Ako a čo mulčovať uhorky v skleníku a na otvorenom poli

Dôležitou podmienkou pre bohatú úrodu je konštantná vlhkosť v koreňovej zóne, mulčovanie uhoriek v skleníku umožňuje jej udržiavanie bez dodatočných nákladov na pracovnú silu. Mulčovanie uľahčuje starostlivosť o plodiny milujúce vlhkosť, znižuje spotrebu vody. Je prospešné ho použiť na akýkoľvek spôsob pestovania (na otvorenom priestranstve, v skleníku).

Výhody mulčovania

Nie je ťažké pochopiť výhody mulčovacích uhoriek, dlhý zoznam výhod, ktoré táto agronomická technika poskytuje presvedčením a motiváciou na použitie.

Pozrime sa na všetky pozitívne body:

 1. Mulčované postele trpia menej dennými teplotnými výkyvmi začiatkom leta a neskorej sezóny. Korene uhoriek sú chránené pred nízkymi teplotami, čo znižuje stres pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami.
 2. Mulčovacia vrstva zabraňuje odparovaniu vlhkosti. Dokonca aj pri zriedkavých návštevách dacha uhorky na otvorenom priestranstve (skleník) nemajú nedostatok vody. Pôda zostáva dlho vlhká, korene netrpia prehriatím.
 3. V skleníku a na hrebeni zostáva pôda pod vrstvou organického materiálu voľná. Letní obyvatelia nemusia po každom zalievaní uvoľňovať pôdu. Na povrchu Zeme sa nevytvára žiadna kôra. Dážďovky sa množia dobre pod mulčom, uvoľňujú pôdu, obohacujú ju kyslíkom. Korene sa vyvíjajú najlepšie vo voľnej a vlhkej pôde.
 4. Úrodnosť pôdy je lepšie zachovaná každoročným pestovaním zeleniny. Organický materiál ho chráni pred agresívnymi vplyvmi (vymývanie, poveternostné podmienky), organickou hmotou, opätovným ohrievaním, zvyšuje obsah humusu, zvyšuje úrodnú vrstvu.
 5. Na posteliach pokrytých vrstvou mulča buriny nerastú. Znížený čas buriny. Uhorky (ovocie, listy) neprichádzajú do styku so zemou, preto sú menej náchylné na napadnutie hubami, menej často sú vystavené škodcom.

Ako mulčovať uhorky

Uhorky mulčujete v skleníku (na otvorenom poli) s rôznymi materiálmi. Ich výber závisí od konkrétnych podmienok: kvalita pôdy, dostupnosť tohto alebo daného materiálu v krajine alebo možnosť získania.

mulčujúce uhorky

Existujú dva typy mulčovacieho materiálu:

 • organické (prírodné);
 • syntetický, vyrobený v priemyselnom závode.

Organický kompost

V prípade uhoriek pestovaných na ochudobnenej zlej pôde by ste mali použiť vlastný kompost, hnoj (kôň, krava) alebo humus. Hnoj poskytuje dodatočnú výživu pre uhorky, uvoľňuje dusík vo forme dostupnej pre rastliny. Hnoj sa nepoužíva v čistej forme, je zmiešaný s malým množstvom sena alebo slamy.

Použitie kosenej trávy

Väčšina letných obyvateľov má primeranú otázku: Je možné mulčovať postele s uhorkami trávnatou trávou, burinou rastúcou na pustatine alebo na záhrade? Tráva je najlacnejšia organická kompost a dá sa kosiť kosačkou, kosou alebo kosačkou na trávu. Ak budete postupovať podľa pravidiel používania, dôjde k dobrej úrode uhoriek.

uhorka

Prvým pravidlom nie je mulčovanie uhoriek čerstvo pokosenou trávou. Musí sa vysušiť. Čerstvá tráva môže hniť, koláče a neumožňuje dobre prechádzať vzduch. Slimáky a iné škodce sa plazia na vlhkú trávu. Môžu niesť choroby.

Vysušená rezaná tráva sa ukladá vo vrstve 7 cm a tenšia vrstva nezachová optimálnu úroveň pôdnej vlhkosti. Na kosenie nepoužívajte trávu so semenami.

Neodporúča sa používať slamu, ktorá začala hniť, spomalí vývoj uhoriek, mulčujeme iba čerstvým materiálom.

Čerstvá slama, predhnojená, pridajte na každých 10 kg surovín:

 • 200 g močoviny;
 • 200 g superfosfátu;
 • 120 g draselnej soli.

Zrýchlená príprava pilín

Vhodný na použitie pilín, úplne hnilých alebo polohnilých. Pôdu nemôžete zakryť čerstvými pilinami, z nej odoberú dusík. Pred použitím sa odporúča špeciálne spracovanie čerstvých pilín.

rastúce uhorky

Na urýchlenú prípravu pilín budete potrebovať film, vodu, močovinu. Rozotrite film na zem a posypte 3-4 vedrámi čerstvých hoblín. Rozsypte 200 gramov močoviny na vrch, nalejte všetko vodou z kanvy. Jedna takáto vrstva vody zaberá až 10 litrov.

Zvyčajne sa vyrábajú dve vrstvy, obe sa ochutia močovinou a napojia sa. Vytvorená hromada je zabalená do polyetylénu a ponechaná 2 týždne. Piliny pripravené týmto spôsobom sa môžu naliať na hrebeň uhoriek.

Mulčovanie uhoriek vonku s pilinami zlepšuje štruktúru pôdy. Na jeseň je vykopaná mulica, ktorá počas leta nehnilo, pričom sa do nej pridávajú všetky potrebné minerálne hnojivá a do ďalšej sezóny je sypká pôda pripravená na novú výsadbu.

Dekoratívny mulč

Pre mnohých letných obyvateľov hrá dôležitú úlohu dizajn hrebeňa uhoriek. Dekoratívne čipy ozdobia vysoké teplé záhradné lôžko a vykonávajú všetky základné funkcie mulča. Čipy akejkoľvek farby je možné zakúpiť na trhu a môžu sa opätovne použiť.

Pri výsadbe uhoriek na nízkych hrebeňoch môžete posypať trieskami nielen povrch pôdy pod uhorky, ale mulčovať s ňou aj chodníky. Gobelín s uhorkami sa stane dekoráciou záhrady. Na zachovanie vlhkosti v pôde by hrúbka krycej vrstvy mala byť najmenej 5 cm, táto hrúbka je dostatočná na ochranu proti burinám.

Ak má rezident v letnom období drevospracujúci stroj, môže začať s výrobou triesok, čo šetrí jeho nákup.

Syntetické mulčovacie materiály

Mnoho záhradkárov mulčuje skleníkové uhorky s čiernym perforovaným filmom. Pred výsadbou sadeníc sa kladie na úplne pripravenú pôdu. Pristávacie otvory sa vyrábajú vopred alebo sa prerezávajú už položenou tkaninou. Tento spôsob má nevýhodu - prehriatie pôdy v letnom horúčave. Aby sa tomu zabránilo, navyše používajú biely krycí materiál, položený na čierny.

uhorky na filme

Pri výseve uhoriek do pôdy semenami mnohí letní obyvatelia používajú priehľadný plastový obal. Film vytvára skleníkový efekt, udržuje vlhkosť. Keď sa objavia výhonky, dôkladne sa nakrája a vonku uvoľní mladé rastliny. Pri sadení rastlín sa používa čierny film a čierny netkaný materiál.

Ako mulčovať uhorky

Pri akejkoľvek práci vykonávanej na záhrade musíte postupovať podľa pravidiel, aby ste rastlín nepoškodili. Poďme si predstaviť, ako vykonať mulčovanie, aby sme získali viac výhody z tejto jednoduchej agronomickej techniky.

Je lepšie mulčovať pripravené (vykopané) lôžko na jar, na konci, keď sa už zem zahreje, ale stále si zachováva zvyšky prirodzenej vlhkosti. Ochranná vrstva zabráni rýchlemu vysušeniu pôdy, jej zhutneniu.

uhorky v pilinách

Skôr ako začnete mulčovať hrebeň uhoriek, pripravte pôdu:

 • odstráňte zvyšky koreňov, trávy a iných zvyškov z povrchu hrebeňa;
 • rozptýliť požadované množstvo hnojiva a vykopať pôdu;
 • voda, ak nie je v zemi dostatok vlhkosti.

Hrúbka vrstvy položenej na pôdu závisí od typu mulčovacieho materiálu. Je potrebné naliať piliny a iné husté materiály v tenkej vrstve od 2 do 5 cm. Keď je pôda pokrytá slamou alebo inými ľahkými zlúčeninami, jej hrúbka je väčšia, môže dosiahnuť až 7 cm.

Nie je pokrytý celý povrch lôžka uhorky. Aby uhorky netrpeli hnilobou, koreňová zóna zostáva otvorená.

Vyvarujte sa kontaktu mulča s stopkou uhorky. Vložte syntetické materiály pred výsadbou sadeníc (semená), uhorky rastlín do štrbín.

V lete je mulč prehriaty a mení sa na humus, takže sa pravidelne pridáva počas celej sezóny. Nezhnité zvyšky na jeseň musia byť zhrabnuté a odoslané do kompostu. Ak sa im na jeseň nepodarí odstrániť, sú začiatkom zimy zhrabané, aby nespomalili zahrievanie pôdy.

Prehľad mulčovacích materiálov a základných pravidiel mulčovania pôdy pomôže začínajúcemu záhradníkovi zvládnuť jednoduchú, ale účinnú techniku. starostlivosť o uhorky v otvorenom poli av skleníkoch.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica