Ako spracovať uhorky na choroby pomocou ľudových liekov

Rovnako ako všetky záhradnícke plodiny, aj uhorky podliehajú množstvu rôznych chorôb, ktoré sa liečia špeciálnymi chemikáliami. Táto metóda je najvhodnejšia pre poľnohospodárske komplexy, avšak v záhradných podmienkach je najúčinnejšia liečba uhoriek chorobami s ľudovými liečivami.

Je potrebné poznamenať, že je ľahšie predchádzať akejkoľvek chorobe, ako bojovať proti nej, a preto je pri ošetrovaní sadeníc mimoriadne dôležitá prevencia ošetrovania rastlín uhoriek, čo navyše výrazne ušetrí vaše peniaze a úsilie.

Ako ukazuje prax, hlavné obdobie, keď sú uhorky vystavené rôznym chorobám, pripadá na dobu kvitnutia, z toho vyplýva, že preventívne ošetrenie rastlín sa najlepšie vykonáva v štádiu vývoja (keď sa objavia prvé kvety).

Preventívne ošetrenie uhoriek

Na preventívne účely sa na postrek uhorkových listov obvykle používa toto:

 1. Mliečna zmes s pridaním 30 kvapiek jódu a tromi lyžicami strúhaného mydla. Odporúča sa aplikovať toto riešenie každých desať dní počas celého obdobia dozrievania ovocia. Je to účinná a všestranná zmes, ktorú môžu skúsení záhradníci použiť na ošetrenie prospešných rastlín, ako sú uhorky.
 2. Na ošetrenie a ochranu uhoriek pred hubovými chorobami sa používa popolový roztok, ktorý slúži tiež ako listová výživa rastliny. Ak chcete vytvoriť roztok popola, musíte naliať preosiaty drevný popol s dvoma litrami vriacej vody a pridať trochu strúhaného mydla. Z preventívnych dôvodov sa zmes používa raz týždenne, a keď sa objavia prvé príznaky plesňových chorôb, rastliny by sa mali postrekovať 2-3 krát týždenne.
 3. Ďalším skvelým prostriedkom na prevenciu uhoriek plesňovými chorobami je riešenie založené na ražnom chlebe, 30 ml jódu a vody. Pred použitím roztok ochladte.

Tip: Pravidelné postrekovanie uhoriek týmto roztokom zvýši množstvo úrody a rýchlosť dozrievania ovocia.

fytosporínové liečivo

Ak preventívne opatrenia nepomáhajú a na listoch uhoriek sa objavia plesne, huby, diery alebo škvrny, mali by ste pokračovať v liečbe uhoriek ľudovými prostriedkami alebo chemikáliami. Účinným liekom je biologický produkt „Fitosporín“.

Odporúčania skúsených záhradkárov na pestovanie uhoriek:

 1. Ak v uhorkách vo fáze kvitnutia dominujú malé kvety, svetlý odtieň ovocia a tenké riasy, uhorky nemajú dusík.Aby ste tomu zabránili, mali by ste pravidelne rastlinu kŕmiť zmesou mulleínu. Na prípravu zmesi budete potrebovať: 8 litrov vody a jeden liter mulleínu.
 2. Ak je tvar uhoriek zaoblený a telo sa zužuje blízko stonky, v plodoch chýba draslík. Nedostatok draslíka môže byť doplnený denným použitím drevného popola zriedeného vo vode (jeden liter roztoku na jeden uhorkový krík).
 3. Po zhromaždení všetkých uhoriek je potrebné vyčistiť lôžka od burín, koreňov (postele dezinfikovať roztokom síranu meďnatého). Takáto prevencia ochráni vašu plodinu pred hubovými a inými chorobami na niekoľko nasledujúcich rokov.

Liečba uhoriek ľudovými liekmi

Pri výsadbe uhoriek je potrebné venovať osobitnú pozornosť stavu pôdnych hornín, vlhkosti pôdy, ako aj denným a nočným teplotám. Ak je porušené aspoň jedno z vyššie uvedených kritérií, na listoch uhoriek sa môžu objaviť diery, škvrny a iné príznaky závažných chorôb. Na boj proti chorobám uhoriek sa používajú dve metódy: chemická a domácnosť (pomocou ľudových liekov).

múčnatka

Nízke výrobné náklady a vysoká účinnosť použitia presvedčia skúsených záhradníkov, aby používali tradičné ľudové metódy riešenia chorôb rastlín. Niektoré domáce riešenia sa porovnávajú priaznivo s komerčnými prípravami. Pre každú chorobu bolo vyvinutých niekoľko účinných tipov pre domácu úlohu. Pozrime sa na ne bližšie.

Pleseň plesňová na listoch uhoriek

Hlavným príznakom tohto ochorenia je výskyt malých bielych škvŕn pozdĺž okrajov listov rastliny (škvrny navonok pripomínajú múku, naznačujú to fotografie listov náchylných na chorobu).

Listy uhoriek môžu okrem toho zmeniť farbu na červenohnedý odtieň a na okrajoch zaschnúť. Dôsledkom múčnatky môže byť ukončenie plodenia uhoriek.

Domáce prípravky na ošetrenie plesní:

 1. Sérum na báze síranu meďnatého. Na jej prípravu potrebujete 7 litrov vody a niekoľko polievkových lyžíc vitriolu. Tieto dve látky sa rovnomerne premiešajú a nastriekajú na kríky rastliny až dvakrát týždenne.
 2. Cesnaková tinktúra. Vezmite 30 gramov rozdrveného cesnaku, naplňte ho litrom prevarenej vody a tinktúru nechajte v temnej a studenej miestnosti. Po príprave infúzie ju zrieďte 9 litrami vody. Pri prvých príznakoch plesní je potrebné tento roztok postriekať infikované oblasti.
 3. Ovocie by sa mali postriekať roztokom manganistanu draselného. Toto je pravdepodobne najslávnejší a najúčinnejší prostriedok proti plesniam. Nariedte 2 gramy manganistanu draselného v desiatich litroch vody.

Prášková pleseň a jej ošetrenie

Navonok sa múčnatka odlišuje od nepravej iba v mieste distribúcie bieleho kvetu. Biely kvet sa postupne šíri po celom letáku a vypĺňa spodnú stranu listu, po ktorej listy získajú žltý odtieň, sú suchšie a krehšie.

Domáce prípravky na ošetrenie múčnatky:

 1. Použitie srvátky v pomere 1 až 10 litrov vody. Po spracovaní listu rastliny týmto sérom sa na ňom vytvorí tenký film, ktorý nerozširuje plesňové ochorenie.
 2. Na ošetrenie múčnatky sa tiež používajú odvary žihľavy, paliny alebo hľuzy.
 3. Univerzálny ľudový liek na boj proti hubovým chorobám je mulleínové riešenie. Na jeho prípravu je potrebné: nariediť jeden liter mulleínu do troch litrov vody, nechať uvariť tri dni. Pred rozstrekovaním rastlín by mal byť pripravený roztok zriedený v troch litroch vody.
 4. Roztok popola sa používa na zabránenie rastu plesňových baktérií, ako aj na ošetrenie listov uhoriek na múčnatke. Recept na prípravu roztoku popola je celkom jednoduchý: nalejte jednu pohárik popola dvoma litrami vody a nechajte vylúhovať 2-3 dni. Na listy by sa mal pôsobiť roztok najmenej dvakrát týždenne, roztok sa vopred prefiltroval a do neho sa pridali 4 gramy pracieho mydla.

Ošetrenie bielej hniloby

Biela hniloba je jednou z najzávažnejších infekčných chorôb, ktorá je nebezpečná pre väčšinu záhradných rastlín vrátane uhoriek. Charakteristickým rysom tohto ochorenia je vzhľad bieleho kvetu.

Ak sú poškodené oblasti rastliny nesprávne spracované, môže začať stmavnúť a následne úplne zomrieť. Biela hniloba sa šíri nielen na listy uhoriek, ale aj na ovocie a stonky rastliny.

biela hniloba

Táto patológia sa vyskytuje na uhorkách v dôsledku nesprávneho teplotného režimu v skleníku alebo skleníku. Nedostatočná cirkulácia vzduchu v skleníku alebo v silne vysadených záhonoch rastlín môže viesť k zrýchlenému šíreniu bielej hniloby. Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v jej latentnej forme.

Hlavnou metódou boja proti bielej hnilobe je včasná dezinfekcia pôdnych hornín alebo skleníka, ako aj použitie špeciálnej zmesi 2 gramov síranu meďnatého, 10 litrov vody a 10 gramov močoviny. Dôležitá informácia: Pred použitím zmesi na postrek postihnutých oblastí rastlín sa musí pretrepať.

Olive spot

Navonok je toto ochorenie predstavované veľkým počtom malých poškodení listov rastlín (škvrny a vredy). Tieto škvrny sú často olivovo sfarbené.

Hlavným dôvodom vzniku olivových škvŕn je nedostatočná starostlivosť o kvitnúce uhorky. Šírenie patologického procesu je spôsobené silnými zrážkami a vetrom.

olivová škvrna

Olivovú škvrnu je potrebné ošetriť špeciálnym roztokom na báze tekutého pracieho mydla a síranu meďnatého. Na prípravu lieku odoberte 10 litrov vody, 40 gramov mydla na pranie a 40 gramov síranu meďnatého.

Root rot

Odborníci tvrdia, že dôvodom rozšírenia koreňovej hniloby je časté zalievanie rastlín studenou vodou, vysoká vlhkosť v skleníku a vysoká teplota pôdy. Znakmi choroby sú malé praskliny, ktoré sa ľahko odstránia prípravkom s nasledujúcim zložením: 60 gramov drevného popola. 5 gramov síranu meďnatého, 0,5 litra vody. V pokročilom štádiu choroby musia byť trhliny ošetrené popolom, aktívnym uhlím alebo suchou kriedou.

Ľudové lieky na choroby uhoriek:

 1. Jódový roztok. Zmiešajte v pomere 1: 2 voda a jód a výsledné zmesi ošetrite stonky rastliny. Týmto prípravkom by sa každé 3-4 dni mali ošetrovať stonky a listy rastlín uhoriek.
 2. Mliečna zmes s jódom. Na výrobu tohto produktu musíte: zmiešať 1 liter mlieka, 30 kvapiek jódu, 10 litrov vody a 15-20 gramov nasekaného pracieho mydla. Odporúča sa používať toto riešenie nie viac ako raz za 10 dní (až do zastavenia vývoja hniloby koreňov).

Infekčné ochorenie roztočov a jeho liečba

Roztoč pavúk je výrazne malý (jeho dĺžka môže dosiahnuť iba 1 až 2 milimetre). Roztoč má špecifickú farbu (môže byť hnedá, žltá alebo zelená). V počiatočných fázach vývoja choroby je takmer nemožné zistiť kliešť.

Na zadnej strane listov rastlín sa nachádza roztoč pavúk, ktorý nasáva šťavu z uhoriek, takže na listoch zostávajú okrúhle otvory.

pavúkový roztoč

Na boj s roztočmi použite:

 1. Infúzia cesnaku.Nasekajte 50 gramov cesnaku, do zmesi pridajte 0,5 litra vody, nechajte vývar vylúhovať, potom prefiltrujte infúziu a vložte do rovnakého množstva vody. Postrek vodou by sa mal vykonávať večer najmenej dvakrát týždenne.
 2. Roztok na báze korenia. Nakrájanú papriku nakrájajte na malé kúsky, pridajte trochu vody a nechajte zmes variť 50-60 minút. Hotovú zmes umiestnite do vody v pomere 1: 3.
 3. Na boj proti roztočom je tiež vhodný roztok perhydrolu (na 3 litre vody sa používa 60 mililitrov 3% látky).
 4. Suché tabakové prsty budú tiež vynikajúcim profylaktickým prostriedkom na boj proti roztočom. Mal by sa nastriekať na zvlhčené listy rastliny.

Voška melónová

Najväčším nebezpečenstvom pre uhorky je voška melónu. Tento malý zelený alebo čierny hmyz je schopný rozpadnúť rastlinu v čo najkratšom čase.

Hlavným liekom na kontrolu vošiek je infúzia drevného popola, pracieho mydla a vody. Roztok sa musí nechať vylúhovať jeden deň, potom sa dôkladne premieša a aplikuje sa na poškodené oblasti rastliny špongiou. Tento roztok sa okrem toho môže použiť ako pôdna vlhkosť.

Liečba antracitózou

Pre skleníkové uhorky je charakteristické infekčné ochorenie, ako je antracóza. Toto ochorenie je charakterizované aktívnou sporuláciou huby na infikovaných častiach rastliny. Spóry sú blízko seba a môžu sa zlúčiť do veľkých miest. Spory sa môžu presunúť aj na zmenu infikovaného ovocia.

Na ošetrenie antracózy sa používa 5% zmes síranu meďnatého s prídavkom medu, vápna a aktívneho uhlia.

Výkon

Choroby uhoriek a ich liečba nie je nijak zvlášť náročná, a preto je celkom možné zbaviť sa infekčných chorôb pomocou jednoduchých ľudových prostriedkov. Otázka, na ktorú treba odpovedať: „Ako zaobchádzať s uhorkami z chorôb pomocou ľudových liekov“ dnes už viete. Je však potrebné poznamenať, že účinnosť liekov závisí od stupňa infekcie rastliny a často môže byť riešenie iba profylaktické, nie liečivé. V prípade závažných infekcií uhoriek sa oplatí používať chemikálie.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica