Ako správne zasadiť uhorky na otvorenom priestranstve semenami

Výsadba uhoriek na otvorenom priestranstve sa môže vykonávať pomocou semien alebo bezsemenným spôsobom. Nech si vyberiete ktorúkoľvek možnosť, existujú určité podrobné pravidlá. Miesto musí byť vybrané s dostatočným svetelným prístupom, chráneným pred vetrom.

Základné požiadavky na pestovanie

Aby ste sa vyhli mnohým problémom a uľahčili vám prácu, musíte poznať niektoré nuansy, ktoré sa týkajú pestovania uhoriek.

Môžete pestovať uhorky v mieste, kde sa pestovali paradajky, kapusta, hrach, zemiaky. Najmenej tri roky nemôžete pestovať rastliny, v ktorých sa predtým pestovala mrkva, fazuľa a melóny.

Načasovanie výsadby uhoriek v zemi závisí od mnohých faktorov. Najzákladnejšie je, ako sa bude výsadba vykonávať: semenami alebo sadenicami. Za nemenej dôležitý faktor sa považujú aj zvláštnosti klimatických podmienok. Uhorky potrebujú svetlo, teplo a dostatočnú vlhkosť.

Posledný dátum výsadby uhoriek v zemi semenami je približne 11. júna. Neskôr skúsení pestovatelia zeleniny odporúčajú výsadbu naklíčených semien. Ak sú sadenice uhoriek vysadené na otvorenom priestranstve chránené filmom, dátumy sú začiatkom mája. Bez filmu a ďalších prístreškov na zemi je potrebné posunúť dátumy do konca mája.

Rastlinná kultúra patrí k rastlinám milujúcim teplo, preto sa vysádzajú, keď sa zem dobre zohreje. Priaznivá teplota pôdy by mala byť 16 stupňov. V takom prípade je vhodné zabezpečiť odtieň, keď teplota vzduchu prekročí 27 stupňov.

otvorené uhorky

Od jesene je potrebné vykopávať a hnojiť pozemok pre uhorky. Vtáčie trus alebo mullein urobia. Nielenže sa postarajú o nedostatok živín, ale tiež chránia pred mnohými škodcami a chorobami. Pri výsadbe sa uhorky môžu kŕmiť organickými hnojivami. Vhodný je zriedený hnoj vo vode v pomere 1: 5. Môžete použiť minerálne obväzy, napríklad Agricola, Ammophos, Superfosfát.

Zelenina musí byť napojená správne a pravidelne. Ak je pôda zaplavená vodou, korene môžu hniť.

Počas sucha sa listy najprv rozjasnia, potom žltnú a rastlina sa prestane vyvíjať. Nemôžete naliať studenú vodu, mala by stáť asi deň.

Koreňový systém uhoriek nie príliš rozvetvené a nezasahuje hlboko do hĺbky. Preto nie je možné uvoľniť pôdu okolo rastliny, burina by mala byť iba manuálna. Mulčovanie je užitočné. Seno, rašelina, piliny sú vhodné ako mulč. Mulčovanie vám umožní udržať vlhkosť v pôde, nedovolí rozširovaniu burín a uhorky počas dozrievania ležia na čistej vrstve.

Ako správne pestovať uhorky na otvorenom teréne, záleží na sadivovom materiáli.To je semenáčik alebo semená, ktoré okrem všetkého môžu klíčiť tiež.

Prípravná fáza

Ako pestovať uhorky, sa každý rozhodne nezávisle. Predpokladá sa, že vysoký výnos sa dá dosiahnuť výsadbou sadeníc pod holým nebom. Ak je klíma mierna, pôda je úrodná, potom sa môžete pokúsiť okamžite zasiať semená do záhradných postelí.

Skúsení pestovatelia zeleniny zasadia semená niekoľkokrát v rôznych časových intervaloch, v desatinách mája a prvých júnových dňoch. Deje sa tak v prípade návratu chladu. Nesmie sa zasiať neskôr, pretože júlové teplo a dlhé denné hodiny sú pre vývoj mladých sadeníc zlé.

Prvým krokom, ako správne pestovať uhorky na otvorenom priestranstve, je výber správnych semien. Môžete si vybrať odrodové alebo hybridné druhy uhoriek.

Hybridy sa chovajú na základe niekoľkých odrôd, aby sa dosiahli požadované vlastnosti. Je ľahšie sa o nich starať, pretože sú menej náchylné na ochorenie, tolerujú kolísanie teploty.

Ďalším dôležitým kritériom pri výbere semien je požadovaný čas dozrievania ovocia. Existujú skoré, stredné a neskoré odrody. Musíte si vybrať spoločnosť, ktorá je preverená a osvedčená z najlepšej stránky.

semená uhoriek vo vrecku

Vysievajú sa iba veľké a husté semená. Po výbere sa musia dezinfikovať napríklad ponorením do roztoku manganistanu draselného, ​​aby sa zbavili baktérie na škrupine. Zrná môžete zahriať na teplotu 60 stupňov. To umožní klíčky rýchlo klíčiť a začať prinášať ovocie skôr. Ďalším užitočným postupom je namáčanie živinami.

Aby sa klíčky rýchlejšie vyliahli zo semien, veľa z nich klíčí.

Vhodné je akékoľvek vlhké prostredie, v ktorom sú zrná umiestnené na chvíľu. Semená môžete umiestniť medzi dve vrstvy uteráka alebo použiť sterilnú bavlnenú vlnu umiestnenú v doske.

Ak sa sadenice uhoriek pestujú doma, na parapete, je vhodná iná metóda klíčenia. Vrstva hmoty sa impregnuje v rastových biostimulantoch rozotieraných na doštičke. Podvozok je položený na vlhkej základni a pokrytý sklom alebo fóliou. Vlhké prostredie uľahčí rýchle klíčenie. V priemere klíčenie trvá 2 až 7 dní.

Dôležitou otázkou je, ako správne umiestniť semeno do otvoru pri výsadbe uhoriek. Semená musíte šíriť ostrým koncom. Odtiaľ bude koreň rásť a bude sa ohýbať. Výhonok, ktorý prechádza cez pôdu, praskliny otvárajú semeno a tlačia listy von. Ak sa vyseje so špičkou dole, klíčok vyjde na povrch zeme so škrupinou a môže zomrieť. Odporúča sa tiež neosádzať osivo vertikálne tupým koncom dole, ale mierne pod uhlom.

Bezsemenný spôsob

Ak sa výsadba uhoriek na otvorenom priestranstve uskutočňuje bezsemenným spôsobom, potom sa semená okamžite vysejú na lôžka. Na výsev osív uhoriek na otvorenom teréne musíte najprv pripraviť pôdu. Na tento účel je na jeseň vykopané a oplodnené miesto.

Existuje niekoľko pravidiel pre výsadbu semien uhoriek na otvorenom priestranstve. Drážky sa vyrábajú na mieste s hĺbkou 3,5 cm, vzdialenosť medzi ryhami je približne 45 cm. Vzdialenosť medzi semenami v ryhách by mala byť 4 cm.

Existuje iný spôsob, ako pestovať uhorky so semenami na otvorenom priestranstve. Namiesto rýh sa vykopávajú oddelené diery vo forme štvorca, ktorého strany sú 20 cm. Do akej hĺbky by sa mali semená vysádzať? Hĺbka každej diery je približne 4 cm.

Koľko semien by ste mali vložiť do pripravenej diery? Odporúča sa zasadiť dve alebo dokonca tri semená do jednej jamky. Tým sa zvýšia šance na klíčenie. Po vyklíčení semien môže byť slabšia rastlina odstránená.Ak sa vám to podarilo vykopať opatrne, môžete ho transplantovať na iné miesto.

Existuje mnoho ďalších možností na výsadbu semien, napríklad, môžete výsev uhoriek na otvorenom priestranstve nasledujúcim spôsobom:

 • v záhrade, kde sa majú zasiať semená, vykopajte priekopy hlboké asi 80 cm;
 • vetvy ovocných stromov sú položené na spodku zákopu;
 • ďalším krokom je rozloženie kompostu;
 • potom prichádza vrstva hnoja;
 • na konci sú všetky živiny pokryté uvoľnenou pôdou a semená sú vysadené.

Nech sú zvolené akékoľvek metódy, hlavnou vecou je správne zasadiť semená do drážok. Nezabudnite, že špička semienka by mala byť hore.

Po výseve uhoriek na otvorenom priestranstve so semenami sa odporúča umiestniť na lôžka oblúky, na ktoré sa film pritiahne. Procedúra udrží teplo vo vnútri a semená budú klíčiť rýchlejšie.

Práca s klíčenými semenami

Ak sú uhorky vysadené semenami, je lepšie ich najskôr naklíčiť. Klíčiace uhorky vám umožnia získať silné sadenice, ktoré sa budú aktívne vyvíjať. Je dôležité dodržiavať všetky pravidlá. Na vyliahnutie klíčkov potrebujete teplo. Ak je teplota vzduchu pod 22 stupňov, proces sa môže zastaviť. Akonáhle sa semeno vyliahlo, odstráni sa z celkovej hmotnosti pomocou dezinfikovaných špeciálnych pinziet.

Semená predklíčených uhoriek je potrebné pestovať, keď klíčky majú veľkosť 0,5 cm. Semená klíčia zo zeme tretí deň, ale za podmienky, že je teplo.

V dobre zahriatej pôde sa vytvoria diery asi 3,5 cm hlboké, do ktorých sa klíčiace semená umiestnia vo vodorovnej polohe. Pri klíčkoch musíte byť opatrní, ak dôjde k poškodeniu, môže dôjsť k odumretiu rastliny. Odporúča sa umiestniť tri semená do trojuholníka do jednej diery.

Akonáhle sú uhorky vysadené do zeme, zavlažujú sa ustálenou vodou, mulčujú a prikryjú fóliou, kým sa na záhrade neobjavia prvé výhonky.

Domáca príprava

Schéma pestovania uhoriek na otvorenom poli pomocou pestovaných sadeníc má svoje vlastné charakteristiky. Začiatkom mája sa semená vysádzajú do škatúľ s pôdou a kladú sa na dobre osvetlený a teplý parapet. Odporúča sa pripraviť pôdu na báze rašeliny, potaše a dusičnanu amónneho s pridaním pilín.

Ako zasiať zrná? V pripravenej vlhkej pôde sa vytvoria priehlbiny rovnajúce sa 1 cm a tam sa umiestnia zrná. Po vysadení všetkých semien a pokrytí zeminou sa nádoba pokryje sklom alebo fóliou. Akonáhle sa objaví väčšina sadeníc, film sa odstráni.

Rastlina je pripravená na výsadbu, keď sa objaví 4-5 listov (to je asi 25 dní po vysadení semien). Odporúča sa začať kaliť sadenice týždeň pred presadením. Je užitočné brať ho každý deň vonku alebo na otvorený balkón. Deň pred vysadením je pôda dobre napojená.

Výsadba sadeníc uhoriek na otvorenom teréne sa uskutočňuje za slnečného a suchého dňa. Spolu s hlinenou hrudkou sú klíčky umiestnené na otvorenom teréne bez toho, aby sa príliš prehĺbili. Odporúča sa len posypať korene. Pri hlbokej výsadbe sa zvyšuje riziko hniloby.

Aká hlboká môže byť výsadba uhoriek? Hĺbka diery by sa mala rovnať veľkosti hlinenej hrudky, ktorá je obalená koreňmi sadenice. Rozstup medzi sadenicami by mal byť asi 18 cm. Vzdialenosť medzi radmi je asi 35 cm. Keď je rastlina vysadená, je pôda napojená a mulčovaná.

Následná starostlivosť

Ďalšia kultivácia uhoriek si vyžaduje starostlivú a šetrnú starostlivosť. V prvých dňoch po vysadení alebo keď sa na výhonkoch objavia prvé listy pomocou metódy semien, musíte monitorovať obsah vlhkosti v pôde. Ak sú listy pomalé, potom večer musíte zaliať rastlinu usadenou vodou.

Je užitočné riediť postele odstránením slabých a chorých klíčkov.Prvé riedenie by malo nastať, keď sa rozložia dva listy (keď sa výsadba uhoriek vykonávala pomocou semien), druhé riedenie sa vykoná, keď sa na rastline objaví 5 listov. Extra výhonky nie sú vykorenené, ale iba odrezané. Preto bude priestor medzi rastlinami veľký a koreňový systém nebude poškodený.

Uvoľnenie sa môže vykonať, ale iba opatrne a nie príliš hlboko. Ale keď uhorky rastú, prestanú sa uvoľňovať.

Niektoré kultivované odrody uhoriek si vyžadujú postup prištipnutia, aby sa zvýšili úrody bočných stoniek. Na podperu možno použiť vodorovnú alebo zvislú väzbu.

Ak boli sadenice vysadené, obdobie kvitnutia by malo začať do 25 dní. Ak boli semená vysadené, potom o týždeň alebo dva neskôr. Na nalákanie hmyzu, ktorý opeľuje kvety, sa odporúča postriekať rastliny sladkým roztokom. Cukor a kyselina boritá sa rozpustia v horúcej vode.

Počas obdobia plodenia si uhorky vyžadujú dennú zálievku za predpokladu, že nedochádza.

Vrchné obliekanie je potrebné, ak je leto chladné, objavili sa škodcovia alebo sa z nejakého dôvodu zmenil vzhľad uhoriek. Nenechajte sa však príliš uniesť hnojivami, pretože nielen nedostatok, ale aj nadmerné množstvo určitých prvkov môže mať vplyv na zdravie rastlín.

Aké hnojivá sú užitočné na aplikáciu do pôdy po presadení na trvalé miesto? Najčastejšie sa pri výsadbe uhoriek odporúča pridať minerálny dresing. Môžu sa aplikovať samotné alebo v zmesi s organickými prísadami. Na posilnenie koreňového systému je potrebný fosfor, počas rastu potrebuje zelenina dusík a počas kvitnutia rastlina potrebuje draslík.

Ako nakŕmiť uhorky? Najobľúbenejšie organické hnojivá sú hnoj a trus vtákov. Tieto najlepšie doplnky poskytujú rastline všetky potrebné živiny, posilňujú korene a stonky a stimulujú rast. Pred použitím zrieďte vodou. Na zvýšenie účinnosti je možné pridať drevný popol. Môže sa liečiť infúziou z iných prísad, ako sú žihľavy alebo zemiakové vrcholy.

Kvasinky sa považujú za dobré hnojivo. Zloženie, ktoré je na nich založené, posilní korene, aktivuje rast a zvyšuje odolnosť voči chorobám. Suché aj živé kvasinky sa môžu rozpustiť vo vode. Rastlinu musíte zalievať dva týždne po výsadbe.

Počas celého vegetačného obdobia sa môžu sadené uhorky ošetrovať suchým popolom alebo infúziou. Drevný popol nielen obohatí zeminu o živiny, ale odrazí aj mnoho škodcov.

Skúsený pohľad

Tajomstvo pestovania uhoriek z Tatiany, 47 rokov.

Uhorky vždy pestujem semenami. Výsadba sa začína prípravou uhorky. Robím brázdy a dobre ich zalievam. Semená sú vždy samoopelené a nikdy klíčiace. Semená sadím vo vzdialenosti rovnajúcej sa jednej z mojich dlaní. Potom posypeme malou vrstvou zeme a prikryji fóliou. To ich udrží v teple a rýchlo vyrastie.

Akonáhle sú klíčky pozorované, položil som film na oblúky. Rozriedil som postele a ponechal veľkú vzdialenosť medzi vysiatej zeleniny. Potom, čo sadenice posilnia, nainštalujem mreže a spustím podväzok. Táto metóda nikdy zlyhala.

Nadezhda, 54 rokov

Koľkokrát som nezasadil uhorky so semenami na otvorených posteliach, výsledok bol vždy odlišný. Často však boli napadnuté škodcami mladé sadenice. Len sa nespracovali. Preto som sa zastavil pri výsadbe hotových sadeníc na otvorenom priestranstve. Na postele inštalujem oblúk s natiahnutým filmom. Nakŕmim ich iba na prírodnom základe. Používajú sa vaječné škrupiny, banánové šupky, drevný popol a samozrejme hnoj. Tieto prísady umožňujú rast zdravých a chutných uhoriek.

recenzia
 1. Kseniya
  9.09.2019 09:51

  Ďakujeme za zaujímavé informácie! Tajomstvá pestovania uhoriek na otvorenom poli sú u každého záhradníka odlišné. Niektorí ich pestujú na pravidelnej posteli, iní uprednostňujú metódu teplej postele.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica