpustiť z nej päťdesiat gramov v desiatich litroch vody. Zmes sa privedie do varu a potom sa ochladí a filtruje.
 5. U sadeníc ošetrených listovým krmivom sa obnoví vzhľad listov, škvrny zmiznú. Na rozprašovanie pripravte roztok 10 gramov močoviny, síranu meďnatého a jedného gramu síranu zinočnatého na vedro vody.
 6. Na regeneráciu pôdy sa do nej zavádza biologický produkt Trichodermin.

ľudové lieky

Postrek uhoriek a ich ošetrenie sa vykonáva v súlade so znakmi infekcie u sadeníc. Fotografia a popis jej príznakov pomôžu určiť chorobu.

Prehľad najlepších fungicídov

Trh ponúka veľa chemikálií na ošetrenie uhoriek proti plesňovým infekciám. Choroby sadeníc uhoriek je možné liečiť týmito liekmi:

 • Zmes Bordeaux;
 • Quadris;
 • topaz;
 • Fitosporin.

Bordeauxská tekutina obsahuje síran meďnatý s vápnom, zmiešaný s vodou. Vápenná malta sa používa na neutralizáciu kyslosti kvapaliny tak, aby nedošlo k spáleniu listov sadenice. Zmes Bordeaux sa používa na postrek sadeníc uhoriek s cieľom predchádzať hubovým chorobám.

postrek uhoriek

Zložky fungicídu Quadris majú škodlivý vplyv na spóry hlavných patogénnych húb a zastavujú prúdenie vzduchu k nim. Po liečbe liekom odumrú patogénne mikroorganizmy do jednej hodiny.

fungicíd Quadris

Účinná látka v lieku Topaz zastavuje rozvoj mycélia a huba zomiera. Produkt sa dobre vstrebáva do tkanív sadeníc uhoriek a okamžite účinkuje. Na postrek sadeníc odoberte jeden mililiter produktu na dva litre vody. Topaz má dlhodobý vplyv na plesňové spóry. Vykonávajú preventívne ošetrenie raz v období rastu sadenice, potom po výsadbe uhoriek do zeme.

látka v zložení

Fitosporín je klasifikovaný ako prírodný biofungicíd, pretože obsahuje živé spory a bunky baktérií, ktoré žijú v pôde. Pri kontakte s vodou sa začnú množiť a potláčajú mikroorganizmy nebezpečné pre sadenice. Prášok zrieďte prevarenou alebo pramenitou vodou. Po chvíli, keď sa baktérie prebudia a stanú sa aktívnymi, začnú striekať uhorky. Pre lepšiu priľnavosť môžete do zmesi pridať trochu mydla. Ak je liek tekutý, nie je potrebné ho riediť.

Tieto prostriedky sa používajú v boji proti plesňovým infekciám - múčnatka, vädnutie fusária, sivá, biela, hniloba koreňov, antracóza. Nanášajte ich podľa pokynov najmenej trikrát. Pomáhajú sadenice získať zdravie, chrániť ich pred infekciou neskôr, po výsadbe sadeníc na otvorenej alebo uzavretej pôde.

prírodné biofungicídy

Aké vírusy a baktérie infikujú sadenice

Ak sa dajú liečiť plesňové infekcie sadeníc, je zložitejšie zbaviť sa vírusových a bakteriálnych infekcií, niekedy nemožných.

Vírusová mozaika je rozpoznaná bodkami náhodne rozptýlenými po listovej čepeli. Svojim tvarom pripomínajú mozaiku zloženú z tmavých a svetlých častí. Zároveň končí koniec mladých sadenice uhoriek stočené nadola ďalšie sa nevyvíjajú.

vírusy a baktérie

Rozlišujte uhorky a bodkovanú zelenú mozaiku, keď je povrch listov pokrčený, pokrytý svetlými škvrnami. Choroba sa vyskytuje, keď sa sadenice pestujú husto a teplota miestnosti dosahuje 27 až 30 stupňov Celzia.

Nesú vírus vošiek mozaiky, ktorý sa často usadzuje na sadbách uhoriek.

zelená mozaika

Nebezpečenstvo vírusovej infekcie je, že ničí všetky sadenice. Preto je potrebné rýchlo zničiť choré rastliny. Pôda z nádob je zneškodnená alebo dezinfikovaná.

Patogénne baktérie spôsobujú uhlovú škvrnu listu.Pre aktívny vývoj potrebujú mikroorganizmy nízku vnútornú teplotu a vysokú vlhkosť. A vniknutie vlhkosti na listy sadeníc zlepší pôsobenie baktérií. Je ťažké sa s nimi vysporiadať. Medzitým sú listy sadeníc pokryté uhlovými bodkami rôznych odtieňov hnedej. Ako choroba postupuje, rastliny odumierajú.

patogénne baktérie

Je nemožné zbaviť sa uhoriek spôsobených vírusovými a bakteriálnymi chorobami. Zostáva sa rozlúčiť s chorými sadenicami, aby sa zachránili ostatné rastliny.

zbaviť uhorky

Preventívne opatrenia

Vývoju chorôb u sadeníc uhoriek možno predchádzať týmito metódami:

 • dezinfekcia pôdy pred výsadbou semien zeleniny;
 • predbežné ošetrenie semenného materiálu máčaním v roztoku manganistanu draselného;
 • dodržiavanie plánu výsadby semien vo vzdialenosti troch až piatich centimetrov od seba;
 • použitie jednotlivých šálok a tabliet rašeliny pre sadenice;
 • striekanie sadeníc uhoriek tekutinou Bordeaux.

dezinfekcia pôdy

Rastlinné sadenice budú zdravé, ak budú riadne ošetrené:

 1. Vo vnútri by denné hodiny mali trvať najmenej dvanásť hodín. Preto sa doplnkové osvetlenie sadeníc organizuje pomocou fytolampov alebo žiariviek, ktoré ich zavesujú vo vzdialenosti sedem až desať centimetrov od sadeníc.
 2. Polievanie uhoriek sa vykonáva pravidelne a iba teplou vodou.
 3. A musíte ho nakŕmiť s ohľadom na nutričnú hodnotu pôdy v kvetináči. Zavádzanie iba dusíkatých hnojív prispieva k šíreniu chorôb medzi uhorkami.
 4. Ak chcete znížiť suchosť vzduchu v miestnosti, musíte postrekovať listy uhorky každý deň.

použitie pre sadenice

Príslušná organizácia starostlivosti o sadenice uhoriek vedie k skutočnosti, že rastliny sa budú aktívne vyvíjať, pestovať a poskytovať dobré výnosy.

Biológovia pri ochrane sadeníc pred chorobami

Liečba trichodermínom pomôže chrániť sadenice pred chorobami. Liek sa používa tak na dezinfekciu semien, ako aj na zavedenie do pôdy počas siatia. Na jeden hrniec vezmite dvadsať mililitrov biologického činidla. Sadenice sa postriekajú roztokom liečiva, keď majú dva pravé listy. Postup sa opakuje každých desať až dvadsať dní.

organizácia starostlivosti

Účinok lieku Planriz a Pentafag je vysoký. Ošetrenie sadeníc prostriedkami zníži riziko infekcie uhoriek hubovými a bakteriálnymi infekciami.

Pozorný prístup k rastlinám rastlín, znalosť pravidiel poľnohospodárskej technológie prispieva k tomu, že mladé sadenice uhoriek poteší zelenými listami a silnou stopkou. Zdravé sadenice sa vyvinú do robustných rastlín produkujúcich kvalitné uhorky.

chrániť sadenice

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica