Ako vyrobiť zavlažovací systém pre uhorky v skleníku a na otvorenom poli

Zavlažovanie uhoriek v skleníku sa dá ľahko organizovať bez zapojenia odborníkov a nákupu hotových systémov. Stačí sa vopred rozhodnúť o plánoch pre budúcu výsadbu a vyhodnotiť svoje vlastné možnosti riadenia procesu - koľko času ste pripravení venovať starostlivosti o uhorky počas zalievania a ako často môžete naplniť zavlažovacie nádoby.

Ako zavlažovať uhorky v skleníku a na otvorenom poli

Pretože nadmerná vlhkosť v pôde po hojnom zalievaní má za následok hnitie koreňového systému sadeníc a vytváranie dutín v dozrievajúcich plodoch, existuje určitá miera zavlažovania pre plodinu, ktorá sa líši v závislosti od spôsobu pestovania uhoriek:

 • pri pestovaní na otvorenom priestranstve je miera zavlažovania 4,5 - 5 litrov vody na 1 m2 pred začiatkom vegetačného obdobia a 11 l na 1 m2 pri zrelých uhorkách;
 • Zavlažovanie uhoriek v polykarbonátovom skleníku vyžaduje menšiu spotrebu vody - 3,5 - 4 litre na 1 m2 pred kvitnutím a 7,5-9 litrov počas rastu ovocia.

Hnojenie má veľký význam pre zdravý vývoj a zvýšenie produktivity rastlín, to znamená pestovanie výživných hnojív v závlahovej vode a ich dodávku priamo do uhoriek. Na tieto účely sa používajú iba ľahko rozpustné kŕmne zmesi, inak hrozí zablokovanie zle priechodných častí štruktúrneho systému.... Skúseným záhradkárom sa pri zavlažovaní uhoriek odporúča používať tieto hotové zmesi:

 • "Nutriflex";
 • Teraflex;
 • "Speedfall";
 • "Novofert".

ako vytvoriť systém

Aby ste ušetrili drahé zloženie, môžete uhorky zavlažovať pomocou zavlažovania kombináciou hotových výrobkov so síranom alebo dusičnanom horečnatým, dusičnanom amónnym, ktoré sú dostupné a známe každému obyvateľovi leta; v prípade potreby sa do zalievania zavádzajú formulácie hnojív na báze fosforu.

Nie je potrebné pridávať výživný roztok do vody na zavlažovanie v skleníkových podmienkach okamžite, ale 10 minút po začiatku zavlažovania, keď je už pôda pod uhorkami dostatočne zvlhčená. Po vyčerpaní roztoku sa nádrže zavlažovacieho systému naplnia čistou vodou, aby sa všetky drenážne prvky riadne prepláchli. Koľko času potrebného na vyčistenie zavlažovacej štruktúry závisí od vetvenia a celkovej dĺžky systému, ale v priemere je to 15 až 20 minút.

vedro s vodou

Umelé zavlažovacie systémy

Ako si sami zavlažujete uhorky? Kvôli pohodliu organizovania zavlažovania sa sadenice vysádzajú v rovnomerných radoch s inštaláciou mreží pre vysoké odrody uhoriek alebo bez nich - pre kultúrne odrody kríkov.... Pri podnose sadeníc mreží je vrchná vrstva pôdy pokrytá mulčom. Pomáha to udržiavať vlhkosť a znižuje spotrebu vody.

umelé zavlažovanie

Gravitačné zásobovanie vodou

Aby sa zabezpečila nepretržitá dodávka vody do uhoriek a zároveň sa nepoškodili citlivé stonky sadeníc s nainštalovaným zavlažovacím systémom, musia sa hadice položiť na zem vopred, ešte predtým, ako sa sadenice presunú na trvalé miesto. Potom, keď je hadicový zavlažovací systém už distribuovaný na záhradnom lôžku a je z neho čerpaný prívod, cez ktorý bude dodávaná voda, môže byť nainštalovaná nádrž.

Bežný valec s vodovodným kohútikom zabudovaným vo vzdialenosti 7 až 12 cm od dna slúži ako nádoba na odklonenie zavlažovacieho systému. Aby bolo možné regulovať prívod tlaku a vody počas zavlažovania, valec sa zdvíha na pohyblivú plošinu, ktorá má niekoľko úrovní výšky.

kvapkové zavlažovanie

Posledným krokom pri zalievaní je pripojenie hadice k vodovodnému kohútiku pomocou svorky a naplnenie valca vodou. Je potrebné poznamenať, že iba jeden otvor vytvorený v hadici by mal dopadnúť na jednu rastlinu, čo znamená, že perforácia sa vykonáva pri zohľadnení hustoty výsadby uhoriek. Priemerne je to medzi punkciami 35 - 40 cm.

Ako správne zorganizovať zalievanie fliaš

Automatické zavlažovanie fliaš sa považuje za najúspornejšiu možnosť, ktorá si nevyžaduje predbežnú prípravu a osobitné plány výsadby sadeníc uhoriek. Záhradníci používajú tri metódy na zavlažovanie uhoriek pomocou plastových sudov:

zalievanie fliaš

 • Ako prvú možnosť zavlažovania uhoriek budete potrebovať 1,5-litrovú fľašu a tenkú kokteilovú skúmavku, ktorej jeden koniec je pevne uzavretý. Vo vzdialenosti 0,5 cm od zátky musíte vytvoriť otvor s priemerom zápalky. Dno fľaše je narezané rovnomerne a prierez rovnajúci sa šírke trubice je urobený 1 až 2 cm od úrovne pliec. Voľný koniec trubice sa vloží do otvoru na vpich 2 až 3 cm a v tejto polohe sa zafixuje. Fľaša sa prevráti, naleje sa do nej voda a umiestni sa blízko kríka sadeníc uhoriek.
 • Polievanie uhoriek v otvorenom poli by malo úplne doplniť stratu vlhkosti z odparovania, a preto poskytuje dostatok vody. V 2-litrovej fľaši, počínajúc výškou 4 centimetre, sa vyrobí 5 až 6 malých otvorov, ktoré sa rozdelia do sudov sudov v rovnakej vzdialenosti od seba. Fľaša je vykopaná asi o tretinu v blízkosti sadenice. Krkom sa naleje teplá voda.
 • Tretí spôsob zalievania uhoriek v skleníku alebo na otvorenom poli sa používa, ak existujú mreže. Fľaše, ktoré už boli naplnené vodou, sú k nim priviazané bez hrdla. Zavlažovacia voda vstupuje cez otvory v sudoch. Aby nedošlo k poškodeniu listov sadenice a sami uhorky, fľaše zviazané vo vzdialenosti 5-7 cm nad zemou, v bezprostrednej blízkosti stonky rastlín.

fľaša v zemi

Letní obyvatelia nemajú vždy možnosť navštíviť skleník s potrebnou frekvenciou potrebnou na včasné naplnenie nádob vodou. V takom prípade sa odporúča použiť 5-litrové fľaše, inštalované v súlade so všeobecnými zásadami metód.

Lekársky systém kvapkadiel

Odkvapkávací systém môže mať rozvetvenú konštrukciu s použitím niekoľkých druhov materiálov alebo najjednoduchší s individuálnym zásobníkom s prívodom pre každé puzdro sadeníc.

lekárske kvapkadlá

Najnáročnejšia konštrukcia spočíva v nákupe nasledujúcich komponentov systému:

 • vodovodné potrubia z PVC:
 • lekárske kvapkadlá.

Rozvodné potrubie sa používa priamo ako zdroj vody.

Algoritmus na vytvorenie systému na zalievanie uhoriek vlastnými rukami:

vodovod

 • punkcie sa vyrábajú v PVC rúrkach narezaných na rovnaké dĺžky, ktoré zodpovedajú vzdialenosti medzi budúcimi výsadbami;
 • pomocou plastových lakťov a svoriek je distribučný zavlažovací systém vyrobený z kúskov rúrok, ktoré sú namontované priamo v skleníku alebo na otvorenom lôžku;
 • lekársky kvapkadlo sa rozreže na segmenty s veľkosťou 10 až 15 cm a každý kus sa pevne vloží do otvoru v rúrke tak, aby voľný koniec kvapkadla bol blízko budúceho otvoru na sadeniec.

Ak sa systém používa sezónne, musí sa inštalácia prepláchnuť a musí sa vypustiť voda. Tento spôsob dodávky vody do uhoriek sa vzťahuje na kapitál a je spojený s peňažnými nákladmi na potrubia. Náklady na zalievanie môžete znížiť použitím rovnakých kvapkadiel a bežných plastových fliaš. Táto možnosť je tiež dobrá, pretože pri zalievaní je možné súčasne aplikovať ďalšie hnojenie.

rovnaké segmenty

Algoritmus na zhromažďovanie mobilného systému na zavlažovanie:

 • v plastových fľašiach s objemom 1,5 litra je odrezané dno a veko je prepichnuté;
 • každá fľaša je zavesená z mreží priamo nad rastlinou s hrdlom dole;
 • kus sa odreže z kvapkadla v dĺžke rovnajúcej sa vzdialenosti od uzáveru fľaše k zemi plus 2 cm;
 • riadiaca štruktúra s kolesom sa posúva bližšie k úzkemu miestu.

Vďaka ročnému presunu lôžka uhorky z miesta na miesto má také kompaktné kvapkové zavlažovanie uhoriek jednoznačnú výhodu oproti kapitálu. Starostlivosť o systém spočíva v pridaní vody do fľaše a pravidelnom čistení vývodu kvapkadla z hlinených zástrčiek. Okrem pravidelných čistení je potrebné raz za rok po zbere uhoriek rozobrať celý systém a kvapkadlo v niekoľkých stupňoch prepláchnuť. Kyselina dusičná alebo ortofosforečná sa používa na preplachovanie zvyškov organických hnojív.

visel z mreží

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica