Technológia a tajomstvá pestovania a starostlivosti o uhorky v polykarbonátovom skleníku

Pestovanie uhoriek v polykarbonátovom skleníku je pomerne vážna práca, ktorá si vyžaduje veľa nákladov a úsilia od osoby. Pestovanie v skleníku je oveľa ťažšie ako pestovanie vonku, pretože sami budete musieť vytvoriť najlepšie podmienky pre tieto rastliny.

Je tiež potrebné zohľadniť všetky charakteristiky a vlastnosti uhoriek. Preto sa pred začatím práce musíte naučiť, ako správne pestovať uhorky v skleníku.

Výber správnej odrody

Predtým, ako sa naučíte tajomstvá pestovania uhoriek v skleníku a začnete ich rozmnožovať, mali by ste zvoliť odrodu rastlín. Uhorky sa delia do niekoľkých skupín, medzi ktorými existujú špeciálne odrody skleníkov. Navyše sú dosť rôznorodé a majú svoje vlastné charakteristiky.

Emelya

Pomerne mladá, skorá odroda rôznych uhoriek pre súkromné ​​záhrady a skleníky. Pretože technológia pestovania uhoriek v skleníku je veľmi jednoduchá, môžu ich pestovať aj ľudia, ktorí sa do toho nezapojili.

Plody dozrievajú 30 až 45 dní po výsadbe sadeníc v pôde. Kríky tejto odrody sú neurčité a silné. Pokryté množstvom zelených listov.

Plody dosahujú dĺžku 20 cm. Chuť uhoriek nie je horká a dokonca mierne sladká. Emelya sa môže pochváliť maximálnym výnosom, ktorý je 15 kg na meter štvorcový. Ak viete, ako sa starať o uhorky v skleníku, môžete niekoľkokrát zvýšiť výnos.

cucumber emel

Táto odroda sa vyznačuje aj dobrou odolnosťou proti chladu, takže by ste sa nemali báť, aká by mala byť teplota pri pestovaní uhoriek.

odvaha

Ranná uhorka, ktorá rýchlo rastie a dozrieva do 40 dní. Rastlina nevyžaduje žiadnu údržbu, takže je ideálna pre ľudí, ktorí nechcú vedieť, ako sa starať o uhorky. Musí sa však zachovať optimálna teplota pre pestovanie.

odvaha uhoriek

Na jednom krovi Courage sa môže vytvoriť viac ako 10 vaječníkov. Najväčšie plody sú dlhé 15 cm a vážia 150 gramov. Majú tmavozelenú farbu a často povrchovú úpravu. Medzi vlastnosti ovocia patrí ich konzervácia, ktorá je dva týždne. Odvaha sa vyznačuje aj odolnosťou voči mnohým bežným chorobám, medzi ktoré patria:

Masha F1

Raná odroda, ktorá dozrieva mesiac po výsadbe v skleníku. Kríky rastliny sú determinované a poddimenzované. Nepotrebujú podväzok na ďalšie podpery a pripínanie. Uhorky sú pokryté malými zelenými listami a kvetenstvo. Všetky kvety na uhorkách sú samičky, takže záhradníci nemusia premýšľať o opeľovaní. Plody tejto odrody sú valcovité.

V priemere plody dorastajú do dĺžky 5-7 cm. Ľudia, ktorí vedia, ako sa starať o skleníkové uhorky, však dostanú väčšiu úrodu.

Odporúča sa pestovať sadenice začiatkom jari, začiatkom alebo v polovici marca. Krídla nemajú radi príliš nízke teploty, takže minimálna teplota pre uhorky by mala byť najmenej 15 - 20 stupňov Celzia. Ak je nižšia, rastlina nebude môcť rásť a rozvíjať sa normálne. Pri pestovaní je tiež potrebné sledovať dĺžku denných hodín. Malo by to byť asi 14-15 hodín denne. Tieto podmienky sú najvhodnejšie na získanie dobrej úrody.

uhorka masha f1

Mazay F1

Raná odroda, ktorá sa odporúča vysadiť v tuneloch alebo skleníkoch. Najpopulárnejšou je však pestovanie uhoriek v polykarbonátovom skleníku. Niektorí obyvatelia južných oblastí krajiny ich vysádzajú na otvorenom poli, ale v tomto prípade môžu kríky trpieť možnými nočnými mrazmi.

Mazai sa líši od ostatných odrôd vo veľkosti plodov, ktoré dorastajú do 15 - 17 cm. Hmotnosť každej uhorky dosahuje 140 gramov. Zelentsy sú pokryté pomerne veľkými hľuzami a majú valcový tvar. Chuť sa vyznačuje úplným nedostatkom horkosti.

Na získanie vysokokvalitnej úrody sa musí použiť správna poľnohospodárska technika na pestovanie uhoriek v skleníku. Ak sa o túto odrodu bude zle starať, bude na kríkoch veľmi málo ovocia.

uhorka mazay F1

Marinda F1

Docela populárna odroda, ktorá sa rýchlo dozrieva a ktorá sa pestuje vo filmových skleníkoch a skleníkoch. Prvé uhorky sa objavia na kríkoch 50 dní po výsadbe sadeníc. Marinda nepotrebuje starostlivú starostlivosť, takže dokonca aj začiatočníci môžu pestovať takéto uhorky v skleníku.

Kríky rastliny nie sú príliš husté, čo uľahčuje neskoršiu úrodu. Plody sú tmavozelenej farby, ich hmotnosť je 80 gramov a dĺžka je 10 cm. Dužina plodov je skôr chrumkavá a pevná. Z jedného štvorcového metra sa môže zozbierať viac ako 40 kg mladých uhoriek.

Marinda je rezistentná na mnohé choroby. Zriedkavo ochorie škvrnami, chrastami, mozaikou a múčnatkou.

nakladané uhorky F1

Príprava skleníka

Na pestovanie uhoriek v skleníku je potrebné vykonať prípravné práce.

umývanie

Pred pestovaním uhoriek v polykarbonátovom skleníku musíte dôkladne umyť všetko:

 • poháre a filmy sa vymývajú pomocou bežného mydlového roztoku;
 • výrobky zo železa a PVC sa najlepšie čistia vopred pripraveným roztokom octu;
 • polykarbonát sa čistí slabou zmesou mangánu.

Po dokončení práce v miestnosti je potrebné vetrať, aby všetko rýchlejšie schlo.

Príprava na dezinfekciu

Aby sa zabránilo ochoreniu pestovaných uhoriek, mala by sa dezinfekcia vykonať vopred v skleníku. Najskôr sa uskutoční mechanické spracovanie. Na tento účel sa odporúča starostlivo preskúmať skleník a odstrániť všetok mach, ktorý sa často vyskytuje pri vetraní skleníka. Potom sa všetky steny ošetria železným vitriolom, aby sa zbavili zvyšných spór.

Musíte tiež vyčistiť skleník od zvyšných častí. Mal by sa odobrať von a spáliť, pretože môže obsahovať patogény.

Úprava vápnom

Polykarbonátový skleník môže byť dezinfikovaný vápnom. Roztok sa aplikuje na celú štruktúru vnútri a na pôdu. Odporúča sa tiež spracovať zariadenie a pásky na zavlažovanie sadeníc.

Výroba vápna je pomerne jednoduchá. K 10 litrom vody sa pridá 500 g vápna a potom sa toto všetko vylúhuje celý deň.Potom sa roztok aplikuje na povrch štruktúry pomocou bežnej kefy. Osobitná pozornosť by sa mala venovať trhlinám, pretože často obsahujú škodlivé baktérie. Potom sa pôda postrieka striekacou pištoľou.

uhorky v skleníku

Dezinfekcia pomocou kontrolóra

Odporúča sa používať sivú kontrolu, pretože pri spaľovaní uvoľňuje plyn, pomocou ktorého môžete vyčistiť aj tie najneprístupnejšie miesta. Počas dezinfekcie sa odporúča používať špeciálnu masku a gumené rukavice. Udržiavanie skleníka v dyme trvá asi 3 dni, po ktorom ho môžete vzduchom vysať.

Dezinfekcia pomocou kontrolóra sa vykonáva, ak je teplota v skleníku pre uhorky v rozmedzí 12 - 15 stupňov Celzia.

Využitie biológie

Pestovanie a starostlivosť o uhorky by sa mali uskutočňovať v vopred pripravenom a spracovanom skleníku. Pomerne často sa na dezinfekciu používajú špeciálne biologické výrobky. Ich hlavnou úlohou je zlepšovať kvalitu pôdy a ničiť všetky patogény. Biológia je úplne bezpečná, takže vetrajte skleník s uhorkami po ich použití je voliteľné.

Odporúča sa vykonať takúto dezinfekciu na jeseň a nie na jar niekoľko dní pred výsadbou sadeníc do zeme.

Príprava pôdy

Predtým, ako si preštudujete vlastnosti pestovania uhoriek v skleníku, musíte sa oboznámiť s pravidlami obrábania pôdy. Toto sa vykonáva na úplné vyčistenie od patogénnych mikroorganizmov. Existuje niekoľko najúčinnejších metód spracovania.

zmrazenie

Táto metóda je najjednoduchšia, a preto je obľúbená u väčšiny pestovateľov zeleniny. Zem musí byť umiestnená v pevnom textilnom vrecku a udržiavaná pri nízkych teplotách niekoľko dní.

Niektorí ľudia nevedia, aká je najlepšia teplota na zmrazenie. Tento postup je najlepšie vykonávať pri teplote -20 stupňov. Zmrazenie sa vykonáva dvakrát, aby sa dosiahol najlepší výsledok.

Zahrievanie

Ak je teplota uhoriek v skleníku veľmi vysoká, potom veľa škodcov nebude môcť za takýchto podmienok žiť. Vysoké teploty však môžu negatívne ovplyvniť mladé kríky. Preto sa pred výsadbou sadeníc odporúča zahriať iba pôdu. Správne zahrievanie je možné dvoma spôsobmi:

 1. Varenie v pare. Najbežnejšia metóda tepelného spracovania, ktorú mnohí záhradníci radi používajú. Na naparenie pôdy je potrebné zahriať vedro vody na plynový sporák s roštom nainštalovaným na vrchu, na ktorom je pôda umiestnená v malom vrecku. Procedúra trvá hodinu a pol.
 2. Žíhanie. Pôda je úplne naplnená horúcou vodou, potom je umiestnená do špeciálnej nádoby a umiestnená do rúry, ktorá je zahrievaná na 100 stupňov. Kalcinácia sa vykonáva nie dlhšie ako hodinu.

naparovanie pôdy v skleníku

Použitie insekticídov

Pomerne často sa pestujú uhorky v skleníku v pôde, ktorá bola predtým ošetrená insekticídmi. Takéto prípravky sa často používajú pri ochrane proti škodcom v zemi. Pred použitím by mala byť pôda dobre navlhčená a uvoľnená, aby sa liek lepšie zmiešal so zemou.

Insekticídy je potrebné používať niekoľko mesiacov pred výsadbou sadeníc v pôde. Pri tomto postupe sa odporúča postupovať presne podľa pokynov, aby ste urobili všetko správne.

Použitie fungicídov

Niektoré z nich pred pestovaním uhoriek v polykarbonátovom skleníku ošetrujú fungicídy. Tieto prípravky pozostávajú z bakteriálnych skupín, ktoré zlepšujú imunitu mladých uhoriek a pomáhajú čistiť pôdu od baktérií. Najbežnejšie používaným riešením je Fitosporin. Na prípravu sa 20 ml liečiva zmieša s 8 až 10 litrami vody.

Príprava a siatie osiva

Niekedy ani starostlivá starostlivosť o uhorky v polykarbonátovom skleníku neumožňuje dosiahnuť dobrú úrodu. Toto sa často stáva, ak boli do pôdy vysadené nepripravené semená. Existuje niekoľko spôsobov prípravy sadivového materiálu.

máčať

Semená uhoriek môžu klíčiť dlho, preto sa pred výsadbou odporúčame namočiť. Preto sa všetky semená umiestnia do navlhčených textilných vreciek. Sú v nich na jeden deň. Počas tejto doby sa musí voda pravidelne vymieňať, aby bola vždy priehľadná. Nasledujúci deň sa semená vyberú z vaku a sušia sa na slnku.

klíčenie

Niekedy, počas pestovania uhoriek v polykarbonátovom skleníku, ľudia musia čakať dlho, kým sa objavia prvé výhonky. Tento proces sa môže oneskoriť, ak sa vysejú klíčiace semená. Na tento účel sa umiestnia do taniera, ktorý je pokrytý filtrovaným papierom alebo hrubou handrou. Potom sa semená zalejú a na 2-3 dni sa umiestnia na tmavé miesto. Počas klíčenia je potrebné dbať na to, aby semená úplne nevyschli.

pristávacia

Pestovanie uhoriek a ich pestovanie sú pomerne jednoduché. Odporúča sa zasadiť ich koncom alebo polovicou jari. Ak je siatie predčasné, odporúča sa vysiať suché semená, pretože vlhké sa môžu zhoršiť, ak nie je pôda dostatočne zahriata. Výsadba sa odporúča, ak je teplotný režim pre uhorky v skleníku 15 - 20 stupňov.

Otvory sa vyrábajú v intervaloch 30 cm a rady sú 40 cm. Do jednej diery nie sú umiestnené viac ako tri semená, vzdialenosť medzi nimi je 10 cm. Nestojí za to pestovať uhorky husto, pretože často budete musieť zhustnúť zahustené plodiny. Aj v husto vysadených kríkoch sa plodnice bičov vyvíjajú zle.

uhorky rastú v skleníku

Starostlivosť

Nie každý vie, ako sa správne starať o uhorky v skleníku. Malo by sa o ne postarať ihneď po výsadbe.

zalievanie

Správna pestovateľská starostlivosť musí zahŕňať pravidelné zalievanie uhoriek v skleníku, pretože milujú vlhkosť. Ak zavlažujete uhorky príliš zriedka, bude úroda nízka.

Keď je počasie príliš horúce, kríky potrebujú viac tekutiny, preto sa odporúča ich zalievať 2-3 krát týždenne. V prvých týždňoch môžete minúť jeden vedierko na meter štvorcový. Keď však kríky dorastú, spotreba vody sa zvýši a na jeden uhorkový krik musíte stráviť vedro.

Kríky príliš nezalievajte, pretože to zvyšuje úroveň vlhkosti v skleníku uhoriek.

Uvoľňovanie pôdy

Starostlivosť o uhorky v skleníku by mala byť sprevádzaná uvoľnením pôdy. Uskutočňuje sa po každom zalievaní, pretože po vysušení je zem pokrytá hustou kôrou. Počas uvoľňovania sa nesmú rastlinné slučky posúvať. Dajú sa len trochu zatlačiť do strán alebo zdvihnúť. Súčasne sa to robí veľmi opatrne, aby nedošlo k náhodnému poškodeniu uhoriek.

uhorky v skleníku

Vrchný dresing

Ľudia, ktorí poznajú tajomstvá pestovania uhoriek v polykarbonátovom skleníku, pravidelne nanášajú vrchné obklady do pôdy. To môže niekoľkokrát zlepšiť výťažok.

Aby kríky netrpeli neustálym nedostatkom živín, musia sa kŕmiť 4-6 krát v jednej sezóne. Hnojivá sa prvýkrát aplikujú ihneď po objavení prvých výhonkov. Najčastejšie sa používajú organické a minerálne hnojivá: kuracie trusky, mulleín alebo popol.

Pestované uhorky sa také hnojivá rýchlo absorbujú. Nabudúce sa kŕmenie uskutoční až po 15 - 20 dňoch.

záver

Pestovanie uhoriek v skleníku je oveľa jednoduchšie, ak sa vám to páči. Aby ste urobili všetko správne, odporúčame vám, aby ste si vopred prečítali pravidlá pestovania kríkov. Video s podrobnosťami o tomto procese môže tiež pomôcť pestovať uhorky v skleníku.

recenzia
 1. Katia
  1.01.2018 09:06

  Aby bola úrodu ešte príjemnejšia pre oko, odporúčam BioGrow, je to vynikajúci bioaktivátor pre rast rastlín, úroda získaná jeho používaním je veľmi príjemná, môžem odporučiť.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica