Prečo sadenice uhoriek menia žlté listy a čo majú robiť

Mnoho pestovateľov zeleniny sa na svojich pozemkoch zaoberá pestovaním uhoriek. Táto kultúra je dosť rozmarná, a preto sa počas kultivácie môžu objaviť určité problémy. Takmer všetky listy sadeníc uhoriek často vyschnú. Na vyriešenie tohto problému by ste mali zistiť, prečo sadenice uhoriek zožltnú.

Prečo listy sadenice uhoriek v skleníku žltnú

Pomerne často sadenice uhoriek v skleníku žltnú kvôli nesprávnej kultivácii.

Nesprávne osvetlenie

Nie je žiadnym tajomstvom, že uhorky milujú svetlo, a preto niekedy sadenice uhoriek zožltnú, ak v skleníku nie je dostatok svetla. Aby sa predišlo tomu, že sadenice uhoriek zožltnú, je potrebné osvetlenie umiestniť do skleníka vopred. Okrem toho by malo byť rozptýlené tak, aby bola dobre osvetlená celá miestnosť.

nesprávne osvetlenie

Burns

Okraje listov niekedy uhoria v dôsledku popálenín žltou farbou. Veľmi často sa vyskytujú popáleniny, ak sa do skleníka dostane príliš veľa slnečného žiarenia a na okne rastú sadenice. Môžu sa tiež objaviť, ak po zavlažovaní zostane na rastline tekutina.

Kvôli popáleninám sadenice postupne žltnú. Najskôr začnú listy v hornej časti kríkov zaschnúť a potom dolné listy žltnú. Aby sa zabránilo popáleniu rastlín, je potrebné zabezpečiť, aby v skleníku nebolo veľa slnečného žiarenia.

popáleniny listov

Nesprávne zalievanie

Je známe, že sadenice uhoriek by sa mali pravidelne zalievať. Niektorí pestovatelia kríky príliš zriedka alebo často zalievajú, a preto sadenice uhoriek zožltnú a vysušia.

S nedostatkom vlhkosti začínajú mladé sadenice priemerne stúpať. To vedie k postupnému sušeniu vaječníkov a listov. Veľké množstvo vlhkosti tiež nepriaznivo ovplyvňuje zdravie uhoriek. V dôsledku častého zalievania korene začnú hniť a uhorky zožltnú.

nesprávne zalievanie

Poškodenie koreňov

Pri presádzaní kotyledónu do skleníka poškodzuje mnoho neskúsených pestovateľov korene rastliny. Po čase začnú poškodené sadenice žltnúť a vyschnúť. Najprv sa na listoch objaví zdola a po chvíli sa rozšíri na ostatné listy, ktoré sú na vrchu.

poškodenie systému

Prečo sadenice uhoriek vysychajú listy bez úpravy

V niektorých prípadoch listy po výsadbe z dôvodu nedostatočného kŕmenia žltnú.Zároveň sa listy uhoriek sušia rôznymi spôsobmi. Všetko záleží na tom, aký druh prvkov rastliny po výsadbe chýbajú.

listy suché

Nedostatok dusíka

Pri nedostatku dusíka sú všetky žltkasté listy veľmi bledé a malé. Ich žily niekedy majú jemne načervenalý odtieň. V priebehu času sú kríky príliš slabé a úplne vyschnú.

Nedostatok dusíka je veľmi nebezpečný pre uhorky, a to nielen počas rastu sadeníc, ale aj v čase vzniku prvých plodov. Oslabené kríky majú malé uhorky, ktoré nie vždy dozrievajú až do konca.

nedostatok dusíka

Ak listy z dôvodu nedostatku dusíka zožltnú a vysušia, mali by ste rastliny okamžite nakŕmiť hnojivami. Na tento účel sa vyrába špeciálna zmes pozostávajúca z popola, hnojovice, mulleínu a močoviny. Počas obliekania by ste kríky nemali kŕmiť príliš, pretože na ich listoch sa môže objaviť nekróza.

krmivo silne

Nedostatok fosforu

Niekedy sa objaví žltnutie kvôli skutočnosti, že rastline chýba fosfor. Táto zložka je zodpovedná za správny vývoj koreňov a dodávanie energie do kríkov. Ak pôda obsahuje príliš málo fosforu, vedie to k skutočnosti, že každá špička listov začína vysychať. V priebehu času začnú zvyšky listov spolu s kmeňom stmavnúť a vysušiť.

Sušené listy nie je možné obnoviť, šírenie žltnutia sa však môže zastaviť. Na to stačí pridať do každého kríka trochu fosforečného hnojiva. Ak sa tak nestane, všetky uhorky zomrú.

nedostatok fosforu

Nedostatok draslíka

Táto zložka je nevyhnutná na správne obnovenie buniek a rovnomerné zrenie uhoriek. Ak v pôde nie je dostatok draslíka, potom z tohto dôvodu listy na sadenice uhoriek vyschnú. Plody budú pokryté tmavými škvrnami a listy na uhorkách postupne zožltnú a vysušia. Proces žltnutia je postupný. Najskôr sa farba každého listu zmení na tmavo zelenú. Po niekoľkých dňoch sa na nich objavia žlté škvrny, ktoré nakoniec povedú k vysušeniu.

Aby sa všetky listy uhoriek nezožltli, musíte do pôdy okamžite pridať vrchný dresing. Na tento účel sa používa síran draselný alebo humát.

nedostatok draslíka

Nedostatok horčíka

Táto látka je zodpovedná za tvorbu chlorofylu, a preto nedostatok horčíka bude mať nepriaznivý vplyv nielen na listy, ale aj na plody. Stanovenie nedostatku horčíka je pomerne jednoduché, pretože z tohto dôvodu sa všetky listy začnú krútiť a zafarbia sa. Spočiatku trpia dolné listy, ale postupom času horné listy zožltnú, čo vedie k postupnému sušeniu celého kríka. Ak nepridáte horčíkové obväzy do pôdy včas, všetky poškodené listy začnú zasychať a odpadnú.

nedostatok horčíka

Prečo listy uhoriek v otvorenom poli žltnú

Najčastejšie u uhoriek na ulici začnú listy vysychať a žltnúť kvôli chorobám alebo škodcom. Vonku je niekoľko bežných príčin žltnutia uhoriek.

žltnutie uhoriek

Prečo sadenice uhoriek zožltnú práškovou plesňou

Prášková pleseň je jednou z hlavných príčin žltnutia. Túto chorobu môže zistiť každé letné obyvateľstvo, pretože na rastline sa okamžite začína objavovať svetloružový kvet. Najčastejšie sa múčnatka pestuje pri nízkych teplotách v podmienkach vysokej vlhkosti. K jeho vzhľadu prispieva aj zalievanie rastlín studenou vodou.

Správne striedanie plodín sa považuje za hlavné preventívne opatrenie tohto ochorenia. Uhorky sa môžu pestovať na ich pôvodnom mieste iba 3-4 roky po predchádzajúcej výsadbe. Ak boli vysadené na predchádzajúcom mieste pred stanoveným časom, potom by sa mali všetky kríky vysadiť. Presadenie by sa malo vykonávať veľmi opatrne, aby sa nepoškodili korene.

 žltá rosou

Prečo je suchá mozaika uhoriek

Mozaika je bežné vírusové ochorenie, ktoré sa môže objaviť niekoľko týždňov po vysadení sadeníc v pôde.Ochorenie je sprevádzané žltnutím dvojklíčnolistých listov a ich postupným sušením. Kríky je potrebné ošetriť ihneď po objavení sa prvých príznakov, pretože mozaika sa veľmi rýchlo šíri do susedných rastlín.

suché, keď mozaika

Žltnutie v dôsledku peronosporózy

Najčastejšie sa choroba objavuje v lete pri vysokých teplotách. Počas peronosporózy kotyledon listy nielen rozjasnia, ale tiež sa zakryjú svetlým kvetom fialovej. Ak sa objavia príznaky choroby, je potrebné okamžite zastaviť všetky kŕmenie a napájanie. Klíčky by mali byť ošetrené roztokom medi a špeciálnymi fungicídmi.

peronospora v akcii

Čo robiť, ak uhorky zožltnú

Nie každý záhradník vie, čo robiť, keď sadenice uhoriek zožltnú. Existuje niekoľko bežných nápravných opatrení, ktoré vám môžu pomôcť pri riešení tohto problému.

sokol

Mnoho ľudí používa tento konkrétny liek, ak sadenice uhoriek zožltli. Môže sa používať nielen pri liečbe letákov, ale tiež na prevenciu výskytu rôznych chorôb. Na postriekanie infikovaných rastlín pomocou Falcon musíte použiť sprejovú fľašu a trysky.

Pred spracovaním rastlín je potrebné vytvoriť špeciálne pracovné riešenie. Za týmto účelom sa 10 ml produktu zmieša s 10 až 15 litrami studenej vody. Sadenice uhoriek by sa mali spracovávať okamžite po zmiešaní. V takom prípade by sa mal postup vykonať večer, keď vonku nie je vietor.

Falcon droga

Topsin

Ak listy sadeníc uhoriek zožltnú, môžete použiť Topsin. Pomocou tejto pomoci sa môžete zbaviť väčšiny plesňových chorôb, s ktorými sa môžu uhorky nakaziť. Náradie sa predáva vo forme prášku, a preto pred jeho použitím musíte pripraviť pracovný roztok. Za týmto účelom rozpustite 500 g produktu v 10 litroch vody.

Po spracovaní miesta s Topsinom liek preniká do pôdy a cez korene vstupuje do kríkov uhoriek. Okamžite blokuje všetky spóry infekcie a bráni ich ďalšiemu šíreniu. Neodporúča sa používať Topsin veľmi často, pretože rastlina si naň rýchlo zvykne. Spracovanie uhoriek by ste nemali robiť viac ako trikrát mesačne.

plesňové choroby

topás

Pomerne často sa Topaz používa na liečenie sadeníc uhoriek. Je to veľmi účinné, najmä ak listy na okrajoch žltnú kvôli múčnatke. Droga je netoxická a bezpečná, takže ju možno bezpečne používať na ošetrenie sadeníc uhoriek.

liek nie je toxický

Topaz sa predáva v rôznych formách, ale najčastejšie sa na spracovanie uhoriek používajú špeciálne tekuté roztoky. Pred použitím musí byť liek zriedený vodou. Za týmto účelom pridajte 20 ml produktu do veľkej 15-litrovej nádoby. Počas spracovania by sa malo na jeden krík spotrebovať asi jeden a pol litra Topazu.

Droga funguje dva týždne. Preto ho musíte znova použiť najskôr 7-10 dní po predchádzajúcej liečbe.

zrieďte vodou

Strobe

Niekedy kedy listy sadeníc uhoriek suché, odporúča sa použiť fungicíd Strobi. Liečivo sa vyrába vo forme granúl, ktoré sa pred použitím musia zriediť vodou. Pracovný roztok je potrebné pripraviť niekoľko hodín pred jeho použitím. Roztok Strobiho granulátu je najúčinnejší až v prvých dvoch hodinách po vytvorení. Preto ak ich začnete spracovávať príliš neskoro, neprinesie to žiadny výsledok.

šírime blesk

Kríky uhorky je potrebné spracovávať dvakrát pri príprave ovocia. Počas tohto obdobia je rastlina náchylná na infekciu hnedými škvrnami, múčnatkou a plesňou. Rastliny sa musia spracovávať najviac raz mesačne. Liečba by sa mala prerušiť niekoľko týždňov pred zberom.

balenie liekov

záver

Mnoho pestovateľov zeleniny nevie, čo robiť, ak listy sadenice uhoriek zožltnú.Aby ste sa zbavili žltnutia, musíte pochopiť dôvody jeho vzhľadu a spôsoby jeho riešenia.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica