Ako namočiť a spracovať semená uhorky peroxidom vodíka pred výsadbou?

Predsienba osiva je povinné opatrenie, ktoré ovplyvňuje klíčenie uhoriek, zabraňuje infekcii sadeníc vírusovými alebo hubovými chorobami. Semená uhoriek sa doma ošetrujú peroxidom vodíka. Tento postup je pomerne jednoduchý a pokiaľ ide o účinnosť, je porovnateľný s množstvom agrotechnických techník zahrnutých do prípravy pred výsevom.

Prečo ošetrovať semená peroxidom?

Semeno uhorky klíčí vo svojom prirodzenom prostredí za určitých podmienok. Medzi ne patrí zvýšená teplota a vlhkosť, intenzita svetla a zvýšená dodávka kyslíka. Tieto faktory potláčajú účinok látok, ktoré inhibujú prebudenie embrya počas spiaceho obdobia, a ovplyvňujú zvýšenie stimulátorov rastu v skladovacom tkanive semien.

spracovávať semená

Aby prinútili semeno, aby vyšlo zo stavu prirodzeného pokoja v podmienkach, keď vonkajšie teploty zamrznú a je tam sneh, uchýlia sa k technikám, ktoré napodobňujú prírodné prostredie. Semená sú zmrazené, zohrievané, namočené v roztoku s hnojivami s obsahom mikroživín, prepláchnuté (nasýtené kyslíkom) a dezinfikované fungicídmi.

Mnoho z týchto techník vyžaduje opatrný prístup, dodržiavanie prísnych teplotných a časových režimov. Na zjednodušenie postupu prípravy semien sa pred výsevom upravujú peroxidom vodíka, pričom sa kombinuje niekoľko prípravných postupov naraz.

peroxid vodíka

Peroxid ovplyvňuje srsť osiva. V dôsledku oxidačnej reakcie pod vplyvom kyslíka sa znižuje množstvo inhibítorov, ktoré inhibujú klíčenie. Embryo sa prebudí a začne nový životný cyklus rastlín.

Dôležité! Peroxid vodíka pôsobí súčasne ako účinný antiseptický a rastový stimulátor.

Ako peroxid vodíka ovplyvňuje semená?

Peroxid vodíka predávaný v lekárňach má koncentráciu 3%. Mierne kyslé prostredie má komplexný účinok na semená uhoriek:

pred nástupom na palubu

 • ovplyvňuje silnú šupku a prispieva k jej deštrukcii;
 • v dôsledku oxidačných procesov klesá množstvo látok, ktoré obmedzujú klíčenie embrya;
 • saturácia endospermu kyslíkom, zvyšuje účinok stimulátorov rastu;
 • peroxid vodíka dezinfikuje povrch škrupiny a šrafované sadenice a ničí patogénnu mikroflóru.

Namočením semien uhoriek peroxidom vodíka pred výsadbou sa získa okamžitý účinok dezinfekcie a nasýtenia sadivového materiálu dávkou aktívneho kyslíka. Peroxid aktivuje klíčivú energiu embrya, čo zaisťuje priateľské výhonky.Ošetrenie peroxidom nezaberie veľa času a je v každodennom živote veľmi jednoduché.

pevná kôra

Ako správne namočiť uhorky?

Výsadbový materiál sa pred zákrokom kalibruje a snaží sa utratiť v počiatočnej fáze. Toto sa uskutočňuje umiestnením semien do soľného roztoku alebo čistej vody na 20 až 30 minút. Plávajúce semená sa odstránia a semená, ktoré sa usadili na dne, plné, sa umyjú a pripravia na ďalšie spracovanie:

dezinfikuje povrch

 1. Na premočenie semien budete potrebovať 3% peroxid vodíka, ktorý si môžete kúpiť v lekárni v sklenených alebo plastových fľašiach s objemom 50 ml alebo viac. Ak máte v úmysle popri namáčaní semien vykonávať aj ošetrenie pôdy alebo postrek antiseptikom, je výhodnejšie kúpiť peroxid v litrových nádobách v obchodoch s chemickými činidlami.
 2. Budete potrebovať sklenený tanier alebo pohár, do ktorého môžete liek bezpečne naliať. Vyberte objem jedál v závislosti od množstva semien, ktoré sa majú namočiť. Ak musíte spracovať niekoľko rôznych odrôd súčasne, potom každá z nich potrebuje osobitné jedlo. Misky sa premyjú a sušia.
 3. Pripravte si malé kúsky látky, aby absorbovali prebytočnú tekutinu a udržiavali okolo semien konštantnú vlhkosť. Je nežiaduce používať príliš riedenú tkaninu, medzi vláknami, ktorých sa semeno môže zachytiť a poškodiť. Gáza alebo bandáž by sa mali stočiť do 4 až 5 vrstiev.
 4. Na dno sklenenej nádoby položte handričku a navlhčite ju roztokom peroxidu vodíka. Semená položte na svoj povrch a rovnomerne ich rozložte po povrchu. Vrchná časť s druhým kusom tkaniny. Navlhčite túto vrstvu tak, aby boli semená úplne pokryté nasiaknutou handrou.
 5. Ak je nasiaknuté veľké množstvo sadivového materiálu rovnakej odrody, môžete ho vložiť do sklenenej nádoby a naplniť ho roztokom peroxidu bez použitia ochrany tkaniny. V tomto prípade sa prípravok naleje len tak, aby pokrýval vrchnú vrstvu o 2 až 3 mm.

Namočené semeno sa udržuje v roztoku pri normálnej teplote miestnosti počas 12 hodín. Potom sa premyje vo prevarenej vode a vysuší sa.

plávajúce semená

Čo hľadať?

Príprava semenného lôžka samozrejme priamo súvisí s kultivačnou metódou:

 1. Ak sa uhorky pestujú v sadeníc, semená sa vysádzajú do rašelinových kvetináčov ihneď po spracovaní. V tomto prípade nie je vôbec potrebné čakať, kým sa nevyliahnu. Tepelné a svetelné podmienky sa vytvárajú omnoho ľahšie doma.
 2. V prípade, že sa plánuje pestovanie uhoriek priamym výsadbou do zeme, semená sa ďalej môžu nechať napučať do stavu sadeníc. Na zvýšenie imunity sa klíčiace semeno umiestni do chladničky cez noc. Potom môžu byť semená vysadené na stálom mieste s úplnou istotou, že priateľské výhonky sa objavia o niekoľko dní.
 3. Okrem toho je kvalita semena, ktoré prešlo takýmto spracovaním, omnoho vyššia. Je známe, že patogény sa často prenášajú pomocou sadivového materiálu. Môžu preniknúť nielen do vonkajšieho obalu, ale aj do endospermu. Antimikrobiálne a antiseptické účinky peroxidu vodíka zabraňujú týmto nebezpečným procesom.

príprava semenného lôžka

Ak ste si istí kvalitou alebo ste si zakúpili vyložené, potiahnuté, laserové alebo plazmatické semeno, nemá zmysel ich znova spracovať. A obyčajné semená vo vreckách, ktoré nemajú ochranný povlak, sú dezinfikované výrobcom.

Výsadba materiálu nakúpeného z rúk na trhoch je predmetom spracovania. Je vhodné dezinfikovať vaše vlastné semená alebo semená prijaté prostredníctvom výmeny prostredníctvom priateľov. Buďte opatrní a ak máte najmenšie pochybnosti o kvalite sadivového materiálu, použite cenovo dostupný a lacný spôsob ochrany rastlín pomocou peroxidu vodíka.

vlastné semená

recenzia
 1. rita
  5.05.2020 09:46

  Je to veľmi lákavé, snažím sa s peroxidom zaobchádzať, myslím, že to vyjde. Rada je veľmi láskavá.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica