Prečo listy balkónových uhoriek suché a na žlté škvrny, čo robiť

Akonáhle sa slnko začne zohriať, potrebuje ľudské telo veľa vitamínov. Uhorky patria medzi prvú zeleninu používanú v šalátoch.

A ak nie je možné pestovať zeleninu v letnej chalupe, môžete ju získať z rastlín na okne alebo na balkóne.

Odrody na pestovanie balkónov

Populárne odrody uhoriek pestovaných na parapete zahŕňajú tie, ktoré netvoria dlhé riasy, poskytujú vysoké výnosy a sú odolné voči chorobám:

 • Uhorky odrody Boy-s-finger dozrievajú štyridsať dní po výsadbe semien. Hybrid má dlhé biče, ale nelíšia sa ani pri vetvení. Plody zeleniny dosahujú dĺžku desať centimetrov, majú na koži hľuzy s malými tŕňmi. Chrumkavé greeny sa vyznačujú vynikajúcou chuťou.
 • Odroda Mazai patrí medzi skoré dozrievanie. Uhorky rýchlo sadajú a v júni produkujú drobné hrudkovité ovocie. Sadenice sa pripravujú od marca.
 • Hybridná Natasha rastie dobre na balkóne, ale rastlina potrebuje opelenie. Valcové uhorky sú vhodné na čerstvú konzumáciu a morenie.

uhorky na balkóne

 • Silné stonky odrody Masha dokážu splietnuť steny lodžie a každý uzol zviaže až sedem plodov, chutné, chrumkavé.
 • výnos uhorková jar je až sedem kilogramov na meter štvorcový.
 • Mestská uhorka bola vytvorená na pestovanie v byte. Silne rozvetvené stonky sú kompaktné. Rastlina nesie ovocie až do veľmi studeného stavu.

 • Balkónový zázrak je zvláštnou odrodou pre kultiváciu nekonvenčným spôsobom. Je nenáročný na podmienky pestovania. Rastlina sa v kvetináčoch cíti skvele. Vaječníky nevysychajú kvôli nedostatku vlhkosti a pôdy. Zelenina nesie ovocie päťdesiat dní po zasiatí.

Pre pestovanie uhoriek na parapete je najlepšie zvoliť parthenokarpické druhy obsahujúce samičie kvety. Z vaječníkov sa plody vyvíjajú úspešne, pretože nepotrebujú opeľovanie. Tie druhy zeleniny, ktoré potrebujú opelenie hmyzom, nerastú.

Pestujeme kvalitné sadenice

Okrem výberu rôznych uhoriek hrá dôležitú úlohu aj príprava sadeníc. Pred výsadbou v zemi sa semená uhoriek podrobia dezinfekčnej procedúre a ponoria sa tridsať minút do jedného percentného roztoku manganistanu draselného. Vek semien je dôležitý pri získavaní úrody zelene. Vezmite päťročné semená rastlín, pretože vyprodukujú najviac samičích kvetov.

sadenice uhoriek v kvetináči

Šálky rašeliny alebo tablety sú vhodné na pestovanie semien uhoriek. Semená sú ponorené do pôdy jeden a pol až dva centimetre. Aby sa sadenice liahli rýchlejšie, sú výsadby hojne napojené. Nádoby sa umiestnia do teplej miestnosti s teplotou vzduchu 25 stupňov nad nulou.Po otvorení prvého výhonku sa teplota zníži na 18 stupňov. Nové mladé výhonky uhoriek si vyžadujú:

 • bohaté zavlažovanie;
 • denné postrekovanie;
 • organizácia osvetlenia žiarivkami;
 • oplodnenie.

Za dobre organizovaných podmienok sa sadenice rýchlo vyvíjajú.

Vegetácia uhoriek na okne alebo balkóne

Zelenina pestovaná na balkóne alebo v okne prechádza rovnakými vývojovými fázami ako v skleníkoch, na otvorenom priestranstve. Je dôležité vybrať si balkón na uhorky.

Korene rastliny sa veľmi nelíšia, preto sú užitočné nádoby na sadenice zeleniny s priemerom väčším ako je výška.

Stále pokračujú v pestovaní uhoriek na parapete a nie sú spokojní so stresom z transplantácie. Krytá uhorka sa cíti skvele. Postrekovaním a denným zalievaním sa vytvára vlhké podnebie. Rastliny potrebujú kŕmenie každých desať dní. Sú vhodné špeciálne komplexy hnojív pre uhorky.

Po objavení piateho listu sa organizuje podpora pre stonky rastlín. Okno je ťahané sieťou a sú k nemu priviazané riasy uhoriek.

kvitnúce uhorky na balkóne

Ak sadenice dostanú výživu, ktorú potrebujú, svetlo, teplo a vlhkosť v dostatočnom množstve, potom nebudú žiadne neúrodné kvety a ovocie bude zviazané. Počet uhoriek na výhonkoch môžete zvýšiť pritlačením vrchu po siedmom až ôsmom liste. Na vytvorených bočných riasach sa tvoria ženské kvety. Nastavené ovocie rýchlo rastie. Denný zber zelentzu stimuluje tvorbu nových ovariálnych ovárií.

Balkónové zeleninové rastliny prechádzajú vývojovými fázami rovnako ako na otvorenom poli. Zrnú včas, ak sa podmienky na ich pestovanie a starostlivosť o ne vykonávajú v súlade s technológiou pestovania uhoriek.

Na podporu rias sa na balkón zatiahne lano, na ktoré sú priviazané výhonky.

Kríky uhoriek sa vytvárajú zovretím vrchnej časti po objavení jedenásteho listu. Na rastúcich bočných výhonkoch sa štiepanie uskutočňuje nad druhým listom, pri ďalších listoch zostáva päť až šesť listov.

Prečo ovariálne vaječníky zožltnú, čo robiť

Záhradníctvo nie je vždy uspokojivé. Musíte sa naučiť technológiu pestovania uhoriek skôr, ako dostanete chrumkavé greeny v mini záhrade usporiadanej do bytu alebo balkóna. Jedným z bežných problémov je to, že sa plody nevysadia alebo vaječníky po žltnutí vypadnú. Existuje niekoľko dôvodov pre tento stav zariadenia:

 • Nedostatok minerálnych prvkov v pôde vedie k žltnutiu ovárií. Nedostatok dusíka sa prejavuje zosvetľovaním listov. Pôdu môžete vylepšiť špeciálnymi zmesami, ktoré sú usporiadané vo vrstve pätnásť centimetrov.
 • Pokles teploty v noci vedie k podchladeniu rastlín. Uhorka rastie a vyvíja sa zle. Nemôžete od neho očakávať ovocie.

uhorky na balkóne v kvetináčoch

 • Sadenice aj dospelé rastliny sa zalievajú teplou vodou. Rozmrazovanie pôdy hrozí, že uhorky nebudú rodiť ovocie. A suchosť vzduchu a zeme nedovolí, aby sa vaječník vyvíjal v uhorkách.
 • Nedostatok svetla pre rastliny v okne spôsobí, že na stonkách rastú neplodné kvety.
 • Ak na parapete nie je dostatok miesta, nemali by ste sa pokúsiť pestovať všetky svoje obľúbené odrody uhoriek. Na to, aby zelenina mohla rásť pohodlne, potrebuje plochu pol metra štvorcový. Potom bude dostatok svetla a výživy a nenastane žltnutie vaječníkov.

Ak je nasadených veľké množstvo ovocia, vedie to k rozdrveniu uhoriek a ich sušeniu. Na normálnu úrodu bude stačiť dvadsaťpäť vaječníkov. Nie je potrebné nechávať kvety v spodných osiach listov, odoberú väčšinu živín.

Žlté škvrny na listoch sa môžu objaviť v dôsledku chorôb uhoriek. Pri infikovaní hubou uhorky rastú slabo.Aj keď rastlina kvitne a ovocie je zviazané, rastlina nebude produkovať uhorky. Bežné choroby rastlín zahŕňajú:

 • Fusarium;
 • múčnatka;
 • biela hniloba;
 • hnedá škvrna.

Je známe, že balkónové uhorky majú listy s bodkami. Huby ukladajú výtrusy na listy. A škodcovia uhoriek tiež ovplyvňujú túto časť rastliny. Vývoj chorôb končí smrťou rastliny. Preto je potrebné organizovať prevenciu infekčných infekcií. A ak sa u uhoriek objavia znaky patologického vývoja, ich ošetrenie. Choroby uhoriek sa liečia po ošetrení rastlín fungicídnymi prípravkami.

ascochitis na uhorkách

Známky chorôb uhoriek

Uhorky sú náchylnejšie na choroby ako iné záhradné plodiny:

 1. Všetky časti rastliny sú ovplyvnené bielou hnilobou. K infekcii dochádza s vysokou vlhkosťou v miestnosti a silným zalievaním. Spóry huby sú viditeľné vo vnútri stonky uhorky. Prenášajú sa ľudskými rukami, vzduchom. Plesňové spóry môžu letieť do otvoreného okna a usadiť sa na listoch uhoriek. Pomôže sa zbaviť choroby odstránením postihnutých častí, ich posypaním vápnom alebo drveným dreveným uhlím.
 2. Biele kvety na listoch sú znakom múčnatky. Keď sa objavia prvé príznaky choroby, listy uhoriek sa opeľujú sírnym práškom alebo sa rastliny ošetria Fitovermom.
 3. Hnedá škvrna na listoch sa objaví, keď teplota vzduchu prudko klesne. V priebehu času sa škvrny premenia na ulceráciu. Ochoreniu možno predchádzať zvýšením teploty vzduchu na 20 stupňov Celzia, znížením vlhkosti. Odstraňuje príznaky choroby spracovanie uhoriek kvapalinou Bordeaux.

K patologickým stavom uhoriek dochádza v dôsledku nedodržania pravidiel starostlivosti. Rastliny potrebujú vetranie, takže uhorky, ktoré sú husto zasadené, často ochorejú.

Prečo uhorky kvitnú

Ak sa sadenice uhoriek vyvinuli správne, objavia sa tridsať až štyridsať dní po výsadbe semien. Ak kvitnutie nenastane, potom existuje dôvod, prečo uhorky nekvetú.

Aby ste vylúčili výskyt takejto situácie, musíte:

 • vodné uhorky s teplou vodou ráno alebo večer;
 • sadenice rastlín vo vzájomnej vzdialenosti dvadsiatich piatich centimetrov;

 pleseň na uhorkách

 • odstráňte výhonky a púčiky v pazuchách dolných listov;
 • nákup semien zeleniny od dôveryhodných výrobcov;
 • pred kvitnutím krmivo s komplexmi obsahujúcimi draslík a fosfor, s výnimkou dusíka;
 • dezinfikovať pôdu pred výsadbou semien;
 • pridajte do pôdy kriedu alebo hydratované vápno.

Aby nevznikol problém rozkvetu alebo výskytu neúrodných kvetov, kupujú sa semená partenokarpických odrôd alebo samoopelených hybridov. A potom otázka: „Prečo vaječníky odpadnú a zožltnú“ vás nebude obťažovať.

recenzia
 1. Nádej
  7.07.2018 03:35

  Rastlina je potrebné kŕmiť rastovým bioaktivátorom BioGrow... Listy uhoriek tiež žltli, a keď som nalial tento liek, rastlina začala rýchlo rásť a objavilo sa veľa kvetov a vaječníkov.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica