Ako pripraviť a správne kŕmiť uhorky infúziou chleba

Kŕmenie uhoriek infúziou chleba je jedným z najúspornejších spôsobov zvyšovania výnosu bez použitia chemikálií. Na prípravu takého obilného hnojiva nemusíte kupovať nič navyše - stačí vyhodiť zvyšky zŕn do koša počas jednej chladnej sezóny, ale osušiť ich a uskladniť.

Aký je princíp kŕmenia chleba

Najlepšie zo všetkého je, že uhorky kŕmené chlebom „pracujú“ na pôde už hnojenej organickými látkami, a preto: keď sú chlebové kôry namočené vo vode, uhľohydrátová zložka múčneho produktu ustupuje do pozadia a vedúce postavenie zaujíma živá mikroflóra prítomná v akomkoľvek deriváte kvasníc. Počas fermentácie chleba sa baktérie v hornom obvaze množia vysokou rýchlosťou a v čase pridávania kysnutého cesta do pôdy, malý objem výživnej chlebovej kaše obsahuje obrovskú nenásytnú kolóniu mikroorganizmov.

Všetko toto nekonečne náročné a rýchlo rastúce plesňové kyslé médium sa po zmiešaní s pôdou začína intenzívne spracovávať organické častice prítomné v zemi, ktoré zostali z minulých hnojív - hnoja, odrezkov trávy alebo slnečnicových šupiek. Baktérie zároveň obohacujú pôdu nielen produktmi rozkladu, ale syntetizujú aj látky, ktoré sú jedinečným stimulátorom rastu a vývoja koreňového systému.

Zvýšením cirkulácie živín ku koreňom sadeníc uhoriek sa vegetačné obdobie uhoriek začína rýchlejšie a zber sa pred niekoľkými dňami pohybuje. Hnojenie chleba podporuje tvorbu plnohodnotných ovocných kvetov, čo dáva vaječníkom uhoriek hustú dužinu.

Vďaka kyslu na kŕmenie uhoriek môžu byť dokonca aj slabé, neživotaschopné sadenice „oživené“ a upravené na všeobecnú úroveň.

Kyslá príprava

Na prípravu chlebového dresingu na uhorky budete potrebovať kúsky sušeného chleba, ktorý sa mierne naseká v rukách. Na kváskanie sa tradične používajú čierne a otruby, ale prítomnosť plátkov bieleho chleba dresingom nezkazí. Tiež by ste nemali vyhadzovať rozmaznané chrumky chleba so stopami plesní - to všetko pôjde do prázdnej nádoby na plech (napríklad 10-litrová vedro) a naplní ju trochu viac ako polovicou chlebovej hmoty.

kúsky chleba na stole

Na vrchole sa chlieb naleje mierne teplou vodou z vodovodu, všetok kvas sa dôkladne premieša a stlačí sa tlakom. Vedro s krustami by sa malo odobrať z obytných priestorov, pretože počas procesu kvasenia kvasnica začne vydávať štipľavú arómu, ktorú väčšina ľudí nemá rada. V ideálnom prípade nainštalujete nádobu s chlebom do skleníka alebo stodoly.

O tri dni neskôr sa môžete pozrieť na infúziu chleba - indikátorom jeho pripravenosti bude silná pena vypestovaná nad kvasom, čo je hlavným znakom aktivácie fungálnych baktérií. Ak nie je pena, môžete počkať ďalšie 2 až 3 dni alebo premiestniť vedro nasiaknutého chleba na teplejšie miesto, kde kvasený chlieb bude rýchlejšie kvasiť.

Obliekanie chleba pripravené podľa nasledujúceho receptu sa môže aplikovať na pôdu každých 15 dní, počnúc dňom otvorenia prvých kvetov až po úplnú úrodu uhoriek. Na infúziu potrebujete jednolitrový železný valec, na spodnej časti ktorého sa vylejú najmenej 4 kilogramy kosených burín (vždy čerstvé), potom sa do dutiny doplní 1 - 1,5 kilogramu hnedých chlebových kôrok, pol kilogramu brikiet čerstvých kvasníc, rozdrvených v rukách, aby sa rozdrobili drviny a 300 g. popol. Celá hmota sa dobre premieša a naplní sa vodou do ¾ objemu nádoby. Teraz kvas zavlažovacie uhorky by sa mal podávať infúziou v uzavretom valci najmenej 6 dní a mal by sa používať podľa štandardnej schémy, zriedenej vodou v päťnásobnom objeme.

Top dressing pre uhorky z čierneho chleba a jódu je starou osvedčenou metódou pre sadenice skleníka. Štartovací prípravok musí byť zakúpený v najmenšej 30 ml fľaši, v opačnom prípade hrozí nebezpečenstvo popálenia jemných rastlín a zrušenia všetkého úsilia. Všetko, čo potrebujete, je:

 • fľaša jódu;
 • 1,5 vedra vody;
 • bochník čierneho chleba, nakrájaný na kúsky a vyzretý asi týždeň.

Celý chlieb je potrebné namočiť cez noc a ráno ho intenzívne miešať spolu s jódom, až kým nevznikne homogénna suspenzia. Tento napnutý roztok jódu sa používa nielen na kŕmenie koreňov, ale aj na dezinfekciu listov uhoriek ako profylaxia hmyzu. V takom prípade je lepšie vyskúšať možnosť zavlažovania. Infúziu chleba nalejte do tmavých fliaš na chladnom mieste. Existuje ešte jedno tajomstvo s použitím jódu - môže sa jednoducho naliať do malých misiek a umiestniť do rohov skleníka - vzduch bude okamžite nasýtený prchavými výparmi lieku a škodlivými mikroorganizmami žijúcimi v rámoch skleníka, bude sa dlho vyplašovať.

odvar z chleba

Pred použitím musí byť každý kvásk z chleba prefiltrovaný a zriedený teplou vodou, pričom je pridaný do vrchu vedra fermentovanou tekutinou. Potom sa zavlažovacia nádoba naplní kvasom, pričom sa odstráni rozptyľovacia špička a opatrne privedie „nos“ zavlažovacej nádoby k samému koreňu sadeníc uhoriek.

Musíte byť opatrní, aby ste to nepreháňali kyslom z chleba, pretože toto hnojivo pre uhorky mení kyslosť pôdy a zvyšuje ju o niekoľko percent.

Ako nakŕmiť uhorky chlebom

Uhorky musíte nakŕmiť najmenej štyrikrát za sezónu a postupy distribuovať podľa etáp vývoja rastlín.

 • Prvé kŕmenie uhoriek infúziou sa musí vykonať ešte pred vysadením sadeníc do zeme, v štádiu uvoľnenia piateho pravého listu malých sadeníc;
 • 2. kŕmenie uhoriek je potrebné po výsadbe na trvalom mieste, pri tvorbe ovocných kvetov;
 • Tretie a štvrté kŕmenie uhoriek s infúziou chleba sa uskutočňuje počas plodenia.

Ak sa pestovanie uhoriek uskutočňuje v skleníkových podmienkach, musí sa pred opätovným zasadením rastlín hnojiť pôda organickým hnojivom. Pôda by sa mala dobre živiť a odpočívať, potom prvé priame kŕmenie uhoriek v skleníku chlebom nepoškodí rastliny a významne neovplyvní hladinu kyseliny v pôde.

Je vhodné vykonať predbežné organické hnojenie pôdy pomocou vtáčieho trusu riedeného vo vode v pomere 1 diel organickej hmoty na 15 dielov vody. Pomocou tejto zmesi môžete pôdu hojne zalievať a po niekoľkých dňoch ju dôkladne uvoľniť.

Ak aj v tomto prípade chcete použiť hnojivo z chleba, malo by to byť kvasidlo, ktoré nie je príliš nasýtené droždím z 1 dielu chleba, 5 dielov bylinnej kaše a 15 dielov vody.

Ak hosteska nasiakla chlieb bez bylinnej zložky, namiesto vody, môžete použiť slabé bylinné odvariny s pridaním popola, zatiaľ čo popol sa môže pridať do nasiaknutého chleba.

plátky chleba

Recenzie majiteľov letných chát potvrdzujú, že kŕmenie koreňov chlebom, ktoré sa vykonáva dvakrát - najskôr v štádiu začiatku plodenia a neskôr pri tvorbe plnohodnotných uhoriek, pomáha predchádzať zakriveniu a žltnutiu plodov na kríkoch, ktoré už budú hovoriť o kvalitnej úrode.

recenzia
 1. diana
  8.08.2018 07:47

  Z nejakého dôvodu chlieb často zostávajú a ich kŕmenie uhorky znamená, že sa nenechajú premrhať. V našej rodine je to obvyklé - nevyhadzujeme chlieb. Ale len taký vrchný dresing nestačí na dobrú úrodu. Stále používame liek na záhrade BioGrow.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica