Výsadba, pestovanie a starostlivosť o rebarbory ​​vonku, kedy sa žatva a ako množiť

Jednou z rastlín, ktorá poteší skoro na jar s vitamínovou sadou, pektínom a organickými kyselinami, je rebarbora. Je nenáročný, mrazuvzdorný a so správnym prístupom je schopný vyrábať výrobky zo stopiek takmer po celý rok. Majiteľ môže rozmaznávať seba a svoju rodinu kompótami, želé, šalátmi, keď sa iná zelenina v záhrade práve začína pučať. A pestovanie rebarbory ​​a starostlivosť o ňu nevyžaduje veľa úsilia a výdavkov.

Stručný opis rebarbory

Rhubarb (Rheum) je trvalka a člen rodiny pohánky. Rastlina je veľká, dosahuje výšku 3 ma je tvorená koreňovou ružicou listov rastúcich na dlhých stopkách. Husté, mäsité, červenkasté stopky sa používajú na výrobu potravín. Ich tvar je valcový alebo mnohostranný, dosahuje hrúbku 4 cm.

rebarbora popis

Listy sú lalokovité, celé, pomerne veľké, so zúbkovanými alebo zvlnenými okrajmi. Farba je obvykle tmavo zelená s načervenalými žilami. Začiatkom leta začína kvitnutie: v závislosti od odrody sa vytvára veľké kvetenstvo paniculate s malými kvetmi od bielej po červenú. Neskôr vznikajú plody - trojuholníkové hnedé orechy.

Rebarbora je schopná rásť vo všetkých regiónoch našej krajiny vrátane Sibír a Ďalekého východu, pretože dobre znáša chlad. Ďalším charakteristickým znakom je vysoká odtieňová tolerancia. Rastie na jednom mieste až do 10 rokov a rozširuje sa v hustej húštiny. Potrebuje však transplantáciu, pretože pôda je vyčerpaná a rastlina je plytká.

Prstové listy

Rozmnožovanie sa uskutočňuje sadbou a rozdelením koreňov. Poľnohospodárska technológia závisí od odrody a biologických vlastností rastliny, ale pre pestovateľa zeleniny nepredstavuje žiadne osobitné ťažkosti.

Stopky rebríčka chutia ako kyslé jablko. Pokiaľ ide o obsah živín, nie sú nižšie ako toto ovocie. Používa sa ako liek pri mnohých chorobách.

červené korene

Hlavné odrody a odrody

Známy do 50 odrody rebarbory, z ktorých väčšina rastie vo svojej vlasti - v Ázii. Väčšina pestovateľov zeleniny podporuje výrobu na začiatku jari, keď je nedostatok zeleniny a vitamínov. Na jeseň sa však šťavnaté stopky hodia na výrobu domácich prípravkov. Na základe toho sa vyberie odroda. Najčastejšie pestované:

 1. Altai úsvity (skoré dozrievanie) tvoria rozprestierajúcu sa ružicu listov, ktoré sedia na červenkastých stopkách s hmotnosťou 80 - 120 g. Má vynikajúcu sladkokyslú chuť. Zber sa uskutočňuje 30 dní po začatí pestovania rastlín.
 2. Veľký stopa (skoré zrenie) má vysoký výnos, nízku náchylnosť na choroby. Dobre znáša nízke teploty. Stopky sa vyznačujú jemnou a sladkou dužinou s miernou kyslosťou.
 3. Victoria (skoré dozrievanie) sa vzťahuje na vysoko výnosné odrody, ktoré rýchlo rastú na stopkách, dosahujú hmotnosť 200 - 250 g. Spočiatku sú červené, ale postupom času sa stanú zelenými. Vytvára stopky čoskoro, musia byť okamžite vyrezané.
 4. Obskiy (v polovici sezóny) tvorí veľkú ružicu mierne vlnitých listov s ružovými stopkami. Majú jemnú sladkokyslú chuť. Odolnosť za studena, odolná voči nadmernej vlhkosti, ale netoleruje sucho.
 5. Ogre-13 (v polovici sezóny) tvorí kompaktnú listovú ružicu s tmavo zeleným listom. Slabé rebrované stopky sú červenej farby a niektoré vzorky zvyšujú hmotnosť 300 - 350 g. Odroda je odolná voči streleckej činnosti a tvorí niekoľko stopiek.
 6. Obrie (neskoré dozrievanie) má pôsobivý vzhľad. Rebarbora s tmavočervenými stopkami je veľká. Popularita odrody sa vyznačuje oneskoreným návratom úrody a vynikajúcou chuťou.

Za účelom zberu šťavnatých stopiek v lete je potrebné na mieste vysadiť niekoľko odrôd, ktoré majú rôzne obdobia dozrievania.

odrody a odrody

Kombinácia rebarbory ​​s inými rastlinami

Rebarbora dobre rastie vedľa šalátov, predstaviteľov krížovej zeleniny (kapusta), nevadí jej okolie so špenátom a fazuľou. Potláčajú ho ovocné a zeleninové plodiny, ktoré sa nachádzajú vedľa neho. Napríklad je nepriateľský k členom rodiny nočnej muškety, reďkovky, cibule, strukovín, mrkvy a množstvu ďalších rastlín, ktoré žijú v posteliach.

Je vhodné zasadiť kríky osobitne. A keďže kultúra stopky miluje čiastočný tieň, dokonale zapadne do plotu, blízko oblasti v blízkosti prístavby alebo sa bude nachádzať v rohu v zatienenom rohu záhrady.

rastlinné plodiny

Výsadbové dáta

Dátum výsadby súvisí s metódou šľachtenia. Mnoho pestovateľov uprednostňuje vegetatívny spôsob, pretože semená môžu pestovať divoké formy rebarbory. Dátumy pristátia:

 • rastlina sa reprodukuje oddenkom v jarno-jesennom období;
 • semená sa vysievajú pred zimou, keď pôda zamrzne;
 • sadenice sa vysievajú v marci.

Pri delení podzemka sa zber jemných stopiek nezdrží dlho čakať a metóda sadenice vám umožní získať krík vysoký 20 - 30 cm, schopný normálneho prezimovania.

odrezky z odrezkov

Výsadba Rhizome

Ako si vybrať zdravú matku v krajine? Na rozmnožovanie a následnú kultiváciu musí spĺňať nasledujúce charakteristiky:

 • spĺňajú odrodové kvality;
 • byť veľký a silný;
 • byť vo veku 4 - 5 rokov;
 • tvoria niekoľko stopiek.

Nie je potrebné pestovať veľa rastlín. Rebarbora sa zvyčajne nepestuje vo veľkých množstvách, pre jednu rodinu stačí 2-3 kríky.

potreba rásť

Príprava na pristátie

V čase transplantácie by mali byť pristávacie jamy pripravené. Ich veľkosť je približne 50 × 50 cm a vzdialenosť medzi kríkmi je 50 - 70 cm. Mladé kríky je možné vysádzať v období jesene a jari.

Rebarbora dáva šťavnaté stopky v úrodných oblastiach a rastie na jednom mieste po dlhú dobu, preto prinášajú do výsadbových jám: 1 vedro rašeliny, 1 vedro humusu, 0,5 litra drevného popola zmiešaného so zeminou.

Keď sa aplikujú minerálne hnojivá, jamy sa pripravia vopred tak, aby granule mali čas rozpustiť sa a nespáliť koreňový systém.

Príprava na pristátie

Divízia Rhizome

Postup rozdelenia prechádza niekoľkými fázami:

 • odhadzujeme zem z kríka;
 • vyberieme časť rezu s 2-3 obličkami;
 • odrežte ho z hlavného puzdra;
 • zasadíme divíziu na nové miesto.

Nie je potrebné spracovávať miesta porezania: rebarbora má dobrú mieru prežitia a rýchlo rastie.

Divízia Rhizome

Možnosti pristátia

Pretože zelená kultúra uprednostňuje pôdu nasýtenú živinami, naleje sa na dno výsadbovej jamy zmes rašeliny a humusu. V strede je umiestnená sadenice, korene sú rozprestreté po povrchu a pokryté malou vrstvou rašelinovej pôdy. Ďalej pridajte zeminu zmiešanú s popolom.

Hĺbka zapustenia pukov je asi 3 cm. Rebarbora by mala byť dobre zahrabaná, aby na povrchu nezostali žiadne puky. Po výsadbe vylejte a mulčujte pôdu. V počiatočných fázach rastu nie je potrebné časté zalievanie, pretože mladé kríky konzumujú trochu vlhkosti.

Ďalšou možnosťou výsadby je použitie čerstvého hnoja namiesto humusu. Je umiestnená na dne jamy, na vrchu je pokrytá rašelinovými trieskami a sú umiestnené korene sadenice. Zhora sú pokryté zeminou zmiešanou s popolom. Korene nie sú spálené, pretože existuje rašelinová vrstva. Hnoj sa postupne rozpadá a uvoľňuje živiny. Rovnako ako v prvom prípade je potrebné hojné zavlažovanie a mulčovanie.

možnosti pristátia

Výsadba semien rebarbory

Semená sa vysievajú priamo na mieste pred zimou alebo sa používajú na získanie sadeníc. V prvom prípade sa očkovací materiál nevyžaduje spracovanie, pretože v zime podlieha stratifikácii, je nasýtený vlhkosťou a aktívne rastie. Bude však trvať 2 roky, kým sa čakajú na plnohodnotné, dospelé rastliny.

Uprednostňuje sa použitie metódy sadenice, pretože sa tým výrazne skracuje obdobie rastu a získavajú sa produkty zo stopiek. Na záhrade je vždy malá polostienna oblasť, kde môžete zasadiť niekoľko exemplárov rebarbory.

semeno rebarbory

Príprava osiva na siatie

Suché semená sa môžu tiež vysiať, ale klíčia 16 - 20 dní. Toto časové obdobie sa predspracovaním výrazne skracuje:

 • nalejte roztavenú alebo čistú vodu do malej nádoby a pridajte akýkoľvek stimulátor rastu (Epin, aloe juice);
 • semená udržiavajte vo vode po dobu 48 hodín a vypustite ich;
 • položte na vlhkú handričku a stočte ju;
 • necháme 10 dní v chladničke pri teplote 0, + 5 ° C:
 • potom nechajte na teplom mieste až do klíčenia.

Takto ošetrený sadivový materiál poskytne sadenice po týždni. Po zasiatí sa semenáčiky objavia o 8 až 12 dní, to znamená dvakrát rýchlejšie, ako keď sa vysievajú suchými semenami.

semená na siatie

Výsev na otvorenom priestranstve

Ak sa výsev uskutočňuje s klíčenými semenami, potom je najlepší čas posledný jarný deň. Rebarbora dáva dobré a priateľské výhonky, keď sa zem zahreje na +16, +20 ° C. Pôdu pripravte vopred, ktorá sa pridá k 1 m2. 1 - 2 vedrá humusu alebo kompostu a 0,5 litra popola. Pre semená sa pripravia drážky až do hĺbky 3 cm a vysadia sa po 3 až 5 cm.

Keď sa objavia tri pravé listy, sadenice sa riedia umiestnením kríkov vo vzdialenosti 20 cm od seba. Po 1-2 rokoch, keď sa rastliny stanú dospelými, sú vysadené podľa rovnakého princípu ako delenki.

Predčasné siatie môže viesť k úmrtiu mladých sadeníc, ak existuje možnosť spätného mrazu. Šrafované listy odumierajú pri teplote -2 ° C až 6 ° C.

otvorené priestranstvo

Výsev sadeníc

Je vhodné zasiať semená v druhej polovici marca, keď sú denné hodiny dosť dlhé. Pri pestovaní sadeníc by ste sa mali riadiť niekoľkými jednoduchými pravidlami:

 • pripravujeme sypkú a výživnú pôdnu zmes alebo ju pripravíme;
 • keď sa objavia výhonky, umiestnili sme krabičku na svetlé a chladné miesto;
 • voda a kŕmiť dvakrát mesačne (napríklad roztokom Fertik Lux);
 • vo fáze 2 zasadíme listy do pohárov;
 • týždeň pred výsadbou do pôdy si sadenice zvykneme na prírodné podmienky a postupne ich prispôsobujeme čerstvému ​​vzduchu.

Keď sa sadenice posilnia a zvyknú si na prírodné prostredie, vysadia sa v zemi. Dátum výsadby je obvykle koncom mája, začiatkom júna.

siatie sadeníc

Funkcie transplantácie rebarbory ​​v závislosti od ročného obdobia

Najlepšie je zasadiť rebarbora na novom mieste na jeseň mesiac pred príchodom chladného počasia alebo skoro na jar pred začiatkom rastu lístia. Toto sú najpohodlnejšie obdobia, pretože všetky šťavy sa zhromažďujú v koreňoch a listy nevyberajú živiny a neodparujú vlhkosť. Korene v tejto dobe rastliny nekonzervujú a bezbolestne tolerujú transplantáciu.

V lete rastie kríky, listy sú procesom fotosyntézy a výživy, takže transplantácia je nesmierne náročná a rebarbora nie je vždy zakorenená a reaguje veľmi citlivo na mechanické poškodenie. Zároveň nebude fungovať na pestovaní zdravého kríka.

Mladé kríky a sadenice sú prístupné letnej transplantácii, ktoré sa prenášajú na nové miesto s veľkým hríbom pôdy. Potrebujú pravidelné zavlažovanie a starostlivé zatienenie.

Funkcie transplantácie

V prvom roku výsadby sa stopky nesmú rezať. Rastlina ešte nedosiahla zrelosť a v prípade straty niekoľkých listov sa výrazne oslabí. Rezanie sa vykonáva iba na 2-3 roky rastu.

Starostlivosť o rebarbora

Nie je ťažké starať sa o prenasledovanú kultúru. Vykonávajú sa tradičné činnosti: zalievanie, odstránenie buriny, kŕmenie, uvoľnenie. Medzi ďalšie patrí rezanie stopiek.

Hnojenie a hnojenie rastlín

Postačí kŕmiť zelenú plodinu trikrát za rok, pretože jej požiadavky na hnojivo sú minimálne. Rebarbora reaguje na organické kŕmenie, z ktorých sa najčastejšie používa infúzia divulínu (1: 5), kuracieho hnoja (1:10) alebo žihľavy a buriny.

hnojenie rastlín

Ak je to potrebné, pridajte komplexné hnojivo Kemira-universal alebo nitrophoska. Na tieto účely je tiež vhodný popol, ktorý sa pridáva za sucha počas uvoľňovania pred zalievaním. Aplikačná dávka - 1 pohár popola na 1 m2.

Dusíkové hnojivá prispievajú k rastu hmoty listov, ale je potrebné ich aplikovať na jar, v lete prispievajú k tvorbe stopiek.

Polievanie a odstraňovanie buriny

Pretože je rastlina silná, zatieňuje pôdu a buriny pod ňou prakticky nerastú a pri veľkom množstve buriny nie sú problémy.

Rebarbora potrebuje pravidelnú zálievku, bez ktorej mäsité stopky nerastú. Pri mierne daždivom lete postačuje 3 až 4 zavlažovania za sezónu, ale mali by byť hojné. Kyselina šťaveľová sa vďaka vode v stopkách takmer nehromadí.

Polievanie a odstraňovanie buriny

Ochrana pred chorobami a škodcami

Rebarbora prakticky nie je napadnutá škodcami a zriedka ochorie. V niektorých prípadoch sú pozorované „nájazdy“ bukových bĺch alebo rebarbory. Z chorôb sú najnebezpečnejšími plesňami šedými a plesňami, ktoré sa najčastejšie rozvíjajú so zosilnenými výsadbami.

Kvôli spoľahlivosti môžete s Fitosporinom vykonať trojnásobné ošetrenie a pri škodcoch používať ľudové liečivá. Ak je choroba závažná, rastliny by sa mali odstrániť a spáliť, aby netrpeli susedné výsadby.

Ochrana pred chorobami

Pravidlá ťažby

Úroda sa môže zberať v druhom roku rastu v máji až júni s dĺžkou stopky 20 - 25 cm. Najdôležitejšie sú prvé, prvé zbery, pretože obsahujú najväčšie množstvo živín. Počas sezóny sa šťavnaté stonky zbierajú niekoľkokrát až do začiatku augusta.

Čapíky nie sú odrezané, ale starostlivo vylomené, aby nedošlo k poškodeniu rastových výhonkov. Za týmto účelom sa stopka niekoľkokrát posúva a vytiahne trhnutím smerom nadol, v opačnom prípade bude trpieť podzemok. Pri zbere sa hlavná ružica listov ponechá na rastline. Týmto spôsobom sa Bush nezoslabí ani nevyčerpá.

rastlina vyschne

Užitočné sú iba čerstvé výhonky rebarbory ​​a u zrelých je vysoká koncentrácia kyseliny šťaveľovej, ktorá nie je pre telo užitočná. Listy a korene sa nekonzumujú.

Ak majú južníci na začiatku jari veľa vitamínových plodín, ktoré produkujú produkty, potom majú Sibíri málo na výber. V prípade nedostatku vitamínov na jar vám rebarborové stonky pomôžu, môžu sa variť v polievkách, pridávať do šalátov a kompót. A ak je na mieste miesto pre pár kríkov, potom čoskoro prídu vitamínové produkty.

kultúra jam

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica