Použitie síranu medi a železa na spracovanie uhoriek

Uhorky sa spracovávajú pomocou síranu meďnatého na dezinfekciu pôdy, výživu rastlín, na boj proti plesni, hrdze, chraste, plesni, fusáriu. Fungicídy sa používajú na hnojenie chudobných piesčitých pôd a rašelinísk a zabraňujú rozkvetu vody v umelých rybníkoch.

Prečo je fungicíd nebezpečný?

Síran meďnatý by sa mal používať s mimoriadnou opatrnosťou, vo veľkých dávkach môže poškodiť kvety a uhorky a spáliť listy. Dokonca aj niekoľko miligramov modrého prášku, ktorý bol požitý zvieraťom alebo človekom:

 1. Svrbenie a pálenie.
 2. Vedie k objaveniu sa vyrážky.
 3. Dráždi sliznice.

nebezpečný fungicíd

Jemný prach síranu meďnatého prenikajúci do respiračného traktu vyvoláva silný kašeľ, ktorý často končí nosnými krvácaním. Po použití fungicídu niekedy človek zvracia.

S čím bojuje síran meďnatý?

Ióny látky ničia lipoproteíny a enzýmy, ktoré tvoria bunky húb a baktérií. Tieto mikroorganizmy spôsobujú v rastlinách rôzne choroby. Takmer všetci obyvatelia leta vedia, ako rozprašovať uhorky. Roztoky síranu meďnatého odvádzajú vynikajúcu prácu:

dráždiť sliznicu

 • s koreňovou hnilobou;
 • Fusarium;
 • čierna noha;
 • voška na melón;
 • anthracnose.

Obyčajná mozaika ovplyvňuje listy rastlín, získavajú svetlý tieň a stočenie. Po zalievaní studenou vodou sa na plodoch kultúry často vytvárajú vredy, ktoré sú typické pre olivové škvrny. na uložiť uhorky z takejto choroby, musíte ich postrekovať fungicídom alebo zmesou Bordeaux.

koreňová hniloba

Keď sú listy pokryté hnedými škvrnami a na ich mieste sa vytvárajú vredy, ošetrite kríky síranom meďnatým. Takéto ochorenie sa vyvíja, keď plesňové spóry vstúpia na zem.

Na plodoch sa niekedy objaví šedý nadýchaný kvet a krík začne uschnúť. Tento jav sa vyskytuje, keď sa v dôsledku nadmerného zalievania pôdy zamrznú. Aby ste tomu zabránili, nemusíte v skleníku husto pestovať plodiny. Vetranie a postrek fungicídmi pomáha v boji proti sivej plesni.

voška na melón

Pri silnom skoku teploty a prebytočnej vlhkosti sa na stonke vytvárajú hnedé škvrny, ktoré sa rýchlo šíria, čo vedie k smrti podzemku. Aby sa zabránilo výskytu takejto hniloby, musí sa zem ošetriť popolom a zmiešať s kriedou. Použitie síranu meďnatého zabraňuje infekcii iných rastlín. Semená uhoriek môžete namočiť do 2% roztoku.

Do litrového pohára vody musíte naliať 2 polievkové lyžice prášku a 6 popola. Po infúzii sa činidlo použije na spracovanie stoniek. Táto metóda vám umožňuje poraziť koreňovú hnilobu.

hnedé škvrny

Ako sa pripravujú riešenia?

Kvapalina Bordeaux sa získa zo síranu meďnatého. Do sklenenej alebo plastovej nádoby nalejte 100 modrého prášku. Zrieďte ju v 3 litroch horúcej vody a potom pridajte 7 litrov studenej vody.

Aby kompozícia dobre priliehala k listom, kombinuje sa s haseným vápnom, ktoré pokrýva štvrtinu vedra, naleje vodu a uzavrie. Po chvíli sa roztok zmiešal a usadil sa tri dni.

smrť podzemku

Pri použití síranu meďnatého pre uhorky je dôležité zachovať správny pomer. Aby ste si poradili s fusáriom a koreňovou nohou, musíte si vziať čajovú lyžičku tohto prášku, superfosfátu a síranu zinočnatého a rozriediť v 10-litrovej vedre. Kríky musíte týmto roztokom zalievať niekoľkokrát.

Železo vitriol účinne bojuje proti plesňovým infekciám a plesniam na rastlinách, jeho zloženie sa líši od medi a inak ovplyvňuje vegetačné obdobie. Použitie fungicídu umožňuje:

Bordeauxská tekutina

 1. Zničte hmyzích škodcov.
 2. Zlepšuje tvorbu chlorofylu v listoch.
 3. Zbavte sa chrasty, fytofthory, hniloby.

Síran železnatý sa v obchodoch predáva ako hrubý nazelenalý prášok. Na prípravu kompozície sa musí produkt zriediť vodou. Kapacita nemôže byť kovová vedra, vhodné sú iba plastové alebo sklenené riady. Na striekanie rastlín zo šedej hniloby sa v litri kvapaliny rozpustí 30 g prášku. Na ničenie škodcov sa používa 5% síran železnatý.

hmyzích škodcov

Chloróza môže usmrtiť uhorky. Infekcia je prenášaná hmyzom, peľom počas kvitnutia. Chorá bush stráca schopnosť fotosyntézy, žlté pruhy sa objavujú na listoch a odumierajú.

Na potlačenie chlorózy sa 50 g síranu železnatého rozpustí v vedre s vodou a používa sa na ochranu rastlín. Kultúra sa spracováva najmenej päťkrát a príznaky chlorózy zmiznú.

zlepšiť vzdelávanie

Eliminácia peronosporózy

Medzi najnebezpečnejšie choroby uhoriek patrí múčnatka. Pri prudkom poklese teploty vzduchu sa listy pokryjú mastnými škvrnami. Na ich vnútornej strane sa vytvára fialový kvet. Po daždi a zalievaní spóry huby klíčia a krík zaschne za týždeň alebo dva. Keď sa objavia prvé škvrny, musí sa zriediť 6 gramov síranu meďnatého v polovici vedra vody a pridať 3 litre mliečnej srvátky. Tento liek musí byť nastriekaný na každé choré puzdro.

Ak sa na kultúre tvoria prvé kvety, nemalo by sa vykonávať žiadne chemické ošetrenie. Na tento účel sa použije 1% roztok Bordeauxovej kvapaliny. Ťažko zasiahnuté listy sú odstránené, namočené do vedra s vodou, tsp. síranu meďnatého, zmiešajte kompozíciu s 50 g koloidnej síry. Rastlina sa niekoľkokrát postrieka.

eliminácia peronosporózy

Aplikácia hnojív

Pôdy sa spracúvajú pomocou síranu meďnatého, ktorému chýba tento stopový prvok - piesočná, ílovitá, podzolická, rašelinová. Na vedro vody sa neberie viac ako 2 g prášku. S nedostatkom železa v pôde:

pôda sa pestuje

 1. Rast plodín sa spomaľuje.
 2. Mladé výhonky zahynú.
 3. Listy menia farbu;
 4. Plody padajú.

Pred prípravou lôžok sa do pôdy zavádza vitriol spolu s kompostom v pomere 1 až 100. Postrek tiež zlepšuje zloženie pôdy. Prvé ošetrenie síranom železnatým sa uskutočňuje, keď sa sadenice uhoriek premiestnia do otvoreného terénu. V chladných a daždivých letách sa kultúra živí každé 2 týždne.

mladé výhonky

Prevencia

Pri použití síranu železnatého a síranu meďnatého je potrebné chrániť oči a dýchacie cesty, na ruky noste gumené rukavice. Fungicídy môžu pokožku spáliť a spôsobiť podráždenie. V prípade kontaktu s oblasťou tváre musíte okamžite umyť. Roztok musí byť pripravený v respirátore. Finančné prostriedky z vitriolu sú pre včely nebezpečné, keď hmyz letí vo veľkých množstvách, aby zhromaždil nektár. Takéto prípravky skladujte mimo potravín na mieste neprístupnom pre deti.

ovocie spadne

Meď sa neabsorbuje do ovocia, uhorky a melóny sa môžu konzumovať 5 dní po spracovaní listov. Potrebujú ich iba opláchnuť tečúcou vodou.

Železo vitriol zvláda väčšinu chorôb postihujúcich zeleninu a ovocné dreviny.

prevencia

recenzia
 1. Ludmila
  8.08.2018 07:48

  Môžete mi povedať, akú chorobu má uhorka?

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica