Prevencia a liečba fusárií a vertikálnych vädnutí uhoriek

Niekedy si môžete všimnúť vädnutie uhoriek pestovaných v skleníkových podmienkach a na otvorených posteliach. Taký problém môže byť spôsobený rôznymi dôvodmi, ale najčastejšie sa vyskytuje v dôsledku lézií plesňovej infekcie cievneho systému rastlín (verticillous alebo fusarium).

Príčiny výskytu

V niektorých prípadoch sa uhorky začínajú vädnúť v dôsledku nedostatočného rozvoja koreňového systému. Môže k tomu dôjsť pri výsadbe uhoriek v skleníku vo veľmi hustej pôde. Koreňový systém zároveň nemôže pestovanej rastline poskytnúť živiny a vlhkosť. Ak takúto rastlinu prehliadate, nebudú sa na nej objavovať známky poškodenia mikroorganizmami, ale zistí sa iba nedostatočné rozvinutie ich koreňov.

ošetrenie fusária

Poznámka! Ak sú semená uhoriek vysadené v postihnutej pôde naplnenej horúcou vodou bez dezinfekcie, na rastliny budú pôsobiť termofilné huby a patogény, ktoré môžu spôsobiť dočasnú toxikózu.

Štúdie vädnutých rastlín ukazujú, že malé korene odumierajú, keď rastú do pôdy. Obdobie od začiatku klíčenia do vädnutia celej rastliny je niekedy viac ako mesiac. Keď uhorky uhoria, stratí sa schopnosť odolávať chorobám spôsobeným rôznymi baktériami a infekciami.

vertikálne vinutie

Ak je pôda obohatená o kultúru živých baktérií a húb, proces jej detoxikácie sa urýchli. Na tento účel sa používajú tieto lieky: Baktofit, Trichodermin, Fitosporin-M, Integral, Pseudobacterin-2. Kompost aplikovaný do pôdy môže mať rovnaký účinok. Pomáha obnoviť fungistatitu pôdy.

Ak prípravné práce pôdy pred výsevom so zníženou vlhkosťou sú nedostatočné, môže byť hubová infekcia Verticillium albo-atrum ovplyvnená uhorky. Stáva sa to, keď vstúpia do cievneho systému.

obohatiť sa o kultúru

Nemali by ste vytvárať úzke a vysoké postele. Pri zalievaní voda nemá čas preniknúť hlbšie a rastliny nedostávajú potrebné množstvo vlhkosti. Ak má pôda teplotu vyššiu ako 28 stupňov, potom koreňový systém uhoriek oslabuje a huba v zemi začína infikovať rastlinu.

Ak sú ovplyvnené listy nižšej úrovne, môže dôjsť k okrajovému špineniu. Listová doska umiestnená medzi takýmito žilami začína odumierať. Olistenie hornej vrstvy stráca svoj turgor a stáva sa chlorotickým.Ak urobíte rez takého listu, potom pod mikroskopom uvidíte mycélium s ním.

preniknúť hlboko

Fusarium (tracheomykóza a verticilóza) uhoriek

Nebezpečenstvo tohto choroby uhoriek je spôsobovať veľa škôd na výnosoch. Choroba sa môže rýchlo rozšíriť na veľké plochy. Ak je nadzemná časť rastlín infikovaná, môže byť pokrytých až 50% všetkej pestovanej zeleniny.

tracheomykóza a verticilóza

Typické príznaky choroby

Pri zasiahnutí týmto typom choroby zahynie nielen listov, ale aj kmeňový a koreňový systém. K jeho výskytu prispieva pomerne vysoká teplota vzduchu. Uhorka Fusarium sa bojí poklesu teploty.

Príznaky fusáriovej choroby sa začínajú objavovať s poškodením koreňového systému (koreňová hniloba). Tento problém sa vyskytuje častejšie v skleníkoch a skleníkoch. V pôde sa infekcia hromadí a rozširuje do všetkých nových oblastí.

príznaky choroby

Prvé príznaky po nástupe infekcie sa objavia po niekoľkých týždňoch. Zanesenie krvných ciev tracheomykózou krátko pred plodením vedie k tomu, že v najteplejších časoch dňa dochádza k vädnutiu listov, čo nakoniec vedie k smrti rastliny.

Počas tvorby zelentov sa príznaky fusária v horúcich dňoch môžu meniť. Krvné cievy rastlín blokovaných tracheomykózou neovplyvňujú vývoj koreňového systému. Choroba je pomalá, ale rastliny sa pred časom zastavia. Mikroskopické vyšetrenie stoniek odhaľuje mycélium húb, ako aj novotvary v cievach vo forme granulovanej hnedej látky.

vyskytujú sa infekcie

Súčasne sa na spodnej časti zrelých rastlín objaví strieborno-biele mycélium. Mycélium, ktoré sa objavuje na stonkách, vedie k rýchlej smrti rastliny.

Biologická charakteristika fusária a verticilózy

Pre pôvodcu verticilózy je priaznivá vysoká teplota pôdy (viac ako +26 stupňov), ako aj nedostatok vlhkosti. Zároveň sú pre Fusarium priaznivé podmienky pri nízkych teplotách a zamokrenie pôdy.

dospelých rastlín

Obe tieto choroby uprednostňujú kyslú pôdu. Rastliny postihnuté týmto ochorením vykazujú nasledujúce typy porúch: vaskulárna oklúzia, toxikóza, vädnutie, nekróza tkanív.

Huby môžu napadnúť rastliny ihneď po zasiatí a potom, ako semená vyklíčia. Keď je koreňový systém poškodený, vytvorí sa druh brány, aby cez ne prenikla infekcia.

zvýšená kyslosť

Huby tvoria kolónie vo vaskulárnom systéme a potom sa postupne dostávajú do parenchýmu. Ak pôda, v ktorej sa nachádza aj malá kolónia konídií, nie je dezinfikovaná, bude prakticky nevhodná na pestovanie uhoriek.

Prítomnosť patogénu však nie vždy vedie k vysychaniu a smrti rastliny. Pri správne organizovanej starostlivosti sa počet infikovaných kríkov zníži asi 3-krát. Naopak, nesprávne vykonané agrotechnické opatrenia tento ukazovateľ výrazne zvyšujú.

smrť rastlín

Zdroje infekcií spôsobujúcich choroby

Hlavným zdrojom šírenia infekcie spôsobujúcej choroby sú semená používané na pestovanie. Ak nebudú dodržané výrobné technológie, zdrojom infekcie môžu byť zvyšky pôdy a rastlín.

výsadba semien

Opatrenia na ochranu pred fusáriom a vädnutím

Patogénne mikroorganizmy sú veľmi odolné a opatrenia na ich ochranu nie sú vždy úspešné. Výsev zdravých semien sa považuje za najlepšie preventívne opatrenie. Ak sa po odstránení mŕtvych rastlín vysadí ďalšia rastlina, mala by sa zabezpečiť dezinfekcia pôdy v diere, inak zomrie aj novo vysadená rastlina.

zdravé semená

Ako sa vysporiadať s problémom fusária

Pri pestovaní uhoriek pestovatelia zeleniny používajú špeciálne poľnohospodárske techniky na zvládnutie fusária uhoriek a na zabránenie šírenia choroby:

 1. Použitie preventívnych opatrení na dezinfekciu pôdy v lôžkach pomocou chemikálií alebo tepelného spracovania.
 2. Nákup alebo príprava substrátov na sadenie semien so zreteľom na podmienky ich použitia.
 3. Aby sa zabezpečilo trvanie vegetačného obdobia uhoriek, v čase ich aktívneho plodenia sa vyleje ďalšia pôda, aby sa zabezpečilo vytvorenie ďalšieho koreňového systému. Kompost sa používa na tento účel a niekedy sa pre optimálne prevzdušňovanie valí.
 4. Zavlažovanie kvapiek vyžaduje drenáž, aby vlhkosť nestagnovala.

Tvorba rastlín a pravidelný zber znižuje stres rastlín, čím sa spomaľuje proces starnutia koreňového systému rastliny.

agrotechnické techniky

Použité biologické činitele

Ošetrenie fusáriových vädnutí uhoriek sa vykonáva pomocou niektorých kmeňov Trichoderma. Takéto lieky sa vytvárajú v laboratóriách. Hotový produkt môžete ošetriť jeho pridaním do navlhčenej pôdy 2-3 dni pred výsadbou zeleniny. V budúcnosti sa táto suspenzia nastrieka na stonky, lístie a pôdu v lôžkach.

kmene trichodermy

chemikálie

Fungicídy často nemajú významný vplyv na zvädnutie uhoriek. Tento výsledok je spôsobený zvýšenou odolnosťou patogénov.

Uskutočnený výskum prostriedkov na odstránenie infekcie semien sa zistil, že Fundazol je najúčinnejší. Ostatné podobné látky boli slabšie.

prostriedky na odstránenie

Dobré výsledky pri ničení semien fusárií sa dosahujú postupným zahrievaním semien pred výsadbou (prvý deň - 35 stupňov, tri dni - 55 stupňov, štvrtý deň - 72 stupňov).

Opatrenia na zabránenie boja proti prejavu fusária a vädnutia uhoriek spočívajú v dezinfekcii pôdy v skleníkoch, ako aj kompostoch a iných substrátoch používaných na výsadbu sadeníc parou, s ďalším zavedením biologických prípravkov.

prevencia kontroly

Pripravený fungicídny roztok sa naleje pod koreň infikovaných rastlín. Ak sa infekcia rozšírila cez lôžka vo forme ohniska, potom by sa mala ich liečba vykonať po celej postihnutej časti. Na zvládnutie šírenia choroby je potrebné vykonať 1-2 liečby.

V tomto prípade majú lieky zo skupiny benzimidazol pozitívny účinok.

V niektorých prípadoch sa Fusarium, ktorý je v rastlinách, vyvíja pomaly a nespôsobuje značné škody. Dôvodom je ošetrenie semien fungicídmi (ako to robia osivové farmy).

fungicídne ošetrenie

V súlade s pravidlami poľnohospodárskych technológií pre pestovanie uhoriek sa u rastlín vyvinie dostatočná imunita, ktorá zabraňuje vývoju kmeňovej formy choroby počas vegetačného obdobia. Fungicídny prípravok môže chrániť rastlinu iba 2 až 3 týždne a prievanom, zmenami teploty v pôde a vzduchu a nedostatočnou agrotechnologickou starostlivosťou o rastliny sa považuje za hlavný problém rozvoja fusária.

chrániť rastlinu

recenzia
 1. Anya
  7.07.2018 13:40

  Najlepšou prevenciou je včasné hnojenie pôdy. Je potrebné používať nielen ekologické výrobky, ale aj minerálne výrobky. Bioaktivátor sa mi veľmi páči “BioGrow“, Takéto problémy rýchlo vyrieši.

  Odpovedať
 2. Alice
  5.05.2019 05:55

  Z nejakého dôvodu uhorky začali v našich skleníkoch ochorieť, v skutočnosti nemali čas vyrastať, keď začali ochorieť. Prvý rok používali skleník, keď vysadili bez skleníka, také problémy neexistovali. Možno, že táto choroba je spôsobená vysokou vlhkosťou, malo by sa to spomenúť!

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica