Prečo listy rebarbory ​​začervenajú: choroby a škodcovia a ako sa ich zbaviť

Rhubarb je závod s nízkou údržbou, ktorý sa dokáže dobre prispôsobiť rôznym podmienkam. Preto ho možno nájsť nielen v záhradách a zeleninových záhradách, ale aj v prírodných podmienkach. Kultivovaná rastlina sa samozrejme líši od jej „divého“ náprotivku. Má výraznejšiu chuť, lepšie rastie. Zároveň však trpí oveľa viac škodcami. Záhradníci dokonca identifikujú jednotlivé choroby typické pre rebarbora.

škodcovia rebarbory

Rebarbora choroba

Ako všetky kultúry rodiny pohánky, rebarbora rastie v pôdach rôzneho zloženia a väčšinou sa na nich nedá starať.

Niektoré nepriaznivé podmienky - vysoká vlhkosť vzduchu a pôdy, časté kosenie trávnika - môžu spôsobiť, že spomalí svoj rast a môže dokonca viesť k chorobám.

Existujú dve najbežnejšie choroby rebarbory.

osobitná starostlivosť

Ascochitída z pohánky

Listy poškodené ascochitózou sú ľahko rozoznateľné veľkými okrovými škvrnami. Vysušujú hmotu rastliny a ničia jej štruktúru. Výsledkom je, že predtým zdravé výhonky sa predčasne rozpadajú a zvädnú.

Ascochitída z pohánky

Rebarbora ramularia

Túto chorobu poznáte podľa nasledujúcich príznakov:

  1. Na listoch sa tvoria tehlovo červené škvrny;
  2. Postihnuté oblasti sa zväčšujú, šíria sa po povrchu listov. Vnútri sivú, zatiaľ čo ich okraj nadobúda jasnú farbu;
  3. Vysušené časti rastliny odumierajú a stopky sa stávajú tuhé a zakryté nenápadným šedým kvetom.

nasledujúce príznaky

Rebarbora škodcov

Nielen záhradníci radi zasadia rebarbora na svojich pozemkoch. Záhradníci tiež ocenia túto rastlinu pre jej šťavnatú, svetlú farbu, príjemný tvar listu, vytvárajúcu elegantnú ružicu.

Bohužiaľ, mnoho záhradných škodcov má tendenciu kaziť ich vzhľad:

  • šťavnatý chrobák;
  • lopatka na zemiaky;
  • Weevil.

iba záhradníci

Ako sa vysporiadať s chorobami a škodcami?

Na boj proti pôvodcovi ascochitózy sa účinne používajú fungicídy: tekutina Bordeaux 1%. Liečba niekedy vyžaduje opakovanú liečbu po jednom a pol až dvoch týždňoch.

Odporúča sa odstrániť vážne postihnuté listy a odrezky a miesta ich rezu ošetriť drveným uhlím.

Bojovať proti ramulariasis má zmysel až na začiatku svojho vývoja. Na tento účel sa na rastúce listy pôsobí roztokom prostriedku typu Energen, ktorý môže zabrániť množeniu patogénnej flóry.

používať fungicídy

Ak má choroba progresívnu formu, nemôžete s ňou bojovať. Zostáva iba zachrániť to, čo zostalo. Z tohto dôvodu sa odstránia choré listy a odrezky, zemina sa dobre uvoľní a pridá sa drevný popol a vrchný dresing.

Mnoho záhradkárov ponúka ako opatrenie na ničenie škodcov mimoriadne radikálne riešenia: odstraňovanie listov rastlín a rozsiahle uvoľňovanie pôdy. Iní neodporúčajú ponáhľať sa s „burinou“ a začať s liečbou 40% fosfamidom. Malo by sa to urobiť dvakrát: pred a po odkvitnutí.

choré listy

Čo robiť, ak listy rebarbory ​​zčervenajú?

Zmena v prirodzenej farbe ktoréhokoľvek zástupcu flóry naznačuje, že jej vývoj nejde tak, ako by mal. V prípade rebarbory ​​znamená začervenanie výhonkov a povrchu listov výskyt plesňových mikroorganizmov. A ak im nedáte boj včas, rastlina vyschne a pôda pod ňou bude dlho nakazená.

Aby sa zabránilo množeniu patogénnej flóry, je potrebné konať odvážne a rýchlo. Na začiatok je možné Bush ošetriť ružovým roztokom manganistanu draselného. Fitosporín je tiež vhodný.

Ak to nepomôže, postihnuté časti rastliny sa musia odstrániť a spáliť. Pôda pod výsadbou musí byť dobre uvoľnená a hnojená.

zástupca flóry

Prečo listy rebarbory ​​zožltnú?

Zmena farby listov rebarbory ​​zo zelenej na žltú alebo červenú nemusí nevyhnutne znamenať infekciu hubovými mikroorganizmami. Dôvodom môže byť nedostatok užitočných položiek spôsobených nasledujúcimi faktormi:

plesňové mikroorganizmy

  • Nepriaznivé poveternostné podmienky, ako je studený alebo príliš vlhký prameň.
  • Príliš rýchly rast plodiny spôsobený aktívnym využívaním hnojív alebo prírodných javov.
  • Slabosť, nedostatočný rozvoj podzemku.

V každom prípade je možné situáciu napraviť, ak sa dusíkaté hnojivá aplikujú včas. Môžete tiež použiť roztok dusičnanu amónneho. Na prípravu 10 litrov vrchného obväzu stačí 2 zápalkové skrinky látky.

mokrý prameň

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica