Je potrebné ošetrené semená uhoriek namočiť pred výsadbou a je to možné

Pri predbežnej úprave semien uhoriek pred výsadbou môžete použiť rôzne riešenia. Postup je účinný av niektorých prípadoch potrebný. Spracovanie poskytuje dobré, silné výhonky a bohatú, chutnú úrodu, aj keď je vystavená nepriaznivým faktorom.

Správny výber semien

Ak chcete získať dobrú úrodu uhoriek, musíte si vybrať správne semená:

semená sú správne

 • Najprv je potrebné zvážiť, kde sa má plodina pestovať, na otvorenom poli alebo v skleníku. Pre skleník je lepšie zvoliť si odrody parthenocarpic (nevyžadujú opeľovanie). Pre otvorené postele sa vyberajú odrody opeľované včelami.
 • Je potrebné rozhodnúť, či sa budú pestovať hybridné alebo odrodové uhorky.
 • Je nevyhnutné oboznámiť sa s charakteristikami vybranej odrody. O koľkej dozrieva, výnos, tolerancia tieňa, odolnosť voči suchu, úroveň odolnosti voči chorobám a škodcom, chuť.

Na obale semien musíte venovať pozornosť nielen obrázku, ale aj popisu. Mali by sa uviesť základné informácie o odrode, dátumoch výsadby a menovaní. Sadenice si nemôžete kúpiť s vypršaným dátumom.

spracované semená

Skladovanie osiva

Pri výbere semien sa musíte pozrieť na ich vek. Ak sa vysadí čerstvé zrno, objaví sa veľa neúrodných kvetov. Na výsadbu sa semená vyberajú pred 2-3 rokmi. Okrem toho podmienky skladovania zohrávajú dôležitú úlohu pri kvalite budúcej úrody.

Sušené sadenice sa najlepšie skladujú v papierových vreckách, textilných vreckách. Na obale musíte nalepiť štítok s názvom odrody a dátumom zberu. Balenie s posadnutým je umiestnené na suchom a tmavom mieste. Musí sa skladovať pri teplote 15–20 stupňov.

Semená sa lepia na papierové pásky špeciálnym lepidlom v určitej vzdialenosti od seba. Zrná sa zlepia pár mesiacov pred výsevom, potom sa páska navinie na kotúč a nechá sa na chladnom a tmavom mieste.

treba sa pozerať

Semená na varenie

Pred výsevom sa semená uhoriek musia triediť ručne. Vybratý materiál semien je dezinfikovaný, ošetrený prípravkami stimulujúcimi rast, stvrdnutý a klíčiaci.

lepidlo

Výber najlepších vzoriek

Na siatie sú vhodné iba husté, rovnomerne zafarbené, nepoškodené semená. Ak ich je veľa, potom je možné ich triediť pomocou soľného roztoku (50 g soli sa rozpustí v litri vody). Sadivový materiál sa ponorí do vody so soľou počas 10 minút, za občasného miešania.

Na sadenie nechajte iba semená, ktoré zostávajú na dne. Prázdne poškodené sadenice zostávajú na povrchu. Musia byť zahodené. Zostávajúce zrná sa premyjú a sušia.

najlepšie exempláre

Je potrebné ošetrenie osiva pred výsadbou?

Ak sa produkt nakupuje od dobre známej spoločnosti, nemusí sa ošípané pred výsevom upravovať. Väčšina skúsených agronómov však túto prípravnú fázu neobchádza.

 • Namáčanie zaisťuje klíčenie väčšiny vysadených semien a urýchľuje klíčenie. Tento postup však bude k ničomu, ak bude počasie vonku dobré, zrná sa vyrastú samy o sebe.
 • Ak sa počas namáčania objavia korene, zvyšuje sa riziko poškodenia, navyše sa sadenice stanú náchylné na chlad a vysokú vlhkosť.
 • Rastlinný materiál je potrebné dezinfikovať, pretože na povrchu šupky sa nachádzajú patogény.
 • Hybridné semená nie sú potrebné, pretože sa už ošetrujú fungicídmi a inými liečivami.

Predbežná liečba môže obsahovať niekoľko bodov, takže sa môžete nezávisle rozhodnúť, ktorý z nich by sa mal urobiť a ktorý z nich nebude potrebný.

pred nástupom na palubu

Hybridné semená

Hybridné semená sa získavajú krížením rôznych odrôd rastlín, aby sa dosiahli najlepšie vlastnosti. Starostlivosť o hybridné uhorky je ľahšia, sú odolnejšie voči nepriaznivým faktorom a chorobám. Ich zrná sa však neodporúčajú na výsadbu v budúcom roku, pretože kríky rastú slabo, úroda sa znižuje a plody sa tvoria s nízkou chuťou.

rastliny rôznych rastlín

Osivo odrôd

Osivo odrôd sa získava krížením rastlín toho istého druhu. Takéto uhorky si vyžadujú starostlivú starostlivosť, sú menej odolné voči chorobám, teplu, chladu, ale ich zrná sa môžu použiť ako sadivo pre budúci rok.

jeden druh

Vyložené semená

Vykladané semená sú pokryté špeciálnou škrupinou, ktorá sa ľahko rozpustí vo vode. Farba vonkajšieho obalu sa môže meniť. Obal obsahuje zložky, ktoré chránia pred rôznymi infekciami a škodcami, stimulujú rast rastlín a tiež obsahujú veľké množstvo stopových prvkov.

Veľkosť semien sa počas spracovania nemení. Je nevyhnutné ich zasiať do dobre navlhčenej pôdy. A v budúcnosti je potrebné časté a hojné zavlažovanie. Nie je možné namočiť takéto zrná pred výsevom, inak sa ochranný obal okamžite rozpustí a nebude to mať žiadny úžitok.

špeciálne puzdro

Semená dražé

Peletovaný sadivový materiál sa líši od bežných semien tým, že povrch je pokrytý ochrannou výživnou vrstvou. Obsahuje zložky, ktoré stimulujú rast rastlín, ako aj hnojivá.

Granulované zrná sú veľké, a preto sa dajú ľahšie pestovať. Charakteristickým rysom starostlivosti je časté a bohaté zavlažovanie. Vlhkosť je potrebná na to, aby ochranný obal nasiakol a rozpustil sa. Ak je pôda suchá, semená nebudú klíčiť.

Sadenice sa objavujú spolu, rast uhoriek je aktívny, šťavnaté, sladké ovocie dozrieva na konci vegetačného obdobia.

materiál je iný

predhrievanie

Pri príprave sadivového materiálu sa uskutočňuje zahrievanie. Procedúra výrazne urýchľuje klíčenie, aktivuje rast rastlín, znižuje výskyt neúrodných kvetov a urýchľuje dozrievanie ovocia.

Zahrievanie sa vykonáva do jedného mesiaca pri teplote +24 stupňov.Sadenice môžete umiestniť do látkového vrecka a zavesiť ich blízko ohrievačov. Mokré zahrievanie môžete vykonať, keď sú semená 25 minút zaplavené horúcou vodou (+48 stupňov).

vykonať kúrenie

Dezinfekcia a dezinfekcia

Pri kalibrácii semien sa vyberajú nielen prázdne, ale aj choré semená. Ako preventívne opatrenie proti chorobám a škodcom sa musia ostatné zrná dezinfikovať. Na povrchu zŕn zostáva veľké množstvo škodlivých mikroorganizmov, ktoré poškodzujú mladé sadenice.

Spracovanie sadivového materiálu z chorôb sa môže uskutočňovať dvoma spôsobmi. Jednoduchou možnosťou je zahriať sadenice na priame slnečné svetlo na týždeň. Slnko stimuluje vývoj a ničí patogénne mikroorganizmy. Vo vnútri môžete použiť ultrafialovú lampu. Na mokré spracovanie sa používajú roztoky na báze manganistanu draselného, ​​peroxidu vodíka, kyseliny octovej alebo boritej a síranu meďnatého.

iba prázdne

Tepelné metódy

Pred výsadbou na otvorenom priestranstve sa odporúča zahriať sadenice uhoriek na teplotu +58 ° C počas 2,5 hodiny. Môžete sa zahriať na sporáku, v rúre, v blízkosti vykurovacích zariadení. Ak je teplota vzduchu nižšia ako +52 stupňov, čas ohrevu sa zvyšuje.

Zahrievanie pri vysokých teplotách vzduchu pred výsadbou v skleníku vám umožňuje zničiť patogény vírusu, ktoré môžu vo vnútri pretrvávať.

odporúča sa zahriať

Chemické metódy, leptanie

Existuje aj iný spôsob, ako spracovať semená uhoriek pred výsadbou - jednoduché morenie. Ochranný film pokrýva celý povrch zŕn a zvyšuje hmotnosť o 2%.

Na leptanie sadivového materiálu sa používajú fungicídy ako Premix, Vincit, Dividend a Raxil. Aktívne zložky liečiv produkovaných vo forme tekutiny a prášku sú schopné usmrtiť patogény mnohých chorôb.

V prípade uhoriek sú semená malé a pestovatelia zeleniny odporúčajú zvoliť menej jedovaté prípravky. V procese leptania nie je dôležité ničiť patogény na povrchu zŕn, ale vytvárať stabilnú imunitu.

pred nástupom na palubu

Ako namočiť semená?

To, či je potrebné semená namočiť, závisí od predbežnej úpravy, ktorú prešli. Ak sa v priebehu prípravy vytvorí výživný ochranný film, namáčanie sa nevykonáva.

Tento postup bude vyžadovať uhorkové semená, vodu (ideálna je topená voda alebo pramenitá voda), gázu a tanier. Vybrané sadenice sa rozprestrú na vlhký povrch tkaniny a na vrch sa pokryjú ďalšou vrstvou vlhkej gázy, potom sa vylejú horúcou vodou (+33 stupňov).

Ak voda počas namáčania stmavne, musí sa pravidelne meniť, až kým sa farba nestane priehľadnou. Nádoba sa presunie na tmavé miesto, kde je teplota vzduchu +23 stupňov.

predspracovania

Škody alebo výhody?

Pri príprave semien na výsadbu majú mnohí pestovatelia zeleniny otázku, musia byť nasiaknutí?

Ak sú zrná uhorky kvalitné, postup namáčania nie je potrebný. Za dobrého a teplého počasia začnú klíčiť po troch dňoch. V takom prípade máčanie poškodzuje iba spracované zrná, pretože ochranný film sa umýva z povrchu.

vyvstáva otázka

Pokiaľ nasiaknutý sadivový materiál klíčí viac ako 5 mm, potom sa tým značne zníži odolnosť voči nepriaznivým podmienkam prostredia. Chladné alebo prudké dažde môžu zabiť.

Namáčanie je užitočné pre semená s nedostatočnou vlhkosťou vo vnútri z dôvodu nedodržania pravidiel skladovania alebo pre semená, ktoré sa majú zasiať na sadenice. V týchto prípadoch bude namáčanie prospešné: rast a vývoj rastlinných rastlín sa zrýchli a zvýši sa odolnosť proti chorobám.

nedodržiavanie pravidiel

Môžu byť ošetrené semená uhoriek namočené pred výsadbou?

Skúsení záhradníci neodporúčajú spracovávať osivá uhoriek pred výsadbou, ktoré boli nakladané. Pri namáčaní voda odstraňuje ochranný film z zŕn.

Odporúča sa namočiť iba semená, ktoré boli dezinfikované manganistanom draselným alebo peroxidom vodíka. Pred namáčaním sa odporúča ponechať sadenice v rastových stimulátoroch.

ktoré leptali

Namáčací čas

Doba máčania závisí od spôsobu spracovania semien uhoriek pred výsadbou. V niektorých riešeniach je potrebné držať ho 24 hodín, v iných stačí 4–5 hodín.

Namáčací postup trvá v priemere tri dni.

Ak má pestovať uhorky v skleníku, máčanie sa uskutočňuje začiatkom mája. Výsadba semien na otvorenom priestranstve by sa mala odložiť do konca mája, keď hrozba mrazu ustúpila a pôda sa dostatočne zahrieva. Namáčanie sa uskutočňuje tri dni pred výsevom.

predpokladané v skleníku

Soľný roztok

Kvapalina so soľou vám umožňuje určiť, ktoré semená sú vhodné pre výsadbu. Nie je nič ťažké, ako správne pripraviť tekutinu. Rozpustite 8 g stolovej soli v pohári teplej vody. Výsadbový materiál sa naleje hotovým roztokom.

Po 8-10 minútach sa odstránia sadenice, ktoré sa vynorili, a zostávajúce semeno sa premyje a suší pri teplote +21 stupňov.

pripraviť tekutinu

Sodové roztoky

Pred výsevom je užitočné ošetriť zrná roztokom sódy. Roztoky na báze sódy môžu mať antimikrobiálny účinok a predĺžiť obdobie plodenia. Na prípravu kompozície je potrebné rozpustiť 5 g jedlej sódy v litri vody. Semená s takýmto zložením sa nalejú na jeden deň. Okrem toho vďaka zloženiu sódy zmäkčuje vrchná vrstva zŕn a vlhkosť preniká dovnútra bez prekážok.

Sodové roztoky

Biologicky aktívne lieky

Je užitočné a efektívne namáčať semeno v biologických látkach, ako sú zirkón, epín, ivín, draslík alebo humát sodný.

Všetky lieky sú zamerané na stimuláciu rastu, zvýšenie odolnosti voči infekciám a nepriaznivým vonkajším podmienkam.

Zirkón stimuluje klíčenie sadeníc a posilňuje imunitný systém. Pracovný roztok na báze zirkónu sa pripravuje v množstve 3 kvapky liečiva na 320 ml vody. Zrná sa udržiavajú v roztoku až 17 hodín. Počas tejto doby sa vyliahli prvé výhonky.

aktívne lieky

V popole

Doma si môžete pripraviť popolček na nasiaknutie sadeníc. Popol obsahuje veľa mikroživín, ktoré prispievajú k lepšiemu rastu rastlín.

Na namáčanie semien v roztoku sa najskôr pripraví infúzia. V litri prevarenej vody trvá dva dni 60 g drevného popola. Zrná sa potom udržiavajú v hotovej infúzii počas 6–7 hodín.

roztok popola

Aloe šťava

Aloe šťava je schopná nielen aktivovať rast rastlín, ale aj posilňovať imunitný systém. Odšťavené mladé výhonky zriedka ochorejú a nie sú napadnutí škodcami.

Roztok sa pripravuje zo šťavy spodných mäsitých listov aloe. Predrezané listy sú zabalené do papiera a umiestnené na 12 až 14 dní do chladničky. Počas tejto doby sa v šťave akumuluje maximálne množstvo užitočných zložiek.

Po dvoch týždňoch sa z listov rastliny vytlačí šťava a zriedi sa vodou. Semenný materiál sa ponorí do hotového roztoku na jeden deň.

posilniť imunitu

Roztok mangánu

Na dezinfekciu povrchu semien sa často používa roztok manganistanu draselného. Na prípravu 1% roztoku musíte rozpustiť 3 g manganistanu draselného v 250 ml vody. Voda by mala mať svetloružovú farbu. Slabým riešením nebude bojovať s infekciou.

Pripravené sadenice sa ponoria do roztoku na 25 minút a potom sa premyjú vodou. Roztok mangánu chráni pred infekciami, ktoré sa nachádzajú na povrchu zŕn. Účinnosť postupu sa zníži, ak sa semená zlepia.

roztok manganistanu draselného

Výťažky z mladých sadeníc

Účinné je namáčanie zŕn uhoriek v extraktoch mladých sadeníc z akýchkoľvek zŕn. Semená vybranej obilnej plodiny sa rozdrvia na práškový stav, vylejú sa do vody a nechajú sa vylúhovať jeden deň. Pripravený roztok sa filtruje a vylejú sa sadenice pripravené na výsadbu.

cereálie

EPIN

Aktívne zložky prípravku Epin prispievajú k rýchlemu klíčeniu semien, zvyšujú odolnosť voči chorobám a škodcom a umožňujú im tolerovať vlhké prostredie v dôsledku dažďov alebo záplav.

Na prípravu účinnej kompozície je potrebné rozpustiť dve kvapky liečiva v 90 ml vody. Sadenice sa udržiavajú v biostimulátore počas 19 hodín. Teplota v miestnosti by mala byť +22 stupňov.

kvapky liečiva

Funkcie procesu

Na namáčanie ideálne pripravte roztavenú vodu, teplota vody by mala byť +26 stupňov. Tkanina obsahujúca semená by nemala vyschnúť. Pred namáčaním sa odporúča vykonať dezinfekčný postup.

Funkcie procesu

klíčenie

Ak existujú pochybnosti o klíčivosti semien, je lepšie ich najskôr naklíčiť. Nevýhodou tohto postupu je, že s takýmito sadenicami sa musí zaobchádzať obzvlášť opatrne. Často sú napojené a chránené pred chladom. Okrem toho, ak sú semená vysadené príliš hlboko alebo ak sa ich škrupina vyschne, klíčky sa nemôžu sami zbaviť srsti osiva.

Najobľúbenejším spôsobom klíčenia sadeníc vonku je použitie toaletného papiera. Toaletný papier je zložený do niekoľkých vrstiev, položený na polyetylénové pásy a navlhčený vodou pomocou rozprašovacej fľaše. Semená uhoriek sa umiestňujú na vlhký papier vo vzdialenosti 4 cm od seba. Potom sa stočia a umiestnia do pohára vody.

chrániť pred chladom

Existujú aj iné spôsoby pestovania semien doma na výsadbu vonku. Jadrá môžu byť vložené do vlhkej bavlnenej prúžky látky a zabalené do plastového vrecka.

Semená môžete vyklíčiť v pilinách. Malá nádoba sa naplní pilinami a vyleje sa horúcou vodou. Po ochladení sa sadenice rozložia, zľahka posypú pilinami a zhutnia. Nádoba je pokrytá plastovým vreckom. Klíčiace zrná môžu byť ľahko odstránené alebo ponechané na pestovanie sadeníc uhoriek.

naplnené pilinami

Zlepšenie odolnosti rastlín

Existuje mnoho spôsobov, ako zvýšiť odolnosť kríkov uhoriek proti vírusovým, bakteriálnym a hubovým infekciám.

Liečba stimulátormi rastu

Ošetrovanie osiva stimulátormi rastu sa uskutočňuje nielen na zlepšenie vývoja rastlín, ale aj na zlepšenie imunity a zvýšenie odolnosti sadivového materiálu voči nepriaznivým okolitým faktorom. Zrná sú namočené jednu hodinu prípravkami ako Epin, Zircon, Germination, Amulet. Tieto prostriedky sú bezpečné pre ľudí a rastliny, ale pri príprave roztoku sa musí dávkovanie dodržiavať.

imunita rastlín

Kalenie alebo stratifikácia

Vytvrdenie pomáha rastlinám lepšie tolerovať zmeny teploty a vytvára odolnosť voči iným nepriaznivým okolitým faktorom. Semená, ktoré prešli procesom tvrdnutia, sa v studenej pôde cítia lepšie, zriedka ochorú hnilobou.

Fazuľa sa zabalí do vlhkej handričky a chladí sa dva dni. Najlepšie skladovacie miesto sú dvere chladničky, kde je teplota +3 stupňov. Po tvrdnutí sa zrná môžu spracovať v živných formuláciách a začať s výsadbou.

Kalenie alebo stratifikácia

Rozstrekovanie - ošetrenie kyslíkom

Prebublávanie sa uskutočňuje na nasýtenie sadivového materiálu kyslíkom. Odporúča sa vykonať postup s zrnami uhoriek, ktoré sú staršie ako 5 rokov. Šetrenie aktivuje energiu a podporuje lepší rast.

Semená sa zložia do textilného vrecka a umiestnia sa do pohára teplej vody. Potom sa vzduch dodáva pomocou akváriového kompresora. Trubica kompresora je umiestnená blízko vaku, takže jeho obsah rovnomerne obklopujú vzduchové bubliny.Procedúra trvá 24 hodín.

ošetrenie kyslíkom

Výsadba sadeníc

Aby sa mladé kríky sadenice cítili dobre na novom mieste, musíte sa transplantovať správne. Ak bol sadivový materiál správne spracovaný a sadenice boli napojené včas a správne, boli uskutočnené hnojenia a iné dôležité ošetrovacie miesta, prispôsobenie bude rýchle a ľahké.

Výsadba sadeníc

Do skleníka

Sadenice sú pripravené na presádzanie do skleníka, keď sa na stonke objavia dva páry pravých listov a dve antény. Ak skleník nie je zahrievaný, musíte počkať, kým teplota vzduchu bude počas dňa +23 stupňov a najmenej +16 v noci. V tomto prípade by sa pôda mala zahriať na +15 stupňov. Tento čas sa približne zhoduje s prvými májovými dňami, sadenice sa vysadia mesiac pred presadením.

objavia sa dve antény

Na otvorenom priestranstve

Sadenice uhoriek na otvorenom priestranstve sa môžu vysádzať, keď sa pôda zahreje na +13 stupňov. Miesto určené na pestovanie je vopred vykopané, uvoľnené a oplodnené. Uhorky milujú ľahké, voľné pôdy.

So zvýšenou kyslosťou sa do pôdy pridáva drevný popol. Dva týždne pred transplantáciou sa do pôdy pridá dusičnan amónny, superfosfát a síran draselný.

Vzdialenosť medzi výhonkami v lôžku by mala byť 13 cm. Humus alebo kompost sú rozmiestnené na dne diery. Potom sa vysadí klíčok spolu s hlinenou zrazeninou. Je dobré, ak sa sadenice pestovali v samostatných rašelinových kvetináčoch. V tomto prípade sa klíčok spolu so sklom navštívi do otvoru. Potom sa hojne naleje vodou a posype zemou.

pôda sa zahreje

recenzia
 1. nina
  10.10.2018 18:33

  Uhorky musia byť pripravené na výsadbu na otvorenom priestranstve aj v skleníku. Po klíčení použite bioaktivátor “BioGrow”, Umožní sadeníc, aby sa stali oveľa silnejšími.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica