Je možné pestovať horúcu papriku vedľa uhoriek

Na otázku, či je možné pestovať papriku a uhorky v okolí, je odpoveď nejednoznačná. To znamená, že ich teoreticky môžete umiestniť vedľa seba.

Na základe praxe však mnohí záhradníci nikdy ne pestujú papriku spolu s inými rastlinnými plodinami. Najčastejšie dostane čestné miesto v kvetinovej záhrade alebo v kvetináči, ktorý je odnesený zo záhrady. Ale to je samozrejme iba vtedy, keď sa vysadí niekoľko kríkov tejto „horúcej“ zeleniny.

Tam, kde sa na mieste zvyčajne pestuje chilli

Niekedy nastanú situácie, keď záhradníci, ktorí si kúpili alebo pestovali sadenice chilli papričky a prišli ich zasadiť, je ťažké nájsť miesto na pestovanie. V takom prípade môžete zhutniť už dostupnú vegetáciu.

 • Vonku je toto štipľavé korenie často umiestnené vedľa kapusty alebo mrkvy.
 • Ak sú uličky jahôd alebo jahôd dostatočne široké, môžete tam tiež zasadiť papriky. Táto zelenina toleruje okolie s jahodami celkom pokojne.
 • Horká paprika vyzerá skvele na záhradných lôžkach vedľa zelene. Môže byť vysadený vedľa kôpru, petržlenu, zelenej cibule.

horká paprika

Podmienky zlučiteľnosti papriky s uhorkami

Kde pridať tento korenie, ak sa rozhodne zasadiť viac?

Keďže ide o plodinu nočnej lúče, nie je možné ju vysádzať pomocou nočných lúčov (paradajky, paprika, baklažány atď.).

kompatibilita s korením

Uhorky patria do tekvicovej rodiny. Sú to rastlinné plodiny milujúce teplo a vlhkosť. Horká paprika je zase zelenina, ktorá patrí do rodiny nočných lúčov. Je tiež termofilný a potrebuje neustále zavlažovanie.

Ak stránka má skleník s uhorkami, tam môžete zasadiť papriky. Existujú iba dve podmienky pre mierovú existenciu a prosperitu týchto kultúr:

pálivá paprika

 1. Horúcu papriku nemôžete pestovať bližšie ako 1,5 metra od uhoriek. Tým sa zabráni tomu, aby široké listy uhoriek zakrývali klíčky korenia.
 2. Rastlinné kríky potrebujú viac vetrania, preto by sa mali zasadiť bližšie k otvorenému okraju skleníka.

nemôžu byť vysadené

Upozornenie:

 • Po výsadbe papriky a uhoriek v rovnakom skleníku by sa malo pamätať aj na to, že prvému z nich sa nepáči organické kŕmenie rovnako ako druhé. Ak pôdu pod touto plodinou prekryjete organickou hmotou, bude mať sviežu zeleň a dozrievanie plodov sa predĺži.
 • Ak je to možné, potom sa každá zeleninová plodina pestuje v samostatnom skleníku. Keď sa každá plodina pestuje oddelene a pri dodržiavaní poľnohospodárskej technológie, vytvárajú sa ideálne podmienky a mikroklíma pre konkrétnu zeleninu v skleníku, potom ich vývoj ide rýchlejšie a lepšie.Takto môžete dosiahnuť najlepší výnos zeleniny vrátane papriky.

samostatný skleník

Existujú časté choroby papriky a uhoriek?

Papriky a uhorky prakticky netrpia rovnakými chorobami. Táto skutočnosť môže tiež uľahčiť ich vzájomné pestovanie v skleníku.

Pokiaľ však ide o choroby, je potrebné uviesť, že táto zelenina môže infikovať vošky. Tento hmyz sa najprv dostane na uhorky a chili sa infikuje aj druhýkrát. Preto je potrebné pestovať uhorky cestou širokou asi 90 - 100 cm.

choroby papriky a uhoriek

Výhody a nevýhody pestovania papriky a uhoriek spolu v rovnakom skleníku

Zvážte výhody a nevýhody takejto kultivácie:

výhodynevýhody
Papriky a uhorky sa navzájom opeľujú.Vošky ovplyvňujú uhorky aj papriku
Nemajú ochorieť, pretože niektoré choroby sú v susedstve.Ak miesto pristátia čili nie je správne usporiadané, môže dostávať menej slnečného svetla a zhoršovať sa.
Vynikajúce výnosy oboch plodín
Takmer rovnaká starostlivosť pre obe rastlinné plodiny (teplota, zalievanie, kŕmenie, vlhkosť, vetranie).
Iné plodiny nie sú nadmerne opelené. Skleník pokrýva papriku a za fóliu môžete vysadiť všetku zeleninu vrátane sladkej bulharskej papriky.

kokultivaci

Podnikateľský nápad! Fanúšikovia papriky pravdepodobne snívajú o tom, že každý deň majú na stole čerstvú šálku papriky. Ak máte doma vyhrievaný skleník na zeleninu, môžete v ňom pestovať pálivé papriky po celý rok. Okrem toho v tejto situácii je možné nielen poskytnúť celej rodine čerstvú zeleninu, ale aj predať prebytok a dosiahnuť zisk. Tí, ktorí už pestujú uhorky na predaj vo svojom skleníku, môžu využiť túto skúsenosť a diverzifikovať sortiment svojho tovaru pomocou papriky.

zeleninový guláš

Rôzne spôsoby pestovania papriky

Na základe množstva sadivového materiálu a plochy, ktorú ste plánovali obsadiť pre túto zeleninu, je možné ju vysádzať rôznymi spôsobmi:

 • Výsadba kvetináčom.

Semenáčiková metóda výsadby jednej rastliny na kvetináč. Ak sa rozhodnete zasiať semená v tom istom kvetináči, kde bude rastlina rásť, zasiať nie viac ako tri semená a počas procesu rastu odstrániť jedno alebo dve slabšie výhonky.

kvetináč

 • Pestovanie v skleníku.

Je lepšie pestovať sadenice tejto rastliny v skleníkových podmienkach jeden výhonok každých 25 - 30 cm v rade. Môžete tiež zasadiť rastl v šachovnicovom vzore (kľukatá hlava), potom sa na jednotku plochy spotrebuje až o 30% viac sadivového materiálu.

skleníkové rastliny

 • Pestovanie v skleníku.

Na pestovanie sadeníc sa zvyčajne používa skleník. Po vysadení hlavnej časti sa do nej vysadí chilli. Teplo a uvoľnená pôda v skleníku sú vynikajúcimi podmienkami na rozvoj dobrej rastliny. Najčasnejšiu úrodu dávajú najčastejšie skleníkové kríky.

pestovanie skleníka

 • Vonkajšie pestovanie.

Sadenice sa vysádzajú na zem buď v rovnakých radoch, vzdialenosť medzi nimi je 40 - 60 cm alebo v šachovnicovom vzore. Mnoho pestovateľov pestuje túto rastlinu v jednej dierke každých 25 centimetrov. Tým sa dosiahne intenzívnejšie opelenie rastlín a pri takomto výsadbe sa rastliny tiež nerozbijú. Rastliny vysadené pomocou tejto technológie sa navzájom podporujú a rastú lepšie.

v párnych radoch

Grower Secrets

Horká chilli je korenie, ktoré obsahuje látky, ktoré pri konzumácii „pália“ naše chuťové poháriky v ústach. Každý vie, že po rezaní chilli by ste sa rukami nemali dotýkať tváre, pretože látky sa dostávajú na sliznice a spôsobujú silné pálenie. A hlavné „páliace“ zložky sa nachádzajú v bielych žilách a chili semenách. Preto pri práci s horkými semenami chilli (namáčanie, siatie) skúsení záhradníci používajú gumené alebo latexové rukavice.

chilli je korenie

Pracovníci nosia masky na skleníkových rastlinách pestujúcich pálivé papriky počas kvitnutia a zberu. Nadmerná inhalácia peľu tejto zeleniny môže spôsobiť silnú autoimunitnú reakciu alergickej povahy.

Po pestovaní chilli v kvetináči nezabudnite, že ho nemôžete nechať na parapete v kuchyni. Najlepšie rastie na dobre osvetlenom a presklenom balkóne.

rastie na osvetlenom mieste

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica