Liečba chorôb uhoriek v skleníku po výsadbe, prostriedky na spracovanie

Počas pestovania uhoriek čelí mnohým pestovateľom zeleniny značné množstvo problémov, pretože tieto rastliny často trpia rôznymi chorobami. Zároveň sa môžu objaviť vírusové choroby uhoriek, aj keď sa pestujú v skleníku.

Pomerne často sa to stáva v dôsledku používania malých skleníkov alebo porušovania pestovateľských pravidiel. Na obnovenie zdravia kríkov je potrebné vopred študovať choroby uhoriek v skleníku a ich ošetrenie.

Príčiny chorôb

Choroby uhoriek v skleníku sa môžu objaviť v dôsledku určitých predispozičných faktorov alebo podmienok. Existuje niekoľko dôvodov, prečo kríky začínajú bolieť:

 1. Hladina vlhkosti vzduchu. Počas pestovania plodín musíte starostlivo sledovať vlhkosť vzduchu. Ak je príliš vysoká, vytvoria sa ideálne podmienky na rozvoj choroby skleníkových uhoriek. Príliš vlhký vzduch môže poškodiť ovocie, stonky a koreňový systém rastlín.
 2. Nesplnenie agrotechnických požiadaviek počas pestovania.
 3. Nesprávna rotácia plodiny. Neskúsení záhradníci často vysádzajú uhorky na rovnakom mieste už niekoľko rokov. Výsadba kríkov v oblastiach, kde predtým narástli rastliny nezlučiteľné s uhorkami, sa dá pripísať porušeniu striedania plodín.
 4. Zlé svetlo. Skleníky sú niekedy inštalované na miestach s nedostatočným slnečným žiarením. Na kultiváciu sa odporúča zvoliť oblasti, ktoré sú dobre osvetlené slnkom.
 5. Nedostatok užitočných stopových prvkov a úplné vyčerpanie pôdy. Aby pôda vždy obsahovala dostatočné množstvo živín, je potrebné ju pravidelne podávať. Takéto kŕmenie sa skladá z vitamínu, minerálov a ďalších užitočných prvkov, ktoré mladé kríky potrebujú.
 6. Nesprávne zalievanie. Kríky musíte zalievať veľmi opatrne, aby voda nepadla na listy.
 7. Neskorá detekcia chorých sadeníc. Odporúča sa pravidelne kontrolovať kríky, aby sa skontrolovalo, či nemajú choroby a škodcov uhoriek. Ak sa choroba nezistí včas v počiatočnom štádiu vývoja, nakoniec sa presunie do zvyšku kríkov.
 8. Nesprávna ventilácia. Skleník sa musí pravidelne vetrať. Musí sa to však urobiť opatrne, aby nedošlo k silnému návrhu.
 9. Znečistený skleník.Skleník by sa mal pravidelne čistiť z listov uhoriek, pretože v nich sa vyskytujú rôzne choroby.

uhorky ponechávajú 0 žltnú farbu

Múčnatka

Jednou z najbežnejších chorôb, ktoré uhorky trpia, je múčnatka.

známky

Keď sa toto ochorenie vyskytne, na listoch uhoriek v skleníku sa objavia škvrny. Postupom času sa môžu šíriť do stoniek. Škvrny sú sivé alebo biele, a preto sa navonok podobajú rozptýlenej múke.

Ak sa včas nezbavíte múčnatky, potom sa škvrny rozšíri po celej rastline. To povedie k zastaveniu výskytu ovocia, sušeniu listov a smrti rastliny.

Dôvody

Hlavným dôvodom vzniku tohto ochorenia je nesprávny teplotný režim. Ochorenie sa vyskytuje pri nízkych teplotách počas chladného a oblačného počasia. Ak sa teplota vzduchu zvýši na 25 - 30 stupňov, spóry sa zničia. Choroba sa môže objaviť aj vtedy, ak sa do pôdy často aplikujú hnojivá, ktoré obsahujú veľa dusíka.

prevencia

Aby sa v budúcnosti nestrácala čas liečením choroby uhoriek, je potrebné zistiť, ako ju pred nimi chrániť. Pre prevenciu je nevyhnutné:

 • zalievajte kríky teplou vodou niekoľkokrát týždenne;
 • monitorovať postele s uhorkami - pravidelne ich burinu, odstraňovať burinu a rozpadávať suché listy;
 • prikryte kríky plastom alebo zatvorte skleník, aby sa v ňom zvýšila teplota;
 • Pestujú sa iba tie odrody, ktoré sú rezistentné na múčnatku.

liečba

Niektorí ľudia nevedia, ako sa vysporiadať s touto chorobou. Práškovú pleseň môžete liečiť ľudovými liekmi. Aby ste to dosiahli, striekajte kríky mulleinovým roztokom. Na výrobu roztoku sa jeden kilogram látky naleje do 3 až 5 litrov vody a vylúhuje sa 5 dní. Potom sa infúzia nechá prejsť tenká a znova sa naplní 5 litrami čistej vody.

múčnatka na uhorkách

Ak nie je prítomný mullein, môžete použiť kyslé mlieko. Za týmto účelom sa zmieša s prevarenou vodou v pomere jedna ku jednej. Ustriekajte uhorky takýmto roztokom najviac raz týždenne.

Práškovej plesne sa tiež môžete zbaviť pomocou roztoku sódy. Počas prípravy sa 100 g látky zmieša so 100 g pracieho mydla a litrom vody. Pripravený produkt musíte používať každý týždeň.

Peronosporosis

Choroba sa môže objaviť na kríkoch akéhokoľvek veku. V tomto prípade trpia nielen rastliny rastúce v skleníkoch, ale aj na otvorenom priestranstve.

známky

Známky choroby sa objavujú takmer okamžite po jej vzniku. Na uhorkách v skleníku sa objavujú škvrny, ich listy sú žltkasté. Po niekoľkých dňoch začnú meniť farbu a získajú hnedý odtieň. Je nevyhnutné liečiť túto chorobu, pretože jej ďalší vývoj povedie k vyschnutiu všetkých listov ak smrti kríkovej uhorky.

Dôvody

Peronosporóza je spôsobená hubami, ktoré sú bežné v skleníkoch. Vyvíjajú sa kvôli príliš vlhkému vzduchu. Huba sa môže objaviť aj vtedy, ak kríky často zavlažujete studenou vodou.

prevencia

Ak chcete chrániť uhorky v skleníku pred chorobami a peronosporózou, musíte dodržiavať určité pravidlá:

 • mladé kríky rastliny nezalievajte veľmi studenou vodou;
 • nezhustnite sadivo a sadenice rastlín menej často;
 • včasný zber ovocia;
 • dezinfikujte semená pred výsadbou do zeme;
 • odstráňte zvyšky rastlín z lokality, pretože v nich môžu vzniknúť spory chorôb uhoriek.

peronosporóza uhoriek

liečba

Na liečenie peronosporózy sa používajú ľudové liečivá na choroby uhoriek. Účinným liekom, ktorý pomôže zbaviť sa peronosporózy, je mliečna srvátka. Kríky musíte spracovať niekoľkokrát týždenne tekutinou.

Plesňové choroby netolerujú dobre meď, takže sa môžete zbaviť peronosporózy pomocou kvapaliny Bordeaux. Na jej prípravu by ste mali zmiešať 100 gramov vápna a síranu meďnatého s mydlovým roztokom. Odporúča sa používať tekutinu Bordeaux raz týždenne, až kým nie sú rastliny úplne zahojené.

Cladosporium

Hnedá škvrna je pomerne častá u dospelých kríkov a ovplyvňuje ich listy a plody.

známky

Cladosporia je veľmi nebezpečná choroba, ktorá sa môže rozšíriť do všetkých kríkov do jedného týždňa. Prvé príznaky choroby sa začínajú objavovať na stonkách a listoch. Zakryjú sa hnedými škvrnami, ktoré nakoniec prechádzajú na ovocie. Uhorky postihnuté chorobou sa nesmú jesť a mali by sa okamžite zbierať a zlikvidovať.

Aby ste sa podrobnejšie zoznámili s príznakmi choroby, môžete si prezrieť fotografiu listov, ktoré sú ovplyvnené cladosporiom.

Dôvody

Ochorenie sa vyskytuje a aktívne sa vyvíja s vážnymi zmenami teploty. Ochorenie perloočiek sa môže objaviť aj po zalievaní kríkov ľadovou vodou. Ochorenie sa začína prejavovať v konečnej fáze vegetačného obdobia, keď je nočná teplota oveľa nižšia ako denná teplota.

Rastlinné zvyšky sú ďalšou častou príčinou hnedých škvŕn. Postupom času hromadia obrovské množstvo spór plesní, ktoré sú pre uhorky veľmi nebezpečné.

kadosporióza uhoriek

prevencia

Mnoho ľudí nevie, čo robiť na ochranu kríkov pred infekciou kladosporiózou. Na prevenciu tejto choroby je nevyhnutné:

 • sadenice uhoriek rastlín v dobre osvetlených skleníkoch;
 • vodu kríky len zohriatu a vylúhovanú vodu;
 • postele pravidelne čistite od nahromadených zvyškov rastlín;
 • zalejte uhorky do koreňa tak, aby sa tekutina nedostala na svoje listy;
 • vetrať skleník niekoľkokrát týždenne.

liečba

Keď sa zistia prvé príznaky perloosporie, je potrebné zastaviť zalievanie rastlín. Ak je teplota v skleníku pod 20 stupňov Celzia, musí sa okamžite zvýšiť. Boj proti chorobám uhoriek a kadosporiózy spočíva v ošetrení kríkov rastliny Bordeauxovou tekutinou alebo prípravkami obsahujúcimi meď. S nimi môžete tiež používať popol a vápno.

Kríky sa majú ošetrovať špeciálnymi postrekovačmi, a nie obyčajnou kanvou.

Fusarium vädnutie

Nie všetky odrody uhoriek sú odolné voči fusáriu, takže mnohí pestovatelia zeleniny čelia tejto chorobe často.

známky

Rastlina sa môže nakaziť Fusáriom v skorom štádiu vývoja, ale prvé príznaky sa začnú objavovať až počas dozrievania ovocia alebo kvitnutia. Listy, ktoré sa nachádzajú na spodnej časti kríka, sa postupne začnú postupne strácať. V priebehu času sa vädnutie rozšíri na horné listy, ktoré okamžite zožltnú a zmenia svoj tvar.

Fusarium je zamieňané s verticelózou, pretože tieto choroby majú podobné príznaky. Na ich odlíšenie je potrebné odrezať jeden krík a starostlivo preskúmať cievy kmeňa. Ak uhorky ochorejú fusáriom, budú maľované v tmavohnedej farbe. Pri verticelóze sú cievy omnoho ľahšie.

Dôvody

Na infikovanie uhoriek fusáriom je potrebný špeciálny patogén. Huby môžu byť prítomné na povrchu zásob alebo nájdené v zemi. Sú tiež často prítomné v sadivovom médiu a zozbieraných semenách. Existuje niekoľko faktorov, kvôli ktorým sa objavuje vädnutie Fusarium:

 • nedostatočné množstvo svetla v skleníku;
 • sadenice sú zasadené príliš blízko pri sebe;
 • pôda obsahuje veľké množstvo hnojív obsahujúcich dusík alebo chlór;
 • skleník sa inštaluje v blízkosti priemyselnej výroby.

uhorka fusarium

prevencia

Aby ste zabránili fusáriu, musíte semená pred výsadbou namočiť.Uskutočňuje sa to pomocou silného roztoku manganistanu draselného zahriateho na 70 stupňov. Pred výsadbou sa semeno vloží do tohto roztoku na 2-4 hodiny na dezinfekciu.

liečba

Pred striekaním kríkov by ste mali zistiť, ako na to. Spracovanie uhoriek a ich spracovanie sa musí vykonávať osobitnými prostriedkami. Toto ochorenie môže byť liečené biologickými liečivami. Trichodermín je účinný prostriedok proti fusáriu.

Môže sa pridať do sadenice. Na každý ker sadeníc sa spotrebuje asi 2 g liečiva. Môže sa tiež pridávať do pôdy v množstve 1 kg na meter štvorcový pôdy.

Okrem toho sa môžete touto chorobou sadeníc uhoriek zbaviť pomocou Pseudobacterín-2. Na prípravu zmesi sa zmieša 100 ml liečiva s litrom vody.

Šedá hniloba

Choroba sa šíri kontaktom a vzduchom počas zberu alebo pri starostlivosti o kríky.

známky

Sivá hniloba sa prejavuje šírením hnedých škvŕn na listoch uhoriek. Pri vysokej vlhkosti sa na uhorkách objaví pleseň s našuchorenými sivými spórami, ktoré sa prenášajú do zvyšku kríkov prievanom.

sivá hniloba na uhorkách

Dôvody

Ochorenie sa objavuje a začína sa aktívne vyvíjať iba za určitých podmienok. Najvhodnejším prostredím pre výskyt šedej hniloby je nízka teplota a zamrznutie. Preto sa odporúča pravidelne monitorovať vlhkosť a teplotu v skleníku.

prevencia

Ak chcete zabrániť výskytu šedej hniloby a chrániť uhorky pred chorobami, musíte:

 • náležite sa starajte o kríky a pravidelne ich postriekajte špeciálnymi ochrannými prípravkami;
 • uhorky rastlín vo vzdialenosti najmenej 80 cm od seba;
 • po zbere nezabudnite postrekovať postele a skleník;
 • pozorovať striedanie plodín.

liečba

Keď sa objavia prvé príznaky šedej hniloby, odporúča sa zastaviť zalievanie rastlín na 2-5 dní. Mali by ste tiež vetrať skleník a zbaviť sa všetkých postihnutých listov. Na spracovanie kríkových uhoriek môžete použiť popol alebo meď-kriedový prášok.

Root rot

Uhorky sa môžu touto chorobou nakaziť v ktorejkoľvek fáze ich vývoja.

známky

Po prvé, choroba sa šíri do koreňového systému uhoriek. Korene zhnednú a začnú vyschnúť. Ak nezačnete liečbu včas, začnú odumierať. Potom choroba ovplyvňuje koreňový golier a kmeň. Začnú tiež odfarbovať a vädnúť.

Dôvody

Koreňová hniloba sa objavuje s výraznými zmenami teploty. Táto choroba uhoriek sa môže objaviť aj v dôsledku pravidelného zalievania kríkov studenou vodou alebo príliš hlbokého výsadby sadeníc do zeme. Odporúča sa okamžite zbaviť zvyškov rastlín, ktoré boli napadnuté hnilobou koreňov, pretože šíria chorobu.

koreňová hniloba na uhorkách

prevencia

Ochrana skleníkových uhoriek pred chorobami a škodcami je takáto:

 • polievanie sadeníc uhoriek zahrievanou vodou;
 • pravidelne upravujte teplotu v skleníku, aby ste zabránili závažným zmenám;
 • neobsádzajte uhorky v oblastiach, kde sa nachádzala koreňová hniloba.

liečba

Ak sa zistia príznaky hniloby koreňa, je potrebné:

 • z kríkov otriasť pôdu;
 • hnojiť korene rastlín hnojom a špeciálnymi dezinfekčnými prostriedkami (môžete pripraviť roztok 5 polievkových lyžíc popola zmiešaných s litrom vody a lyžičku síranu meďnatého);
 • stonky kríkov posypeme kriedou alebo popolom;
 • vyhrabajte napadnuté sadenice a spálite.

anthracnose

Pomerne časté ochorenie, ktoré sa objavuje pri pestovaní uhoriek v skleníkoch.

známky

Počas antracózy sa na rastline objavujú hnedé škvrny. V priebehu niekoľkých dní začnú listy žltnúť a na uhorkách sa objavia vlhké vredy. Preto nie je také ťažké rozpoznať túto chorobu.

anthracnose uhoriek

Dôvody

Rastlina sa najčastejšie infikuje meďou v dôsledku chorých semien, ktoré sa predtým odobrali z kríkov.Choroba sa tiež môže objaviť v dôsledku huby, ktorá sa nachádza v troskách rastlín alebo v hornej vrstve pôdy. Okrem toho sa môže anthracnóza rýchlo šíriť v dôsledku zmien teploty a častého zalievania ľadovou vodou.

prevencia

Aby ste tomu zabránili, nesmiete zabudnúť na správnu rotáciu plodín, preto musíte uhorky pestovať na pôvodnom mieste až po 3 až 4 rokoch. Mali by ste tiež pravidelne čistiť skleník od zvyškov rastlín, ktoré sa hromadia počas pestovania uhoriek.

liečba

Pred spracovaním uhoriek musíte zistiť, na čo sa majú použiť. Aby ste sa zbavili antracnózy, musíte ich striekať každý týždeň jemnou zmesou Bordeaux. Namiesto toho môžete použiť 0,5% roztok síranu meďnatého alebo zmes uhlia a vápna. Liečba uhoriek by sa mala vykonávať večer po zalievaní.

záver

Uhorky majú pomerne veľa rôznych chorôb. Aby ste zabránili ich výskytu, musíte sa oboznámiť s tým, ako predchádzať chorobám uhoriek v skleníku.

recenzia
 1. Elizabeth
  7.07.2019 18:45

  Uhorky nemôžu byť počas plodenia spracované tekutinou Bordeaux!

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica