Ako správne zasadiť zarastené sadenice uhoriek na otvorenom teréne alebo v skleníku

Snívajú o prvej čerstvej zelenine aj v zime, preto si volia spôsob pestovania uhoriek sadenice. A môžu byť vysadené do pôdy skoro, a začiatkom leta môžete získať úrodu zelentov. Ale starostlivosť o sadenice je náročná, musí sa vykonávať správne, potom sadenice budú silné, nie zarastené.

Ako pestovať uhorky sadenice

V spôsobe pestovania uhoriek sadenice existujú drobnosti, o ktorých by mal každý letný obyvateľ vedieť. Je dôležité vybrať si správne semená, spracovať ich, pripraviť pôdu.

Výber osiva, príprava na výsadbu

Nie všetky semená zozbierané z uhoriek sa môžu vysadiť budúci rok. Semená sa skladujú desať rokov bez straty klíčivosti. Ale na získanie úrody zelene sú vhodné semená od troch do štyroch rokov. Venujte pozornosť odrode zeleniny. Hybridy nebudú produkovať kvalitné ovocie. Samoopelivé odrody sú vhodné na pestovanie doma. Ak kúpite výsadbový materiál v obchode, nie je vopred spracovaný. Semená zozbierané letnými obyvateľmi z uhoriek sa podrobujú týmto postupom:

 • výber;
 • dezinfekcia;
 • klíčenie;
 • prebublávania.

semená uhoriek v ruke

Vyluhovanie semien sa uskutočňuje tak, že sa do nich roztok naleje do roztoku chloridu sodného. Prázdne semená sa zdvihnú a plné semená spadnú na dno.

Semeno je potrebné dezinfikovať, aby rastliny neboli choré hubovými infekciami. Vložte vak semien do slabého roztoku manganistanu draselného na dvadsať až tridsať minút. Potom sa semená premyjú vodou z vodovodu a sušia sa.

Aby sa urýchlilo klíčenie, sú semená zabalené do vlhkej handričky alebo vrstvy toaletného papiera. Výkaly sa objavia po piatich až siedmich dňoch, ak teplota v miestnosti dosiahne 28 stupňov. Vystupujúce sadenice sú stvrdnuté ich umiestnením na spodnú policu chladničky na dobu dvoch dní. Rastliny rastlín, ktoré sa podrobili tomuto postupu, sa v budúcnosti neboja chladu.

Semená uhoriek sa prebublávajú a okysličujú, aby sa urýchlil proces klíčenia. V nádobe s teplou vodou a vreckom semien sa nachádza akváriový kompresor. Tento postup sa vykonáva denne, dvadsať dní pred výsadbou uhoriek.

Pred výsadbou semien uhoriek pripravte nádoby na sadenie. Na tento účel je lepšie brať poháriky s rašelinou. Nalievajú sa na dve tretiny pôdy pozostávajúce z rašeliny, piesku a humusu, ktoré sa odoberajú v rovnakom množstve. K desiatim kilogramom pôdnej zmesi sa pridá pohár drevného popola, lyžička hnojiva vo forme močoviny a nitrophoska.

Pôda sa dezinfikuje rozliatím roztokom manganistanu draselného alebo vriacou vodou.Po dezinfekcii by mala byť pôda sedem až desať dní nasýtená prospešnými mikroorganizmami.

Ako správne sadiť semená, starajte sa o sadenice

Dvadsať až tridsať dní pred umiestnením sadeníc uhoriek na otvorenom teréne, sadenie semien zeleniny do kvetináčov. Do každého kontajnera sa umiestnia dve semená rastliny v hĺbke jeden a pol centimetra. Pôda je zvlhčená a nádoby sú pokryté polyetylénovou fóliou. Výsadba sa otvára denne na vetranie a po objavení sa klíčkov sa film odstráni. Teplota miestnosti sa udržuje na 25 stupňov Celzia.

sadenice v jednorazových šálok

Po štyroch až piatich dňoch sa objavia sadenice uhoriek, potom sa teplota miestnosti zníži na 18 stupňov av noci - na pätnásť.

Mladé sadenice potrebujú svetlo. Ak nie je dostatok prirodzeného svetla, pridá sa umelé svetlo. Použite žiarivky a umiestnite ich päť centimetrov od sadeníc.

Sadenice uhoriek sa kŕmia tak pätnásť dní po klíčení, ako aj týždeň pred presadením na otvorenom priestranstve alebo do skleníka. Prvýkrát si zoberte lyžičku močoviny na tri litre vody. Pod krík nalejte pohár výživného roztoku. Hnojivá sa aplikujú druhýkrát o týždeň neskôr, rozpustením troch gramov nitrofosy a šiestich gramov popola v troch litroch vody.

V starostlivosti o sadenice uhoriek je zahrnuté mierne zavlažovanie. Na tento postup použite usadenú vodu pri izbovej teplote.

Čo robiť, keď sú sadenice uhoriek zarastené

Ak chcete dostať uhorky včas, musíte sa o sadenice náležite postarať. Koniec koncov sa sadenice môžu natiahnuť, oslabiť. A je na to dosť dôvodov:

 • Ak je málo prirodzeného svetla, sadenice pestované na parapete sa priťahujú smerom k svetlu. Ich stonky budú tenké, bledé. Nainštalované žiarovky na doplnkové osvetlenie môžu spôsobiť popáleniny listov sadenice. Fitolampy alebo žiarivky sú vhodné na predĺženie denného svetla.
 • Regulácia teploty miestnosti sa vykonáva s cieľom zabrániť nadmernému rastu sadeníc. Pre uhorky je vhodná teplota 16 - 18 stupňov, nie vyššia ako dvadsať stupňov.

sadenice uhoriek v kvetináči

 • Hustá výsadba je ďalším dôvodom, prečo sadenice vyrastú. Nedostatok miesta spôsobuje, že rastliny nemajú výživu, vlhkosť a svetlo.
 • Uhorky milujú vlhkosť, ale mali by sa zalievať striedmo. Svislé listy rastliny naznačujú potrebu vlhkosti.

 • Živiny pre uhorky by mali byť normálne. Nadbytočné hnojivá, ako aj ich nedostatok, vedú k rozťahovaniu sadeníc.
 • Zarastené sadenice sa objavia, ak je nádoba na uhorky stiesnená alebo ak pôda neobsahuje živiny.

Odstránenie príčin ťahania sadeníc uhoriek vám umožní pestovať silné sadenice.

sadenice uhoriek v krabiciach

Situáciu môžete napraviť, ak:

 • znížte teplotu vzduchu v miestnosti na 18-16 stupňov Celzia;
 • zväčšiť vzdialenosť medzi sadenicami;
 • organizovať umelé osvetlenie;
 • voda a kŕmiť rastlinu v súlade s pravidlami poľnohospodárskej technológie uhoriek;
 • stlačiť hlavný výhonok nad druhým skutočným listom a nechať pol centimeter pahýľ.

Ak sadenice uhoriek vyrastú, použite metódu výsadby sadeníc. Vedľa stonky sa vykopala malá depresia. Je tu položená pretiahnutá stonka uhorky, posypaná zemou a stlačená. Potom sa pôda zalie. Čoskoro sa na stopke uhoriek objavia korene a vrchná časť rastliny stvrdne.

Ako pestovať sadenice uhoriek v skleníku

Na dosiahnutie skorej úrody sa sadenice uhoriek po objavení prvého pravého listu presadia do skleníka. Pre zasadené sadenice sa podmienky vytvárajú, keď:

 • teplota vzduchu neklesne pod pätnásť stupňov v noci a dvadsať počas dňa;
 • vlhkosť je sedemdesiat alebo osemdesiat percent;
 • organizovať doplnkové osvetlenie žiarovkami s kapacitou päťsto wattov na meter štvorcový miestnosti;
 • denné hodiny trvajú dvanásť až štrnásť hodín.

uhorky v skleníku

Zarastené sadenice netolerujú dobre a sú ťažko zakorenené. Skúsení pestovatelia zeleniny radia rezanie rias rastlín pred výsadbou zarastených sadeníc uhoriek. Bude jednoduchšie premiestniť sadenice uhoriek na zem - nezlomia sa.

Uhorky sa zotavujú po dlhú dobu, ak je poškodený koreňový systém. Uhorky transplantujeme tak, aby sme neodtrhli korene so vzdialenosťou dvadsaťpäť centimetrov od seba.

Zovretie výhonkov tiež zohráva dôležitú úlohu. Vykonajú to, keď sa biče objavia na výhonkoch prvého rádu. Sú pritlačené cez prvý vaječník. Ak sa v osách prvých troch listov nenachádzajú žiadne vaječníky, celá výhonka druhého poriadku sa odstráni. Kvôli lepšiemu osvetleniu rias uhoriek sú nasmerované zvisle a organizujú ťahanie šnúr. K nim sú zviazané pohromy uhoriek. Samotné výhonky sa krútia pozdĺž zvisle umiestneného drôtu.

Uhorky pestované v skleníku si vyžadujú odbornú starostlivosť vo forme:

 • hojné zalievanie raz alebo dvakrát denne;
 • postrek rastlín s teplou vodou;
 • aplikovanie organických a minerálnych hnojív každých desať dní;
 • tvarovanie do jedného alebo dvoch stoniek zovretím;
 • pridanie Zeme s vrstvou dvoch až troch centimetrov na exponované korene uhoriek.

Skúsený letný obyvateľ sa nebude báť transplantácie predĺžených sadeníc uhoriek do skleníka, keď v skorých štádiách dostal úrodu zelentov.

zavlažovanie uhoriek

Je možné zasadiť zarastené sadenice na otvorenom priestranstve

Aby sa zakorenené sadenice uhoriek zakorenili, je potrebné vykonať postup umiestnenia na otvorenom priestranstve pri dodržaní pravidiel:

 • Ak sú sadenice v rašelinových kvetináčoch, nemusíte sa obávať, ako pestovať zarastené sadenice uhoriek. Je umiestnená v studni spolu s nádobou. Pri vyťahovaní sadeníc z nádoby sa musíte starať o integritu koreňov rastlín.
 • Do otvorov pred výsadbou uhoriek pridajte humus a dôkladne premiešajte s trávnikovou pôdou. Pripravené jamky sa navlhčia. To sa musí urobiť vopred.

 • Sadenice sa vysádzajú ráno alebo večer. Je lepšie transplantovať sadenice uhoriek do otvoreného terénu v zamračených dňoch.
 • Keď sú uhorky vysadené do zeme, zavlažujú sa.
 • Po troch alebo štyroch radoch uhoriek sa odporúča zasiať kukuricu, hrach v dvoch radoch. Tieto plodiny sú potrebné na zvýšenie teploty pôdy a vzduchu, na ochranu uhoriek pred vetrom a mrazom.

uhorky s otvoreným poľom

Ak sadenice uhoriek nekoreňujú dobre, musíte vedieť, čo s tým. Pravidlá starostlivosti zahŕňajú postupy známe všetkým obyvateľom leta:

 • Uhorky sa polievajú hojne v prvom týždni po výsadbe. Pred kvitnutím znížte frekvenciu zavlažovania. Potom, čo sa vytvoria vaječníky, zvlhčujte častejšie a zmáčajte rastliny zhora. V horúcich dňoch zvlhčujte pôdu ráno a večer. Voda sa zahreje na teplotu 20 až 25 stupňov. Vrchná pôda sa navlhčí do hĺbky 5 až 8 centimetrov.
 • Druhy uhoriek s dlhými listami sa pripínajú na tretí - štvrtý pravý list. To vedie k vzhľadu postranných výhonkov a tvorbe veľkého počtu ženských kvetov a potom ovocia.

 • Vrchný obväz je usporiadaný s mulleínom, zriedeným vodou v pomere 1: 8. Z minerálnych hnojív sa dáva prednosť dusičnan amónny (30 gramov), superfosfát (25 gramov) a draselná soľ (10 gramov), zriedené v desiatich litroch vody. Druhýkrát sa privádza pomocou roztoku dusičnanu amónneho a draselnej soli.
 • V horúcich dňoch sú uhorky zatienené štítmi z vetvičiek a pásového oparu po dobu troch až štyroch hodín.
 • Po odkrytí spodnej časti stonky sa uhorky omladia. Po zložení spodnej časti holého kmeňa na prsteň ho nechajte týždeň a potom ho zakryte zemou. Na kŕmenie uhoriek oxidom uhličitým sa vedľa postelí ukladajú hromady čerstvého hnoja.

kŕmne uhorky

Úroda zeleniny môžete získať z zarastených sadeníc, ak viete, čo robiť pri vyťahovaní výhonkov.

recenzia
 1. alina
  5.05.2019 17:56

  Zvyčajne sa nebojím, že uhorky sú natiahnuté. Ak sú zasadené s miernym sklonom hlbšie do diery, potom výrazne zvyšujem jej schopnosť zakoreniť lepšie. A samozrejme musíte zasadiť na chladnom mieste, najlepšie večer, dobre rozliate vodou.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica