Prečo listy uhoriek môžu zožltnúť a ako s nimi zaobchádzať, ako ich spracovávať

Hlavným dôvodom, prečo listy uhoriek zožltnú, je nevhodná starostlivosť o zeleninu. Príčinou môže byť aj invázia škodcov, chorôb alebo nedostatok živín.

Ak chcete pomôcť rastline a zachrániť úrodu, musíte situáciu napraviť včas.

Hlavné príčiny problému

Dôvodom žltnutia listov uhoriek je zvyčajne jeden z nasledujúcich nepriaznivých faktorov:

 • nesprávny režim zavlažovania, častá aj zriedkavá pôdna vlhkosť, je škodlivá;
 • nedostatok živín, najmä dusíka;
 • zníženie teploty vzduchu;
 • horúce počasie alebo voda dopadajúca na listy počas zalievania v horúcom dni;
 • plesňové alebo vírusové ochorenie;
 • poškodenie koreňov počas transplantácie alebo hmyzích škodcov.

žlté listy uhorky v záhrade

Prečo nie všetky listy uhoriek zožltnú, ale iba niektoré? Ak dolné listy zožltnú, mali by sa vylúčiť tieto problémy:

 • zlý prístup svetla k základni rastliny;
 • nadmerné alebo nedostatočné napájanie;
 • použitie na zavlažovanie studenej vody;
 • chladné podnebie;
 • nedostatok stopových prvkov;
 • choroby spôsobené plesňami, vírusmi alebo baktériami.

Ak sú konce listov žlté, môže to byť spôsobené týmito nepriaznivými faktormi:

 • infekcia hubovým ochorením (múčnatka obyčajná je častá);
 • suché leto, bez dostatočného zavlažovania;
 • ak sú listy na okrajoch žlté, musíte nahradiť nedostatok draslíka.

Keď listy zožltnú, situácia najčastejšie signalizuje problém, takže musíte konať.

Riešenie problému

Prečo sa listy uhoriek môžu v otvorenom poli žltnúť, sú spojené s prírodnými nepriaznivými udalosťami a chybami v kurte.

Pestovanie zeleninovej plodiny by sa malo vykonávať v oblasti s priaznivými podmienkami. V nedostatočnom svetle začnú listy na spodnej časti žltnúť. Keď stonky uhoriek rastú, svetlo nemusí byť schopné dosiahnuť vnútornú zelenú časť rastliny. V tomto prípade problém pre plodinu nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Môžete jednoducho odrezať zlé listy, aby neodňali extra silu zo zeleniny.

Ak bolo na výsadbu uhoriek vybrané miesto, kde lúče pochádzajú od východu do západu slnka, môže dôjsť k popáleniu. Nielen listy žltnú, ale aj vaječníky. Preto si musíte zvoliť miesto, kde v polovici dňa bude na webe tieň.

Poľnohospodárski technici radia: „Rastlinné uhorky, kde slnko svieti iba do obeda.“

Častým dôvodom, prečo listy uhorky zožltnú, je nepriaznivé leto. Keď je leto horúce a zalievanie riedke, korene rastliny sa začínajú plaziť až po ornicu. Výsledkom je, že nielen žltý koreň, ale aj listová časť.Ak je naopak leto daždivé alebo do každého koreňa tečie voda, začnú hniť a listy žltnú.

žlté listy uhoriek v otvorenom poli

Listy uhoriek na otvorenom poli niekedy začínajú bolieť ascochitídou. Choroba sa šíri v období tvorby ovocia. Na rastline sa objavujú žlto-hnedé škvrny, listy sú suché a stočené okolo okrajov.

Ak listy začnú žltnúť okamžite po výsadbe, musí sa vylúčiť výskyt škodcov. Najbežnejšími nežiaducimi hosťami v uhorkovej záhrade sú vošky alebo roztoče. Hmyz sa živí šťavou šťavnatej zeleniny. Žily zožltnú a špičky vyschnú.

V prípade hromadnej invázie škodcov pomôžu insekticídy (Photosporin, Iskra). Ak mierka nie je príliš veľká, môžete vyskúšať kompozície na prírodnom základe (infúzia lastovičky, roztok drevného popola a pracie mydlo).

Plesňové choroby, ako je fusárium a pityóza, sa dajú rozoznať podľa malých žlto-hnedých škvŕn na listoch. Keď sa choroba šíri, celá plocha listu sa zmení na tmavo žltú. Ochranné sprejové zlúčeniny by sa mali používať najmä v prípade prudkých výkyvov teploty vzduchu, napríklad po silnom horúčave prší.

Uhorky sú veľmi náchylné na hniloby. Biela hniloba ovplyvňuje výhonky a mladé plody rastliny. Problém je možné rozpoznať bielym kvetom, a preto je kmeň stonky poškodený a dodávka užitočných komponentov sa zastaví, listy zožltnú a vyschnú.

Ako nakŕmiť, ak listy uhoriek zožltnú, určujú vonkajšie znaky. Nedostatok živín v pôde sa dá zistiť nasledujúcimi znakmi. Skutočnosť, že nie je dostatok horčíka alebo draslíka, je zrejmá zo zažltnutých listov na okrajoch, zatiaľ čo suché a stočené.

Žltkasté listy so zelenými žilami sa objavujú s nedostatkom mangánu a železa. Keby iba žlté horné listy zostali žlté a dolné zelené, potom by sa do rastliny mali kŕmiť zložky bohaté na meď.

Ďalším dôvodom, prečo lístie zožltne, je starnutie. Na konci vegetačného obdobia, keď sa už prestali objavovať kvety a vaječníky, listy a vrcholy začnú byť drsné, žltnúce a suché. Zvyčajne sa do tejto doby už zozbiera hlavná plodina uhoriek. Ak chcete predĺžiť obdobie plodenia, mali by ste používať špeciálne hnojivá.

starnúce uhorky

Preventívne opatrenia

Na zabránenie zožltnutia listov uhoriek by sa mali prijať preventívne opatrenia.

 1. Uhorka z uhoriek by sa nemala pestovať na rovnakom mieste každý rok, ani by sa nemala pestovať na mieste, kde sa predtým zbierala tekvica alebo tekvica.
 2. Uistite sa, že dodržujete pravidlá napájania. Zalievanie je potrebné iba v ranných alebo večerných hodinách. Obzvlášť často je potrebné zalievať rastlinu počas tvorby kvetov a ovocia, každé dva dni, alebo ešte častejšie, ak je počasie horúce a bez dažďa.
 3. Ak sa predpovedajú chladné západky, prikryte rastliny fóliou.
 4. Komplexné hnojivá by sa mali aplikovať pravidelne. Záhradníci odporúčajú: „Kŕmte rastlinu trikrát počas celého obdobia vývoja. Častejšie hnojenie je potrebné v chladnom počasí a v období hromadného šírenia chorôb. ““
 5. Odporúča sa spracovávať semená, sadenice, mladé výhonky z chorôb a škodcov. Časom musíte odtrhnúť choré listy a použiť prostriedky na zničenie nepriateľov, ktorí sa objavili.

Ak nemôžete rastliny zalievať včas, na záchranu môže prísť mulčovanie. Slama, rašelina, piliny sú vhodné ako mulč. Vrstva spomalí odparovanie vlhkosti z pôdy, zahreje ju v chladnom počasí, zabráni burinám a zníži riziko škodcov.

Ukladanie akcií

Výber spôsobu zavlažovania uhoriek tak, aby listy nezožltli, je možné zastaviť pri zakúpených prípravkoch. Čo robiť, ak majú uhorky žlté lístie? Liečba by sa mala uskutočniť hneď, ako sa objaví žltnutie.Ľudové lieky pomôžu prísť na záchranu. S cieľom zabrániť problému alebo sa ho rýchlo zbaviť, niekoľko receptov pomôže pri spracovaní uhoriek tak, aby listy nezožltli.

 1. Mliečne zloženie s mydlom môže zabrániť žltnutiu listov. Do vedra s vodou sa pridá liter mlieka, hobliny mydla a niekoľko kvapiek jódu. Spracovanie sa uskutočňuje každých 12 dní. Mnoho ľudí používa takúto kompozíciu: „Prvýkrát môžete kompozíciu aplikovať, keď sa prvé listy objavia na mladých klíčkoch. Akonáhle postrekujete rastlinu, problém začne miznúť. ““
 2. Odporúča sa ošetriť rastlinu zo žltých listov infúziou na cibuľových šupkách. Okrem toho kompozícia obohatí pôdu živinami a odpudzuje mnoho škodcov. Šupky cibule sa nalejú horúcou vodou a ohnia sa až do varu. Potom sa tekutina nechá vylúhovať 12 hodín. Výsledný roztok sa prefiltruje a zriedi vodou v pomere 1: 4. Kompozícia sa môže nastriekať na listy a napojiť na korene.
 3. Pri prvých prejavoch žltnutia listov uhorky sa používa roztok manganistanu draselného. Pozitívne recenzie na toto riešenie možno nájsť všade: „Spracovávam nielen dospelé rastliny manganistanom draselným, ale aj semená pred výsadbou. Na siatie vyberám iba veľké a husté semená. ““
 4. Ak chcete, aby sa listy opäť stali zelenými, môžete použiť bylinnú infúziu. Ideálnou možnosťou je žihľava, ktorá obohatí pôdu železom, draslíkom a horčíkom. Stonky rozdrvenej trávy sa nalejú vodou a nechajú sa niekoľko dní kvasiť. Do hotového roztoku sa pridajú hobliny mydla a záhony zeleniny sa zalievajú.
 5. Čo ešte môžete postrekovať posteľami? Aby sa predišlo plesňovým chorobám, je užitočné postrekovať rastlinu roztokom sódy. Do veľkej nádoby s vodou pridajte 30 g sódy. Zalievanie je vhodné začiatkom leta.
 6. Popol môžete naliať vodou a nechať vylúhovať týždeň. Pred zalievaním sa koncentrát musí zriediť vodou. Môžete ho zmiešať s inými prísadami alebo len posypať ornicu pôdy, až potom ju musíte zaliať.

zavlažovacie uhorky

Dôvodom žltnutia listov uhoriek je často nedostatok stopových prvkov. Počas vegetačného obdobia sa odporúča urobiť najmenej tri dresingy. Keď listy na uhorkách zožltnú, je vhodné kŕmiť postrekom pozemnej časti rastliny.

Ako nakŕmiť uhorky, aby ste sa vyhli problémom s pestovaním zeleniny a získali bohatú úrodu? Prvý vrchný obväz by sa mal aplikovať, keď sa začnú listy rozvíjať. Druhý vrchný obväz sa aplikuje hneď ako sa objaví tretí list. Môžete použiť organické alebo minerálne hnojivá.

Pestovatelia zeleniny dávajú prednosť hnojeniu mulleínom vo všetkých fázach vývoja zeleniny. Hnoj sa naleje vodou (1: 5) a nechá sa vylúhovať po dobu 5 až 6 dní. Počas tejto doby dusík melie a stáva sa absolútne neškodným pre uhorky. Na zvýšenie účinnosti sa k roztoku môže pridať drevný popol.

ošetrenie uhoriek mulleinom

Je užitočné kŕmiť z vtáčích trusov. Vhodné ako suchý trus alebo na prípravu infúzie. Trvanie hydiny naplnené vodou trvá asi 1,5 týždňa. Takéto riešenie je užitočné najmä pri rýchlej tvorbe vaječníkov. Pred zalievaním sa roztok znova zriedi vodou.

Ak listy zožltnú, je vhodný recept na suché alebo živé kvasinky. Kvasnicový roztok posilňuje koreňový systém, aktivuje aktivitu prospešných baktérií v pôde a zvyšuje produktivitu. Raz týždenne je užitočné postrekovať na rastliny alebo vodu pripravený roztok pomocou kanvy. Listy prestanú žltnúť a uhorky budú hladké a šťavnaté.

Uhorky môžete sprejovať zakúpenými drogami. Pokyny vám pomôžu vybrať, ktorý z nich je pre vás najlepší. Ovárium, peľ, zdravie, dobrá sila pomáha zbaviť sa žltnutia. Tieto prípravky zvyšujú odolnosť rastlín voči chorobám, odpudzujú škodcov, nasýtia pôdu živinami.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica