Ako sa vysporiadať s chorobami uhoriek na otvorenom poli av skleníku, ako chrániť a ako sprejovať

Záhradníci sa pomerne často musia vysporiadať s chorobami uhoriek, ktoré môžu viesť k smrti rastlín. V takýchto prípadoch je potrebné pochopiť, ako liečiť túto chorobu. Preto sa na liečbu používajú špeciálne lieky a uhorky sa liečia na choroby.

Príčiny chorôb

Predtým, ako budete chrániť uhorky pred chorobami, musíte sa oboznámiť s príčinami ich výskytu. Existuje niekoľko konkrétnych dôvodov, prečo mladé rastliny ochorejú.

Nevhodná teplota

Plesňové choroby uhoriek sa často vyskytujú v dôsledku nerešpektovania teplotného režimu počas pestovania. Uhorka je teplomilná rastlina, ktorá neznáša náhle zmeny teploty. Ak je teplota príliš nízka, kríky uhoriek porastú pomalšie a všetky ich živiny sa využijú na podporu najdôležitejších životných procesov.

Pri teplotách pod desať stupňov Celzia sa pravdepodobnosť ochorenia uhoriek niekoľkokrát zvyšuje.

Zvýšená teplota tiež nepriaznivo ovplyvňuje zdravie kríkov. Ak je nad 30 stupňov, hromadenie látok pre rast sa zastaví. Rastlina bude náchylná na väčšinu infekcií a uhorky sa budú musieť liečiť kvôli chorobe.

Pri pestovaní kríkov sa odporúča teplota udržiavať v rozmedzí 20 - 25 stupňov Celzia.

uhorky na otvorenej záhrade

Vhlkosť pôdy

Uhorky v záhrade často ochorejú kvôli nízkej vlhkosti pôdy. Nízka vlhkosť zhoršuje prísun živín, pretože sa nemôžu rozpustiť.

V dôsledku vysokej pôdnej vlhkosti sa môžu objaviť aj bakteriálne a infekčné choroby. Veľké množstvo kvapaliny vytlačuje vzduch zo zeme, čo spôsobuje hladovanie kyslíka v koreňoch. Ak sa tento problém nevyrieši včas, môže rastlina nielen ochorieť, ale aj zomrieť.

Odporúča sa pravidelne monitorovať obsah vlhkosti v pôde pomocou uhoriek. Na tento účel môžete použiť špeciálny merač vlhkosti. Optimálna úroveň vlhkosti by mala byť 70 - 80%.

Vlhkosť vzduchu

Aby ste nepremýšľali o tom, ako ušetriť uhorky pred chorobami v budúcnosti, musíte monitorovať vlhkosť v miestnosti s rastlinami. Malo by byť v rozmedzí 80 - 90%. Na kontrolu tohto ukazovateľa sa používa vlhkomer.

S obsahom vlhkosti menej ako 55 - 60% sa listy uhoriek začnú odparovať viac vlhkosti, čo vedie k vážnej spotrebe energie. To vedie k spomaleniu rastu a oslabeniu imunity kríkov.

Ak je vlhkosť viac ako 95%, môže to mať negatívny vplyv aj na uhorky. Z tohto dôvodu sa listy uhoriek zakryjú kvapkovou rosou, ktorá často vedie k výskytu chorôb.

Nesprávna výživa

Pomerne často je prevencia chorôb a ochrana pred škodcami sprevádzaná hnojením rastlín, čo by malo byť silnejšie a odolnejšie voči chorobám. Aby sa to dosiahlo niekoľkokrát za sezónu, do pôdy sa zavádza hnojenie pozostávajúce z dusíka, draslíka a fosforu. Ak je v hnojive príliš veľa dusíka, pravdepodobnosť infekcie kríkov sa zvýši.

Genetická odolnosť

Niektoré odrody uhoriek nemajú gény na ich ochranu pred chorobami. Z tohto dôvodu sa odporúča pestovať iba tie odrody, ktoré sú geneticky odolné voči najnebezpečnejším chorobám.

Zdroje infekcií

Väčšina chorôb uhoriek sa objavuje, keď existuje zdroj infekcie. Tie obsahujú:

 1. Minuloročný závod zostáva. Odporúča sa pravidelne čistiť oblasť zvyškov, pretože sú najbežnejším zdrojom šírenia chorôb.
 2. Burinu. Pomerne často sú nositeľmi infekcií, takže buriny by sa mali pred výsadbou uhoriek zlikvidovať.
 3. Infekcie osiva. Pred vylodením sa musí vykonať profylaxia dezinfekcia.

kadosporióza uhoriek

Múčnatka

Takéto ochorenie uhoriek, ako je múčnatka, je veľmi časté. Pred liečením je potrebné si preštudovať jej fotografiu a popis.

známky

Počas objavenia sa choroby sú pozorované kučeravé listy. V priebehu času sa na nich objaví veľa škvŕn šedej. Šedé škvrny na listoch uhoriek sa postupne rozširujú po listoch a úplne pokrývajú ich povrch. Z tohto dôvodu začnú zožltnúť a spadnúť. Odporúča sa, aby ste sa oboznámili s charakteristikami prejavov múčnatky na obrázku, aby ste lepšie pochopili, ako vyzerá.

Dôvody

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sú listy pokryté šedivým náterom. Kríky trpia múčnatkou, ktorá je zriedka napojená a prekrmuje hnojivami dusíkom. Hlavným dôvodom je však nízka teplota v skleníkoch a vonku. Prášková pleseň sa najčastejšie vyvíja pri teplotách pod 10 - 15 stupňov. Ak je tento indikátor väčší ako 25 stupňov, spóry sa prestanú šíriť a začnú zomrieť.

Liečba ľudovými liekmi

Mnoho pestovateľov zeleniny nevie, ako spracovať uhorky počas liečby takejto závažnej choroby. Existujú pomerne účinné ľudové metódy boja.

Na ošetrenie sa odporúča striekať kríky mulleínovou infúziou. Vyrába sa z troch litrov vody a 1 kg divulínu. Na spracovanie sa používa iba infúzny roztok, ktorý sa musí podávať infúziou dva alebo tri dni. Potom musí byť zmes mulleínu prefiltrovaná a znovu naliata tromi litrami čistenej vody.

Neliečené kríky môžu byť tiež posypané zmesou vyrobenou z kyslého mlieka. Na jeho prípravu sa mlieko zmieša s teplou vodou v rovnakých pomeroch. Nástroj sa aplikuje najviac raz týždenne.

Roztok mangánu, ktorý sa veľmi ľahko pripravuje, pomôže zbaviť sa tejto choroby. Za týmto účelom sa do desiatich litrov vody pridajú dva gramy manganistanu draselného. Potom sa zmes vylúhuje 1-2 hodiny a nanesie sa na kríky.

Použitie chemikálií

Na spracovanie uhoriek sa často používajú špeciálne chemikálie. Najobľúbenejší je Fitosporin, ktorý sa odporúča používať po objavení sa prvých príznakov plesní.

múčnatka na uhorkách

V prípade vážneho poškodenia sa používajú fungicídy a prípravky s meďou. Namiesto týchto činidiel sa tiež používa koloidná síra.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo infikovaniu kríkov múčnatkou, je potrebné zapojiť sa do prevencie chorôb uhoriek na otvorenom poli. Medzi preventívne opatrenia patria:

 • pravidelné zalievanie kríkov zahrievanou a usadenou vodou;
 • udržiavanie čistoty v posteliach a v skleníku - včasné čistenie sušených zvyškov rastlín a burín, uvoľňovanie pôdy;
 • udržiavanie optimálnych teplotných podmienok;
 • pestovanie odrôd uhoriek odolných voči chorobám.

Peronosporosis

Ochorenie postihuje kríky na otvorenom priestranstve av skleníkoch. Aby ste pochopili, ako chrániť uhorky pred chorobami a peronosporózou, musíte sa bližšie oboznámiť s opisom choroby.

známky

Po infikovaní sa zelené listy na kríkoch prefarbia na svetložltú farbu. V priebehu niekoľkých týždňov začnú stmavnúť a postupne miznú. Ak uhorky nestriekate špeciálnymi prípravkami včas, odumrú.

Dôvody

Hlavným pôvodcom tohto ochorenia je huba. Optimálne podmienky pre jeho vzhľad a vývoj sú vysoká vlhkosť a nízka teplota. Preto sa v dobre chránenom a izolovanom skleníku objavuje peronosporóza oveľa menej často.

Tradičné metódy liečby

Uhorky môžete ošetrovať niektorými ľudovými metódami. Pomerne často sa na tento účel používa špeciálna mliečna srvátka. Na jeho prípravu sa zmieša liter mlieka s litrom teplej vody. Toto riešenie môže byť tiež použité na prevenciu. Niektorí záhradníci používajú zmes vyrobenú z jódu a kefíru. Pri jeho tvorbe je potrebné pridať päť kvapiek jódu do piatich litrov kefíru.

peronosporóza uhoriek v skleníku

chemikálie

Tradičné metódy niekedy nepomáhajú liečiť peronosporózu a záhradníci nevedia, čo ďalej. V takýchto prípadoch sa odporúča používať chemikálie, pretože sú účinnejšie pri liečení chorôb.

O väčšine húb je známe, že nie sú kompatibilné s meďou. Preto by ste mali používať tekutinu Bordeaux. Vyrába sa zo sto gramov síranu meďnatého, vápna a niekoľkých vedier vody. Môžete tiež vyrobiť zmes medi a mydla. Za týmto účelom sa do vedra s vodou pridá 200 gramov mydla a 20 gramov síranu meďnatého.

Majte na pamäti, že chemické zmesi sa môžu používať iba pri teplotách nad 25 stupňov.

prevencia

Preventívne opatrenia sú dosť jednoduché:

 • zbierať zrelé plodiny včas;
 • uhorky pestujte príliš blízko;
 • zalievajte kríky iba horúcou vodou;
 • spálite zvyšky starých kríkov, ktoré môžu obsahovať spóry.

blednička

Chloróza bakterióza uhoriekje pomerne časté ochorenie uhoriek a iných rastlín. Vyskytuje sa kvôli nedostatku chlorofylu zapojeného do fotosyntézy. V dôsledku toho sa na listoch objavia žlté a suché škvrny.

známky

Choré kríky môžu vykazovať rôzne príznaky, ktoré závisia od toho, ktorá látka v rastline chýba.

Pri nedostatku železa začnú listy bodkovať žltnúť alebo zafarbiť. Ich žily si však zachovávajú svoju pôvodnú zelenú farbu. Spočiatku sa začnú objavovať znaky na listoch umiestnených na vrchu. Postupom času sa šíria k nižším.

Pokiaľ v kríkoch nie je dostatok dusíka, potom sa chloróza prejaví inak. V tomto prípade začnú žily meniť farbu, ktorá sa okamžite zmení na bielu. Choroba postupne ničí listy.

chloróza uhoriek na otvorenom poli

Dôvody

Existujú rôzne dôvody, prečo sa u uhoriek vyskytuje chloróza. Tie obsahujú:

 1. Nedostatok minerálov a stopových prvkov.Z tohto dôvodu sa motýľ objavuje najčastejšie na listoch.
 2. Infekcia. Po infekcii sa môže objaviť chloróza. Pomerne často sú infekčné choroby prenášané hmyzom, ktorý letí z infikovaných kríkov na zdravé. Preto sa odporúča včas sa zbaviť chorôb a škodcov, aby sa nevyskytovala chloróza.
 3. Nesprávna výsadba a zlé podmienky pestovania. Toto ochorenie sa môže objaviť, ak boli počas výsadby poškodené korene rastliny. Vyskytuje sa tiež pri absencii drenáže.

liečba

Je nevyhnutné liečiť chlorózu, pretože bez tohto môžu kríky zomrieť. Chelát železa sa používa na ošetrenie kríkov s chlorózou železa. Môže sa pripraviť pridaním niekoľkých gramov kyseliny citrónovej a síranu železnatého do litra vody. Výsledkom by mala byť zmes so žltkastým odtieňom.

Niektorí pestovatelia bojujú s touto chorobou hrdzavými klincami. Sú umiestnené do pôdy blízko infikovaných kríkov. Vyčistenú hrdzu môžete dať aj do zeme. Táto metóda sa odporúča, ak iné metódy nepomáhajú pri liečení chlorózy.

Ascochitosis

Ascochitis uhoriek sa najčastejšie vyskytuje v skleníkoch. U rastlín pestovaných vonku sa choroba objavuje oveľa menej často.

známky

Najskôr sa na listoch objavia oválne tmavé bodky sivastého odtieňa. Postupom času zhnednú a postupne vyschnú. Niekedy sa tiež vyskytnú menšie popáleniny. Choroba sa šíri veľmi rýchlo po kríkoch. Zároveň ascochitída zriedka poškodzuje cievny systém, ktorý umožňuje infikovaným rastlinám prinášať ovocie. V neskorších fázach vývoja sa na listoch uhoriek na stonkách objaví čierny kvet.

Ascochitóza sa objavuje aj na plodoch rastliny. Po prvé, látka na vrchu uhoriek začne vysychať. O niekoľko dní ovocie úplne zmení farbu na čiernu a hnilobu.

ascochitis uhoriek na otvorenom poli

Dôvody

Najslabšie kríky najčastejšie trpia ascochitídou. Rastliny, ktoré sú slabo ošetrené, sú náchylné na choroby. Ohrozené sú aj kríky, ktoré sú príliš husto vysadené.

liečba

Pred striekaním uhoriek musíte pochopiť vlastnosti ošetrenia. Najprv musíte ošetriť skleník, aby ste zastavili šírenie choroby a zničili zdroje infekcie. Na tento účel sa používa slabý roztok formalínu. Jeden štvorcový meter skleníka by sa mal postriekať litrom pripravenej zmesi.

Počas liečby choroby sa používa vopred pripravená zmes Bordeaux. Choré kríky môžu byť tiež postriekané močovinou zmiešanou so síranom meďnatým. Tieto prostriedky je potrebné využívať celý týždeň.

Niektorí pestovatelia zeleniny používajú špeciálne prípravky. Napríklad môžete použiť liek Saprol, ktorý pomáha vyrovnať sa s väčšinou chorôb uhoriek.

Alternaria

Alternaria sa vyskytuje takmer vo všetkých druhoch uhoriek. Toto ochorenie negatívne ovplyvňuje produktivitu rastlín. Môže klesnúť niekoľkokrát.

známky

Vyskytuje sa v kríkoch, ktoré rastú v skleníku a sú umiestnené najbližšie k ostatným dverám. V počiatočnej fáze vývoja sú listy pokryté malými vypuklými bodkami, ktorých veľkosť nepresahuje jeden centimeter. Mramorovanie sa najprv objaví na okrajoch listov a nakoniec sa rozšíri do ostatných listov. Ak chorobu ignorujete a nezaoberáte sa ňou, listy začnú padať.

Dôvody

Alternaria sa objavuje v podmienkach vysokej teploty a vysokej vlhkosti. Z tohto dôvodu sa odporúča monitorovať klímu v skleníku, kde sa pestujú uhorky.

liečba

Ak sú kríky už choré a objavili sa prvé príznaky choroby, musíte okamžite znížiť teplotu v skleníku na 20 stupňov.Za týmto účelom sa z postelí odstránia filmy a dvere sa otvoria na ventiláciu. Potom by sa uhorky mali ošetriť medenými výrobkami. Na tento účel môžete použiť tekutinu Bordeaux alebo Fitosporin.

alternatívna uhorka v otvorenom poli

Root rot

Koreňová hniloba je jednou z najnebezpečnejších a najbežnejších chorôb.

známky

Ochorenie sa objavuje vo všetkých fázach vývoja kríkov uhoriek. Je veľmi ťažké to zistiť, pretože šírenie hniloby začína od koreňového systému. Prvými príznakmi sú stmavnutie a vädnutie koreňov. Choroba sa postupne šíri do kmeňa. Ak sa opatrenia nezavedú včas, infikovaná bush zomrie.

Dôvody

Hlavným dôvodom výskytu hniloby koreňov sú nevhodné podmienky pre pestovanie a rodenie kríkov. Toto ochorenie sa rýchlo vyvíja v podmienkach vysokej teploty. Môže sa tiež objaviť, ak sa na zavlažovanie používa podchladená voda.

koreňová hniloba na uhorkách

liečba

Okamžite po zjavných prejavoch choroby by sa mal obnoviť koreňový systém. Na tento účel je potrebné rozptýliť tenkú vrstvu úrodnej pôdy okolo každého infikovaného puzdra. S jeho pomocou sa vytvoria nové korene. Tento postup by mal byť sprevádzaný pravidelným zalievaním teplou vodou.

Niekedy nie je možné včas odhaliť chorobu. V takýchto situáciách je takmer nemožné zachrániť rastlinu a budete sa ju musieť zbaviť. Ak je krík už suchý, musí byť vykopaný a spálený, aby sa choroba nerozšírila na ďalšie kríky.

záver

Je pomerne jednoduché identifikovať choroby uhoriek na otvorenom poli a bojovať proti nim. Z tohto dôvodu sa odporúča študovať choroby uhoriek a ich liečbu. Je tiež potrebné sa vopred oboznámiť s ich prevenciou. Po oboznámení sa s tým všetkým ochránite pestované kríky.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica