Ako pestovať, pestovať a ošetrovať sadenice uhoriek

Uhorky sú pomerne časté rastlinné plodiny, ktoré sa často nachádzajú na pozemkoch pestovateľov zeleniny. Pestovanie tejto zeleniny nie je také ľahké, najmä pre začiatočníkov, ktorí to robia prvýkrát. Preto sa pred začatím výsadby musíte oboznámiť s tým, ako nakŕmiť sadenice uhoriek a ako pestovať sadenice uhoriek doma.

Ako správne pestovať sadenice uhoriek

Pestovanie sadeníc uhoriek doma sa uskutočňuje v niekoľkých po sebe nasledujúcich etapách, s ktorými sa určite musíte oboznámiť.

Kedy zasiať uhorky na sadenice

Najprv musíte rozhodnúť, kedy je najlepšie zasiať semená uhorky pre sadenice. Všetko záleží na tom, kde budú klíčené sadenice v budúcnosti vysadené. Na ďalšiu transplantáciu do skleníka by sa semená mali vysádzať v prvej polovici marca. Ak sa bude zelenina pestovať na záhrade, je lepšie vysadiť sadivový materiál v máji, aby sa do začiatku leta vysadili kríky do otvoreného terénu.

prasnice

Príprava osiva

Pred výsevom semien pre sadenice uhoriek je potrebné ich na to vopred pripraviť. Najskôr musí byť všetko sadivo vytriedené. To sa deje na odstránenie zlých semien so zjavnými poškodeniami alebo poškodením povrchu. Semená nepravidelného tvaru nie sú vhodné na siatie.

semená vo vode

Po dokončení triedenia osív môžete začať s kalibráciou. Tento postup sa vykonáva na výber najlepšej kvality uhoriek pred výsadbou. Na kalibráciu sa pripraví soľný roztok pozostávajúci z litra vody a 50 gramov soli. Potom sa do nej pridajú všetky semená na výsadbu. Namočia sa do kvapaliny asi 10 minút, potom sa všetky odmietnuté semená začnú vznášať na povrch.

Musíte sa ich okamžite zbaviť, pretože nebudú rásť zdravé sadenice uhoriek.

Pred výsadbou semien uhoriek určených na sadenie doma by sa tieto rastliny mali dezinfikovať. Pomocou včasnej dezinfekcie semien je možné z povrchu odstrániť všetky zárodky a baktérie, ktoré môžu v budúcnosti spôsobiť rozvoj vážnych chorôb. Na dezinfekciu uhoriek ľudovými prostriedkami sa odporúča používať manganistan draselný. Semená sa umiestnia na 40 minút do roztoku mangánu, potom sa premyjú tečúcou vodou a sušia sa.

manipulácia s materiálom

Príprava pôdy

Výsadba uhoriek pre sadenice sa vykonáva v špeciálnej pôdnej zmesi, ktorá by sa mala pripraviť vopred.Na zlepšenie klíčenia sadeníc a pestovania silných sadeníc je potrebné do pôdy pridať organické zložky. Na pestovanie sadeníc by sa malo do pôdy pridávať veľa rašeliny, čo prispieva k rýchlejšiemu vývoju uhoriek. Kompost zmiešaný s humusom sa tiež pridáva na pestovanie v zemi. Tieto zložky prispievajú k rozvoju koreňov sadeníc a dobre uvoľňujú pôdu.

Niektoré z nich na výsev uhoriek doma pridajú trochu prezretých pilín s popolom na zem. S ich pomocou môžete stabilizovať kyslosť pôdy.

príprava pôdy

Výber kapacity

Semená je potrebné pestovať iba v nádobách najvhodnejších pre uhorky. Korene kríkových uhoriek potrebujú veľa miesta. Toto by sa malo vziať do úvahy pri výbere nádoby na klíčenie semien.

výber kapacity

Odporúča sa pestovať sadenice uhoriek v šálkach vyrobených z rašeliny. Takéto kontajnery sú veľmi výhodné, pretože sadenice môžu byť zasadené na otvorenom teréne spolu s pohárikmi. Pred vysadením je však lepšie zabaliť také nádoby do plastových vreciek, aby sa vlhkosť neodparila príliš rýchlo.

Hlavnou výhodou rašelinových nádob je to, že rýchlo absorbujú vlhkosť. Vďaka tomu nemusíte zasadené semená zalievať príliš často.

rašelinové hrnce

Ako pestovať uhorky pre sadenice

Ak chcete správne sadiť uhorky pre sadenice, musíte sa oboznámiť s vlastnosťami pestovania tejto zeleniny.

Pred výsadbou uhoriek v šálok by sa nádoby mali vyplniť pripravenou zmesou pôdy o dve tretiny a naliať do teplej vody. Niektorí pestovatelia umiestňujú na dno nádoby odtok, takže sa vlhkosť neodparuje príliš rýchlo. Potom by sa kvetináče s pôdou mali naplniť 2-3 dni, aby bola pôda úplne zrelá.

výsadba sadeníc

Keď sa nádoby naplnia zeminou, bude možné začať vytvárať diery. Ich hĺbka by mala byť najmenej jeden centimeter. Ak vykopávate diery príliš hlboko, semená nemusia klíčiť. Do každej diery sa zasejú 2 až 3 semená a potom sa posypú zemou. Nádoby s vysadenými uhorkami sa musia premiestniť do miestnosti s teplotou vzduchu asi 20 - 25 stupňov.

naplnené zemou

Ako pestovať sadenice

Odporúča sa pestovať sadenice v dobre osvetlených miestnostiach. Preto je potrebné sa vopred postarať o ďalšie osvetlenie. V blízkosti kontajnerov s vysadenou zeleninou by malo byť nainštalovaných niekoľko fytolampov a žiariviek. S ich pomocou môžete kompenzovať nedostatočné množstvo prirodzeného slnečného žiarenia. Svietidlá musia pracovať najmenej 10 hodín denne.

pod lampou

Ak kríková uhorka nerastie dobre, potom ju pri izbovej teplote vylejte usadenou vodou. Polievanie by sa malo vykonávať pravidelne, aby Zem nemala čas príliš vyschnúť. Zároveň by ste nemali utrácať príliš veľa tekutiny na každom kríku. Stačí vyliať polievkovú lyžicu vody do klíčkov.

Ľudia, ktorí už niekoľko rokov pestujú sadenice, tvrdia, že je potrebné ich pravidelne kŕmiť. Neodporúča sa experimentovať počas hnojenia uhoriek, takže sa kŕmia špeciálnymi zmesami, ktoré sa nakupujú v obchode a ktoré obsahujú všetky potrebné výživové zložky.

rastú pod slnkom

Ako správne zasadiť sadenice do zeme

Nie je žiadnym tajomstvom, že pestované sadenice sa musia pre ďalšie pestovanie presádzať na otvorenom priestranstve. Mnohí sa zaujímajú o to, kedy môžete začať klíčiť uhorky po vyklíčení. Odporúča sa to urobiť v druhej polovici mája, aby v noci nedošlo k silným mrazom.

Pred výsadbou sadeníc by ste si mali prečítať odporúčania, ktoré vám pomôžu urobiť to správne.

sadenice v zemi

Výber stránok

Odporúča sa pestovať sadenice uhoriek v oblasti, kde je neustále slnečné svetlo. Tienené oblasti nie sú vhodné pre uhorky, pretože sa za týchto podmienok vyvíjajú veľmi zle. Mnoho pestovateľov zeleniny odporúča sadenie sadeníc v blízkosti vodných plôch.V takej oblasti je vlhký vzduch, ktorý prispieva k rozvoju a rastu mladých kríkov.

Pri výbere miesta na výsadbu musíte pôdu starostlivo preskúmať. Priepustná hlinitá pôda, v ktorej je veľa humusu, je ideálna pre zeleninu. Uhorky tiež dobre rastú v zemi s nízkou úrovňou kyslosti. Niektorí pestovatelia ich vysádzajú na piesočnatých alebo ílových pôdach. V tomto prípade sa však budete musieť starostlivo starať o kríky, aby ste získali dobrú úrodu.

vybraný pozemok

Príprava miesta

Na výsadbu je potrebné pripraviť začiatkom jesene. V septembri sa zo záhrady odstránia všetky zvyšky rastlín, ktoré sa tam predtým pestovali. Odporúča sa ich pochovať v zemi alebo ich jednoducho spáliť a popol v budúcnosti používať na oplodnenie uhoriek.

Ďalšia fáza prípravy začína na jar. V druhej polovici mája musíte začať pripravovať postele. Každá z nich by nemala byť širšia ako 80 - 90 cm. Ak sú rastliny sadenice v ťažkej pôde, potom sa na každé záhradné lôžko musí aplikovať hnojivo pozostávajúce z hnoja a kompostu zmiešaného s pôdou. Aby sa kríky mohli začať lepšie, musí sa pôda vopred izolovať. Za týmto účelom sa v lôžkach vytvorí malý zákop, do ktorého sa pridá čerstvý hnoj a teplá voda.

varenie územia

Ako pestovať sadenice

Výsadba uhoriek sa začína vytvorením dier. Vyrábajú sa vo vzdialenosti 20 - 30 cm, aby sa kríky navzájom príliš netienili. Pred ich vytvorením by ste mali určiť aj optimálnu hĺbku. Odporúča sa ich prehĺbenie o 10 - 20 cm, aby sa korene sadeníc úplne pokryli zeminou.

Pred umiestnením sadeníc do pôdy sa každý otvor zavlažuje teplou vodou. Sadenice sa vkladajú do pôdy veľmi opatrne, aby sa nepoškodili korene rastlín. Po výsadbe sa všetky otvory zakryjú zeminou, znovu sa naplnia vodou a trochu zhutnia. Podpery sa inštalujú blízko každého kríka, na ktorý sa potom priviažu pestované kríkové uhorky.

ako pestovať materiál

Ako sa starať o uhorky

Správna starostlivosť o sadenice uhoriek prispieva k dobrej úrode. Preto sa odporúča, aby ste sa vopred oboznámili s tým, ako sa starať o sadenice, aby ste mohli zozbierať veľa uhoriek.

Najprv sa musíte zoznámiť s vlastnosťami zalievania tejto zeleniny. Uhorky nemajú radi sucho, a preto rastú v suchej pôde pomerne slabo. Aby pôda nemala čas príliš vyschnúť, musí sa poliať každých 10 dní najmenej päťkrát. V letných dňoch je potrebné lokalitu zalievať každý deň, pretože v tom čase pôda omrzne oveľa rýchlejšie. Na zavlažovanie by sa mala používať iba starostlivo usadená teplá voda. Počas zalievania sa uistite, že sa na listy rastlín nedostane žiadna tekutina.

starostlivosť o výrobok

Sadenice uhoriek by sa tiež mali pravidelne kŕmiť doma. Musí sa správne hnojiť, aby sa výrazne zvýšili výnosy. Pred kŕmením uhoriek by ste sa mali oboznámiť s vlastnosťami tohto postupu.

Hnojivá sa aplikujú každý deň do pôdy. Súčasne sa najskôr pridávajú organické hnojivá a potom minerálne hnojivá. Pred tvorbou ovocia sa do pôdy pridá draslík a fosfor s dusíkom a potom sa rastliny kŕmia horčíkom.

uhorky v zemi

Odporúča sa monitorovať počet úponkov na rastline a pravidelne ich odstraňovať. Deje sa tak tak, aby sa viac výživných látok vynakladalo na tvorbu ovocia, a nie na rast antén. Okrem toho by ste mali skontrolovať každú pestovanú rastlinu a odstrániť z nej prebytočné výhonky.

záver

Veľké množstvo záhradníkov sa zaoberá pestovaním sadeníc uhoriek. Ak chcete správne sadiť, musíte sa oboznámiť s tým, ako pestovať uhorky sadeníc a transplantovať ich na otvorené priestranstvo.

šťavnatá stonka

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica