Použitie superfosfátového hnojiva na kŕmenie uhoriek v skleníku a na otvorenom poli

Fosforečné hnojivá musia prenikať do pôdy, kde uhorky rastú v malom množstve, ale neustále. Zabezpečujú normálny rast a vývoj koreňového systému, ako aj zelenú zem. Je dôležité poznať načasovanie kŕmenia, aby ste získali iba výhody.

Odrody superfosfátu

Superfosfát je vyvážený komplex živín, z ktorých väčšina je fosfor. Nedostatok tejto zložky vedie k tomu, že listy a stonky sú natreté v fialovom, modrom alebo hnedom odtieni, objavujú sa sivé škvrny. Pri nedostatku fosforu sú korene slabé a zle sa vyvíjajú, listy začínajú padať a rastlina zomiera.

Kŕmenie uhoriek superfosfátom vám umožní dosiahnuť dobrú imunitu. Rastlinná kultúra dobre odoláva plesňovým, vírusovým alebo bakteriálnym infekciám. Počas obdobia kvitnutia sa vytvára veľa kvetov, chuť uhoriek je šťavnatá a chrumkavá.

Superfosfát pre uhorky neobsahuje príliš veľa dusíka, takže hnojivo neprispieva k silnému rastu zelenej hmoty. Superfosfát sa tiež pridáva pri jesennom obrábaní. V tomto prípade budú budúci rok uhorky dodatočne znášať náhle mrazy.

Existuje niekoľko typov superfosfátov, ktoré sú vhodné pre uhorky v skleníku.

uhorky a fosfát

 • Jednoduchý superfosfát, predávaný vo forme prášku, sivý odtieň. Zloženie monofosfátu je približne 22% oxidu fosforečného. Sú tiež prítomné ďalšie zložky, ako je dusík, síra, síran vápenatý. Najlepšie sa používa na kompostovanie. Dobre to funguje s dusíkom.
 • Dvojitý superfosfát zahŕňa veľké množstvo fosforu (až do 52%), navyše obsahuje síru a dusík. Malé granule sa ľahko rozpúšťajú vo vode. Superfosfát dobre pracuje s draslíkom.
 • Používa sa tiež granulovaný superfosfát. Obsahuje veľa fosforu (viac ako 50%) a síranu vápenatého (viac ako 30%). Vytvorí sa kvapalný roztok superfosfátu, povolené je aj suché použitie.
 • Ammonizovaný superfosfát obsahuje asi 35% fosforu a 30% síranu draselného. Nemení kyslosť pôdy, dobre sa rozpúšťa vo vode.

fosfátová dávka

V skleníkoch je obzvlášť užitočné používať zmes na báze superfosfátu. 7-8 dní pred vysadením sadeníc vykopú pôdu a pridajú asi 30 g tejto zložky v kombinácii s 30 g dusičnanu amónneho a 20 g síranu draselného.

Povinné položky

Uhorky sú náročné na zloženie pôdy. Obsah živín musí byť vyrovnaný, pretože nielen nedostatok, ale aj nadmerné množstvo stopového prvku môže viesť k strate výťažku. Neodporúča sa pestovať uhorky na rovnakom mieste niekoľko rokov v rade. V skleníku sa pôda rýchlo vyčerpáva, preto sa odporúča ročná obnova.

Hnojivá pre uhorky sa pripravujú nezávisle pomocou ľudových receptov alebo sa nakupujú hotové. Musí sa zohľadniť dávka minerálnych alebo organických zložiek.

Minerálne zložky sú tiež obsiahnuté v samotnej pôde, ale ich množstvo nie je dostačujúce na úplný vývoj rastlinnej plodiny. Preto je potrebné pravidelne pridávať do pôdy fosfor, dusík, draslík, železo, mangán. V obchode nájdete komplexné minerálne hnojivá, ktoré pozostávajú z niekoľkých sledovacích prvkov naraz:

 • Dusíkaté hnojivá sú potrebné takmer vo všetkých fázach vývoja uhoriek. Obzvlášť výhodné je použitie dusíka na začiatku vegetačného obdobia. Nedostatok tejto zložky vedie k tomu, že listy uhoriek sú natreté bledozelenou farbou, plody sa skrátia, zahustia a tiež zosvetlia.
 • Fosfor stimuluje tvorbu vaječníkov a početného ovocia. Rastlina spomaľuje rast a v listoch sa pozorujú fialové škvrny.
 • Draslík je vodičom živín do všetkých častí rastliny, prispieva k normálnemu vývoju a hojnosti plodov. Pri nedostatku draslíka sa listy začnú krútiť dovnútra, okraje žltnú a vysušia. Plody sú hruškovitého tvaru.
 • Pri nedostatku vápnika sa listy začnú skladať, kvety padajú počas obdobia kvitnutia, plody sa tvoria horké.

starostlivosť o uhorky

Organické zlúčeniny sa vyrábajú z prírodných prísad. Ako základ možno použiť kompost, vtáčie trus, hnoj, humus, drevný popol, bylinné infúzie.

Počas vegetačného obdobia nemôžete používať hnojivá rovnakého typu. Odporúča sa striedať aplikáciu organických hnojív s minerálnymi zložkami.

Rôzne podmienky pestovania

Možnosti pestovania a starostlivosť o uhorky, ktoré rastú v skleníku alebo vonku, sú takmer rovnaké. Jediným rozdielom je, že skleník má viac príležitostí na udržanie teploty a vlhkosti na optimálnej úrovni.

rastúce uhorky

Ak rastlinná plodina rastie v skleníku alebo skleníku, je nevyhnutné sledovať zloženie a kvalitu pôdy. Vrchná pôda by sa mala odstraňovať každý rok a nahradiť novou vrstvou.

Na jeseň ho začnú dezinfikovať. Za týmto účelom môžete riediť vápno vo vode, nechať vylúhovať jeden deň a potom vykonať spracovanie. Na jarné spracovanie je vhodný slabý roztok manganistanu draselného.

 • Vrchná úprava uhoriek, ktoré sa majú pestovať v skleníkových podmienkach, sa začína v štádiu sadenia. Hnojivo sa aplikuje, keď sa objaví prvý pár listov, potom druhý pár a potom po ďalších dvoch týždňoch.
 • Niekoľko dní pred vysadením zeleninovej plodiny na trvalé postele sa odporúča vykonať postrek listov živnými roztokmi.
 • Ďalšie kŕmenie padá na štádium aktívneho rastu a kvitnutia.
 • Počas obdobia plodenia sa odporúčajú najmenej dve obväzy. Používajú sa iba tie stopové prvky, ktoré neovplyvňujú chuť ovocia.

Pre uhorky na otvorenom poli sa hnojivá pripravujú v rovnakých obdobiach. Dodatočné oplodnenie je potrebné, ak sa zmení vzhľad kríkov, výskyt chorôb alebo keď napadnú škodcovia.

Pravidlá obliekania

Pre uhorky vysadené v skleníkoch alebo na čerstvom vzduchu je rovnako užitočné ošetrenie živín koreňmi a listami.

kŕmenie

Koreňový dresing zahŕňa zavedenie potrebných živín pre každý koreň. Procedúru je potrebné vykonať večer, pri oblačnom počasí je to počas dňa povolené. Pre lepšie rozdelenie zložiek a zabránenie popáleniam koreňov sa pôda predbežne zalieva obyčajnou teplou vodou.Uhorky si môžete nakŕmiť hneď po daždi.

Obliekanie listov je potrebné najmä pre postele z uhoriek, keď je chladno, daždivé a postele nemajú dostatočné osvetlenie, keď sa mení vzhľad uhoriek.

Každý z týchto faktorov nepriaznivo ovplyvňuje vývoj koreňového systému. Preto bude hnojenie, ktoré sa aplikuje na pôdu, rastlina zle absorbovať.

fosfátové granule

ako fosfátové hnojivá zle rozpustné vo vode a v suchej forme sú rastlinami zle absorbované, záhradníci ho dodávajú v tekutej forme. Na tento účel sa granule nalejú vriacou vodou. V tomto prípade sa vlastnosti nestratia, ale kompozícia sa ľahko distribuuje do všetkých častí rastliny.

Granule sa za deň úplne rozpustia. Počas tejto doby sa roztok periodicky mieša. Hotový roztok sa filtruje tak, aby nevznikol sediment a pred použitím sa znova zriedi vodou.

Pokyny na použitie superfosfátu naznačujú dávku pre výsadbu uhoriek rovnú 20 g na 1 štvorcový meter. meter. Do otvoru musíte aplikovať hnojivo. Výsledný roztok by mal mať mliečnu bielu farbu.

Čas hnojenia

Pre uhorky v rôznych štádiách vývoja je vo väčšej alebo menšej miere potrebný superfosfát. Hnojiť uhorky, musíte prísne dodržiavať zrieďovacie pomery rôznych zložiek.

dvojitý superfosfát

Pri výseve semien je užitočné pripraviť zmes superfosfátu a dusičnanu draselného, ​​z ktorých sa každý vyberie po 10 g. Pridá sa 0,2 g síranu meďnatého. K pripraveným lôžkam sa môže pridať granulovaný superfosfát (na 1 štvorcový M. 5 g), ak sa použije vo forme prášku, potom zmiešané s humusom.

Pri výsadbe uhoriek do zeme sa odporúča použiť organickú hmotu, kal z hnoja alebo infúziu kuracieho hnoja. Namiesto organických zložiek môžete použiť minerálne hnojivo. Vo veľkom vedre sa voda zriedi 10 g superfosfátu, draselnej soli a dusičnanu amónneho.

Úplne prvá aplikácia hnojív sa začína vtedy, keď sa prvý pár pravých listov rozvinie na klíčku. Krmivo pre uhorky je obzvlášť potrebné, keď kríky vyzerajú slabo a zle rastú. Najzákladnejšou zložkou je dusík, tekutý hnoj alebo kuracie trusky.

Obzvlášť populárne uhorky sú zloženie močoviny a superfosfátu. Pridajte 30 g močoviny a 60 g superfosfátu do vedra s vodou. Hnojivo by sa malo počas zavlažovania aplikovať pod každý koreň.

Druhý postup hnojenia sa zhoduje so začiatkom kvitnutia uhoriek. Ďalšie komponenty stimulujú vzhľad veľkého počtu kvetov, zvyšujú počet vaječníkov a zabraňujú pádu kvetov. Komplexné hnojivo je možné pripraviť zriedením 45 g superfosfátu, 32 g dusičnanu amónneho a 23 g dusičnanu draselného v vedre čistej vody.

Je užitočné postrekovať postele zložením superfosfátu a suchého popola z dreva. Rastliny môžete jednoducho postrekovať roztokom superfosfátu. Za týmto účelom rozpustite 60 g superfosfátu v 10 litroch vody.

vychystávanie uhoriek

Ďalšie kŕmenie sa uskutočňuje v štádiu aktívnej tvorby ovocia. Počas tohto obdobia rastlina potrebuje veľké množstvo živín, najmä fosfor, draslík a dusík. Počas tohto obdobia je však najlepšie použiť namiesto minerálnych hnojív organické zložky.

Po určitom čase po prvom zbere sa uskutoční posledné hnojenie. To je potrebné na predĺženie obdobia tvorby ovocia, tvorby nových vaječníkov a vzhľadu rovnomerného a šťavnatého ovocia.

Odporúča sa použiť roztok superfosfátu, dusičnanu amónneho a draselnej soli, aby sa nezvlnili listy uhoriek a nezožltli. Každá zložka sa odoberie v rovnakom množstve a rozpustí sa vo vode. Počas zalievania je potrebné dbať na to, aby sa roztok nedostal na listy uhoriek.

recenzia
 1. olga
  3.03.2018 08:33

  Superfosfát je veľmi dobrý pre uhorky. Najmä ak je pôda v záhrade chudobná, ako tomu bolo v našom vidieckom dome, keď sme ju práve kúpili. Tiež používam aktivátor rastu pre uhorky a paradajky BioGrow... Uhorky s ním prinášajú ovocie intenzívnejšie.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica