Najlepšie druhy a odrody trvalej rukola na pestovanie na otvorenom priestranstve a v skleníkoch, najmä výsadba a starostlivosť o rastliny

Vytrvalá rukola je obľúbená zeleň mnohých záhradníkov, ktorá má veľké množstvo odrôd. Vďaka svojej neuveriteľnej chuti je schopná do hotového jedla pridať horčicovo-orieškové tóny. Odborníci na výživu radia, aby ste do svojho stravovania každý deň zahrnuli aj zeleninu, pretože sú veľmi prospešné. Trsy voňavých plodín je možné kúpiť na trhu koncom mája alebo pestovať v zeleninovej záhrade a parapete.

Opis a prospešné vlastnosti rukola

Rastlina je príbuzná horčice a kapusty. Má mnoho ďalších názvov, ktoré sa často nachádzajú v popisoch potravín alebo v článkoch o rukolach. Raketový šalát, rukola, húsenica, inda, eruka, chodec sú to isté. Zelení sa tiež nazývajú indau.

vytrvalá rukola

Listy šalátov sú bohaté na vitamíny B a C, horčík, zinok, železo, selén a kyselinu listovú. Tieto zložky spoločne posilňujú ľudský imunitný systém ničením škodlivých baktérií. Flavonoidy v kompozícii spôsobujú, že steny krvných ciev sú silné a elastické. Rukola je vynikajúci liek pre pacientov trpiacich na žalúdočné ťažkosti. Pravidelné používanie bráni rastu rakovinových buniek.

Raketový šalát má schopnosť upokojiť nervový systém, preto sa odporúča pre ľudí, ktorí sú temperamentní. Zelení znižujú hladinu cholesterolu a odstraňujú z tela prebytočnú tekutinu. Milovníci diéty neobchádzajú rastlinu s orechovou chuťou, pretože rukolak pomáha schudnúť a udržiavať krásu. 100 g výrobku obsahuje iba 25 kalórií.

otvorené priestranstvo

Interné pôsobenie zlepšuje vzhľad vlasov a posilňuje nechty. Rukola sa nielenže konzumuje, ale používa sa aj na výrobu masiek a iných výrobkov určených na starostlivosť. Je užitočné zahrnúť ho do masky na tvár. Má omladzujúci účinok, vďaka ktorému je pokožka pružná.

Odrody ruže

Medzi jestvujúce odrody rukola sa rozlišujú jednoročné a viacročné. Sú určené pre skleníky a otvorené priestranstvá. Aby ste sa nezasahovali do pestovania šalátov každý rok, je lepšie zvoliť viacročné odrody. Koreňový systém dobre znáša zimu a zeleň sa objavuje skoro na jar.

účinok proti starnutiu

Chovatelia vyvinuli veľa odrôd rukola. Všetko, čo je na trhu, je vhodné pre záhradkárov žijúcich v moskovskom regióne. Majú podobné vlastnosti, líšia sa však vkusom a vzhľadom. Spomedzi veľkého počtu druhov rukola si môže každý vybrať, čo sa mu páči.

Cupid's Arrow Variety

Zaradené do skupiny odrôd strednej sezóny.Vhodný na konzumáciu 4 týždne po výskyte klíčkov. Výška kultivačnej ružice je 22 cm. Zvláštnosťou rukoly je jej neskoré streľba a zachovanie dobrej prezentácie.

Listy Amorových šípov sú zvlnené, s bohatou zelenou farbou. Vyrastajú nad zemou a vytvárajú jednotnú rozetu. Počas obdobia kvitnutia sa na rastline objavia žlté kvety. Od 1 m2 m za sezónu sa zozbiera až 3 kg zelene.

prezentované na trhu

Odroda Dikovina

V popisoch šípov Cupid a Dikovin nájdete veľa spoločného. Kríky dosahujú výšku 20 cm a rastlina je pokrytá listami strednej veľkosti. Farba je zelená, povrch je hladký, bez drsnosti.

Hmotnosť jedného kríka zvedavosti sa pohybuje v rozmedzí 20 g. Kvitnúce ruže kvetov sú krémové a pokryté hnedými žilami. Indau tvorí šíp dosť neskoro. Kultúra sa vyvíja dobre na pôdach s vysokou vlhkosťou. Stále vyrába zelenú až do začiatku chladného počasia, pretože je schopná udržiavať kvalitu potravín po dlhú dobu.

Kríky dosahujú

Odroda Olivette

To drží rekord pre vzhľad zelených listov. Trvá iba 3 týždne od okamihu, keď sa výhonky objavia. Zároveň je výška rastliny 25 cm, listy sú silne členité a sfarbené do zelena.

V čase konzumácie rukola je cítiť horkú chuť. Čerstvé greeny vydávajú korenistú arómu. Zo žltých kvetov olivety sa tvoria malé svetlo hnedé semená, podobné maku. Výťažok nie je veľmi vysoký - z malej plochy sa zozbiera asi 2 kg zeleniny.

úrody prechádzajú

Odroda rakety

Ďalší zástupca skorých odrôd. Tmavo zelené listy sú zvlnené a rastlina samotná je jemne ozubená. Z listov vychádza jemná horčičná aróma. Po prerezaní sa na kríži objavia nové, ktoré majú rovnakú horkú chuť.

Listy rakety sú nasýtené vitamínom C. Vhodné pre pestovanie na otvorenej a uzavretej pôde. Používa sa na prípravu rôznych pokrmov. Môžu to byť jednoduché predjedlá alebo zložité hlavné jedlá.

vlnitý tvar

Odroda Victoria

Odporúča sa pestovať zeleň 3 týždne po naklíčení. Odroda sa považuje za univerzálnu, pretože rukola sa môžu pestovať v skleníku a vysiať na otvorenom priestranstve. Výška ružice je priemerná - od 15 do 25 cm, listy pokrývajú krík a sú mierne zdvihnuté nad pôdu.

Kultúra má bohatú zelenú farbu s ľahkými žilami. Pri krájaní na misku je cítiť silnú arómu. Vďaka svojej orechovo-horčicovej chuti sa dobre hodí k zelenine, mäsu a syrom. Považuje sa za diétny výrobok. Arugula Victoria je skutočným zdrojom životne dôležitých minerálov, vitamínov a ďalších rovnako užitočných látok.

klíčenie

Variety Poker

Je veľmi obľúbený u milovníkov zelene. Raná odroda sa vyznačuje vynikajúcou chuťou. Tvorí základ pre šaláty a ľahké jedlá pre ryby a mäso. Vrcholy rastu v polovici leta.

Odroda arugula Poker nie je ako ostatní predstavitelia zelene, pretože Bush má rozvetvenú stonku. Vďaka tejto vlastnosti rastlina dosahuje výšku až 1 m. Pomocou zelených listov sa vytvára ružica až do výšky 25 cm. Listy sa na použitie pravidelne narezávajú a na svojom mieste rastú nové.

V skleníkových podmienkach je ružica iba 12 listov. V otvorenej pôde sa množstvo zdvojnásobí. Rukola má kvety bledo smotanovej farby. Výťažok nie je príliš vysoký, napriek skutočnosti, že odroda sa považuje za skorú.

príchuť

Variety Solitaire

Chovatelia ho chovali už v roku 2007. Od tej doby získal čestné miesto na pozemkoch mnohých záhradníkov. Znáša zimu dobre vonku a začiatkom jari dáva zelené výhonky. Zrenie trvá 20 až 30 dní.

Elegantné zelené listy solitaire majú rezy pozdĺž okrajov.Na konci vegetačného obdobia rastlina tvorí kvety jemnej žltej farby. Vôňa zelene je veľmi silná, chuť má horčičné a orechové tóny. Rukola je vhodná na kultiváciu dopravníka.

veľa záhradníkov

Odroda Spartak

Rukola je plná vitamínov a éterických olejov. Komplex vitamínov B a C zvyšuje hemoglobín a pomáha znižovať usadeniny solí. Toleruje extrémnu chlad, a to nijako neovplyvňuje kultúru. Dáva zelenú hmotu skoro, takže je možné pripraviť jedlo z čerstvých bylín. Výška puzdra nie je príliš veľká - iba 18-23 cm.

komplex vitamínov

Ako pestovať rukola

Šalát sa môže pestovať dvoma spôsobmi - v skleníkoch a na otvorenom poli.

otvorené priestranstvo

V skleníkových podmienkach

Keďže je pôda chránená, plodina rukola sa zabezpečí na celý rok. Dôležitou podmienkou pre skleník je teplota. Ukazovateľ by nemal klesnúť pod 16 stupňov. Ak sú slnečné dni pozadu, šalát potrebuje umelé osvetlenie špeciálnymi lampami.

Príprava pôdy pred výsevom:

umelé osvetlenie

  1. Uvoľniť postup do hĺbky 20 cm.
  2. Vyčistite lôžka burín a zvyšky iných plodín.
  3. Pluh po 12 dňoch. Takto bude možné zničiť burinu, ktorá sa dostala do hlbších vrstiev pôdy.
  4. Vykonajte hrabanie. To umožňuje, aby vlhkosť zostala dlho v zemi.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že fázy pred výsevom sú ťažké, ale nie je tomu tak. Ak budete postupovať podľa pokynov, daná osoba uspeje. Výsledkom je, že sa objavia sadenice a postupom času sa kultivuje kultúra dospelých.

na dlhú dobu

Otvorená pôda

Mnoho záhradkárov a letných obyvateľov praktizuje tento konkrétny spôsob pestovania plodín. Semená šalátov sa vysievajú od polovice jari do konca augusta. Tento postup sa opakuje každých 10 dní, aby sa vždy pripravili čerstvé bylinky. Ak sú letné dni veľmi horúce, vyberte oblasť, ktorá je v tieni. Rukola netoleruje priame slnečné žiarenie.

Postup výsevu osiva na otvorenom priestranstve je rovnaký ako v skleníkových podmienkach. Odporúča sa dodržiavať tieto pravidlá:

letné dni

  • vzdialenosť medzi radmi by mala byť do 45 cm;
  • prehlbovanie semien do pôdy nie viac ako 1,5 cm;
  • okolo rastliny by malo byť najmenej 5 cm voľného miesta.

Hustota výsadby negatívne ovplyvňuje rast každého kríka. Nadbytočné výhonky sa odstránia, keď majú 2 listy.

každý ker

Získanie sadeníc

Je tiež možné sadenie. Za týmto účelom si zoberte samostatné šálky alebo veľký hrniec. V druhom prípade sa vyseje 30 kusov. Do každej šálky by mali byť vysadené 2 až 3 semená, aby sa vybral najsilnejší klíčok a transplantácia do otvorenej pôdy.

Sadenice sa objavujú veľmi rýchlo. Keď sú sadenice dostatočne silné, premiestnia sa na trvalé miesto na otvorenom teréne spolu so zemnou hrudkou. Pre normálny vývoj postačí teplotný režim 9 stupňov. Na ochranu mladých sadeníc pred chladom sa klíčky zakryjú nádobami a ráno sa vyberú.

 oddelené poháre

Pestovanie na parapete

Vynikajúca alternatíva pre občanov, ktorí nemajú pozemky. Ak je k dispozícii balkón, je to iba plus, pretože kvetináče s bylinkami sa dajú vybrať na čerstvý vzduch. Odporúča sa zasadiť veľa klíčkov do jednej škatule. Najlepšie je vybrať pre každý ker len jeden kontajner. Osobitná požiadavka, ktorú musí osoba splniť, keď rastúca rukola na parapete, zabalené v škatuľke - jej hĺbka by nemala presiahnuť 10 cm.

pozemky

Pravidlá starostlivosti o výsadbu rukola

Listy Eruka sa začínajú lámať, keď dosiahnu dĺžku 10 cm, čo prispieva k obnove kultúry, vďaka ktorej sa objavujú nové listy. Ak greeny zarastú, ovplyvní to ich vzhľad a chuť.

Šťavnaté listy strácajú svoju atraktivitu, stávajú sa tvrdými s množstvom vlákien. Už nie sú jedlé.

Ak je plodina neustále napojená, objavia sa nové listy.Obzvlášť potrebuje hojdanie v horúcich dňoch. Nie každý záhradník sa riadi týmto pravidlom. Nedostatok vlhkosti mení chuť rukoväte, pretože sa stáva veľmi horkou.

obnova kultúry

Pri zalievaní nelejte vodu priamo na rastlinu. Musí sa nastriekať tak, aby pôda rovnomerne absorbovala vodu. Na tento účel použite kanvicu. Pokiaľ ide o veľké plochy rukola, postrekovače sa hodia.

Medzi šalátové postele sa položí hadica a pôda sa podľa potreby zvlhčí. Spravidla sa to deje ráno a večer, keď teplo ustane. Okrem zalievania potrebuje pôda orať. To podporuje lepšie prenikanie vzduchových hmôt a vlhkosti ku koreňom rastliny.

potreba striekať

oplodnenie

Pokiaľ ide o kŕmenie, vykonáva sa dvakrát za sezónu. Hnojenie nastáva súčasne so zalievaním rastlín. Látky určené na kŕmenie sa vyberajú na základe obdobia dozrievania zelene. Hnoj a iné minerálne hnojivá sa už dlhšiu dobu neuvádzajú. V opačnom prípade bude zelená hmota hromadiť veľké množstvo toxických látok.

Najlepšie je používať dusíkaté hnojivá. Kuracie alebo kravské trusky sú na to perfektné. Je potrebné množiť, pri dodržaní proporcií. Na 25 g látky odoberte najmenej 10 litrov vody.

zalievanie rastlín

Rastlina šalátu má veľa názvov - rukola, indau, eruka a ďalšie. V mnohých krajinách je známa už mnoho storočí. Oceňuje sa nielen pre svoju chuť, ale aj pre užitočné vlastnosti, schopnosť používať ho v medicíne a kozmetike. Pestovanie nebude trvať príliš dlho a okrem toho sa môže robiť aj na parapete. Ak sa záhradník pokúsi rukola najmenej raz, už ho nebude môcť odmietnuť.

eruka a ďalšie

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica