Prečo sú uhorky mäkké a tupé v skleníku a na záhrade, čo robiť

Uhorky sa právom považujú za jednu z najžiadanejších poľnohospodárskych plodín medzi ruskými záhradníkmi, pri ich pestovaní sa však vyskytujú problémy. Uhorky v skleníku sú často mäkké a chutia horšie. Takéto ovocie nie je vhodné na varenie. Pred riešením tohto problému musíte zistiť dôvod jeho vzniku.

Prečo sú uhorky v skleníku mäkké?

Pri pestovaní sadeníc v skleníkových podmienkach je ťažké udržiavať mikroklímu, ktorú majú rastliny radi. To je prvý dôvod, prečo plodina rastie zlej kvality. Ak chcete dosiahnuť stabilnú úrodu, musíte neustále udržiavať požadovanú úroveň vlhkosti a teploty. Ak je v skleníku príliš horúco alebo studene, vaječníky prestanú tvoriť.

Turgor uhoriek tiež klesá v dôsledku nesprávne organizovaného zalievania. Uhorky nemajú radi nadbytočnú vlhkosť v pôde, ale jej nedostatok tiež negatívne ovplyvňuje rastliny.

Časté príčiny mäkkého ovocia:

 • V tesnej blízkosti rajčiakových lôžok.
 • Choroby.
 • Nedostatok živín v pôde.
 • Kríky sú vysadené blízko seba.
 • Nedostatok slnečného svetla.
 • Horúce a suché počasie.

Mnoho záhradkárov zabudlo, že väčšina chorôb „uhoriek“ sa objavuje v dôsledku zavlažovania postelí studenou vodou z hadice. Prvá vec, ktorú treba pamätať pri pestovaní sadeníc, je, že zalievanie by sa malo vykonávať iba vodou zohriatej na slnko.

zalievanie uhoriek v záhrade

Čo keď uhorky mäknú?

Ak sa v záhrade uhorky začali vysychať, musia sa prijať neodkladné opatrenia, aby sa nestratila celá plodina.

Ako vyriešiť problém v skleníku:

 • Zalejte uhorkové postele odvarom z cibuľových šupiek. Vyžaduje si to malé vrece plevy a 5 litrov vody. Zakryte plevu vodou a privarte ju k varu pri nízkej teplote. Počkajte, až vývar vychladne a vypustite. Zateplte postele teplým vývarom.

 • Pokiaľ je to možné, výsadba paradajok vedľa uhoriek za to nestojí. Paradajky uprednostňujú suchý vzduch pred uhorkami. Ak to však nie je možné, vykoná sa „zatienenie“. Podstatou tejto metódy je, že strecha a steny skleníka sú natierané bielym vápnom. Týmto opatrením sa zníži teplota vzduchu v skleníku.
 • Na postele sa umiestnia postrekovače s malou kvapkou. Zapínajú sa niekoľkokrát denne.
 • Okná v skleníku sa pravidelne otvárajú na vetranie miestnosti.

uhorky v skleníku

 • Plesňové ochorenia často vyvolávajú pokles fetálneho turgoru. Ak sa v skleníku objaví huba, je nutne dezinfikovaná. V počiatočnej fáze musíte pripraviť roztok síranu meďnatého, kriedy a drevného popola (1 lyžička.vitriol, 3 lyžice. l. popol a krieda). Zmes sa zriedi v 1 litri vody. Výsledný roztok lieči všetky ložiská plesňových lézií a samotné rastliny sú posypané suchým vápnom.

Pestovanie uhoriek v skleníku musíte starostlivo monitorovať každú maličkosť, aby bol výťažok čo najlepší, a uhorky sú chutné a chrumkavé.

Prečo rastú na záhrade mäkké uhorky?

Na posteliach sa často objavujú mäkké uhorky. Najčastejšie sa to stáva, ak sú rastliny stále na slnku, najmä ak sú dlho horúce. Z dôvodu vysokej teploty sa uhorky začínajú zvädnúť a zmäknúť. Preto musíte vybrať miesto na sadenie sadeníc takým spôsobom, aby večer alebo ráno boli rastliny v tieni, a nie vždy pod slnečným žiarením.

Kríky sa pravidelne vyšetrujú, aby sa vylúčila pravdepodobnosť chorôb. To je druhý dôvod po nesprávnom zalievaní, ktoré kazí celú plodinu. Ak listy začnú vyschnúť, objavia sa na nich škvrny a vaječníky prestanú tvoriť, potom sa rastliny ošetria chemickými látkami. Pomôže to zbaviť sa chorôb za pár dní.

Aké choroby môžu existovať?

Uhorky zmäknú kvôli chorobám plodín.

Choroby uhoriek:

 • Ak sa buničina uhoriek zmäkne, môže byť príčinou infekcie koreňovou hnilobou. Koreňová hniloba sa vyznačuje žltnutím listov, zníženým výnosom a vädnutím plodov. Hniloba sa vyskytuje v dôsledku presušenia pôdy, nadmernej vlhkosti v lôžkach a prehriatej pôdy.

mäkké uhorky v skleníku

 • Ak sa pichľavé uhorky zmäkli, vinníkom môže byť múčnatka. Kyslá kefír pomôže vyrovnať sa s touto chorobou. Zrieďte balík kefíru v 1 litri vody a výslednú tekutinu nalejte na kríky. Srvátka sa používa namiesto kefíru.
 • Fusarium vädnutie kríka podporuje vzhľad mäkkého ovocia. Na zvládnutie tohto ochorenia je potrebné pripraviť cesnakovú infúziu. Na tento účel jemne nasekajte 100 g strúčikov cesnaku a nalejte 1 liter vody. Trvajte na tom, 24 hodín, potom napätie. Pred postriekaním rastlín zrieďte 9 litrami teplej vody. Každé 2 dni sa uhorky postriekajú cesnakovou infúziou.

Okamžite bojujte s chorobami plodín. Ak sa na mieste objavili huby, je najjednoduchšie sa s nimi vysporiadať v počiatočnej fáze, keď nemali čas utvárať svoje kolónie a nezničili celú úrodu v letnej chate.

Rastúce vlastnosti

Aby ste sa vyhli zníženiu výskytu uhoriek uhoriek, musíte dodržiavať pravidlá poľnohospodárskej technológie.

Ako správne pestovať uhorky v skleníku:

 • Krík je formovaný do jednej stonky a priviazaný k držiaku tak, aby plody neklesli na zem.
 • Zvieranie pomáha obmedzovať vetvenie a vegetatívny rast.
 • Úle včiel by sa mali umiestniť do skleníka, aby včely prirodzene opeľovali kvetenstvo.
 • Ak je pôda v tejto oblasti drsná, musí sa pred zalievaním uvoľniť.
 • Zalievanie sa vykonáva iba teplou vodou večer.

zalievanie uhoriek

Pri pestovaní sadeníc v skleníkoch sa pôda pravidelne obnovuje. Ak sa tak nestane, potom sa v priebehu času hromadí menej a menej živín. A ich nedostatok vedie k zhoršeniu výnosu. Úspora krycieho materiálu pre skleníky je spojená so skutočnosťou, že v nich bude zima a uhorky nebudú môcť normálne rásť.

Ďalšou podmienkou, ktorú je potrebné dodržať, je obliekanie. Prvý vrchný dresing sa aplikuje pred výsadbou sadeníc na trvalé miesto. Potom počas kvitnutia a plodenia. Množstvo hnojiva aplikovaného do pôdy sa líši v závislosti od stavu kríkov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica