Opis najlepších odrôd mandlí, spôsobov pestovania, ošetrovania a šľachtenia

Pestovanie mandlí si vyžaduje starostlivú starostlivosť o úrodu a vykonávanie určitých poľnohospodárskych techník. Rastlina tvorí ovocie s kosťou, ktorá je bohatá na užitočné stopové prvky. Je dôležité zvoliť tú správnu odrodu vhodnú pre podnebie a zloženie pôdy. Starostlivosť zahŕňa dodržiavanie zavlažovacieho režimu, oplodnenie, prerezávanie koruny a ďalšie nuansy. Existuje niekoľko možností na pestovanie kríkov.

Všeobecný opis a charakteristika kultúry

Mandle sú rastliny, ktoré produkujú ovocie z tvrdého kameňa. Krík dobre znáša sucho a nízke teploty. Kvetenstvo sa vyskytuje vo februári až apríli a trvá až tri týždne. Kvetenstvo je tvorené piatimi veľkými karmínovými lístkami. Orechy sa objavujú začiatkom leta.

Mandľové kríky sa môžu vyvíjať v priebehu storočia. Ovocie sa začína tvoriť v 5. až 6. roku. Mandľovým ovocím je malý kameň pokrytý zelenošedým zaobleným oplodím s villi.

Mandľové odrody

Pred výberom odrody je potrebné určiť účel, pre ktorý sa má pestovať. Je známych viac ako 38 druhov mandlí. Niektoré odrody sú vhodné na dekoráciu pozemku. Plody okrasných odrôd sa nekonzumujú.

Bežné mandle

Rozmetávacie puzdro sa tiahne až do 4,6 metra. Kvitnutia začína skoro - v prvej dekáde marca. Dlhé vetvy kríka sú pokryté svetloružovými kvetenstvami. Ovocie dozrieva v posledných júlových dňoch.

Existuje horký (divoký) a sladký druh obyčajnej mandle. Prvý typ mandlí je určený na lekárske použitie. Pri jedle sa odporúča pestovať sladký vzhľad.

bežné mandle

Nízke mandle, buď stepné alebo fazuľové

Krík je opadavá rastlina. Jeho výška nepresahuje 155 cm, sférická koruna je svieža a hustá. Kôra sa vyznačuje červeno-šedou farbou. Pozdĺžne pretiahnuté listy majú mäsitú štruktúru.

Kvitnutie strukoviny je krásne, svieže, ale nie dlhé. Mandle začínajú kvitnúť v posledných marcových dňoch.Na konci letných dní strom zasypáva chlpatá kôpka s kosťou.

Gruzínske mandle

Na Kaukaze rastie odroda gruzínskych mandlí. Krík nemá výšku viac ako jeden meter. Existuje málo vetiev, listy sú veľké, pretiahnuté. Začína kvitnúť začiatkom mája. Vetvy sú pokryté bielo-ružovými kvetenstvami.

Gruzínske mandle

Mandľový

Táto odroda mandlí sa nachádza v rozľahlosti Altaja. Malý ker s rozprestierajúcimi sa konármi. Výška nepresahuje 125 cm. Miluje svetlo a toleruje mráz. Kvitnutie začína začiatkom mája, kým listy začínajú kvitnúť. Okvetia kvetenstvo sú tmavo ružové. Doba kvitnutia trvá až tri týždne.

Mandľový Petunnikov

Rodiskom mandlí Petunnikovovej je stredná Ázia. Odroda sa vyznačuje nízkym rastom. Koruna je sférická, konáre sú rovné. Listy sú podlhovasté so zaoblenými zubami na okrajoch. Kvitnutie začína v polovici mája a trvá dva týždne. Plody sa tvoria v 6. roku po výsadbe.

Mandľový trojlaločný

Čína je považovaná za rodisko trojladej mandle. Strom dorastá do troch metrov. Doba kvitnutia začína v polovici mája a trvá dva týždne. Potom začnú kvitnúť listy, ktoré majú tvar troch lalokov.

Tento druh mandlí má iné názvy: Trilob, Aflatunia, Luiseania. Za popredných predstaviteľov tejto skupiny mandlí sa považujú tieto odrody: Vesnyanka, Ruslana, Kievskaya, Plena, Snega Uimura.

krík trojramenný

Jemnosti pestovania rastlín

Existuje veľa zvláštností a nuancií, ako pestovať mandle. Kultúra potrebuje správny výber a prípravu miesta. Je tiež dôležité vziať do úvahy, že na opeľovanie je potrebné pestovať ďalšie odrody v okolí a priťahovať opeľujúci hmyz na miesto.

ovocie rástlo

Aký čas zasadiť

Je vhodné pestovať plodiny v krajine v polovici jesene po tom, čo všetky listy spadnú. Po výsadbe na jar sa strom korene zhoršuje. Mali by ste počkať, až hrozba mrazu nakoniec pominie.

Mandle sa pestujú ráno alebo večer, pár hodín pred západom slnka.

umiestnenia

Na získanie vysokokvalitnej úrody je potrebné splniť niekoľko podmienok:

 • Na pristátie si vyberte najteplejšie a najľahšie miesto na mieste, chránené pred vetrom.
 • Minimálna vzdialenosť od ostatných ovocných stromov je 160 cm.
 • Malo by sa vyhnúť výsadbe v nízko položených oblastiach.
 • Na mieste by podzemná voda nemala priťahovať príliš blízko. Ak tečú v hĺbke 155 cm a bližšie, je lepšie zvoliť iné miesto.

miesto sadenia

Pôda

Strom nekladie osobitné požiadavky na zloženie pôdy, je schopný sa rozvíjať v piesku, na kameňoch a troskách. Najlepšie výsledky sa dosiahnu pri pestovaní plodiny na úrodnej, ľahkej a voľnej pôde bohatej na vápnik. Dobre sa hodí piesočnato-hlinitá alebo hlinitá kompozícia.

Korene netolerujú prítomnosť tesne rozmiestnených podzemných vôd, vysokú kyslosť, obsah chlóru a solí. Pôda musí nevyhnutne dobre prechádzať vzduchom a vodou.

Výber sadivového materiálu

Pri výbere sadenice je vždy potrebné preštudovať si vlastnosti odrody, preto je nevyhnutné overiť si u predajcu, či je rastlina prispôsobená poveternostným podmienkam v regióne. Sadenice si musíte kúpiť iba od dôveryhodného predajcu:

 • Kmeň by mal byť silný s lesklým kôrom bez trhlín alebo odrenín.
 • Na vetvách sú púčiky veľké, bez poškodenia.
 • Na koreňoch by nemali byť žiadne suché výhonky a výhonky.
 • Tmavé oblasti na listoch alebo kôre naznačujú podchladenie kultúry.

druhy ovocia

Výsadbový proces

Pestovatelia zeleniny majú záujem o otázku, ako pestovať mandle. Sadenice sa vysádzajú v tejto oblasti v intervaloch 2,5 metra. Ak chcete, aby postup prešiel bez chýb, musíte vykonať niekoľko postupných akcií v nasledujúcej schéme:

 • vo vybranej oblasti je vykopaná diera hlboká 52 cm;
 • usporiadať drenážnu vrstvu;
 • potom sa naleje vrstva piesku;
 • vyrábať výživné komponenty;
 • strom opatrne zasadte, vyrovnajte koreňové vetvy;
 • jama je pokrytá zeminou, takže koreňový golier vyčnieva 13 cm;
 • nainštalovať podporu pre viazanie;
 • nalejte hojne teplou vodou.

V poslednej fáze sa odporúča kompostovať koreňovú zónu rašelinou, slamou, pilinami.

Nuance starostlivosti o drevo

Domáce mandle si vyžadujú osobitnú pozornosť a starostlivosť. Je potrebné správne a včas zalievať plodinu, zavádzať živiny, burinu z buriny a uvoľňovať ju, ošetrovať ju pred škodcami a infekciami a chrániť ju pred mrazom.

kvitnúce kvetinové záhony

zalievanie

Zvlhčovanie pôdy by sa malo vykonávať pravidelne, aby sa zóna v blízkosti kmeňa nikdy nevysychala. Stagnácia vlhkosti by nemala byť povolená, inak sa zvyšuje riziko vzniku plesňových infekcií a hniloby.

Odporúča sa zalievať strom každých sedem dní a spotrebovať by sa malo až 9 litrov vody. Na zavlažovanie kultúry sa používa iba teplá usadená voda. Po každom zavlažovaní je potrebné pôdu uvoľniť do hĺbky 7 cm a burinu z buriny.

Vrchné obväzy a hnojivá

Mandle sa odporúča hnojiť niekoľkokrát za sezónu:

 • Na jar sa odporúča mulčovať oblasť blízkeho kmeňa mulleínu alebo hnoja.
 • O mesiac neskôr sa rastlina zalieva tekutým roztokom na báze dusičnanu amónneho a močoviny.
 • Na jeseň je žiaduce pridať kompozíciu dvojitého superfosfátu a síranu draselného.

Ak je pôda mäkká a úrodná, stačí ju raz za sezónu zaliať roztokom na báze superfosfátu.

aplikujú sa hnojivá

Regulácia buriny

Plevel by sa mal vykonávať nepretržite okolo mladých sadeníc. Buriny prispievajú k šíreniu infekcií a škodcov. Dospelá rastlina je zriedkavo zarastená burinou, pretože hustá koruna utopí ich rast.

kvet

Mandle lákajú do oka bohatým a elegantným kvetom. Kvety sú veľké, v závislosti od vybranej odrody, môžu byť bielo-ružové, vínové alebo karmínové. Počas obdobia kvitnutia (obdobie trvá až tri týždne) je potrebné pôdu hojne zvlhčiť. Nedostatok vlhkosti spôsobí predčasné ukončenie kvitnutia a znížený výnos.

prezimovanie

Mandľové kríky tolerujú mrazy až do -15 stupňov. Pri teplotách pod touto značkou môžu vrcholy mladých vetiev zamrznúť:

 • Aby sa zabránilo zamrznutiu rastlín, odporúča sa na konci leta zovrieť konce výhonkov.
 • Mladé sadenice na jeseň sú pokryté sušeným listom alebo slamou 18 cm od zeme.

Po páde snehu sa okolo kmeňa vytvorí snežná dráha. Hlavná vec je, že koreňový golier stromu nehnije, inak začne hnitie.

zimná Bush

Mandľové prerezávanie

Bude možné dať elegantný tvar a omladiť rastlinu prerezávaním:

 • Na jar, pred začiatkom pohybu štiav, sa odstránia suché, mrazené a poškodené vetvy. Mali by ste tiež riediť miesta, kde rastie veľa výhonkov. Zanecháva silné a silné konáre.
 • Po odkvitnutí vyrežte oblasť, na ktorej vyrastalo veľa vetiev, a ponechajte najsilnejší výhonok.
 • Omladenie mandľového prerezávania sa uskutoční po 8 rokoch rastu plodín. Staré vetvy sa skrátia alebo úplne odstránia.

Liečba proti chorobám a škodcom

Choroby môžu významne znížiť výnos a úplne zničiť rastlinu. Monilióza, chrasta, hrdza a klasterosporium sú bežné. V posledných rokoch sa rozšírilo horenie mandlí. Príčinou ochorenia je huba Polystigma ochraceum.

popáleniny listov

Boj proti infekciám sa uskutočňuje biologickými výrobkami, chemikáliami alebo zložením ľudových receptov. Účinná je liečba liekmi ako „Hom“, „Baylon“, „Zaslon“, „Fundazol“, „Topaz“.

Z hmyzu, vošiek, listových valčekov, jedlíc mandľových semien a roztočov pavúkov sa poškodzuje vývoj rastlín. Takéto lieky ako „Actellik“, „Fitoverm“, „Fufanon“, „Vertimek“ pomáhajú bojovať proti invázii škodcov.

Na jar, pred výskytom púčikov, sa preventívne ošetrenie dreva a pôdy uskutočňuje pomocou roztoku na báze Bordeauxovej kvapaliny.V októbri, potom čo všetky listy spadli, sa ošetrenie opakuje.

fľaša vertimek

Množenie mandlí

Mandle sa množia semenami, odrezkami alebo koreňovým delením. Každá metóda má svoje výhody a niektoré nevýhody.

Z kosti

Reprodukcia kosťou je možná. Pri pestovaní semennej kultúry musíte byť pripravení na skutočnosť, že pôvodné vlastnosti odrody sa môžu stratiť. Etapy pestovania kostí:

 • vyberte veľké, husté vzorky bez chýb;
 • namočte kosti do stimulátorov rastu a nechajte klíčiť;
 • na mieste sa vyrábajú diery s odstupom 18 cm a hĺbkou 12 cm;
 • semená sa vysádzajú koncom jesene;
 • pár kostí sa položí do jedného výklenku;
 • po objavení klíčkov zostane najsilnejšia sadenice.

klíčenie kostí

Štepenie mandlí

Je povolené štepiť mandle na strom rovnakej odrody a na iné odrody. Očkovanie sa vykonáva v období aktívneho pohybu šťavy - skoro na jar alebo v posledných dňoch leta.

2 až 3 dni pred zákrokom sa zásobný roztok hojne zalieva vodou. Je to tak, aby sa kôra dobre oddeľovala od dreva. Priamy, zdravý stopka s tvarovaným púčikom je vhodný pre potomstvo. Všetky listy sú vytrhnuté z rezu.

V oblasti koreňového goliera diela sa urobí malý rez a kôra sa odtlačí dozadu. Pri rezaní sa scutellum s púčikom odreže tak, aby sa zmestil do vykonaného rezu. Stopka sa vloží do rezu, fixuje sa pevným obväzom a oblička sa nechá vonku.

Ak je postup úspešný, po 2,5 týždni sa kefka zmení na zelenú a stopka sa vyschne. Potom musí byť obväz uvoľnený. Hneď ako sa objavia prvé listy, obväz sa na jar odstráni.

štepenie stromov

výstrižky

Mandle sa môžu množiť vetvičkami. Rezne sa vykonávajú začiatkom júna. Odrezky s dĺžkou 18 cm sa rezajú z vrcholu stromu. Každý proces by mal mať dva púčiky:

 • Rezané výhonky sa uchovávajú v roztokoch so stimulátormi rastu.
 • Potom sa výsek vysadí do zmesi rašeliny a piesku.
 • Sadenice sa premiestnia na chladné miesto a nechajú sa mesiac.

V stanovenom čase majú sadenice čas na prispôsobenie a zakorenenie. Potom sa začnú transplantovať na vhodný pozemok v záhrade.

Ako sa množiť rastom

Ak odrežete vetvy stromu, vytvorí sa množstvo výhonkov. Budúci rok sa objavujúce procesy odrezajú spolu s koreňovými vetvami a presadia sa do samostatnej oblasti.

propagovať rast

Rozmnožovanie vrstvením

Mladé výhonky mandlí sa používajú na ďalšie množenie vrstvením. Vetvy sú ohnuté k zemi, upevnené svorkami a pokryté vrstvou zeme. Po roku by odrezky mali mať korene. Po celú dobu musíte burinu a zalievať pôdu okolo tohto miesta. Sadenice sa potom oddelia od zrelého stromu a presadia sa do trvalej oblasti.

Charakteristiky pestovania v rôznych regiónoch Ruska

Najjednoduchšie je pestovať plodiny v regiónoch s teplým podnebím. Rastlina nemusí vytvárať ovocie ani v južných oblastiach Ruska. Preto by ste si mali starostlivo zvoliť odrodu a starostlivo študovať odolnosť proti mrazu.

zelené ovocie

Mandle sa pestujú jednoducho na Kryme, na území Krasnodar, ale iba tam, kde nie sú žiadne výrazné kolísania teploty. Ak sa po kvitnutí kvetov zima vráti, kvety a vaječníky spadnú.

V strednom Rusku vykazuje pestovanie odrody mandľového dezertu dobré výsledky. Táto odroda odoláva mrazu a puky kvetov nespadajú.

V moskovskom regióne bude možné úrodu zberať iba pri pestovaní plodín v skleníku. Na otvorenom priestranstve sa môže pestovať okrasná odroda mandlí. Aj keď poskytujete náležitú starostlivosť a dodržiavate všetky poľnohospodárske postupy, nebude možné v Moskovskej oblasti skliť dobrú úrodu bez skleníka alebo kvalitného prístrešia.

Na Sibíri sa stepné mandle pestujú na otvorenom priestranstve bez prístrešia na zimu. V strednom pruhu sa odroda kríkov s tromi lopatkami cíti dobre.

úroda je zrelá

Zber a skladovanie plodín

Keď dozrievajú mandle, oválna škrupina ovocia začína praskať pozdĺž línií, po ktorých sa ľahko oddelí. Vo vnútri je kosť do 30 cm dlhá, oválna alebo podlhovastá, béžová alebo nahnedlá.

Zber zrelých plodín sa začína koncom júla. Kosti sú zbavené oplodia a sušené na slnku. Ak sa zberajú nerafinované zrná, môžu sa skladovať v látkových vreckách. Vyberte si tmavé a dobre vetrané skladovacie miesto.

veľa orechov

Použitie kvitnúceho stromu v krajinnom dizajne

Mandle majú nezabudnuteľné kvitnutie, takže strom je často vysadený na dekoratívne účely. Ak chcete, aby zariadenie zdobilo lokalitu, môžete použiť nasledujúce tipy:

 • kríky sú vysadené pozdĺž uličky;
 • urob si oblúk na odpočinok;
 • mandle vyzerajú krásne v kombinácii s inými plodinami s veľkými listami;
 • kríky vyzerajú krásne na rovnom zelenom trávniku;
 • ozdobia skalnatú záhradu;
 • živé ploty sa vyrábajú zo stromov.

Výsadba mandlí je jednoduchá. Odchod nevyžaduje príliš veľa času a úsilia. Kvitnutie skrášľuje každú oblasť a ovocie prinesie zdravotné výhody.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica