Ľudové liečivá a lieky na ošetrenie hniloby koreňov uhoriek

Koreňová hniloba uhoriek vedie k výrazným stratám úrody v skleníkoch. Naše rady pomôžu letným obyvateľom včas venovať pozornosť nebezpečným symptómom, pochopiť ich príčiny a zvoliť najlepší spôsob boja. Informácie sú užitočné najmä pre začínajúcich záhradníkov, ktorí majú nevykurované skleníky alebo skleníky.

Patogény koreňovej hniloby

Koreňová hniloba na uhorkách je spôsobená hubou z rodu Fusarium. Plesňová infekcia môže ovplyvniť rastliny akéhokoľvek veku. Choroba je najčastejšie ložisková, šíri sa pôdou a semenami. V niektorých prípadoch nie je povaha infekcie plesňová, ale bakteriálna.

Slabé rastliny sú citlivé na infekciu. Nadmerná vlhkosť vzduchu a pôdy spôsobuje plesňové ochorenie. Táto choroba môže čeliť letným obyvateľom akejkoľvek klimatickej zóny. Ak je vaskulárny systém rastliny ovplyvnený hubou, potom sa u rastlín vyvinie vädnutie fusária. Infekcia v tkanivách koreňového systému spôsobuje hnitie koreňovej časti rastliny v pôde.

Plesňová infekcia môže v pôde pretrvávať dlhý čas. Ponechanie nejasných zvyškov rastlín v skleníkoch, skleníkoch, letných obyvateľoch prispieva k vzniku koreňovej hniloby uhoriek v nasledujúcich obdobiach a k postupnému hromadeniu spór húb a iných infekcií v pôde.

Podľa toho, čo príznaky letných obyvateľov rozpoznať koreňovú hnilobu uhoriek

Poďme zistiť, podľa akých kritérií môžete vypočítať koreňovú hnilobu v uhorkách. Na sadeníc sú príznaky hniloby koreňov veľmi zriedkavé. Príznaky sa objavujú po presadení sadeníc uhoriek do skleníka alebo do pôdy. Pomaly pomarančové listy na uhorkách sú dôvodom na zamyslenie.

Túto chybu urobil letný obyvateľ, ktorý beží po zavlažovacej nádobe a vo veľkom množstve zavlažuje rastliny, ktoré vädnú. Pred zalievaním vždy skontrolujte stav koreňov uhoriek. Uistite sa, že neexistuje koreňová hniloba. Za týmto účelom ruky opatrne odstráňte z kmeňa zeminu a mierne choďte do zeme v oblasti okolo kmeňa.

hniloba vývoj

Uhorky sú postihnuté koreňovou hnilobou s týmito príznakmi:

 1. Stonka na základni je tenšia, získava žltý alebo hnedý odtieň.
 2. Rastlina má praskliny v spodnej časti centrálneho výhonku.
 3. Korene uhorky sú hnedé a začínajú zjemňovať.
 4. Žltnutie listov v spodnej zóne stonky.
 5. Mrazené vädnúce vaječníky (pokročilé štádium).

Prítomnosť týchto príznakov v rastlinách naznačuje, že uhorky majú hnilobu koreňov a ošetrenie by sa malo začať okamžite.

Príčiny chorôb

Vedieť, čo môže byť príčinou, ktorá vyvoláva vývoj hniloby koreňov, sa v budúcnosti môžete vyhnúť infekcii, ktorá vedie k rýchlej smrti kríkov uhoriek. Tu je zoznam faktorov, pod vplyvom ktorých sa vyskytuje koreňová hniloba uhoriek v skleníku:

 • porušenie striedania plodín;
 • nedostatok jesennej jari a štruktúr v skleníku;
 • získavanie semien infikovaných hubou pre sadenice uhoriek alebo keď sú zasiate do zeme;
 • kontaminovaná pôda;
 • nadmerné zalievanie;
 • vlhké a chladné počasie;
 • studená voda na zavlažovanie;
 • denné výkyvy teploty vzduchu a pôdy;
 • vysoká vlhkosť vzduchu v dôsledku zlej ventilácie skleníka.

suché uhorky

Vodná norma - 4 - 5 l / m² pred kvitnutím, 9 - 12 l / m² počas tvorby vaječníkov (ovocie). Optimálna teplota vody na zavlažovanie je 25 ° C.

Infekčný mechanizmus

Existuje mnoho spôsobov, ako môže plesňová infekcia preniknúť do skleníka. Huby si môže priniesť letné obyvateľstvo na topánkach alebo spolu s pôdou, čím sa obnoví ornica. Infekcia sa môže akumulovať v pôde roky. Ako obeť si vybrala oslabenú rastlinu - uhorku, ktorá pri transplantácii do pôdy alebo počas starostlivosti dostala mechanické zranenie.

Spôsoby, ako bojovať proti hnilobe

Skúsme prísť na to, ako sa vysporiadať s koreňovou hnilobou. Je potrebné prestať zalievať postihnutú rastlinu, aplikovať ľudové liečivá.

Ľudové metódy boja proti hnilobe

Na letnej chate nájdete vždy kriedu, uhlie alebo popol. Tieto práškové látky posypte koreňovým golierom, holú časť podzemku a spodok stonky. Pomôžu vysušiť rany a zastaviť šírenie infekcie, spomaliť hnitie.

Chatterbox pripravený podľa jednoduchého receptu zachráni rastliny pred koreňovou hnilobou. Na jeho prípravu potrebujete kriedu - 3 lyžice. l., síran meďnatý - 1 lyžička, voda - 1 liter nádoby. Namažte spodnú časť stonky a hornú časť koreňa výsledným roztokom.

Hniloba chemikálie

Ak uhorkové kríky zožltnú a vyskytuje sa silné vädnutie, nemožno upustiť od ľudových prostriedkov. Budeme sa musieť uchýliť k chemickým pesticídom. Dodržiavajte nasledujúcu schému:

 1. Ak uhorky vykazujú známky silného vädnutia, rozrieďte 20 ml pesticídu Previkur v 10 litroch vody a uhorky zalejte vodou.
 2. Po 5 dňoch zalejte roztokom „fitolavínu“ pripraveným z 20 ml produktu a 10 litrov vody.
 3. Pôdu v skleníku z huby ošetrite prípravkami „Gamair“ a „Alirin-B“. Spracovanie je potrebné na obnovenie prospešnej mikroflóry, ktorá trpí používaním chemikálií.

Biologické výrobky pre uhorkovú hnilobu

Na ošetrenie hniloby uhoriek sa môžu použiť bakteriálne prípravky. Môžete si kúpiť "Alirin-B". Výrobok sa vyrába vo forme tabliet, nehromadí sa v ovocí a listoch, nie je nebezpečný pre ľudí. Účel - boj proti všetkým druhom húb. V rastlinách ošetrených týmto činidlom klesá hladina dusičnanov, zvyšuje sa obsah kyseliny askorbovej v uhorkách.

letargické uhorky

Skleníkové rastliny sa môžu ošetrovať fungicídom Gamair, ktorý je k dispozícii vo forme prášku alebo tablety. Biologický produkt pomáha proti mnohým typom húb. Používa sa nielen na liečenie prejavov choroby u skleníkových uhoriek, ale aj na dezinfekciu pôdy v skleníku, skleníku alebo na otvorenom teréne. Rozpadnutý koreň sa môže ošetriť roztokom "Gamair", pripraveným z 5 litrov vody a 1 tablety.

Zastaví hnilobu uhoriek ošetrením glyocladínom, účinným mikrobiologickým fungicídom. Obzvlášť dobre pomáha s rastlinami fusárií vysadenými v pôde hnojenej organickou hmotou nad rámec normy.

Takmer všetky biologické výrobky sa dajú kombinovať s insekticídmi a minerálnymi hnojivami, humátmi... Tieto formulácie sa ľahko používajú, sú rozpustné vo vode, môžu sa nastriekať na listy a aplikovať do pôdy pomocou zavlažovacích systémov pre skleníky.

Prevencia zamorenia rastlín

Prevencia by sa mala začať skoro na jar, ošetrenie semien pred výsadbou, pretože jedným zo spôsobov šírenia infekcie je nízko kvalitný sadivový materiál.

uhorky v skleníku

Najjednoduchším a najdostupnejším spôsobom dezinfekcie (semená, pôda) je roztok manganistanu draselného. Jedná sa o starú a overenú metódu, ale kvôli spoľahlivosti si môžete kúpiť liek „Fitosporín“ a pred výsadbou ním ošetriť semená. Je to oveľa lepšie ako ošetrenie hniloby koreňov uhoriek.

Manganistan draselný a "Fitosporín" sa môžu ošetrovať výsadbou pôdy. Urobte to nie v deň výsadby, ale pred týždňom alebo dvoma. Dezinfekcia pôdy ušetrí uhorky pred mnohými chorobami a škodcami.

Správna údržba skleníkových plynov

Každoročné jesenné čistenie skleníka zabraňuje hromadeniu škodlivých húb v pôde a štrukturálnych prvkoch. Povinné opatrenia na údržbu stavby:

 1. Spracovanie drevených konštrukčných prvkov pomocou síranu meďnatého.
 2. Použitie roztoku mydla na čistenie kovov a pozinkovaných častí.
 3. Umyte skleníkové poháre alebo polykarbonát mydlovou vodou a opláchnite ich prúdom hadice.
 4. Dôkladne odstráňte všetky zvyšky rastlín, rohože a iné funkčné zvyšky nahromadené v skleníku počas leta.

Ak sa v lete vyskytli v skleníku choré rastliny, dá sa dezinfekcia vykonať na jeseň pomocou kontroly obsahu síry, vzhľadom na skutočnosť, že prospešné mikroorganizmy v hornej pôdnej vrstve odumierajú rovnako ako škodlivé rastliny. Na jar, na obnovu mikroflóry, upravte pôdu akýmkoľvek moderným biologickým produktom.

Postupujte podľa schémy výsadby uhoriek

Nesmieme zabúdať na striedanie plodín. Ak vysadíte rovnakú rastlinnú plodinu každý rok na rovnakom mieste, v pôde sa nahromadí infekcia - je nevyhnutné vypuknutie choroby. Opätovné využitie plochy pre uhorky je možné až po 3 rokoch. V skleníkoch sa orná pôda mení každé dva až tri roky. Berú pôdu z postelí, kde rástli tieto rastliny:

 • Cibuľa;
 • skorá kapusta (biela kapusta);
 • cesnak;
 • šaláty;
 • repa;
 • zemiaky.

Najčastejšou chybou letných obyvateľov je nedodržiavanie systému pestovania uhoriek odporúčaného výrobcom. V snahe o veľkú úrodu sa uhorky vysádzajú príliš husto, čo vyvoláva choroby. Vďaka blízkemu umiestneniu kríkov sa nimi šíria škodcovia aj choroby veľkou rýchlosťou. Je veľmi ťažké spracovať zahustené výsadby, dokonca aj včasná diagnostika chorôb je ťažká.

Aké choroby letných obyvateľov uhoriek musia vedieť

Ťažké poveternostné podmienky, zlá poľnohospodárska technológia, nedostatok výživy sú hlavnými príčinami chorôb, ktoré vedú k zníženiu úrody a dokonca k úhynu rastlín. Uhorky, skleníkové aj mleté, majú choroby:

 • múčnatka a múčnatka;
 • šedá a biela hniloba;
 • Fusarium;
 • olivová škvrna;
 • Copperhead;
 • mozaika;
 • hniloba nohy.

V mokrom počasí sa zvyčajne vyskytujú ohniská múčnatky sprevádzané znížením dennej teploty vzduchu. Najprv na povrchu listov vidíme biely kvet.

Listy napadnuté hubou žltnú a vyschnú. Spóry pretrvávajú na zvyškoch rastlín a v pôde. Spóry sa ľahko prenášajú spolu s pohybom vzduchu.

starostlivosť o pôdu

Infúzia Mullein pomáha vyrovnať sa so žltnutím listov. Kmeň 1 liter infúzie a pridajte 1 polievková lyžica. l. močoviny. Po úplnom rozpustení hnojiva roztokom môžete postrekovať kríky uhoriek napadnutých múčnatkou. Žlté listy by sa mali odstrániť a zničiť.

Listy rastlín trpia plesňou. Na vonkajšom povrchu sú viditeľné hnedé škvrny a na spodnej časti sivo-fialový kvet. Výsledkom je, že rastlina stráca svoje listy, ktoré vysychajú a odpadávajú.

Odporúčané opatrenia na prevenciu plesní:

 1. Eliminujte prievan v skleníku.
 2. Uskutočňovať hnojenie draslíkom a fosforom a zavádzať ich do pôdy.
 3. Vetrajte skleník, aby sa udržala požadovaná vlhkosť vzduchu.

Rastliny môžu byť liečené drogami. Pomoc „Topaz“ a „Oxyhom“. Roztoky sa musia pripraviť podľa pokynov priložených k prípravkom. Po spracovaní rastlín roztokom liečiva musí byť pôda pod nimi posypaná popolom.

starostlivosť o uhorky

Dôvody výskytu olivovej škvrny v rastlinách určite určite pomenujete:

 • zmenky;
 • vysoká pôdna vlhkosť;
 • použitie nízkoteplotnej vody na zavlažovanie;
 • nízka teplota (vzduch, pôda).

Znakom rastlinnej infekcie sú suché vredy, ktoré sa objavujú na riasach uhoriek. Sú pokryté olivovým kvetom. Listy huby sú pokryté škvrnami svetlo hnedej farby. Pokožka uhoriek je kvôli olivovým jamkám nerovnomerná. Zuby sa postupne menia na nepravidelné vredy.

V systéme je potrebné ošetriť olivovú škvrnu v rastlinách. Musíte prestať zalievať chorú rastlinu. Ďalšou fázou spracovania je spracovanie listov a stoniek uhoriek. Spracovanie sa môže vykonávať pomocou 1% Bordeauxovej kvapaliny alebo inej Oxyhom, obľúbenej medzi letnými obyvateľmi. Vodný roztok sa pripraví z Oksikhom: 20 g produktu na 10 litrov vody.

Fusarium sa nachádza v pôde. Vchádza do stoniek cez koreňový systém. Prvými viditeľnými znakmi infekcie uhoriek sú listy vädnutia na spodku stonky. Neskôr listy nad stonkou zožltnú.

V poslednom štádiu ochorenia riasy uhoriek listy zostávajú veľmi tenké a zhnednú. Rastlina zomrie. Nie je možné liečiť uhorky. Kríky sa musia zničiť spálením. Ochoreniu rastlín Fusarium sa dá lepšie predchádzať ako liečiť. Aby ste to dosiahli, musíte do pôdy ošetrenej fungicídom zasiať iba nakladané uhorky.

Šedá pleseň sa šíri vzduchom alebo tekutinami spórami huby Botrytis cinerea Pers. Faktory ovplyvňujúce stupeň poškodenia rastlín:

 1. Prudká zmena teploty vzduchu z vysokej na nízku.
 2. Použitie studenej vody na zavlažovanie rastlín.
 3. Nedostatok vetrania, vlhkého vzduchu, kondenzácie na listoch a stonkách.

rosa na listoch

Túto chorobu môžete určiť podľa uhoriek: plač, na ovocí sú viditeľné hnedé škvrny. Choré rastliny majú bič uhorky so znakmi rozkladu, listy s hnedými škvrnami. Postihnuté oblasti rastliny po určitom čase zmiznú z plaku. Plak je výtrus huby, ktorá sa šíri cez skleník v prievane, infikuje zdravé rastliny a pôdu.

Môžete zastaviť vývoj plesňovej infekcie a zabrániť hnilobe rastlín. Na tento účel pripravte prášok: 1 lyžička. síran meďnatý, 1 pohár popola. Prášok zasiahnite stonkami a listami. Pôdu pod rastlinami je možné posypať popolom. Ak chcete znížiť vlhkosť vzduchu, musíte miestnosť pravidelne vetrať rastlinami. Ak opatrenia neprinášajú pozitívny výsledok, budete musieť odstrániť poškodené časti rastlín a zničiť ich.

Spóry huby (Sclerotinia sclerotiorum) žijúce v pôde infikujú koreňovú zónu stonky. Na stonke sa vytvárajú plačové miesta, zarastené bielym myceliom. Infekcia postupne pokrýva celú rastlinu a ovplyvňuje ovocie.

Ako preventívne opatrenie proti bielej hnilobe sa odporúča monitorovať úroveň vlhkosti v skleníku. Mulčujte pôdu v skleníku suchou trávou. V počiatočnom štádiu choroby namažte plochy rastlín napadnutých hubovou infekciou pastou vyrobenou z kriedy, manganistanu draselného a vody. V pokročilých prípadoch ochorenia odstráňte choré rastliny spolu s hríbom zeme.

koreňová hniloba

Noha uhorky hnije, ak je krik infikovaný bakteriálnou infekciou. V počiatočnej fáze sa môžete pokúsiť zachrániť rastlinu posypaním zasiahnutej oblasti vlhkou rašelinou. Uhorky opatrne zalejte - tak, aby sa voda nedostala na biče a listy. V prípade veľkého počtu poškodení je lepšie zničiť kríkovú uhorku.

Copperhead je huba, ktorá ovplyvňuje listy a plody rastliny. V počiatočnom štádiu sa na listových doštičkách vytvárajú hnedé škvrny, ktoré sa časom zväčšujú, stmavujú, vysušujú a drobia sa.

Uhorky napadnuté hubou nie sú vhodné na spotrebu z dôvodu hnedých vrúbkov s priemerom 3 - 7 mm. Pôvodcovia uhoriek z medené uhorky zostávajú v 10-centimetrickej vrstve pôdy a šíria sa semenami získanými z plodov chorých rastlín.

Mozaika uhoriek

Vírus mozaiky môže zostať aktívny v pôde a na koreňoch burín. Uhorky infikované vírusom sa dajú identifikovať pomocou žltých skrútených listových platní. Plody sú pokryté žltými škvrnami, riasy rastlín praskajú.

Prenáša vírus vošky mozaiky medzi rastlinami. Kontrola vošiek je hlavným preventívnym opatrením proti mozaike uhoriek. Okrem toho musíte udržiavať pôdu z lôžok čistú - pravidelne odstraňujte burinu a uvoľnite uličky. Mozaiky rastlín ošetrite Actellik a Aktara.

záver

Teraz viete, čo robiť, keď sa na skleníkových uhorkách objavia prvé príznaky choroby, prečo rastú hniloby rastlín, korene uhoriek v skleníku a aké účinné lieky je potrebné používať na liečenie chorých rastlín.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica