Pestovanie physalis doma, výber odrody a ďalšie starostlivosť o rastlinu

Physalis nie je v letných chatkách tak bežný. Mnoho záhradkárov ani nevie, pre čo je táto rastlina. Physalis sa medzitým používa na varenie a na prípravu tradičných liekov. Nie je ťažké pestovať Physalis zo semien doma.

Výber odrody physalis pre pestovanie doma

Existujú dva druhy rastlín - zeleninové a okrasné. V závislosti od účelu pestovania by sa mal uprednostniť jeden alebo iný druh. Najslávnejší jedlý physalis sa nazýva mexický.

rastie doma

Odrody zeleniny physalis:

  • Ananás - plody sú malé, vôňa zrelej zeleniny pripomína ananás. Bobule chutia sladko. Odroda patrí k skorému dozrievaniu. Pestované na výrobu džemu.
  • Jahoda - výška kríka nie je väčšia ako 70 cm. Plody sú malé. Pokožka má bohatý odtieň žltej horčice, chuť bobúľ je sladká. Vhodný na čerstvú spotrebu.
  • Kinglet - používa sa na výrobu džemu, kandizovaného ovocia, kaviáru, ako aj na konzerváciu.
  • Zeleninový cukrár je odroda stredného veku. Šupka ovocia je svetlozelená alebo žltá. Bobule sú veľké.

Existuje veľké množstvo odrôd plodiny nočnej mušky. Ich vlastnosti sú podobné.

Pestovanie physalis

Príprava na pristátie

Pri pestovaní akejkoľvek poľnohospodárskej plodiny sa osobitná pozornosť venuje výsadbe semien a pestovaniu sadeníc. Budúca úroda závisí od tejto fázy.

poľnohospodárska plodina

Dátum pristátia

Optimálne načasovanie výsadby semien rastlín je od polovice marca do konca apríla. Sadenice sa objavujú a rastú po dobu 45-50 dní. Sadenice by sa mali vysádzať na otvorenom priestranstve začiatkom mája. Okrem toho je dôležité sadenice sadiť, keď v noci nie je mráz.

semená rastlín

Pôdne požiadavky

Kultúra rastie na akomkoľvek type pôdy. Ale je tu jedna podmienka, ktorá musí byť dodržaná. Pred výsadbou sadeníc sa musí pôda vykopať do hĺbky 20 - 25 cm a musí sa pridať zhnitý hnoj.... Physalis uprednostňuje pestovanie na voľných pôdach, takže pred vysadením musíte pôdu nasýtiť kyslíkom.

Neodporúča sa používať čerstvý hnoj. Je príliš koncentrovaný a negatívne ovplyvňuje rast mladých rastlín. Hneď ako sa zem zahreje, vykopajte pôdu skoro na jar.

voľné pôdy

Odmietnutie semien

Rastlina má veľmi malé semená. Aby sa zvýšila klíčivosť sadeníc, sú zamietnuté pred výsadbou semien na otvorenom priestranstve. Aby ste to dosiahli, zrieďte pol lyžice soli v pohári vody. Nalejte semená do roztoku. Semená, ktoré sa vynořili, nie sú vhodné na výsadbu. Môžu byť vyhodené.A tie, ktoré zostanú na dne, sa vysádzajú do pôdy.

otvorené priestranstvo

Physalis starostlivosť doma

Rastliny sa vysádzajú v jednom kontajneri. Ich semená sú malé a pestovanie zeleniny v rôznych nádobách je problematické. Prvé dni, keď vyrastú sadenice, ich udržiavajú v dome. Vo vonkajšej pôde sa po zahriatí pôdy vysadia sadenice.

S cieľom zvýšiť úrodu sa sadenice pravidelne ošetrujú. Aj keď zelenina nie je náročná, stále si vyžaduje minimálnu starostlivosť. Kríky nemusia byť pripnuté a zviazané, na rozdiel od najbližších príbuzných Physalis - paradajok. Čím viac vetiev je na kríku, tým vyšší je výnos.

pravidelne sa starajte

Postele je potrebné napojiť niekoľkokrát týždenne (v závislosti od počasia) a burinu odstrániť. Zrelé kríky potrebujú ešte menej starostlivosti ako sadenice. Keďže rastlina patrí do trvaliek, musíte v polovici jesene premýšľať o príprave kríkov na zimu. Kultúra nie je mrazuvzdorná, preto musí byť zakrytá na zimu.

Pred chladným počasím sa kríky rozrežú na koreň. Potom zakryjú korene smrekovými konármi alebo listami zo záhrady. Ak je rastlina jednoročná, potom je jednoducho vykopaná spolu s podzemkom.

sklizen

Bobule Physalis sa začínajú zbierať potom, čo svetlé lístky, v ktorých sa ovocie nachádza, začnú vysychať a vyblednúť. Bobule dozrievajú nerovnomerne. Po prvé, dozrievajú tie bobule, ktoré sú bližšie k pôde. Potom všetci ostatní. Ak sa nezhromažďujú včas, začnú padať na zem a zhoršujú sa. Je pravda, že ak je počasie suché a teplé, musíte zbierať spadnuté ovocie. A ak prší vonku, bobule hniloby a húsenice ich jedia. Takéto bobule nie sú vhodné na varenie. Zrelé ovocie má príjemnú vôňu.

Physalis bobule

Aby sa Physalis uchoval nejaký čas, jeho plody sa zberajú trochu nezrelé. Okrem toho sú bobule rezané spolu s kríkmi. Pokiaľ sa skladujú, ovocie bude dostávať živiny z vrcholov. Týmto spôsobom je možné zeleninu skladovať niekoľko týždňov.

Bobule Physalis sa konzumujú čerstvé. Používajú sa tiež na výrobu džemu, výrobu kandizovaného ovocia a ich konzerváciu. Okrem toho sa na ich základe pripravujú rôzne ľudové lieky na choroby. Je to všestranné ovocie bohaté na živiny a stopové prvky potrebné pre ľudské telo.

kandizované a konzervované

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica