Ako si vyrobiť skleník pre uhorky zo šrotu pomocou vlastných rúk

Uhorky sú jednou z najbežnejších zeleniny pestovaných takmer všetkými pestovateľmi. Nie je žiadnym tajomstvom, že uhorky sú náročnou plodinou, a preto je potrebné vytvoriť najvhodnejšie podmienky na ich pestovanie. Aby sa zabezpečila optimálna mikroklíma, veľa záhradkárov si vytvára vlastné skleníky. Preto sa pred pestovaním zeleniny musíte oboznámiť s tým, ako si sami pripravíte skleník na uhorky.

Stojí za to urobiť si skleník sami

Niektorí pestovatelia zeleniny si nie sú istí, čo majú robiť pre uhorky vlastnými rukami zo šrotu. Koniec koncov, v obchodoch si môžete kúpiť hotové štruktúry, ktoré sa jednoducho musia nainštalovať v mieste pestovania uhoriek. Niektorí pestovatelia zeleniny však stále radšej robia všetko sami.

Zakúpená brutnák samozrejme zachráni osobu pred väčšinou problémov spojených s výrobou skleníka. V tomto prípade nemusíte strácať čas výpočtami, nákupom potrebných nástrojov a zostavovaním konštrukcie. Zakúpené skleníky však majú vážny nedostatok - pevné veľkosti. Po zakúpení štruktúry už nebudete môcť nezávisle meniť jej tvar a rozmery.

Ak vytvoríte skleník pre uhorky z polykarbonátu vlastnými rukami, môžete z neho urobiť požadovaný tvar a veľkosť. Preto niektorí ľudia stále radšej robia všetko sami. Pred vytvorením domáceho skleníku pre uhorky sa však musíte zoznámiť s vlastnosťami jeho výroby.

tvar hlavne

Odrody vzorov

Odporúča sa, aby ste sa vopred oboznámili s tým, aké vzory skleníkov pre uhorky existujú. Existuje niekoľko najbežnejších skleníkových vzorov.

zobraziť výkresy

oblúková

Najčastejšie sa na záhradníckych pozemkoch nachádza skleník vyrobený vo forme oblúka. Počas inštalácie na stavenisku bude potrebné od seba nainštalovať päť oblúkov z polypropylénových rúr alebo železných tvaroviek vo vzdialenosti 0,5 m. Potom sa prikryjú krycím materiálom.

oblúky sú napnuté

Existuje ďalšia možnosť na výrobu klenutých skleníkov. Ich rám môže byť vyrobený z dosiek, ku ktorým bude potom pripojený oblúkový rám. Niektorí záhradníci používajú vodorovné lišty na spevnenie celej konštrukcie.

Takáto brutnák má jednu vážnu výhodu - v zime ju možno preniesť do teplej miestnosti a na jar ju opäť vytiahnuť do záhrady.

brutnák je pripravený

Drevený mobilný

Ak je v krajine veľa prebytočného dreva, môžete si z dreva postaviť skleník. Z tohto materiálu sa dá vyrobiť ľahko inštalovateľný a pohodlný skleník, ktorý sa v prípade potreby dá ľahko presunúť na iné miesto. Mnoho záhradníkov používa drevené výrobky skoro na jar alebo v zime, keď sa pôda úplne nerozmrazila a je stále ťažké do nej nalepiť oblúky.

Počas výroby skleníka sa z vyťažených drevených blokov vyrábajú malé mriežky. Potom sa z nich vytvorí rám, na ktorom bude upevnený krycí materiál.

drevené mobilné

Drevené jednoduché

Jednoduchý vertikálny skleník pre uhorky je vyrobený z dosiek alebo malých drevených blokov. Najprv je postavená základňa s doskami a rám je vyrobený z tyčí. Potom sa celá štruktúra pokryje hustou vrstvou a polykarbonátom. Rozmery takéhoto dreveného skleníka sa môžu líšiť. Ak na záhrade nie je veľa voľného miesta, môžete vytvoriť malú štruktúru, ktorú je možné nainštalovať do záhrady.

drevené jednoduché

železo

Kovové výrobky sa považujú za najodolnejšie, takže sa môžu používať na pestovanie uhoriek niekoľko sezón. Tieto skleníky sú vyrobené z rúrok alebo kovových rohov. Všetky prvky sú navzájom spojené zváraním alebo skrutkami.

žehliť okolo

Z rámov

Skleníky na rám okna sú vyrobené z nepotrebných okien, ktoré sa už nebudú používať nikde inde. Hlavnými výhodami takýchto štruktúr sú ľahká výroba a nedostatok materiálových nákladov.

rámy na pomoc

Ako vyrobiť skleník z dreva

Ak chcete urobiť drevený skleník pre uhorky spoľahlivým, musíte porozumieť výrobnému procesu. Proces jeho vytvorenia pozostáva z niekoľkých po sebe nasledujúcich etáp.

skleník vyrobený z dreva

Tvorba drôtových modelov

V počiatočnej fáze výstavby sa vytvorí rám štruktúry. Pred jeho výrobou sa stanoví výška skleníka a jeho rozmery. Pre uhorky sa odporúča pripraviť skleník s rozmermi 2 x 1 m. Po určení výšky skleníka pre uhorky môžete začať pracovať. Najskôr sa premyslie zariadenie dolného rámu. Mal by byť vytvorený z tyčí s rozmermi 40 x 40 mm. Na ich upevnenie sa vytvárajú špeciálne malé drážky, ktoré sa počas spojenia kombinujú a upevnia samoreznými skrutkami.

Bočné stojany sú tiež vyrobené z drevenej tyče 40 x 50 mm. Pripevňujú sa k predtým vytvorenému spodnému rámu pomocou samorezných skrutiek a kovových rohov. Medzikruhy sa pridávajú kvôli štrukturálnej pevnosti.

tvorba drôtových modelov

Inštalácia rámu

Vyrobený rám musí byť namontovaný na základni. Na prípravu základne pre skleníkovú štruktúru je potrebné zbaviť sa hornej vrstvy Zeme. Potom je miesto pokryté vrstvou piesku asi 5-10 cm hrubou.

Drevené dosky sú položené na piesok a upevnené rohmi budovy. Zhora na namontovaných doskách je rám namontovaný. Ak je nainštalované všetko, drevené povrchy budú musieť byť ošetrené antiseptikom.

ľudia pohyb

Inštalácia polykarbonátu

Po inštalácii rámu je kryt zakrytý polykarbonátom. Je nainštalovaný na všetkých stenách konštrukcie. Ak sa však skleník nachádza pri stene, môže byť čalúnená zadná časť preglejkou alebo doskami.

Pred inštaláciou musí byť materiál rezaný tak, aby zodpovedal rozmerom stien. Na tento účel môžete použiť kovovú pílu alebo špeciálnu skladačku. Polykarbonát je pripevnený na steny pomocou samorezných skrutiek.

polykarbonát a ľudia

Inštalácia filmu

Nakoniec je vrchná časť štruktúry potiahnutá filmom. Pred inštaláciou musí byť materiál rezaný tak, aby zodpovedal šírke a dĺžke rámu skleníka. Rezaná fólia sa umiestni na vrch konštrukcie a pritlačí sa na ňu malým dreveným blokom, ktorý je pripevnený k rámu samoreznými skrutkami.

obal s filmom

Ako môžete vytvoriť skleník pre uhorky z rámov

Ak je potrebné pestovať skoré odrody v zime, vytvára sa skleník na pestovanie uhoriek zo starých rámov. Rám je preto izolovaný a vykopaný do zeme.

skleník z okien

Tvorba priekop

Príkop sa odporúča pripraviť skoro na jar, keď sa všetok sneh roztopí a vrchná pôda sa úplne roztopí. Na inštaláciu skleníka bude stačiť otvor približne 100 cm široký a 50 cm dlhý. Ak sa má priekopa robiť na ploche s voľnou zeminou, musí sa zosilniť doskami.

kopanie zákopov

Naplnenie priekopy

K vytvorenému zákopu musíte okamžite pridať vrchný dresing. K tomu sa pridáva slama zmiešaná s hnojom. Potom je všetko toto pokryté zeminou a dôkladne premiešané. Tenká vrstva slamy sa znovu rozptýli zhora, čím sa zabráni rastu buriny v zákope.

vytvorenie priekopy

Tvorba drôtových modelov

Rám budovy je vyrobený z červených tehál, bridlice alebo dreva. Najčastejšie sa však používajú hrubé drevené trámy. Sú vzájomne prepojené takým spôsobom, aby vytvorili trojuholníkový skleník. Vonkajšie steny skleníka sú posypané malým množstvom slamy alebo rašeliny na zlepšenie tepelnej izolácie. Niektorí používajú lisovanú slamku na zmiernenie napätia na okenných rámoch.

pripravený rám

Inštalácia rámov

Pripravený rám je zhora pokrytý nepotrebnými okennými rámami. Ak sú namontované na drevenej konštrukcii, potom sa pri upevňovaní môžu použiť dverové alebo okenné pánty. To vám umožní pravidelne prevzdušňovať skleník pomocou uhoriek.

pozemná inštalácia

Mini skleník

Do zeleninových záhrad s malým množstvom voľného miesta môžete umiestniť minik skleník. Najprv musíte označiť oblasť, kde bude stáť štruktúra. Potom sa vytvorí malá diera, do ktorej sa nainštaluje skleník. Jeho hĺbka by nemala byť väčšia ako 30 - 40 cm, ale niektoré ju zmenšujú. V rohoch vykopaného výkopu sú inštalované drevené stĺpy s výškou 70 - 80 cm.

Spodok jamy je pokrytý sieťou a špeciálnou geotextíliou na ochranu uhoriek pred burinou a hlodavcami. Potom sa vytvorí rám skleníka. Najjednoduchšou verziou rámu je sedlová strecha pokrytá obyčajným plastovým obalom. Drôtový model je potom pripojený k predtým nastaveným stĺpcom.

mini skleník

záver

Mnoho pestovateľov zeleniny chce na jar potešiť hostí čerstvou uhorkou na stole. Ak chcete získať úrodu uhoriek skoro na jar, musíte ich pestovať v špeciálnych skleníkoch. Je veľmi jednoduché vytvoriť takúto štruktúru sami. Stačí zvoliť požadovaný typ konštrukcie a oboznámiť sa s jej výrobou.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica