Najobľúbenejšie odrody a typy rebarbory, rozdiely a vlastnosti kultivácie

Úžasná rozmanitosť kultivovaných odrôd rebarbory ​​umožňuje takmer každému, aby si vybral typ podľa svojho vkusu. Mäsité, s charakteristickou trvalo kyslou chuťou, stonky sa pri varení široko používajú: používajú sa na prípravu kompót a džemov a používajú sa na zelené polievky. Odrody rôzneho stupňa zrenia, s určitými vlastnosťami, nesúce veľa užitočných látok, sú veľmi atraktívne pre pestovanie v osobnom pozemku alebo zeleninovej záhrade.

Opis rebarbory

Rebarbora je známa už dávno, pochádza z Číny a Tibetu, kde sa pôvodne používala ako surovina na výrobu liekov. Medzi užitočné vlastnosti rastliny patria antipyretické vlastnosti, laxatívne a čistiace účinky. Prvýkrát sa rebarbora spomína v rukopisoch okolo roku 3000 pred Kristom; ako potravinový výrobok (nie ako okrasná rastlina) v Európe sa začal používať okolo 18. storočia. Rebríky stonky sa dajú ľahko rozoznať podľa mäsitých odrezkov a veľkých roztiahnutých listov.

druhy rebarbory

Aké druhy a odrody existujú?

Celkovo je známych asi 30 rôznych odrôd rastlín, medzi najlepšie odrody rebarbory ​​patria:

  • Kanadská červená;
  • Čerešňa;
  • Karmín červený;
  • MacDonald;
  • Ruby Valentine;
  • Victoria a ďalšie.

vlastnosti pestovania

Všeobecne sa všetky typy delia na kultúrne (na jedlo) a ozdobné (na dekoráciu). Medzi skoré dozrievania vynikajú: Victoria, Altaj Dawns, Zaryanka, Krupnochereshkovy, Moskovsky 42, Tvrdohlavý - všetky sú vytvorené pre podmienky Ruskej federácie a sú tam úžasne pestované.

U týchto druhov je zaznamenaná krátka vegetačná sezóna (až 30 dní), v úsvite Altaj majú stopky vynikajúcu chuť a každý váži až 120 gramov. Victoria je tiež skorým a produktívnym druhom, ale jej rast listov je sprevádzaný vývojom stopiek. Dĺžka stopiek Zaryanky je takmer pol metra, chuť je zvýraznená sladkými a kyslými tónmi svetlej, takmer čerešňovej farby.

tam rastú úžasne

Odroda Krupnochereshkovy, okrem toho, že majiteľom dodáva mäsité, silné stonky až do šírky 3 cm a dĺžky 70, je známa svojou odolnosťou proti mrazu a vysokou odolnosťou proti chorobám záhradných rastlín. Výnos a skorý Moskovský 42 je ľahké rozoznať podľa mierne zvlneného tvaru listov, hrubých a pretiahnutých stopiek s bledozelenou dužinou na reze.

A na tvrdohlavom vidíte vysokú, šíriacu sa ružicu a ľahké, takmer biele stonky.

Dôležité. Takmer všetky odrody rebarbory, vrátane odrôd neskorého dozrievania, sa vyznačujú vysokou chuťou. A niektoré sú špeciálne chované na výrobu duseného ovocia alebo džemu, ako naznačuje ich názov.

neskoro jazdci

Victoria

Odroda patrí do kategórie skorého dozrievania: stonky, najprv červené počas vegetačného obdobia, postupne stmavujú na spodnej časti a dosahujú dĺžku 70 centimetrov. Tí, ktorí rástli rebarbory ​​tejto odrody, si všímajú výnimočnú chuť stopiek (ich priemerná hmotnosť je do 250 gramov).

Ďalšou výhodou je vysoký výnos Victoria: mäsité stonky sa vyvíjajú rýchlo, ale súčasne sa vytvárajú stonky kvetov, ktoré si vyžadujú pravidelné odstraňovanie.

prvá červená

miláčik

Odroda s takým poetickým názvom patrí do trvalých rodov a má tiež rýchly a sebavedomý rast na dobre hnojenej pôde. Miluje vlhkosť, ale netoleruje stojatú vodu. Výška dospelej rastliny dosahuje 1 meter. Nemá strach z mrazov až na -30 ° - najvhodnejší druh pre Sibír a Ural.

Je trochu náladový, pretože je citlivý na svetlo: rastie v tieni pomalšie, ale vo všeobecnosti nevyžaduje trvalé osvetlenie záhrady alebo jej umiestnenie na slnečnú stranu. väčšina zvlnený rebarbora tejto odrody vyžaduje kŕmenie, neustále zavádzanie komplexných minerálnych hnojív.

sebavedomý rast

konečne

Aby sa „nestratili“ v odrodách rastlinných foriem, je potrebné jasne pochopiť, na aké účely sa bude pestovať. Okrasné odrody sú ľahko rozoznateľné - majú svetlé kvetenstvo, výška niektorých kríkov dosahuje až 4 metre.

Kultúrne, na ľudskú spotrebu, sa vyznačujú pevnou dĺžkou odrezkov (zvyčajne nie viac ako 70 centimetrov), ako aj chuťou: charakteristická kyslá (niekedy mierne sladká) poznámka. Existujú aj špeciálne druhy pre kompoty, zaváraniny, želé a želé - dodávajú jemné, pikantné stopky so šťavnatou dužinou.

Je potrebné pamätať na niektoré jemnosti spojené s pestovaním rebarbory ​​na mieste:

budú pestované

  1. Rastlina je najlepšie umiestnená v slnečnej alebo čiastočnej tieni na dobre hnojenej pôde. Kŕmenie rebarbory produkované hnilobou, po roztavení snehu (skoro na jar) - toto obdobie sa vyhýba predčasnému kvitnutiu pod vplyvom dusíka obsiahnutého v hnoji. Na jeseň je možné kompost (iné organické látky) používať.
  2. Keď sa mulč naleje, v žiadnom prípade sa nedotýkajú listov, toto pravidlo platí na jar (zakrytie rastliny v zime naopak pomáha udržať ju neporušenú a bezpečnú).
  3. Kvetinové šípky by sa mali nemilosrdne odstraňovať, pretože ich vývoj zastavuje rast odrezkov (zber). V prípade dekoratívnych odrôd nie je podmienka potrebná.
  4. Zber ovocia (listy so stonkami) sa začína vo veku 2 rokov a potom postupne. Úplná expozícia nie je povolená, odrezky by sa mali opatrne odrezať, aby sa puzdro nepoškodilo. Je lepšie nečakať na ich plný rast a vývoj hrúbky, ale rovnomerne zhromaždiť približne polovicu všetkých stoniek naraz.

vývoj sa zastaví

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica