Ako správne transplantovať uhorky na iné miesto a je to možné?

Medzi letnými obyvateľmi existuje názor, že presádzanie uhoriek je strata času, pretože rastliny odumrú alebo sa uhorky prispôsobia na dlhší čas na novom mieste. Je to klam. Zvážte, ako transplantovať svoje uhorky na iné miesto, aby bol postup úspešný.

Podmienky transplantácie uhoriek a pôdy

Tieto dva parametre - obdobie transplantácie uhoriek a stupeň pripravenosti pôdy - spolu súvisia a úspech pri zmene miesta do veľkej miery závisí od nich. Je potrebné vziať do úvahy vek sadeníc uhoriek. V čase, keď sú uhorky vysadené na otvorenom priestranstve, od vzniku sadeníc by malo uplynúť najmenej 20 dní a vek 25 dní sa pre sadenice považuje za optimálny.

Pridaním piatich dní na klovanie semien dostaneme čas pred prekládkou sadeníc uhoriek na nové miesto:

 • do skleníka;
 • na otvorenom priestranstve;
 • pod dočasným prístreškom.

Pôda na budúcom hrebeni uhoriek na otvorenom poli by mala dozrieť - zohriať na teplotu 15 ° C. Teplotu musíte zmerať ráno a nie na povrchu pôdy, ale v hĺbke 15 - 20 cm - kde budú korene mladej rastliny. K dispozícii sú špeciálne pôdne teplomery.

Korene uhoriek vysadených v studenej pôde neabsorbujú živiny v požadovanom objeme, rastlina prestane rásť a zaostáva vo vývoji. Imunita sa oslabuje, zvyšuje sa pravdepodobnosť ochorenia u sadeníc uhoriek.

Možné choroby uhoriek na otvorenom poli:

 • ascochitis;
 • bakteriózy;
 • cladosporiosis;
 • koreňová hniloba;
 • mozaika;
 • múčnatka;
 • fusáriové vädnutie.

Okrem teploty pôdy sú dôležité chemické zloženie, štruktúra a kyslosť zeme. Presádzanie uhoriek do ťažkej a hustej pôdy je zriedka úspešné.

Príprava pôdy na presadenie

Už 20. apríla môžete pestovať sadenice v skleníku, po 20. máji - na zemi pod oblúkmi, v júni - na otvorenom priestranstve. Pre akúkoľvek možnosť výsadby pripravte hrebeň vopred.

príprava pôdy

Je nevyhnutné pridať do pôdy organickú hmotu (kompost, humus) na kopanie. Organické látky obohatia pôdu nielen o živiny, ale tiež zlepší jej štruktúru. Rašelina zvyšuje uvoľnenie pôdy, riečny piesok sa zavádza do ťažkej hlinitej pôdy. Kyslosť sa reguluje pridaním popolovej, kriedovej alebo dolomitovej múky.

Podľa noriem uvedených na obale rozhadzujte hnojivá po vykopávaní pôdy pre uhorky po ploche hrebeňa:

 • močovina;
 • superfosfát;
 • dusičnan draselný.

Je dobré zalievať hrebeň. Môžete použiť akýkoľvek biologický produkt, ako je Baikal Em1. Použitie biologických produktov urýchľuje množenie mikroorganizmov potrebných pre rastlinu, čo bude mať pozitívny vplyv na sadenice uhoriek.

Pôdu zbavte roztoku fytosporínu.Ak boli rastliny napadnuté hubou v predchádzajúcej sezóne, použite fungicíd. S prípravou lieku nebudú problémy. Balenie obsahuje podrobné pokyny na používanie lieku.

Sadenice uhoriek pestujeme správne

Reprodukcia sadeníc urýchľuje plodenie uhoriek na otvorenom poli av skleníku. Pre skleníky je potrebné kúpiť odrody (hybridy), ktoré nevyžadujú opeľovanie - parthenokarpické, pričom všetky sú vhodné pre ulicu:

sadenice uhoriek

 • včelí opelením;
 • self-opeľovanie;
 • nevyžaduje opelenie.

Semená uhoriek, ktoré neboli spracované výrobcom pred výsadbou, vytriedte, poškodené odhoďte, celé, bez viditeľných vád, namočené do vody. Semená, ktoré sa objavili na povrchu, sa odstránia a zvyšok sa umiestni na 15 minút do ružového roztoku manganistanu draselného. Obliekanie semien ničí huby a iné infekcie.

Semená sa môžu zabaliť do vlhkej handričky, umiestnenej do plastovej nádoby, umiestnenej blízko batérie. Semená vyliahnuté zasadte do rašelinových kvetináčov naplnených sypkou úrodnou pôdou a vodou. Ak chcete urýchliť klíčenie obalu, zakryte ho PVC fóliou a uložte na teplé miesto. Klíčky uhoriek sa objavia o 5 - 7 dní pri teplote vzduchu 25 - 28 ° C.

Tipy na transplantáciu

Dobrý pestovateľ má vždy odporúčaný vzorec výsadby na vrecúšku z uhoriek. Pri vytváraní pristávacích otvorov sa musí dodržať schéma. Všeobecne ich neumiestňujte bližšie ako 35 cm od seba. Udržiavajte riadok s rozstupom 50 až 70 cm. Podľa obyvateľov leta, ak sa uhorky pestujú menej často, je výnos z jednej rastliny vyšší.

Pri premiestňovaní rastlín z nádoby do výsadbového otvoru nepoškodzujte hlinenú guľu a príliš ju neprehlbujte. Uhorky klíčové by mali byť 1 až 2 cm nad úrovňou zeme.

Nalejte jamky teplou vodou a posypte humusom - postačí vrstva 2 až 3 cm. Keď zchladne, mulč chráni korene uhorky pred chladom, v teple spomalí odparovanie vlhkosti z pôdy.

Ak uhorky rastú husto

Klíčenie semien nikdy nie je 100%. Pri výseve uhoriek suchými alebo naklíčenými semenami sa do otvoru umiestni 3 až 5 semien uhoriek. Počet semien závisí od veľkosti otvorov. Ak sú semená úspešné, s dobrým klíčením sa budete musieť rozhodnúť, ako sadenice vysekať.

Zriedenie uhoriek je potrebné do 20 - 25 dní. Rastúce husto vysadené uhorky sa budú navzájom tieňovať. Ovplyvní to budúci výnos z uhoriek a zdravie rias z uhoriek.

Môžete ju zoslabnúť zovretím slabších rastlín alebo presunom prebytočných kríkov na iný hrebeň. Neodkladajte transplantáciu, pretože počas kvitnutia sa kríky ťažšie prenášajú na nové miesto. Práce na transplantácii na otvorenom priestranstve by sa mali vykonávať večer.

uhorky v skleníku

Nájdite vhodnú lopatku na presádzanie uhoriek, pokiaľ možno veľkých. Vykopte dieru 25 x 25 cm. Pokúste sa vykopať rastlinu spolu s veľkým hríbom zeme a uhorku opatrne preneste na nové miesto. Posypte zemou, netlačte tvrdo do koreňovej oblasti, zalejte pôdu. Voľná ​​zemina pod vplyvom vody pevne priľne ku koreňom uhorky.

Posttransplantačná starostlivosť

Po uplynutí 10 - 12 dní po vysadení uhoriek sa uskutoční prvé hnojenie do pôdy. Na zalievanie 1 m² pôdy rastlinami v 10 litrovej vedre rozpustíme 1 polievkovú lyžicu. l. močovina a 2 lyžice. Superfosfát, čas na druhé oplodnenie nastane, keď uhorky začnú kvitnúť.

Hnojivá sa berú na rovnaký objem vody:

 • 40 g superfosfátu;
 • 30 g dusičnanu amónneho;
 • 20 g dusičnanu draselného.

Aktívna tvorba vaječníkov a ovocia sa začala u uhoriek. To znamená, že je čas na kŕmenie tretíkrát. Rozpustite 2 lyžice v vedre s vodou. l. dusičnan draselný a voda v každej rastline.

Mnoho moderných hybridov potrebuje orezávanie, aby si udržalo normálne ovocie. Schéma prerezávania uhoriek závisí od odrody.Pri odrodách opeľovaných včelami pritlačte korunu centrálneho vodiča uhorky, čím sa uhorka vyrastie z postranných výhonkov.

U parthenokarpických uhoriek s partiou plodov sa nedotkne centrálneho vodiča. Odstráňte kvety z uhoriek a vaječníkov z dolných listov 4 - 5 listov. Nasledujúce bočné výhonky ostávajú, ale sú pritlačené nad prvé vaječníkové uhorky.

Ak pestujete uhorky v skleníku, potrebujete mrežu. Podpora nebude uškodiť uhorkám v otvorenom poli. Keď riasy uhoriek dorastajú, musíte ich pripevniť k drôtu (pletivu) pomocou mäkkých úpletov alebo motúzov.

zalievanie uhoriek

Hlavným bodom starostlivosti o uhorky je zalievanie. Vykonáva sa pravidelne, najmenej 1-krát týždenne na začiatku rastu uhoriek a 1-krát za 3 dni - počas objavovania kvetov a ovocia v uhorkách. Frekvencia zalievania uhoriek sa dá znížiť iba pri studenom prasknutí.

V chladnom teréne sa absorpcia živín a vlhkosti spomaľuje. Pamätajte, že studená voda je zakázaná, iba teplá a usadená. Polievanie uhoriek by sa malo vykonávať iba ráno, pričom sa musí minúť najmenej 10 litrov vody na 1 m² pôdy.

Bez burín je zriedkavé. Zvyčajne celé leto na lôžkach, napriek úsiliu obyvateľov leta, buriny stúpajú, čo nielen odstraňuje živiny z uhoriek, ale prispieva aj k šíreniu chorôb. Udržiavanie hrebeňov v čistote je dôležitou povinnosťou letného obyvateľa.

Škodcovia napadli uhorky

Otázka, čo robiť, keď škodcovia (vošky, strapky, strapky, roztoče pavúky) napadli uhorky, biče často znepokojujú záhradníkov.

S ľudovými liekmi môžete robiť, ak si na začiatku všimnete problém a hmyz sa ešte nezačal exponenciálne množiť. Kým riasy nedosiahnu veľkú dĺžku, môžu sa umývať natiahnutím vody do nádrže a prechodom cez mäkkú špongiu.

Vošky a iné škodlivé organizmy môžete uhoriť mydlovou vodou. Kvapalné mydlo (antibakteriálne) je vhodné na prípravu roztoku. Na 1 liter stačí 2 lyžice. l. Výsledná tekutina sa musí nastriekať na všetky rastliny.

Škodlivý hmyz nemá rád vôňu tabaku, horkého korenia a cesnaku. Na získanie infúznej nádoby s obsahom 3 litrov potrebujete 0,5 kg čistého cesnaku. Proces prípravy horkej infúzie trvá o niečo menej ako týždeň (5 dní).

Nasledujúci populárny recept na škodcov sa môže hodiť: 5 dielov Coca-Cola, 1 diel vody. To nie je vtip: Coca-Cola pomáha s hmyzom. Sprejové časti listov uhorky sa postriekajú vodným roztokom "Coca-Cola".

Ošetrenie rastlín akýmikoľvek prostriedkami sa bude musieť niekoľkokrát opakovať. Spracovanie uhoriek sa vykonáva najmenej 1-krát týždenne, v prípade závažných infekcií rastlín - 2-krát týždenne.

Známky choroby na listoch uhoriek

V strede a na konci leta sa často vyskytuje obrázok - na listoch uhorky sa nachádzajú biele škvrny, ktoré časom stmavnú alebo sušené listy a horké ovocie. Sú to príznaky bežného ochorenia - múčnatka.

Bez boja letných obyvateľov s plesňovou infekciou sa uhorka postupne rozpadne a prestane prinášať ovocie. Aby ste tomu zabránili, musíte listy a stonky rastlín spracovať, keď sa uvedené príznaky objavia v roztoku sódy (4%). Môžete použiť liek Baktofit. Recenzie lieku sú pozitívne.

Fusarium vädnutie je nebezpečenstvo pre uhorky. Až 50% plodiny môže zomrieť. Obzvlášť často táto choroba postihuje výsadbu dacha uhorkami v južných oblastiach krajiny a medzi letnými obyvateľmi, ktorí pestujú uhorky v skleníkoch. Choré rastliny sa odporúčajú ošetrovať prípravkom Privikur alebo ich nemilosrdne vytiahnuť a spáliť.

choroba uhoriek

Môžete si pripraviť módny ľudový recept na všetky choroby uhoriek. Na jeho prípravu potrebujete 1 liter mlieka (môže sa použiť kyslé mlieko), 35 kvapiek jódu a lyžicu strúhaného mydla. Rastliny sa postriekajú týmto prípravkom ráno, kým slnko nevystúpi.

Letní obyvatelia o presádzaní uhoriek

Preskúmanie postupu transplantácie uhoriek je nejednoznačné.

Alina, 59 rokov, Moskva:

„Radšej zasejem suché semená priamo na postele. Podľa mojich dlhoročných skúseností je opätovná výsadba uhoriek nepríjemná. Po transplantácii uhorky omnoho častejšie ochorejú a zakorenia sa dlho. Je ľahšie, ak sú sadenice malé, s 2 - 3 listami. Horšie je, ak sú uhorky natiahnuté a získajú farbu. Po presadení uhoriek bude stále potrebné odrezať kvety a vaječníky. Je pravda, že oni sami sa dokážu rozpadnúť zo stresu. ““

Andrey, 44 rokov, Kostroma:

„Nemám otázku, či je možné transplantovať uhorky, ak sa naklíčili príliš často. Vždy to robím úspešne. V zriedkavých prípadoch sa rastliny nekoreňujú. Nie som múdry na technológiu. Robím to za oblačného počasia: vyhrabávam uhorky s veľkým hríbom zeme a okamžite ich zasadím na iné miesto na záhrade. Uhorky v záhrade zakrývam kartónmi po dobu 3 dní. Rastliny sa rýchlo prispôsobujú. ““

Alexey, 67 rokov, Voroněž:

„Ukázalo sa, že výhonky uhoriek sú nerovnomerné. V jednej polovici postele bola úplne prázdna a na druhej polovici vyšli všetky uhorky. Až do tohto roku som neosadil uhorky na otvorenom poli, tak som pochyboval, ale uhorky som vysádzal rovnomerne do celého hrebeňa. Transplantované rastliny spočiatku znateľne zaostávali vo vývoji, ale potom sa uhorky vyrovnali a dali dobrú úrodu uhoriek. Výsadbu uhorky som spracoval raz „Epin“, potom som o týždeň neskôr pokropil uhorky mliekom a jódom. “

záver

O presádzaní sadeníc uhoriek - koľko letných obyvateľov, toľko názorov. To, či výsledná úroda odôvodní výdavky a úsilie na pestovanie sadeníc uhoriek, možno nájsť iba na jeseň. Ale stojí za to vyskúšať, pretože skoré uhorky sú chutné a zdravé.

recenzia
 1. nina
  11.11.2017 12:36

  Pochopiteľne, môžete transplantovať uhorky, na tom nie je nič zvláštne, v podstate to nevyžaduje veľa času a úsilia. Pôdu je potrebné oplodniť pred výsadbou, vždy si kúpim BioGrow. Kúpil som to tento obchod.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica