25 najlepších odrôd lieskových orechov s popismi a vlastnosťami, technológiou pestovania a starostlivosťou

Lieskové oriešky sú orechy z čeľade Birch, medzi ktorými je 20 hlavných druhov. Pôvodne rástli v ihličnatých lesoch a vytvorili podrast. Plody sa vyznačovali výživnými vlastnosťami a vynikajúcou chuťou, vďaka ktorej sa snažili pestovať a premiestňovať rastliny do záhrad. Odrody lieskových orechov (lieskové orechy) uvádzané na trh sa líšia nielen sadenicami, ich veľkosťou a tvarom, ale aj charakteristikami ovocia, charakteristikami pestovania a starostlivosti.

Všeobecný opis a charakteristika kultúry

V súčasnosti sa lieskové orechy nazývajú kultivovanými odrodami divých lieskových orieškov. Kríky dosahujú výšku 6 m, majú širokú šírku koruny. Farba listu sa pohybuje od zelenej po tmavočervenú, vďaka ktorej je rastlina vysadená ako dekoratívna. Obdobie kvitnutia lieskových orechov je v decembri až marci.

Korene liesky sú blízko k povrchu pôdy, preto si vyžaduje pravidelné zavlažovanie a hnojenie. Krík dokonale posilňuje sypkú pôdu na svahoch, má vysokú odolnosť proti mrazu. Na opeľovanie je potrebné pestovať blízke kríky rôznych odrôd, pretože vlastné kvetenstvo rastliny je neobvyklé.

Lieskové orechy sa daria v tienistých oblastiach, ale vyžadujú neustále tvarovanie a orezávanie. Keď je puzdro zosilnené, ukazovatele výnosnosti dramaticky klesajú. Keď rastlina dosiahne vek 11 rokov, budete tiež potrebovať prerezávanie starnutím. V súčasnosti sa chovalo viac ako sto odrôd kríkov, ale nie všetky sú vhodné na kultiváciu v strednom pruhu kvôli nízkej úrovni odolnosti proti chladu.

Odrody lieskových orechov

Hazel, ktorého odrody sú neustále doplňované novými výrobkami, sa už podarilo usadiť na pozemkoch domácich záhradníkov. Na základe ich spätnej väzby je možné stanoviť najobľúbenejšie odrody tejto plodiny a pri pestovaní vykazovať dobré výsledky.

odrody lieskových orechov

Trebizond

Rôznorodosť gruzínskeho pôvodu s vysokým výnosom. Orechy sú zaoblené, škrupina je tmavo hnedá. Obsahujú 72% rastlinného tuku a vážia iba 3 g. Každé kvetenstvo obsahuje až 6 plodov. Doba zrenia nastáva v poslednej dekáde augusta. Výška rastlín dosahuje 5 m. Kvetenstvo nastáva vo februári až apríli. Odolá poklesu ukazovateľov teploty na -32 ° C.

Kaukaz

Raná odroda so smaragdovo zeleným listom.Výška rastliny až 3 m, koruna úzkeho pyramídového typu, vďaka ktorej je krík kompaktný. Plody obsahujú 68% rastlinného tuku a vážia do 3 g. Výťažok z každého hektára výsadby je 22 centov lieskových orechov. Pestované ako opeľovač, vhodné na mechanický zber. Líska je zónovaná pre oblasť severného Kaukazu, úspešne sa však pestuje vo všetkých záhradníckych zónach.

Majstrovské dielo

Najproduktívnejšie lieskové orechy chované ukrajinskými chovateľmi. Začína prinášať ovocie do 3 rokov po výsadbe kríka. Dospelá rastlina dáva až 9 kg orechov. Doba zrenia nastáva v poslednej dekáde augusta. Výška liesky je až 4 m, plody sa tvoria do 3 g, v každom kvetenstve je až 8 kusov. Musí sa vysádzať spolu s opeľovacou odrodou, k rozmnožovaniu dochádza odrezkami, výhonkami z koreňa alebo vrstvením. Obsah rastlinných olejov v orechoch nepresahuje 65%.

produktívne lieskové orechy

Moskva rubín

Odroda bola vyšľachtená v roku 1957 akademikom Yablokovom v podmienkach orechovej farmy Zakatala krížením populárnych lieskových orechov Nottingham s peľom červenohnedých hybridov. V záhradách je to jeden z najlepších lieskových stromov. Výška rastlín dosahuje 5 m, samčie jahňatá sú vysoko opeľované, čo zvyšuje produktivitu.

Vyznačuje sa lieskou odolnou voči chladu. Plody vážia do 4 g, v každom kvetenstve je až 15 kusov. Po dozrievaní sa oriešok stane karmínovo červenou farbou, ktorá sa zhoduje s odtieňom lístia. Jadro obsahuje až 63% rastlinných tukov. Obdobie dozrievania plodiny pripadá na prvých desať dní októbra. Z každej rastliny sa odstráni až 4 kg ovocia. Pestuje sa hlavný krík aj opeľovač.

Akademik Yablokov

Odroda bola získaná v roku 1961 a odporúčaná na pestovanie v severozápadnej oblasti, ale v priebehu rokov pestovania sa preukázali dobré výsledky v iných zónach, najmä na severe. Výška liesky dosahuje 4 m. Znepokojuje ju škoda spôsobená Weevilom v priemere proti mrazu. Mladá rastlina produkuje málo kvetov mužského typu, ale rodenie sa vyskytuje pravidelne. Vyžaduje výsadbu blízkej odrody opeľovačov. Plody sú veľké, dozrievanie nastáva v prvej dekáde októbra.

akademik Yablokov

záhradné

Bežná odroda strednej veľkosti s dobrou odolnosťou proti mrazu. Plody dozrievajú v druhej dekáde septembra a sú malé. Listy sú zelené. Pestované všade, vyžaduje výsadbu blízkej opeľovacej odrody. Obsah rastlinných olejov v orechoch je až 65%.

Varšava červená

Lískový orech s veľkým pyramidálnym kríkom. Plody sú veľké, obsahujú až 73% tuku. Obdobie dozrievania spadá do druhej dekády septembra. Pestuje sa nielen kvôli zberu, ale aj ako okrasná rastlina s nezvyčajným červeným listom. Vyžaduje sa pestovanie odrody opeľovačov. Mužské a ženské kvetenstvo lieskových kvetov súčasne.

prvorodený

Hybridná odroda získaná šľachtiteľom R. F. Kudashevom. Výška liesky dosahuje 4 m. Plody priberajú na váhe do 3 g, zbierajú sa do kvetienok až do 5 ks. vo všetkých. Obsah tuku v jadrách dosahuje 65%.

trhal prvorodený

Barcelona

Krík až do výšky 5 m má širokú šírku koruny. Listové dosky sú svetlozelenej farby a veľké. Odroda má vysoký výnos, orechy sú veľké, chutné. Zrnú v prvej dekáde septembra. Medzi nedostatky sa rozlišuje schopnosť byť ovplyvnená moniliózou. Potrebuje sa vysadiť opeľovačov v okolí. Kalorický obsah jadra je vyšší ako obsah rýb alebo mäsa, a preto je nežiaduce, aby ho ľudia s nadváhou konzumovali.

Anapsky

Kaukazská odroda chovaná na pobreží Čierneho mora. Zrenie nastáva v prvej dekáde septembra. Kvetenstvo sa skladá z 2 až 6 orechov s hmotnosťou do 2,5 g. Výška kríka dosahuje 4 m. Ovocie sa začína rodiť 3 roky po výsadbe výhonku. Otužilá zimná s priemernou odolnosťou voči chorobám

Isaevsky

Ďalšia hodná odroda od šľachtiteľa Kudasheva. Vytvára dezert veľkých plodov, vyznačuje sa zvýšenou odolnosťou proti chladu (odoláva poklesu teploty na -42 ° C). Rastlina je vysoká, so širokou korunou. Lieskové oriešky zdedili najlepšie vlastnosti materských lieskových stromov Tambovskaja včas a akademik Yablokov.

krovia izaevsky

Americký oriešok

Hybridný americký lieskový orech s výškou kríkov až 4 m. Kvetenstvo sa vyskytuje v apríli až máji a vegetačná sezóna trvá od apríla do septembra. Orech je veľký, cukor. Líši sa vysokou odolnosťou proti chladu.

Masha

Hybrid s červenými listami, získaný chovateľom Kudashevou. Plody priberajú na váhe do 2 g, charakterizujú sa ako dezert, priemerný obsah tuku. Lieskové orechy vydržia nízke teploty a produkujú bohaté úrody.

Ekaterina

Hybrid s červeným listom, získaný v roku 1961. Považuje sa za jednu z najväčších odrôd, ktorých plody priberajú na váhe do 5 g. Každá kefa obsahuje až 8 kusov. Obdobie dozrievania spadá do poslednej dekády septembra. Vyžaduje povinnú výsadbu opeľujúcich odrôd. Vysoká odolnosť proti chladu.

Čerkes

Uznávaný ako rozmanitý ľudový výber. Odolnosť lieskových orechov pred mrazom je vynikajúca, nie je náchylná na účinky škodcov a patogénov, vhodná na pestovanie v suchom podnebí. Orechy sa zbierajú štetcom po 5 kusoch. Jadro obsahuje až 66% rastlinných tukov.

Circassian výber

čokoláda

Odroda bola chovaná ukrajinskými chovateľmi vo Výskumnom ústave G. Vysotského. Vysoká rastlina dosahuje až 5 m, koruna sa šíri. Kvetenstvo sa vyskytuje vo februári až apríli, doba zrenia je priemerná. Každé ovocie obsahuje až 4 orechy. Lieskové orechy vydržia teploty až -37 ° C.

Kuban

Úroda liesky s vysokou odolnosťou proti mrazu. Plody priberajú na váhe do 4 g. Lieskové orechy sa pestujú na území Krasnodar. Každá dospelá rastlina dáva až 9 kg orechov. Úroda sa môže zbierať mechanicky.

rímsky

Lieskové oriešky tvoria ovocie s hmotnosťou do 4 g. Je odolný proti bežným chorobám, ale vyžaduje preventívne ošetrenie proti bakterióze. Medzi nevýhody patrí nízka odolnosť proti chladu a pravdepodobnosť vývoja ovocnej hniloby.

Bežná siréna

Poľská odroda červená listnatá získaná v roku 1969. Krík dorastá do výšky 5 m. V semenách plodov je až 7 orechov, ktoré dozrievajú do septembra. Lieskové orechy majú dobrú mrazuvzdornosť a stabilne prinášajú ovocie.

bežná siréna

Adygejčina

Táto odroda bola získaná ako výsledok práce šľachtiteľa N.A.Tkhagusheva v roku 1967. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti chladu a suchu a odolnosťou proti bežným chorobám. Ovocie obsahuje až 5 orechov. Jadro obsahuje až 65% tuku.

katalánčina

Kríky rastú veľké, listnaté. Orechy sa tvoria na koncoch konárov až do 6 kusov na semeno. Lieskové orechy vydržia teploty až -20 ° C. Plodina dozrieva v poslednej dekáde septembra.

Lambertová biela

Líši sa v pomalom raste kríka, ktorý je schopný dosiahnuť strednú veľkosť. V semenách sa zhromažďuje až 8 plodov, ktoré sú oblečené do bielej škrupiny. Doba zrenia pripadá na posledné desaťročie augusta. Lieskové orechy sú odolné proti chladu, úspešne sa pestujú v podnebí na severnom Kaukaze.

lambertová biela

Cosford

Anglická odroda pomenovaná podľa oblasti, kde bola v roku 1816 vyšľachtená. Liesok je vysoký a šíri sa. Listy majú zelenú farbu, ale do jesene sčervenajú. Doba zrenia nastáva v druhej dekáde septembra. Lieskové oriešky začínajú prinášať ovocie skoro, vyžadujú si výsadbu blízkych opeľovacích odrôd, ale môžu sa pestovať aj ako opeľovatelia sami.

Victoria

Lieskové orechy ukrajinského výberu. Vysoký ker, ktorý tvorí až 8 orechov v každom ovocí. Obdobie dozrievania spadá do druhej dekády septembra. Rastlina dobre znáša chlad, poteší sa bohatými a stabilnými výnosmi.

vysoký ker

Ktorú odrodu je lepšie zvoliť

Lieskové orechy pre svoje miesto sa vyberajú predovšetkým v závislosti od klimatických podmienok. Obyvatelia južných regiónov uprednostňujú odrody odolné voči suchu av strednom pruhu sa pestujú iba rastliny odolné voči chladu. V opačnom prípade je výber záhradníkov úplne zadarmo. Veľkosť ovocia, farba listov, chuť a výnos sa vyberajú výlučne z osobných preferencií.

Funkcie výsadby a starostlivosti

Lieskové orechy nepáčia ostrým výkyvom teplôt, preto sa odporúča zasadiť ich do východnej a severnej časti svahov. Rastlina rastie dobre v tieni. Priame slnečné svetlo je pre neho deštruktívne. Pri silnom stmavnutí klesajú ukazovatele výnosu a môžu trpieť dekoratívne vlastnosti.

kríky orechov

Hladina podzemnej vody by sa nemala priblížiť k povrchu v lokalite vybranej na pestovanie liesky bližšie ako 1,5 m. Je lepšie zvoliť oblasť, ktorá sa nachádza v blízkosti budov, plotov. Na južnej strane je pestovanie lieskových orieškov nežiaduce, pretože prebudenie príde príliš skoro a ker trpí mrazom.

Starostlivosť o lieskové orechy nespočíva iba v zalievaní a mulčovaní pôdy, ale aj pri dodatočnom hnojení a prerezávaní. Aby sa výnos neznížil, nie je možné dovoliť zahustenie konárov vo vnútri kríka. Je tiež potrebné pravidelne vykonávať preventívne postrekovanie proti škodcom a chorobám.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica