Ako manuálne opeľovať uhorky doma a je to potrebné

Pestovanie plodín v skleníku zahŕňa umelé opelenie uhoriek. Existuje niekoľko spôsobov, z ktorých každý funguje do určitej miery.

Ako správne opeľovať uhorky doma

Ak chcete pestovať dobrú úrodu v skleníku, je nevyhnutné sledovať, ako sa rastliny opeľujú. Pre pohodlie mnohých letných obyvateľov existujú uhorky samoopelivé. Nazývajú sa parthenokarpické. Väčšina odrôd je však opeľovaná hmyzom. Preto by ste im mali pomôcť pri opeľovaní. Na otvorenom priestranstve to robí hmyz a vietor.

Ako opeľovať uhorky v skleníku, táto otázka zaujíma mnohých obyvateľov leta, pretože úroda závisí od kvalitného opelenia.

Existuje niekoľko spôsobov opeľovania:

 • Priťahovanie hmyzu.
 • Manuálne opelenie.

opeľovacie uhorky

Priťahovanie hmyzu

Táto metóda je založená na prilákaní včiel do skleníka. Rastliny sa postriekajú sladkým roztokom.

Na to budete potrebovať:

 • Teplá voda 1l.
 • Med, cukor alebo džem 1 polievková lyžica. lyžica.
 • Kyselina boritá 0,1 g

príťažlivosť hmyzu

Je potrebné nielen priťahovať zápach, ale aj pomôcť dostať sa do skleníka. Za týmto účelom sa otvárajú okná a dvere. Hlavná vec nie je na úkor izbovej teploty a vlhkosti.

Ak je to možné, môžete mať celú rodinu včiel. Úľ umiestnite tak, aby stál vo výške 40 cm a aby sa ráno ochladil. Hmyz musí navigovať dobre, najskôr si musí zvyknúť na svoje okolie. Keď sa tam ešte nič nenachádza, uvoľňujú sa do teplého skleníka. Postupom času začne včelstvo pracovať.

včelí muchy

Počas kvitnutia prírodných rastlín medu musia zabezpečiť, aby lietali mimo skleníka. Za týmto účelom sa vo veku vytvorí malé okno, ktoré sa musí bieliť, čo včelám pomôže ľahšie nájsť cestu späť do úľa.

Ak sa uhorky pestujú skoro na jar, v skleníku sa umiestni dom so včelami. Ak je v teplejšom čase, je úľ ponechaný na ulici, tesne pritlačený k stene skleníka, ktorý im poskytuje voľný vstup. Otvor v stene je zarovnaný so vstupom do úľa. Hmyz bude lietať okolo skleníka, vyletieť z neho na ulicu, cez okno na streche.

dom so včelami

Rozdiel medzi mužskými a ženskými kvetmi

Ak neexistuje spôsob, ako prilákať hmyz, potom sa uhorky opeľujú samy. Hlavná vec je tu vysporiadať sa s kvetmi rastlín. Existujú muži a ženy. Nie je ťažké ich odlíšiť.

muž a žena

Samčekový kvet nemá pestík, ale obsahuje veľa peľu. Ak ho jemne zatrasiete, vytvorí celý oblak.Sú umiestnené bližšie k spodnej časti stonky a sú najčastejšie zoskupené do niekoľkých kusov.

Ženský kvet obsahuje pestík. Najčastejšie sa nachádzajú na bočných výhonkoch. Od kvetov opačného pohlavia sa líši tým, že obsahuje mierne zahusťovanie, ktoré sa podobá malej uhorke.

rozdiel kvetenstvo

Podmienky pre plodné opelenie

Na opeľovanie rastlín musíte splniť určité požiadavky:

 • Musí sa zohľadniť percentuálny obsah vlhkosti v skleníku. Nie viac a nie menej ako 70%. Pri vyššej vlhkosti sa peľ zlepuje, pri nízkej vlhkosti rýchlo schne.
 • Samoopelenie sa najlepšie uskutoční skoro ráno alebo pred obedom.
 • Ženské kvety sú pripravené na opelenie 2. deň. Preto sa tento proces uskutočňuje druhý deň, takže je pravdepodobnejšie, že tento proces bude správny a plodný.
 • Ak sa má vykonávať opeľovanie odrôd, potom sú samičky kvetov pred opeľovaním uzavreté pred nežiadúcim prienikom hmyzu do nich.
 • Kvety, ktoré boli samoopelené, by mali byť nejako označené. Zabezpečiť, aby všetko šlo správne.

podmienky opelenia

Manuálne

Ručné opelenie uhoriek v skleníku nie je ľahkou metódou, ale efektívne.

Dve dôležité pravidlá pre opeľovanie:

 1. Malo by byť veľa peľu.
 2. Najlepšie je odobrať peľ z jednej rastliny a opeľovať kvety z iného kríka.

manuálne

Pri dodržaní všetkých potrebných požiadaviek čaká na každého obyvateľa leta úspech.

 • Prvým spôsobom môžete opeľovať obyčajnou kefou. Na tento účel sa peľ veľmi opatrne odstráni zo samčieho kvetenstva a okamžite sa prenesie na samičiu kvetinu na pestíku. Potom by ste mali pokryť opeľovaný kvet. Na tento účel môžete použiť vatu alebo iné materiály.

pravidelná kefa

Kefa musí byť vyrobená z prírodných štetín, pokiaľ možno veľmi mäkkých. Aby nedošlo k poškodeniu jemných kvetov uhorky.

 • Druhým spôsobom je mužský kvet. Môže byť použitý ako opeľovač. Za týmto účelom sa jemne rozpadá, lístky sa z neho odstránia. Potom sa vloží do ženského kvetu, v ňom môžete nechať až do chvíle, keď vaječník rastie. Používa sa niekoľko kvetov.

Odporúča sa opeľovať uhorky ručne niekoľkokrát počas týždňa, výsledok bude zaručený. Ak vaječníky rastú, kvety sa považujú za opelené.

prírodná štetina

Samoopelené odrody

Mnoho letných obyvateľov neradi pestuje samoopelené uhorky. Dôvodom je skutočnosť, že majú pre danú kultúru charakteristickú chuť, ľahké napätie môže znížiť úrodu kríkov, rastliny sú závislé od zmien v podmienkach vonkajšieho pestovania.

Ale napriek tomu je opeľovanie rastlín samo o sebe dosť namáhavé, takže záhradníci kupujú hybridné odrody. Najčastejšie sú to tieto:

Sama Zozulya

 • Zozulya.
 • Emelya.
 • Hermann.
 • Milionár.
 • Letné bydlisko.
 • Dynamit.

Skúsení záhradníci odporúčajú používať osobitnú schému výsadby uhoriek určených na pestovanie v skleníkových podmienkach. Úplne prvé sú vysadené skoré hybridy samoopelivých odrôd. Väčšina plodín v skleníku by mali byť rastliny, ktoré sú opeľované hmyzom. Poslednými výsadbami sú uhorky so stredným dozrievaním.

samoopelivé odrody

Pestovanie uhoriek týmto spôsobom doma chráni obyvateľov leta pred stratou úrody.

Oprávnenia na samoopelenie

Aj keď tento postup nie je jednoduchý, veľa ľudí ho používa pri pestovaní plodín v skleníku. Ručne opelené uhorky rastú ako odrodové. Semená z nich môžete bezpečne zbierať bez obáv z budúcej úrody.

výsadné práva

Samoopelenie umožňuje získať vybrané plody. Pokiaľ ide o chuť, prakticky sa nelíšia od tých uhoriek pestovaných na otvorenom poli. Navyše rastliny prakticky nereagujú na zmeny teploty, nedostatočné osvetlenie a iné znaky nepriaznivé pre ich rast a vývoj.

vybrané ovocie

Veľké množstvo neúrodných kvetov

V prvom rade to nie je vhodná poľnohospodárska technológia, to znamená, že sa niečo stalo zle.Dôvodov môže byť niekoľko:

veľa neúrodných kvetov

 1. Semená boli zozbierané minulý rok.
 2. Nedostatočné zahrievanie semien pred výsadbou.
 3. Nedostatok svetla.
 4. Rastliny sú príliš blízko pri sebe.

nedostatok svetla

Aby ste situáciu napravili, môžete zovrieť vrch rastliny. Tak ho vyprovokujte, aby vyvinul bočné výhonky. A následné formovanie ženských kvetov na nich.

Prijatie platnej plodiny z plodiny predchádza veľké množstvo práce s rastlinami. Samoopelenie doma nie je výnimkou. Ale práca sa oplatí, uhorky určite poďakujú pacientovi v lete s jeho výnosom.

doma

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica