Prečo uhorky nechávajú stočiť dovnútra a čo robiť

Zakrivenie listov uhoriek môže byť spôsobené nedostatkom živín v pôde, ako aj rôznymi vírusmi a baktériami. Ak chcete pomôcť rastline a nestratiť úrodu, musíte poznať príčinu problému a je ich veľa.

Prečo uhorky kučerajú listy

Niekedy si môžete všimnúť, že listy uhoriek v záhrade vrások, žltnúce, suché a spadnúť. Pred začatím liečby musíte pochopiť problém, zvážiť choré kríky, možno sa nájdu ďalšie príznaky. Ak je príčina nevhodná a nesprávna, môžete úrodu úplne stratiť.

Bežné príčiny sú:

nedostatok živín v pôde (dusík, síra, horčík, vápnik);

 • nesprávne kŕmenie (nedostatočné alebo nadmerné zavádzanie určitých zložiek);
 • porušenie režimu zavlažovania;
 • napadnutie hmyzími škodcami;
 • plesňové, vírusové alebo bakteriálne infekcie;
 • úpal.

Ak narazíte na problém, môžete zastaviť jeho šírenie a oživiť choré kríky.

hore

Ak uhorka zanecháva stočenie smerom nahor, dôvodom je často nedostatok živín, najmä draslíka, vápnika a zinku.

listy uhoriek

Listy sa krúti smerom von kvôli mnohým chorobám. Najčastejšie kvôli múčnatke. Okrem toho sa na povrchu listov nachádza belavý kvet.

dovnútra

Listy uhoriek sa môžu krúti dovnútra kvôli nedostatku napríklad vápnika, dusíka, horčíka, síry. Nedostatky v týchto živinách môžu byť dôsledkom nesprávnej prípravy pôdy pred výsadbou alebo nedostatočného hnojenia počas vývoja rastlinnej zeleniny.

Ak vo vzduchu a v pôde nie je dostatok vlhkosti, odparovanie z povrchu listov uhorky sa urýchli. Na udržanie vlhkosti rastlina zmršťuje povrch listov a zmenšuje sa. Tento stav listov sa často pozoruje v horúcich letných dňoch.

listy uhoriek

Listová uhorka sa krúti nadol v dôsledku nadmernej vlhkosti a vysokej vlhkosti vzduchu.

Listy sa môžu krútiť dovnútra kvôli chorobám a útokom škodcov. U chorých kríkov sa mení farba listov, objavujú sa čierne alebo svetlé bodky, pruhy. Rastlina zožltne a zaschne.Dôvodom môže byť nesprávna výsadba (príliš husto vysadená), nedodržiavanie striedania plodín, príliš nízka alebo vysoká teplota vzduchu, nesprávna starostlivosť (napríklad predčasné burenie a uvoľňovanie pôdy).

sucho

Pestovatelia zeleniny môžu niekedy čeliť problémom, keď sadenice uhoriek vyschnú.

Tento problém sa často ľahko vyrieši, ak si to všimnete v počiatočných fázach:

 • Nesprávne zalievanie, nadmerná vlhkosť, ale najčastejšie jej chýba.
 • Nedostatočné osvetlenie.
 • Chladný vzduch, vďaka ktorému teplota pôdy klesne pod 17 stupňov a rastlina neabsorbuje živiny dobre.
 • Nedostatky mikroživín, najmä dusík a draslík.
 • Dôvodom sušenia a stočenia listov sadenice môže byť príliš hustá výsadba alebo malá nádoba.

listy suché

Rovnaké dôvody môžu viesť k zmene vzhľadu listov uhoriek, pokiaľ sa pestujú vonku.

Choroby a škodcovia môžu viesť k žltnutiu. Lôžka uhoriek sú najčastejšie postihnuté fusáriom, múčnatkou, molíc a voškami. Hrany zožltnú kvôli nedostatku živín v pôde av niektorých prípadoch listy uhoriek zožltnú a vysušia v dôsledku prirodzeného procesu starnutia. Spravidla sa to týka veľkých listov, ktoré už dlho stonajú.

Scvrknúť sa

Zvraštený žltkastý list by mal varovať pestovateľov zeleniny.

Na začatie správneho boja je potrebné včas určiť dôvod:

 • Hlavným dôvodom, prečo je zelená hmota uhoriek v skleníku nevhodná na zalievanie. Listová doska sa postupne stáva žltnou, suchou a odpadáva. Zavlažovacie uhorky Potrebujete 4-krát týždenne, najskôr môžete použiť slabý roztok manganistanu draselného, ​​„Fitosporín“, „Trichodermín“.
 • Zvrásnené listy môžu naznačovať nedostatok dusíka a ďalších stopových prvkov v pôde. V tomto prípade je užitočné pridať infúziu kuracieho hnoja alebo močoviny.
 • Listy uhoriek sa môžu z priameho slnečného svetla zmenšovať. Mala by byť nainštalovaná krycia konštrukcia, ktorá by chránila pred účinkami spáleného slnka.
 • Ak je rastlinná rastlina infikovaná infekciami alebo napadnutá škodcami, listy sa vrásky, suché, zožltnú.

listy uhoriek

Každý nepriaznivý faktor môže spôsobiť zníženie úrody a chuti ovocia, preto sa musí včas eliminovať.

Problémy s nástupom a odchodom

Dôvod, prečo sa listy sadeníc uhoriek stáčajú, uschnú a sú suché, môže byť v rozpore s pravidlami výsadby:

 • Uhorky musíte pestovať iba vtedy, keď sa pôda zahreje na +12 stupňov a nehrozí námraza.
 • Začínajú sa vysádzať v skleníku v polovici apríla, na otvorenom priestranstve začiatkom júna.
 • Sadenice, ktoré majú byť transplantované, by mali byť staré 25 dní.
 • Uhorky z uhoriek sa najlepšie viažu na podperu, aby sa nezasvetľovali všetky časti rastliny a aby sa umožnil voľný obeh svetla a vzduchu.

výsadba semien

V prípade nesprávnej starostlivosti riasy začnú rásť, listy sa krčia, sušia a žltnú a uhorky sú nepravidelného tvaru s horkou chuťou.

počasie

Teplé a vlhké letá sú najvýhodnejšie pre uhorky. V dôsledku vysokej teploty vzduchu je pôda neustále suchá, rastliny začínajú bolieť, plody strácajú svoju šťavnatosť a chuť, listy uschnú a sú suché Dlhšie zrážky, prudké kolísanie teploty okolia, návrat námrazy vedie k podchladeniu sadeníc. Výsledkom je, že rastlina môže odumrieť úplne.

počasie

Zamračené dni tiež spôsobujú, že sa listy skrútia dovnútra alebo von a strácajú svoju bohatú zelenú farbu.

hypotermia

Zníženie teploty vzduchu môže viesť k skrúteniu listov uhoriek, pretože zelenina patrí medzi zeleninové plodiny milujúce teplo.Na otvorenom poli to môžu byť nepriaznivé poveternostné podmienky (dlhodobé dažde, návrat mrazu), príliš skorá výsadba sadeníc v nevyhrievanej pôde.

sadenice uhoriek

Môže dôjsť k podchladeniu sadeníc uhoriek v dôsledku studeného parapetu, nesprávneho postupu kalenia.

Porušenie vzoru pristátia

Sadenice, ktoré sú vysadené príliš blízko pri sebe, sa často krútia, žltnú a listy sušia. To sa deje v dôsledku nedostatočného prísunu svetla, vzduchu, živín do všetkých častí rastliny. Zvyšuje sa riziko vzniku plesňových a vírusových chorôb.

výsadba uhoriek

Pri pestovaní sadeníc uhoriek je potrebné zvoliť veľké nádoby a počas výsevu udržiavať odstup. Ak sú semená vysadené okamžite na otvorenom teréne, potom sú diery urobené nie hlbšie ako 3 cm. Vzdialenosť medzi radmi by mala byť 80 - 90 cm. Medzi kríkmi je ponechaná medzera 20 cm.

V skleníku

Skoro každý má na zemi nainštalovaný skleník. Umožní vám to prispôsobiť sa poveternostným podmienkam, navyše môžete nezávisle nastaviť vlhkosť a teplotu vzduchu. Problémy sa však môžu objaviť aj v skleníku.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa uhorky nechávajú stočiť:

 • studená pôda (imunita rastliny klesá, vývoj sa spomaľuje);
 • nízka vlhkosť a vysoká vnútorná teplota;
 • nedostatok stopových prvkov v pôde (v skleníku je pôda vyčerpaná rýchlejšie, preto sa odporúča každoročne obnovovať vrchnú vrstvu Zeme a pravidelne aplikovať hnojivá).

uhorky v skleníkoch

Pri starostlivosti o skleníkové plodiny je veľmi dôležité stanoviť správny teplotný režim a zálievku.

Krútenie a ďalšie zmeny v listoch v skleníku by sa mali liečiť častým vetraním miestnosti, nastavením teplotného režimu a hnojením pôdy hnojivami. Teplota vzduchu v skleníku po klíčení by mala byť +22 stupňov. Hladina vlhkosti v skleníku sa mení v závislosti od vývoja uhoriek. Počas obdobia aktívneho rastu by vlhkosť mala byť 90%, počas obdobia kvitnutia trochu nižšia - 80%.

olivová uhorka

Hladiny vlhkosti v skleníkoch a skleníkoch sa ľahko udržiavajú pri stálom zalievaní. Ak je v skleníkovej pôde dostatok vlhkosti, bude sa rastlina cítiť dobre.

Na parapet

Doma na parapete môžete pestovať uhorky a hostiny v ktorejkoľvek sezóne. Niektoré faktory však môžu ovplyvniť vývoj rastlín a ich výnosy.

Ak sú listy uhoriek na parapete zvlnené a suché, potom nepriaznivými faktormi môžu byť:

 • nesprávny režim zavlažovania (pri pestovaní plodín v miestnosti je potrebné zriedkavé zavlažovanie);
 • nedostatočná vlhkosť vzduchu;
 • nedostatok živín v pôde;
 • nesprávne vybratá pôda.

uhorky na parapete

Situáciu je možné napraviť obnovením zavlažovacieho režimu. Polievanie uhoriek hojne teplou vodou stačí jedenkrát týždenne. Je nevyhnutné zabezpečiť, aby nedochádzalo k stagnujúcej vode.

Je užitočné pravidelne striekať zelenú časť rastlín, nezabudnite na kŕmenie.

Listy sadeníc uhoriek menia svoj vzhľad v dôsledku nedostatočného prísunu svetla, prievanu, zlej pôdy, nesprávne vybranej nádoby, príliš hustého výsadby semien.

Nesprávne zalievanie

Uhorka miluje veľa vody, preto si vyžaduje neustále zavlažovanie. Po zvlhčení pôdy sa uhorkám dodáva dostatok živín na tvorbu chutného ovocia. Keď je pôda predsušená, rozvoj kultúry sa zastaví.

nesprávne zalievanie

Zároveň je potrebné zabrániť stagnácii vody v koreňoch, čo narúša tok vzduchu do nich a zvyšuje sa riziko hniloby:

 • Pred začiatkom obdobia kvitnutia sa odporúča zalievať uhorky každých 4-5 dní.
 • Po výskyte vaječníkov sa počet zavlažovaní zvýši na každé dva dni.
 • V aktívnej fáze plodenia, napojená každý druhý deň. Ak je počasie horúce, suché, zobrazí sa denné zalievanie.

S nástupom častých dažďov sa zavlažovanie pôdy úplne zastaví. Pred kvitnutím, 1 sq.m konzumovať 4-5 litrov teplej vody. Pri tvorbe vaječníkov a plodov sa spotreba vody na 1 štvorcový meter. m sa zvyšuje na 10 litrov.

správne zavlažovanie

Nedostatočné napájanie

Je dôležité nastaviť režim zavlažovania uhoriek. Suché a horúce počasie môže spôsobiť rolovanie listov. V takom prípade musíte obnoviť rovnováhu vody. Najprv by ste mali starostlivo uvoľniť ornicu a potom hojne zavlažovať teplou vodou.

V budúcnosti sa zalievanie odporúča každých 4-5 dní, pôda by mala byť mokrá do hĺbky 12 cm.

Je jednoduchšie zvýšiť vlhkosť v skleníku alebo miestnosti ako vonku. Je dôležité, aby sa nevyhnutná vlhkosť privádzala nielen do koreňov, ale aj do listov. Voda sa postrieka rozprašovacou fľašou. Ak sú listy suché na otvorenom poli v dôsledku suchého vzduchu, potom môžete zaliať listy. Procedúru je možné vykonávať iba skoro ráno pomocou teplej usadenej vody.

zavlažovacie uhorky

Správne zalievanie uhoriek umožní pôde prijímať dostatočné množstvo vlhkosti. Výsledkom bude, že ovocie bude hladké, šťavnaté a sladké. Riziko choroby sa znižuje a počet plodín sa zvyšuje.

Bohaté zalievanie

Nadmerná vlhkosť vedie k tomu, že listy uhoriek klesajú a zostávajú neživé. V tomto prípade musíte zastaviť zalievanie skôr, ako pôda vyschne. Voda na zavlažovanie by mala byť teplá, usadená, nadmerné zalievanie pôdy vedie k zasoleniu, zamokreniu a tvorbe kôry. Na povrchu Zeme sa objaví belavá kôra, ktorá zabraňuje toku svetla, kyslíka a živín. Ihneď po výsadbe uhoriek sa prvé zalievanie uskutoční za 3-4 dni.

hojné zalievanie

Po každom zalievaní sa odporúča uvoľniť pôdu. Tým sa zabráni krustovaniu a zabezpečí sa lepšie rozloženie vlhkosti a prospešných stopových prvkov.

Nedostatok živín

Listy sa krúti najčastejšie s nedostatkom dusíka alebo draslíka. Pri nedostatku dusíka sa okraje listov krútia smerom dovnútra as nedostatkom draslíka smerom von, zatiaľ čo okraje listov začínajú žltnúť. Nedostatok živín môžete vyplniť dusičnanom amónnym, draselnou soľou, drevným popolom a síranom draselným.

Nedostatok živín

Ale nielen dusík a draslík môžu viesť k zmene vzhľadu uhoriek. Napríklad pri nedostatku horčíka vyzerajú listy pomaly, objavujú sa svetlo žlté škvrny. Listy sú bledé s nedostatkom medi. S nedostatkom vápnika sa na listoch nachádzajú biele pruhy, ktoré sa postupom času rozširujú.

Amoniak horí

Plechová doska je po spálení s amoniakom skrútená dovnútra. Stáva sa to v dôsledku zavedenia čerstvého hnoja do pôdy alebo nadmerného množstva dusičnanu amónneho. V tomto prípade sa odporúča odstrániť ornicu spolu s hnojivami. Potom musíte pridať čerstvú zem a vodu.

vyberanie

Koreňový systém uhoriek je zle vyvinutý a netoleruje zber, preto mnohí skúsení pestovatelia zeleniny tento postup vylučujú. Ak sa má pestovať kultúra prostredníctvom sadeníc, potom sa semená okamžite vysádzajú do samostatných nádob, je najlepšie zvoliť rašelinové šálky.

sadenice uhoriek

Ak boli semená vysadené v spoločnej nádobe a po ponorení do otvoreného terénu sa listy začali krútiť a žltnúť, potom sa korene poškodili. To je hlavný dôvod, prečo listy po uhorkách menia vzhľad.

Na oživenie poškodenej rastliny je potrebné ošetriť postele špeciálnymi prípravkami: „Epin“, „Zircon“, „Kornevin“.

Choroby a škodcovia

Choroby uhoriek sa často objavujú ako dôsledok nerešpektovania striedania plodín, zmien teploty, zvýšenej vlhkosti, nedostatku včasného kŕmenia, slabého osvetlenia, nepripraveného na výsadbu pozemku, zalievania studenou vodou. U uhoriek je možné pozorovať curling listov pri chorobách, ako sú múčnatka, peronosporóza, perloosporia, fusáriové vädnutie, šedá alebo biela hniloba, poľná mozaika.

choroba uhoriek

Existuje mnoho spôsobov, ako liečiť kučeravé listy, ktoré sa skrútia kvôli chorobe. V skorých štádiách, keď sa plody ešte nevytvorili, môžete použiť chemikálie. Ak sa problém objavil vo fáze tvorby ovocia, je lepšie zvoliť biologické produkty a zloženie ľudových receptov.

Medzi známe prostriedky na boj proti chorobám patria: „Fitosporin“, „Hom“, tekutina Bordeaux, „Oxyhom“.

Deformácia listov môže byť spôsobená kolonizáciou škodcov. Najbežnejšími útokmi sú roztoče a vošky. Hmyz interferuje s prísunom živín a vody a prenáša tiež patogény. Ak sa nájdu škodcovia, postele by sa mali postriekať Fitovermom, Aktofitom, Barguzinom, Aktárou.

Fitoverm liek

Poškodenie plesňou múčnatkou

Pri infikovaní múčnatkou sa na listoch pozoruje belavo-sivý kvet. Postupne sa práškový povlak šíri do všetkých častí rastliny, listy sa môžu krútiť, žltnúť a vysušiť.

Pôvodca plesňovej choroby v chladnom a vlhkom počasí veľmi rýchlo prechádza na zdravé kríky. Spóry huby umierajú pri teplotách vzduchu nad +25 stupňov. Nesprávne zalievanie a nadbytok dusíka v pôde môžu vyvolať chorobu.

múčnatka

Aby sa predišlo chorobám, je potrebné postele náležite zalievať a to iba teplou usadenou vodou, včas odstrániť burinu a uvoľniť uličky. Po zbere musia byť zvyšky vrchov odstránené z miesta.

Root rot

Koreňová hniloba ovplyvňuje kultúru v ktorejkoľvek fáze jej vývoja. Spočiatku sú zasiahnuté korene, ktoré postupne zhnednú do žlta a postupne vyschnú. Potom sa stonka stáva tenšou a celá kríková uhorka zomrie.

Zavlažovanie studenou vodou, nesprávna výsadba uhoriek, hlboké výsevy, prudká zmena z tepla na chlad a naopak môžu spôsobiť chorobu.

Choré rastliny je potrebné okamžite vytrhnúť koreňmi a spáliť. Zvyšné rastliny môžu byť ošetrené drevným popolom, síranom meďnatým.

Porážka vírusu

Počas porážky vírusových chorôb sa najskôr zmení farba listov. Sú bledé, stočené, vrásky a žlté, objavujú sa škvrny. Vírusy sa prenášajú hmyzím škodcom alebo sa prenášajú semenami. Preto sa semená musia pred výsadbou ošetriť špeciálnymi roztokmi a zohriať na teplotu +70 stupňov.

Porážka vírusu

Mozaika uhoriek po transplantácii často postihuje mladé výhonky. Vošky sa považujú za vírus. Na listoch sa objavujú početné škvrny, navyše sa môžu krútiť.

Kedy a ako nakŕmiť uhorky

Dôležitým bodom pri pestovaní uhorky je zavedenie hnojív a stimulátorov rastu. Je dôležité vedieť, kedy, v akom množstve a ktorý prvok je najlepšie pridať. V rôznych obdobiach vývoja kultúra potrebuje určité mikroelementy vo väčšej alebo menšej miere.

Prvé kŕmenie sa uskutočňuje po rozvinutí tretieho pravého listu. Na rast zelenej hmoty je potrebný dusík. V tomto okamihu vyberte močovinu, nitrofósku alebo infúziu mulleínu síranom draselným.

močovina hnojiva

Po dvoch týždňoch sa uskutoční nové kŕmenie. Môžete použiť infúziu kuracieho trusu alebo hnilobu bylinnej infúzie.

Ďalšie kŕmenie pripadá na obdobie kvitnutia. Rastlina najviac potrebuje draslík. Vhodný je listový alebo koreňový dresing so zmesami s drevným popolom. Dobre nasýtite pôdu infúziou mulleínu superfosfátom a síranom draselným. Počas aktívneho plodenia je potrebný dusík, horčík a draslík. Je užitočné pridať dusičnan draselný listovou metódou.

Preventívne opatrenia

Aby ste zabránili curlingu listov uhoriek, musíte dodržiavať preventívne pravidlá poľnohospodárskej technológie:

 • nezabudnite na dôležitosť pravidelného a správneho zavlažovania, stanovenia úrovne vlhkosti a teploty v skleníku, častého vetrania miestnosti;
 • Aby sa zabránilo výskytu škodcov a chorôb, musí sa pôda pred výsadbou dezinfikovať, semená sa tiež spracúvajú, musí sa pozorovať striedanie plodín;
 • včasné používanie hnojív nahradí nedostatok stopových prvkov a zvýši imunitu rastliny.


Ak sa dodržia všetky pravidlá, problémy sa objavia zriedka a je možné zhromaždiť veľkú úrodu chutného ovocia.

recenzia
 1. Olya
  9.09.2018 14:49

  Podobný problém môže vzniknúť pri používaní hnojív, ktoré nie sú vhodné pre vašu pôdu. Odporúčam opätovnú výsadbu všetkých sadeníc v novej pôde a pridanie bioaktivátora. “BioGrow».

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica