Užitočné vlastnosti rastliny rebarbory ​​a jej použitie, indikácie a kontraindikácie

Rhubarb patrí do pohánky. Miesto rastu je stredná Čína. Rastlina je doma veľmi populárna, pretože rebarbora má rozsiahly zoznam užitočných vlastností. Kultúru kultivujú veľmi dlho. Prvé zmienky sa našli v bylinkároch vytvorených v 27. storočí pred naším letopočtom.

Opis rebarbory

Rastlina sa vyznačuje silnými trvalými koreňmi, zatiaľ čo jej horná časť (tá, ktorá stúpa nad zem) je ročná. Výška stonky zvyčajne dosahuje 1 meter, ale existujú prípady, keď dĺžka dosiahla 2,5 metra. Vnútorná časť stonky je dutá, na nej sú umiestnené listy bazálnej aj stonky. Vonkajšia farba je zelená, kombinovaná s charakteristickými červenými bodkami a čiarami.

Kvetenstvo nastáva dva až tri roky po výsadbe v zemi. Počas tohto obdobia sa tvoria malé biele kvety, ktoré sa zbierajú kvetenstvo. Proces dozrievania ovocia končí. Rastlina nesie ovocie s červeno-hnedými orechmi.

Rebarbora rastie na slnku alebo v čiastočnom tieni, pôda je výhodne priepustná, s vysokým obsahom humusu.

Na liečebné účely sa používajú rastlinné korene. Na jeseň sa zbierajú, čistia, umyjú, krájajú a sušia.

Priaznivé vlastnosti

Rebarbora je bohatá na kyselinu jablčnú, rôzne vitamíny vrátane PP a C, cukru, pektínových látok. K dispozícii je tiež kyselina šťaveľová, ktorej použitie by sa malo obmedziť na deti.

Korene rastlín zahŕňajú dve skupiny biologicky aktívnych látok:

  1. Tannoglycosides. Sú to taníny, ktoré majú dezinfekčný a protizápalový účinok.
  2. Atroglycosides. Majú priaznivý vplyv na funkciu čriev.

rebarbora prospešné vlastnosti

Použitie lieku môže mať choleretický a laxatívny účinok, všetko závisí od dávky, ale rebarbora má častejšie adstringentný účinok. Pre rastlinnú terapiu sú charakteristické aj vazokonstrikčné a keratolytické vlastnosti.

Indikácie pre použitie

Výhody rebarbory ​​sú nepopierateľné. Odborníci často odporúčajú užívať ho na preventívne alebo terapeutické účely. Oftalmológ môže tento liek odporučiť pacientom, ktorí sa sťažujú na zdravie očí. Pravidelné používanie v potrave zabraňuje glaukóme a katarakte, pomáha uvoľňovať napätie, posilňuje svaly a vytvára prirodzené slzy.

Gastroenterológ trvá na tom, aby sa brala na gastritídu spôsobenú nízkou kyslosťou.Každodenné použitie zvyšuje vylučovanie žalúdočnej šťavy a úspešne bojuje proti nepríjemným príznakom.

rebarbora prospešné vlastnosti

Zelenina môže zlepšiť zloženie krvi. Produkt účinne zabraňuje zrážaniu krvi. Okrem toho bude užitočné pre ľudí trpiacich aterosklerózou a tromboflebitídou. Vhodné aj pre pacientov s problémami s kŕčovými žilami. Kozmetológovia zaznamenávajú pozitívny účinok rastliny v boji proti kožným zmenám súvisiacim s vekom. Jeho lokálna aplikácia zvyšuje produkciu kolagénu, čo pomáha vyrovnať sa so znakmi vädnutia.

Spôsoby použitia rebarbory

Rebarbora sa široko používa pri varení. Odpradávna sa odrezky rastliny používajú na výrobu jedla, pary a ich použitie s medom, na prípravu boršč, omáčok, pečenie chutných koláčov. V súčasnosti je výber receptov ešte rozsiahlejší. Produkt je zaradený do prvého a druhého chodu, šalátov, cukroviniek, nápojov a konzerv.

Aj keď rebarbora je zelenina, varí sa skôr ako ovocie. Stonka má jemnú chuť s charakteristickou kyslosťou. Recepty zvyčajne obsahujú granulovaný cukor. Pri varení je dôležité vyhnúť sa nadmernej sladkosti, inak dôjde k strate skutočnej chuti produktu. Najčastejšie sa pripravuje dusením do rôznych sirupov. Šťavnatá stopka uvoľňuje počas varenia veľa šťavy, takže voda sa zvyčajne používa v malom množstve.

rebarbora prospešné vlastnosti

Rebarbora by sa mala zbierať skoro na jar, od apríla do mája. Denný príjem potravy pomáha saturovať telo živinami a vitamínmi. Pred použitím je stonka opatrne olúpaná.

Zelenina sa môže jesť s cukrom alebo medom a studené nápoje na rastlinnej báze môžu pomôcť zmierniť smäd.

Jesť sa môže len jesť, všeobecne sa uznáva, že list a koreňový systém obsahujú určité množstvo jedu.

kontraindikácie

Rebarbora obsahuje vo svojom zložení veľa organických kyselín, ktoré vyvolávajú tvorbu kameňov v obličkách, močovom mechúre a žlčníku. Z tohto dôvodu je prítomnosť urolitiázy alebo ochorenia žlčníkových kameňov priamou kontraindikáciou pri liečbe rastlín. Pankreatitída alebo gastritída s vysokou kyslosťou by tiež mali byť dôvodom odmietnutia liečby. Stonky riedia krv, preto sa ich použitie neodporúča pri krvácaní a hemoroidoch.

rebarbora prospešné vlastnosti

Recepty tradičnej medicíny

V oblasti tradičnej medicíny je tento produkt veľmi žiadaný. Majitelia letných chát často pestujú liečivé odrody rastlín a potom pripravujú rôzne infúzie, prášky a ďalšie dávkové formy. Rebarbora sa používa na terapeutické aj profylaktické účely.

Prostriedky na tomto základe sa používajú na ochorenia pečene, dýchacích ciest, srdca. Zelenina sa často používa z dôvodu jej celkového posilňujúceho účinku na organizmus. Použitie tohto produktu podporuje dlhú životnosť a elimináciu toxínov. Je dovolené, aby bol zaradený do ponuky nastávajúcich matiek, pretože rastlina obsahuje obrovské množstvo užitočných mikroelementov. Nižšie sa zoznámime s niektorými ľudovými receptami.

rebarbora prospešné vlastnosti

Kissel

Na prípravu nápoja z liečivých rastlín budete potrebovať 10-12 stoniek. Čapíky musia byť nakrájané na malé kocky, potom uvarené do mäkka a ich kombinácie s čerstvými lístkami mäty a pomarančovou kôrou. Nakoniec, pomocou cedníka, musíte produkt namočiť a utrieť. Potom ju vložte späť na sporák a varte s pridaním škrobu a cukru.

infúzie

Infúzia rebarbora má mierny laxatívny účinok. Na jej prípravu budete potrebovať dve polievkové lyžice drvených oddenkov, ktoré sa nalejú prevarenou vodou. Objem kvapaliny by mal byť asi 250 gramov. Po infúzii necháme určitý čas na varenie. Liek by sa mal užívať v noci na 1/3 šálky.

infúzia rebarbory

Prášok z koreňa rebarbory

Sušený koreňový prášok sa často používa ako terapia zameraná na boj proti hnačke, protizápalovým a antibakteriálnym ošetreniam. Malo by sa užívať dvakrát denne, 0,05 - 0,3 gramu.

Liečba anémie a hypertenzie

Na zmiernenie bolestivého stavu je potrebné vziať dve polievkové lyžice rozdrvených suchých odrezkov. Potom sa surový materiál prevarí vriacou vodou. Voda bude potrebovať asi 200 gramov. Ďalej sa liek varí jednu hodinu. Zhromaždené stonky sa musia udržiavať v chlade, chladnička im pomôže udržať ich čerstvé až dva týždne.


Aby sa zabránilo strate vlhkosti, musia sa stopky zo súčasných listov odstrániť a zložiť do bežného polyetylénového vrecka alebo plastovej nádoby. Pri dlhodobom skladovaní sa produkt odosiela do mrazničky alebo sa konzervuje.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica